PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για μετάβαση σε WIND



Athanasios
05-01-11, 21:58
Καλή χρονιά παίδες! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την WIND και τις υπηρεσίες της, μιας και σκέφτομαι από OTE Connx + Connx Talk (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147) να το γυρισω σε WIND Douple Play M (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB) (34e). Από άποψη κόστους θα γλυτώνων ~25e /2μηνο, δεν είναι και λίγα, άλλα το θέμα είναι ότι τώρα στον ΟΤΕ πληρώνω 24mbps όταν στην ουσία έχω 7.5mbps (λόγω κακής ποιότητας γραμμής).

To cut the long story short:

1) Γνωρίζω ότι το κομμάτι "internet" της Wind είναι στην ουσία η παλιά Tellas, η οποία από άποψης τεχνικής εξυπηρέσης -και όχι μόνο- ήτανε για μπάτσες πριν ~2 χρόνια (είχαμε σταθερό σε Tellas). Τώρα έχουν αλλάξει καθόλου πολιτική ή πάλι περιμένεις μισή ώρα για να πιάσεις τεχνικό;

2) Επειδή με ενδιαφέρουν και τα παιχνίδια, από Pings πως πάει στην Θεσσαλονίκη (Πανόραμα πιο συγκεκρίμενα) ;

3) Το Gennet OxyGEN Wireless (http://www.wind.com.gr/Images/TellasDoublePlayUnlimited/GENNET_OxyGEN.aspx) που δίνουν δωρεάν είναι η μοναδική επιλογή; Και αν ναι, είναι καλύτερο από το Speedtouch 585 του OTE;


Αυτά τα ολίγα μου έρχονται τώρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις :)

Mouse Potato
05-01-11, 22:44
Καλή χρονιά!

1) Η κατάσταση έχει αλλάξει κατά πολύ και όποτε έχει χρειαστεί να επικοινωνίσω δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα αναμονής.

2) Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=431615) και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Hint: Εγώ είμαι σε fast κάτι που μπορείς να κάνεις κι εσύ.

3) Θα τα δοκιμάσεις και τα 2 στην γραμμή σου. Πιθανότερα το 585 (v6 - αυτό έχω) να πάει καλύτερα.

zorz_skg
06-01-11, 19:27
3) Το Gennet OxyGEN Wireless (http://www.wind.com.gr/Images/TellasDoublePlayUnlimited/GENNET_OxyGEN.aspx) που δίνουν δωρεάν είναι η μοναδική επιλογή; Και αν ναι, είναι καλύτερο από το Speedtouch 585 του OTE;

Νομίζω ότι πλέον δίνουν το ΖΤΕ που αναφέρεται σε άλλο thread. Σε λίγες μέρες που θα συνδεθούμε, θα γράψω θα μας έχουν φέρει.

thenetpoet
06-01-11, 19:51
δινει το ΖΤΕ πλεον

Athanasios
06-01-11, 20:48
δινει το ΖΤΕ πλεον
ποιο zte ρε παιδιά, κανά link/photo υπάρχει;

Mouse Potato
06-01-11, 20:55
ποιο zte ρε παιδιά, κανά link/photo υπάρχει;

http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%92%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1---Internet/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-ADSL.aspx
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=460501

Athanasios
06-01-11, 21:04
http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%92%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1---Internet/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-ADSL.aspx
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=460501
thanks :oneup:

έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία;

alex24
06-01-11, 21:11
To ZTE αξιζει γενικα?Δουλευει αξιοπρεπεστατα με το δικτυο της wind ή ειναι μαπα σαν το Oxygen??

thenetpoet
07-01-11, 09:43
thanks :oneup:

έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία;

οχι δεν εχει

nEC
07-01-11, 09:57
το ΖΤΕ δουλεύει πολύ καλά...υποστηρίζει και 802.11n

alex24
08-01-11, 01:12
Nα κανω μια ερωτηση εκανα αιτηση στην wind αλλα απο την hol μου εδωσαν λαθος αριθμο βροχου βρηκα τελικα τον σωστο απο εναν λογαριασμο που ειχα....Πηρα τηλ τον εδωσα στη wind και μου ειπαν οτι εαν υπαρξει καποιο προβλημα θα το κοιταξουν στο συστημα..Να πω πως δεν εχω λαβει το συμβολαιο ακομα...Μπορω να σβησω τον λαθος στο συμβολαιο και να γραψω τον σωστο αριθμο βροχου και εκει για να ειμαι σιγουρος?Ο λογαριασμος που θα τους στειλω αναγραφει τον σωστο παντως....

