PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas vs Vivodi



vaggos_fromhell
04-09-06, 14:26
Μικρές διαφορές υπάρχουν μεταξύ Tellas adsl και Vivodi στις τιμες. (Όχι πακέτα) Ποιά εταιρεία είναι καλύτερη; Να μείνω τελλασ ή μετά τη λήξη συνδρομής να πάω Βιβόντι?

or1onas
04-09-06, 14:29
Καλή ερώτηση. Και γω την ίδια σκέψη έχω, αν και δεν έχω δέσμευση με συμβόλαιο...

vaggos_fromhell
04-09-06, 14:31
Μπορεί να είναι καλύτερη η Βιβόντι από πλευρα ταχύτητας αλλά ακούω συνεχώς παραπονα για εξυπηρέτηση. Αληθεύει?

ermis333
04-09-06, 14:47
Η Vivodi μέσω ΟΤΕ δεν είναι και πολύ καλή επιλογή, για LLU λέει όμως.

vaggos_fromhell
04-09-06, 14:56
Καλά τεσπα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με έχει εκνευρίσει η τελλας. Για κάθε προβλημα πρεπει σιγουρα να φταιω εγω και οχι αυτοι. Μια φορα μου ειπαν να κανω φορματ το κομπιουτερ επειδη δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ ενω τελικα εφταιγαν αυτοι. Έκαναν εργασία στα σερβερσ και ειχαν κοψει το ιντερνετ.

angelos-gr
04-09-06, 15:23
Μπορεί να είναι καλύτερη η Βιβόντι από πλευρα ταχύτητας αλλά ακούω συνεχώς παραπονα για εξυπηρέτηση. Αληθεύει?

Η εξυπηρετησή της vivodi είναι άψογη,και απο πλεύρας υποστήριξης όπως εγκατάσταση και ρυθμίσεις για την σύνδεση του adsl modem στο internet.
Προσωπικά επειδή δεν μπορουσα να περιμένω να μου στείλουν τους κωδικόυς με courier
τους έμαθα τηλεφώνικα απο την vivodi :worthy:
Ακόμα είναι ξεκάθαρη στις χρεώσεις τις και δεν πρέπει να είσαι αναγκασμένος να ψάχνεις τους αστερίσκους...
Βλέπε ΟΤΕΝΕΤ
(*Οι 2 από τους 4 μήνες είναι δώρο.
Απαιτείται ελάχιστος χρόνος σύμβασης 12 μηνών.
**Η χρέωση ισχύει για τα πάγια του 5ου-12ου μήνα.)
Η ταχύτητα που δίνει ειναι αρκετά καλή απλά αυτόν τον καιρό που γίνονται οι αναβαθμήσεις
υπάρχει πρόβλημα στις ταχύτητες όλων των provider και έχουμε φτάσει πολλοί απο εμάς να μην
έχουμε καν την ταχύτητα που είχαμε πριν την αναβάθμηση.

vaggos_fromhell
04-09-06, 15:33
Ναι αλλα σε ποσο καιρο ενεργοποιηθηκε η γραμμη σου?

angelos-gr
04-09-06, 15:41
Η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε 16/1/2006 περίπου 30 μέρες αλλά έγώ είμαι περίπτωση
είχα πέσει στις απεργείες του ΟΤΕ του χειμώνα 2006.Αν και είναι ψιλοακριβή ( 37,84 € 512kbps μέσω οτε) σε σχέση με άλλους provider δεν την αλλάζω με τίποτα

vaggos_fromhell
04-09-06, 15:44
Η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε 16/1/2006 περίπου 30 μέρες αλλά έγώ είμαι περίπτωση


Δεν το νομίζω φίλε. Έχω ακούσει και από άλλους που κάνανε πολύ καιρο να ενεργοποιηθει η γραμμη. Να φανταστεισ ενασ γνωστος μου εκανε αιτηση βιβόντι τέλη 2005 και ενεργοποιηθηκε η γραμμη του αρχεσ 2006!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

gkandir
04-09-06, 15:51
Δεν το νομίζω φίλε. Έχω ακούσει και από άλλους που κάνανε πολύ καιρο να ενεργοποιηθει η γραμμη. Να φανταστεισ ενασ γνωστος μου εκανε αιτηση βιβόντι τέλη 2005 και ενεργοποιηθηκε η γραμμη του αρχεσ 2006!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
Τέλη 2005 με αρχές 2006 μπορεί να είναι και 1- μέρες... ;)

vaggos_fromhell
04-09-06, 15:56
Τέλη 2005 με αρχές 2006 μπορεί να είναι και 1- μέρες... ;)

