PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Latitude: o Big Brother στο κινητό μας;



lewton
05-01-11, 13:53
ΟΚ, γενικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικά κολλημένο με ζητήματα ιδιωτικότητας, αλλά αυτό το Latitude στο Android μου με εκνευρίζει αφάνταστα.

Το χρησιμιποιείτε;

Εγώ το έτρεξα χωρίς να ξέρω τι είναι, και από τότε (αν και το απενεργοποίησα) έχω την αίσθηση ότι τρέχει στο background....
Πώς μπορούμε να το εξαφανίσουμε από τη συσκευή και να είμαστε σίγουροι ότι δεν εξακολουθεί να στέλνει σε κάποιον server που βρισκόμαστε;

nnn
05-01-11, 14:15
Από όσο είδα δεν στέλνει αν το έχεις κλειστό, για απεγκατάσταση θέλει root πρόσβαση αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.

teodor_ch
05-01-11, 16:26
Το τρέχω 24/7 απο όταν πήρα το κινητό.

Το χρησιμοποιώ μόνο με τη σχέση μου και με έχει βολέψει πολύ.
Γλυτώνεις ερωτήσεις τύπου
"Πού είσαι", "Σε πόση ώρα φτάνεις" κλπ κλπ!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν το βγάζω όσο ξέρω ότι τα δεδομένα μου μένουν προσωπικά.

psyxakias
05-01-11, 17:28
Το τρέχω 24/7 απο όταν πήρα το κινητό.

Το χρησιμοποιώ μόνο με τη σχέση μου και με έχει βολέψει πολύ.
Γλυτώνεις ερωτήσεις τύπου
"Πού είσαι", "Σε πόση ώρα φτάνεις" κλπ κλπ!Με ανατριχιαζει αυτο το σεναριο, διοτι μπορει να προκαλεσει σειρα αλλων ερωτησεων:
- γιατι πηγες εκει σημερα;
- γιατι εμεινες τοση ωρα στο σταθμο του μετρο;
- γιατι δε σηκωνες το τηλ οταν ησουν στης συναδελφου σου το γραφειο;
κτλ κτλ.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θα το τρεξω και εγω για πλακα, γιατι μ'αρεσαν οι προβληματισμοι του lewton. Ολοκληρη η google ειναι επικεντρωμενη πανω του, θελω και εγω. :p

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 8 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το ενεργοποιησα, για να δουμε.. Απ'οτι βλεπω τρεχει μεσω του Maps app οποτε οντως root θελει για uninstall αν δεν εμπιστευεσαι την turn off επιλογη. Γενικοτερα παντως αφου το λειτουργικο ειναι ρης google θα μπορουσε να εχει 1002 τρυπες ασχετες με το latitude για να βρισκουν που εισαι, οπως και καθε αλλης εταιρειας. Ειδικα apple's που δεν ειναι καν open source...

aroutis
05-01-11, 17:29
Από όσο είδα δεν στέλνει αν το έχεις κλειστό, για απεγκατάσταση θέλει root πρόσβαση αν δεν κάνω σοβαρό λάθος.
Root access, titanium backup, freeze.

Και καλή σας ημέρα. :)

Rama
05-01-11, 17:34
Το τρέχω 24/7 απο όταν πήρα το κινητό.

Το χρησιμοποιώ μόνο με τη σχέση μου και με έχει βολέψει πολύ.
Γλυτώνεις ερωτήσεις τύπου
"Πού είσαι", "Σε πόση ώρα φτάνεις" κλπ κλπ!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν το βγάζω όσο ξέρω ότι τα δεδομένα μου μένουν προσωπικά.

Μπορείς να δηλαδή να ορίσεις κάτι σαν δικαιώματα για το ποιος βλέπει και ποιος όχι ή εννοείς ότι το ανοίγεις όταν θέλεις να φανεί που είσαι;

psyxakias
05-01-11, 17:38
Μπορείς να δηλαδή να ορίσεις κάτι σαν δικαιώματα για το ποιος βλέπει και ποιος όχι ή εννοείς ότι το ανοίγεις όταν θέλεις να φανεί που είσαι;Ορίζεις σε ποια συγκεκριμένα άτομα θα στείλεις sharing request, και εκείνοι επιλέγουν να σε "βλέπουν" και να τους "βλέπεις" ή μόνο να σε "βλέπουν". Πέρα από τα συγκεκριμένα άτομα που θα ορίσεις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης, σε "βλέπει" και η google και καταγράφει και κάποια στατιστικά για τη συσκευή (πχ για τη μπαταρία).

Revolution
05-01-11, 17:52
Ωραια πραγματα μια υπηρεσια που αργα η γρηγορα θα χρησιμοποιηθει κακοβουλα κυκλοφορει και οι χρηστες χαιρονται που την εχουν κιολας.

teodor_ch
05-01-11, 18:35
Με ανατριχιαζει αυτο το σεναριο, διοτι μπορει να προκαλεσει σειρα αλλων ερωτησεων:
- γιατι πηγες εκει σημερα;
- γιατι εμεινες τοση ωρα στο σταθμο του μετρο;
- γιατι δε σηκωνες το τηλ οταν ησουν στης συναδελφου σου το γραφειο;
κτλ κτλ.