nEC
08-01-11, 11:01
Λογικό είναι να έχεις διαφορετικό αριθμό βρόγχου, αφού αυτός που θα σου δώσει η wind και κατασκευάζει ο ΟΤΕ είναι διαφορετικός από αυτόν που έχεις τώρα. Μην κάνεις τίποτα γιατί θα τα μπερδέψεις!

alex24
08-01-11, 16:16
Λογικό είναι να έχεις διαφορετικό αριθμό βρόγχου, αφού αυτός που θα σου δώσει η wind και κατασκευάζει ο ΟΤΕ είναι διαφορετικός από αυτόν που έχεις τώρα. Μην κάνεις τίποτα γιατί θα τα μπερδέψεις!

Ναι το ξερω αυτο...Αλλα θελει τον αριθμο βροχου που εχω στην hol για να γινει η φορητοτητα στη wind και πρεπει να δωσω τον σωστο αριθμο γιατι η αιτηση δεν θα προχωρα γι αυτο ειπα να το διρθωσω σβηνοντας τον λαθος και γραφοντας τον σωστο:respekt:

hrliakop
10-01-11, 00:54
Ναι το ξερω αυτο...Αλλα θελει τον αριθμο βροχου που εχω στην hol για να γινει η φορητοτητα στη wind και πρεπει να δωσω τον σωστο αριθμο γιατι η αιτηση δεν θα προχωρα γι αυτο ειπα να το διρθωσω σβηνοντας τον λαθος και γραφοντας τον σωστο:respekt:

ειδικα για την HOL δεν υπαρχει προβλημα.
Η αιτηση μπορει να προχωρησει και χωρις αριθμο βροχου αρκει να δηλωθει ενας γειτονικος σου αριθμος.
Μην ανησυχεις.

Stefanos83
10-01-11, 01:15
Καλή χρονιά παίδες! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την WIND και τις υπηρεσίες της, μιας και σκέφτομαι από OTE Connx + Connx Talk (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147) να το γυρισω σε WIND Douple Play M (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB) (34e). Από άποψη κόστους θα γλυτώνων ~25e /2μηνο, δεν είναι και λίγα, άλλα το θέμα είναι ότι τώρα στον ΟΤΕ πληρώνω 24mbps όταν στην ουσία έχω 7.5mbps (λόγω κακής ποιότητας γραμμής).

To cut the long story short:

1) Γνωρίζω ότι το κομμάτι "internet" της Wind είναι στην ουσία η παλιά Tellas, η οποία από άποψης τεχνικής εξυπηρέσης -και όχι μόνο- ήτανε για μπάτσες πριν ~2 χρόνια (είχαμε σταθερό σε Tellas). Τώρα έχουν αλλάξει καθόλου πολιτική ή πάλι περιμένεις μισή ώρα για να πιάσεις τεχνικό;

2) Επειδή με ενδιαφέρουν και τα παιχνίδια, από Pings πως πάει στην Θεσσαλονίκη (Πανόραμα πιο συγκεκρίμενα) ;

3) Το Gennet OxyGEN Wireless (http://www.wind.com.gr/Images/TellasDoublePlayUnlimited/GENNET_OxyGEN.aspx) που δίνουν δωρεάν είναι η μοναδική επιλογή; Και αν ναι, είναι καλύτερο από το Speedtouch 585 του OTE;


Αυτά τα ολίγα μου έρχονται τώρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις :)