Όχι. Νομίζω έκανε αίτηση τέλη Νοεμβρίου και η ενεργοποίηση έγινε αρχες Ιανουαρίου. Πάλι καλά που είναι ήρεμος γιατί αν ήμουν στη θέση του θα τους είχα κάνει μεγάλη φασαρία.:down:

vaggos_fromhell
04-09-06, 16:01
Παντωσ γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο service εχει η τελλας απο Βιβοντι.

gkandir
04-09-06, 16:05
Παντωσ γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο service εχει η τελλας απο Βιβοντι.
Σ' αυτό το θέμα θα διαφωνήσω. Βέβαια, συγκρίνω τη Vivodi με βάση το aDSL και την Tellas με βάση τη σταθερή τηλεφωνία. Κλάσεις ανώτερη η Vivodi. Πάντα, βέβαια, αναφέρομαι σε προσωπικές εμπειρίες.

vaggos_fromhell
04-09-06, 16:12
Βέβαια, συγκρίνω τη Vivodi με βάση το aDSL και την Tellas με βάση τη σταθερή τηλεφωνία. Κλάσεις ανώτερη η Vivodi.


Όταν συγκρίνεις 2 πραγματα τα συγκρίνεις στον ίδιο τομέα. Στον τομέα adsl εξυπηρέτηση η τελλας ειναι ανωτερη της βιβοντι. (Πάντα φιλικά κατα τη γνώμη μου)

angelos-gr
04-09-06, 16:30
Δεν το νομίζω φίλε. Έχω ακούσει και από άλλους που κάνανε πολύ καιρο να ενεργοποιηθει η γραμμη. Να φανταστεισ ενασ γνωστος μου εκανε αιτηση βιβόντι τέλη 2005 και ενεργοποιηθηκε η γραμμη του αρχεσ 2006!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!

Λάθος δικό μου
είχα κάνει αιτηση χειμώνα 2005 και ενεργοποιήθηκε ιανουάριο 2006
Δεν φταίει η vivodi ο πΟΤΕ έκανε απεργεία και άργησε να μου ανοίξει την γραμμή για adsl

vaggos_fromhell
04-09-06, 16:33
Και τώρα τι γραμμή έχεις και πόσο πληρώνεις;

gkandir
04-09-06, 16:42
Όταν συγκρίνεις 2 πραγματα τα συγκρίνεις στον ίδιο τομέα. Στον τομέα adsl εξυπηρέτηση η τελλας ειναι ανωτερη της βιβοντι. (Πάντα φιλικά κατα τη γνώμη μου)
Δεν αντιλέγω σ' αυτό που λες. Άλλωστε, απλώς λέμε τι έχει συμβεί στον καθένα μας.
Όμως υποθέτω ότι η ποιότητα του CC είναι η ίδια σε όλους τους τομείς με τους οποίους ασχολείται η κάθε εταιρεία. Εντάξει, μπορεί η Tellas στο θέμα του aDSL να είναι μια χαρα.

angelos-gr
04-09-06, 16:48
512/128 AΡΥΣ ADSLaccess 37,84 € το μήνα
ααλλά υπάρχουν ΑΡΥΣ 1024/256 6μηνο 199,00 €
12μηνο 269,00 €

vaggos_fromhell
04-09-06, 16:58
512/128 AΡΥΣ ADSLaccess 37,84 € το μήνα
ααλλά υπάρχουν ΑΡΥΣ 1024/256 6μηνο 199,00 €
12μηνο 269,00 €

Πράγμα που σημαίνει ότι είσαι σε πακέτο. Εγώ έχω κανει 12 μηνη σύμβαση με τελλας. Σε λίγο θα αρχίσει και αυτή τις αναβαθμίσεις. Έχω γραμμή 384 (τυπικό adsl) και πληρώνω 54 το δίμηνο. Ακριβά πληρώνεις για πακέτο.