Εμένα με χαροποιεί και η ιδέα ότι μπορεί το latitude να με βοηθήσει να καταλάβω αν η κοπέλα που έχω δίπλα μου, μου ταιριάζει ;)

Μετά απο αρκετά χρόνια σχέσης δεν περίμενα πάντως το latitude για να χωρίσω :whistle:

Για μένα είναι ένα προσόν μίας συσκευής που μου έχει απλουστεύσει τη ζωή έστω κατα ένα μικρό ποσοστό.


Ωραια πραγματα μια υπηρεσια που αργα η γρηγορα θα χρησιμοποιηθει κακοβουλα κυκλοφορει και οι χρηστες χαιρονται που την εχουν κιολας.

Όταν και ΑΝ χρησιμοποιηθεί κακόβουλα θα αποφασίσω τί θα κάνω.
Προς το παρόν υποθέτω ότι ούτε τον "κοινό Ελληνικό αέρα" δεν χρησιμοποιείς καθώς υπάρχουν συνωμοσίες περι ψεκάσματος με βαρέα μέταλλα όπου μπλα μπλα...

Rebel Scum
05-01-11, 19:19
Πέρα από τις ανησυχίες για την παραβίαση της ιδιωτικότητας μας από όποιον έχει πρόσβαση στα δεδομένα ένα έχω να πω : "πήρα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου" :p

RyDeR
05-01-11, 19:22
Ωραίο το latitude... είδα το thread και είπα να το δοκιμάσω.

Δεν μου χρησιμεύει πουθενά βέβαια, απλά το δοκίμασα. :p

ownagE_
05-01-11, 19:24
Μήτσο (RyDeR) το νου σου.
Σε βλέπω.

:lol:

RyDeR
05-01-11, 19:24
Μήτσο (RyDeR) το νου σου.
Σε βλέπω.

:lol:

Τρέμω. :lol:

lewton
06-01-11, 03:50
Εμένα δε με πειράζει γενικά το να ξέρει η Google πράγματα για εμένα αλλά το Latitude μου έκατσε κάπως.
Μάλλον γερνάω. Σε λίγα χρόνια θα κράζω κάθε καινοτομία σαν άλλο γνωστό μέλος του forum. :lol:

lewton
06-01-11, 18:53
Τελικά όχι απλά άρχισα να το χρησιμοποιώ αλλά εθίστηκα κιόλας...... :oops:

psyxakias
18-01-11, 23:51
Μετά από (σχεδόν) 2 εβδομάδες χρήση, σήμερα έπαψα να χρησιμοποιώ το Latitude. Πέρα ότι ήταν αξιόπιστες οι πληροφορίες του, χωρίς να ευθύνεται απαραίτητα το ίδιο το Latitude, δεν μου χρησίμευσε σε κάτι.

Αναξιόπιστες οι πληροφορίες λόγω των εξής λόγων:
α) οι "φίλοι" δεν έχουν ανοιχτή διαρκώς την data υπηρεσία (για να μη χρεωθούν καταλάθος), οπότε δεν ενημέρωνε αν δεν ήταν σε wifi ή άνοιγαν το data. Αν άνοιγαν το data για λίγη ώρα (πχ 5-10 λεπτά), μπορεί να μην τύχαινε πάνω στην ανανέωση του latitude (δεν ανανεώνει διαρκώς) και να μην υπήρχε ανανέωση για ώρες.
β) οι "φίλοι" είχαν κλειστό το gps, για να μην καταναλώνει μπαταρία από διάφορες εφαρμογές, οπότε χρησιμοποιούσε ως σήμα την τελευταία φορά που είχαν ανοιχτό gps ή πήρε σήμα από άλλο δίκτυο (δε ξέρω πως το κάνει αυτό, 3g ή wifi)... δίνοντας πρόσφατο μεν timestamp θέσης (πχ 2 minutes ago) αλλά παλιό στίγμα (άλλης περιοχής).
γ) το gps δεν έδινε σωστή ακρίβεια όταν ήταν χωμένο σε τσέπες, τσάντες, κτλ (αναμενόμενο), επειδή όμως πάλι είχε σήμα δικτύου... έδινε την τελευταία θέση που μπορεί να ήταν πριν ώρα

Το (α) το καταλαβαίνεις αμέσως ΟΚ, τα (β) & (γ) μπορούν να σε μπερδέψουν άσκοπα. Έτυχε να έχω το 2ο κινητό δίπλα μου, και επειδή δεν είμασταν σε περιοχή με wifi κάλυψη, να λέει ότι βρίσκεται 10 km μακριά (από στίγμα που είχε συγκρατήσει σε προηγούμενη ανανέωση) και μόλις άνοιγα το gps, λίγη ώρα μετά ανανεωνόταν και έδειχνε ότι είναι στο ίδιο σημείο με μένα. :lol:

Συμπέρασμα, το latitude μπορεί να χρησιμεύσει αλλά θέλει απαραίτητα το gps και data ανοιχτό.. και ΟΚ δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο.

ΥΓ. Οπότε αν προορίζεται για παρακολούθηση συζύγου... FAIL :crazy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.