1) Δεν έχει χρειαστεί ποτε να περιμένω (πανω απο 5 λεπτα δλδ ) και οι τεχνικοί πάντα με εξυπηρέτησαν μια χαρά . Συγκεκριμένα τους ζήτησα κάποιες αλλαγές στο προφιλ και ολα γίναν ΟΚ .
2) Pings ειναι μια χαρά αφού το γυρίσεις σε fast path . Αν θες κάποιο συγκεκριμένο game και το χω , θα χαρώ να σου πω συγκεκριμένες λεπτομέρειες . Παντως για να πάρεις μια εικόνα League of Legends =55-75ms , WoW=70-100ms , CS σε ελληνικους server 5-10ms (fastpath)
3)To gennet oxygen βάψτο μπλε και ρίχτο στην θάλασσα :)

africa_twin
14-01-11, 12:16
Nα κανω μια ερωτηση εκανα αιτηση στην wind αλλα απο την hol μου εδωσαν λαθος αριθμο βροχου βρηκα τελικα τον σωστο απο εναν λογαριασμο που ειχα....Πηρα τηλ τον εδωσα στη wind και μου ειπαν οτι εαν υπαρξει καποιο προβλημα θα το κοιταξουν στο συστημα..Να πω πως δεν εχω λαβει το συμβολαιο ακομα...Μπορω να σβησω τον λαθος στο συμβολαιο και να γραψω τον σωστο αριθμο βροχου και εκει για να ειμαι σιγουρος?Ο λογαριασμος που θα τους στειλω αναγραφει τον σωστο παντως....
Μπορείς να μου πεις σε ποιο σημείο στο λογαριασμό της HOL αναγράφεται ο αριθμός βρόγχου γιατί κάνω και γω φορητότητα σε Wind και μου το ζήτησαν αλλά δεν το βρήκα πουθενά :(

alex24
14-01-11, 15:00
Μπορείς να μου πεις σε ποιο σημείο στο λογαριασμό της HOL αναγράφεται ο αριθμός βρόγχου γιατί κάνω και γω φορητότητα σε Wind και μου το ζήτησαν αλλά δεν το βρήκα πουθενά :(

O αριθμος βροχου ειναι στην 2η σελιδα του λογαριασμου...:respekt:

nio25
14-01-11, 19:49
Σημερα εγινε η μεταβαση απο Ontelecoms σε Wind.To internet μια χαρα (οπως και στην ΟΝ) το τηλεφωνο ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως αλλα παρατηρησα κατι περιεργο:Μπορω να κανω μονο εξερχομενες (που ειναι φυσιολογικο για την πρωτη μερα/ωρες) αλλα μονο σε κινητα και ο αριθμος που εμφανιζεται ειναι ενας περιεργος 21c031...κτλ.

Ειχε κανεις καμια παρομοια εμπειρια;

Mouse Potato
14-01-11, 21:05
Προσωπικά δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό. Πιθανολογώ πως συμβαίνει γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η εγκατάσταση.

nnn
14-01-11, 21:15
αναμενόμενο να μην παίζουν οι εισερχόμενες μέχρι να ενημερωθεί η ΕΒΔΑΦ για την αλλαγή, συνήθως μερικές ώρες με μια ημέρα αρκούν

nio25
14-01-11, 21:18
Κι εμενα μου φαινεται παραξενο...αλλες φορες που εκανα φορτητοτητα ο αριθμος μου εμφανιζοταν τωρα εμφανιζεται ενας περιεργος.Ο αριθμος που εμφανιζεται συγκεκριμενα ειναι ο 21c03116ΧΧΧ o οποιος δεν ξερω γιατι αλλα αποθηκευεται ως 2103116ΧΧΧ στο κινητο.Δοκιμασα να παρω κιολας σε αυτον τον αριθμο (απο κινητο) αλλα δεν κανει τιποτα.

*επισης μπορω να παρω και σε σταθ. οτε.Σε hol που δοκιμασα δεν μπορω.

Οι εισερχομενες ναι δεν περιμενα να δουλευουν.Για τον αριθμο μου με νοιαζει :p

Τεσπα θα δω και αυριο τι θα γινει....ελπιζω να μην χαθει το νουμερο μου :p

nnn
14-01-11, 21:20
αν δεν μπορείς να πάρεις τότε είναι βλάβη και καλό είναι να το δηλώσεις στην Wind

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

21c03116483
μήπως είναι ο αριθμός βρόχου ??

nio25
14-01-11, 21:24
αν δεν μπορείς να πάρεις τότε είναι βλάβη και καλό είναι να το δηλώσεις στην Wind

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

21c03116483
μήπως είναι ο αριθμός βρόχου ??