vaggos_fromhell
04-09-06, 17:00
Δεν αντιλέγω σ' αυτό που λες. Άλλωστε, απλώς λέμε τι έχει συμβεί στον καθένα μας.
Όμως υποθέτω ότι η ποιότητα του CC είναι η ίδια σε όλους τους τομείς με τους οποίους ασχολείται η κάθε εταιρεία. Εντάξει, μπορεί η Tellas στο θέμα του aDSL να είναι μια χαρα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.:)

man21
10-09-06, 14:15
ΤΕΛΛΑΣ ΕΧΩ ΕΓΩ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΜΕ 384 ΚΑΤΕΒΑΖΩ 40-42 ΣΤΑΘΕΡΑ. ΚΑΙ ΔΙΝΩ 54Ε ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ,ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

vaggos_fromhell
10-09-06, 15:17
ΤΕΛΛΑΣ ΕΧΩ ΕΓΩ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΜΕ 384 ΚΑΤΕΒΑΖΩ 40-42 ΣΤΑΘΕΡΑ. ΚΑΙ ΔΙΝΩ 54Ε ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ,ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

Είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση μσένα.Αναβάθμιση περιμένω και γω. Ελπίζω μέχρι το τέλος του μήνα να έχει γίνει. Τελικά δεν βρίσκω κανένα ιδιαίτερο λόγο να αλλάξω από Τελλάς.:)

ntsili
13-09-06, 01:53
Παιδιά και εγώ Tellas for ever

Darth_Sidius
14-09-06, 17:55
Παιδιά δεν εχω τίποτε με την Tellas , με τον (Π)ΟΤΕ τα έχω... :evil:

Αυτά που κάνει (packet limiting - VoIP ban etc) καθώς και οι τιμές του είναι απαράδεκτα και δυστύχώς οταν ο ISP σου δουλεύει "μέσα" απο το δίκτυο του ΟΤΕ ολα αυτά τα απαράδεκτα τα "λούζεσαι" και εσύ...

Η Vivodi δυστυχώς ειναι η μόνη προς το παρών με ιδιόκτητο δίκτυο αλλα ακουσα οτι ετοιμάζει και η FORTHnet κάτι (για TELLAS δεν ξέρω...). Αναμένουμε :p

Εχει και η Vivo τα ασχημα της βεβαια, οπως κακό Customer Service (οσες φορες το χρειάστικα...) και δεν εξυπηρετεί όλη τη χώρα κ.α, αλλα προς το παρόν είναι η μόνη λύση για να αποφύγεις τον ΟΤΕ και για αυτό την προτιμώ!!!

ermis333
19-09-06, 17:43
Παιδιά δεν εχω τίποτε με την Tellas , με τον (Π)ΟΤΕ τα έχω... :evil:

Αυτά που κάνει (packet limiting - VoIP ban etc) καθώς και οι τιμές του είναι απαράδεκτα και δυστύχώς οταν ο ISP σου δουλεύει "μέσα" απο το δίκτυο του ΟΤΕ ολα αυτά τα απαράδεκτα τα "λούζεσαι" και εσύ...

Η Vivodi δυστυχώς ειναι η μόνη προς το παρών με ιδιόκτητο δίκτυο αλλα ακουσα οτι ετοιμάζει και η FORTHnet κάτι (για TELLAS δεν ξέρω...). Αναμένουμε :p

Εχει και η Vivo τα ασχημα της βεβαια, οπως κακό Customer Service (οσες φορες το χρειάστικα...) και δεν εξυπηρετεί όλη τη χώρα κ.α, αλλα προς το παρόν είναι η μόνη λύση για να αποφύγεις τον ΟΤΕ και για αυτό την προτιμώ!!!

http://www.tellas.gr/forms/askllu/index.asp?lang=2

Η Tellas δίνει ήδη σε κάποιες περιοχές και στήνει αρκετά γρήγορα κόμβους.

Η Forthnet και αυτή αρχίζει από αρχές Δεκέμβρη http://adslwizard.forthnet.gr

@ ADSLgr.com All rights reserved.