Αν μου αλλαξαν τον προηγουμενο μπορει.Πριν ειχα 2101526ΧΧΧ ...
Εστειλα ενα μαιλ στην Wind ετσι να υπαρχει και αυριο τηλ στην τεχνικη υποστηριξη...

hrliakop
15-01-11, 18:05
O αριθμος βροχου ειναι στην 2η σελιδα του λογαριασμου...:respekt:

στην Hol ειδικά, δεν αναγράφεται πάντα ο αριθμός βρόχου.
Δηλώνοντας στη Wind ένα γειτονικό σου νούμερο από ΟΤΕ το οποίο δεν προέρχεται από μεταφορά από άλλο αστικό κέντρο, προχωράει η αίτηση κανονικά.

alex24
15-01-11, 18:13
στην Hol ειδικά, δεν αναγράφεται πάντα ο αριθμός βρόχου.
Δηλώνοντας στη Wind ένα γειτονικό σου νούμερο από ΟΤΕ το οποίο δεν προέρχεται από μεταφορά από άλλο αστικό κέντρο, προχωράει η αίτηση κανονικά.

Εμενα παντως στην wind δεν μου ζητητησαν γειτονικο αριθμο

nio25
15-01-11, 18:53
Σχετικά με το πρόβλημα μου τελικά ούτε το ίντερνετ δουλεύει σωστά.Ενώ παίρνει ip κανονικά (χωρίς να εχω αποσυγχρονισμούς) δεν μπορώ να ανοίξω τίποτα (γενικά δεν εχω επικοινωνία ουτε με bbras)
Παρ ολα αυτα μερικές φορές παίρνει ip και εχω ίντερνετ μέχρι να αλλάξει πάλι μόνη της.

Το τηλέφωνο τα ιδια ακόμα μου εμφανίζει τον περίεργο αριθμό.Ενημερώθηκε και η τεχνική υποστήριξη και μου είπαν οτι μέχρι σήμερα το βραδύ ελπίζουν να φτιαχτεί αλλά χλωμό το κόβω...
Επίσης πλεον όταν καλώ στον αριθμό μου ειναι λες και δεν υπάρχει...πχ απο σταθερό hol που δοκίμασα λεει οτι δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Παίζει να μου άλλαξαν βρόχο και γι αυτό να έχω αυτά τα προβλήματα (να μην έχουν κάνει ακόμα όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει) ;


Γνωρίζει κανείς κάποιο τηλ. περα του 13800 και του 1212 για τεχνική υποστήριξη ή κάποιο mail της τεχνικής υποστήριξης;

Επίσης να πω οτι ενεργοποιήθηκα πιο νωρίς απ την ημερομηνία που μου είχαν στείλει σε sms (19/1 στο sms - 14/1 η ενεργοποίηση) και σκέφτομαι οτι τους έπιασαν απροετοίμαστους :p
Ένας μάλιστα, απ το 1212 νομίζω ηταν, μου είπε οτι μέχρι τις 19/1 θα ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση....


Οι πρώτες εντυπώσεις δυστυχώς δεν είναι και οι καλύτερες....

nnn
15-01-11, 19:00
Δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα.

nio25
15-01-11, 19:44
Δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμα.

Μακάρι!
Ελπίζω απο δευτέρα να το φτιάξουν (μέσα στο σαββατοκύριακο δεν νομίζω να κάνουν κάτι)

nio25
17-01-11, 13:52
Να ενημερώσω οτι το τηλέφωνο τελικά ενεργοποιήθηκε πλήρως σήμερα και δουλεύει μια χαρά.
Το ίντερνετ όμως έχει ακόμα πρόβλημα.Ενω παίρνω κανονικά wan ip δεν μπορώ να δω τίποτα στο ίντερνετ.

Έχω παρατηρήσει οτι έχω κανονικά ίντερνετ μόνο με μερικές ip αλλά κατά κάποιο τρόπο μάλλον κάθε 35 λεπτά αλλάζει μόνο του ip.
Επίσης επειδή άλλαξα username/password και απ ότι βλέπω δεν συνδέεται τι μορφής πρέπει να είναι τα user/pass ;
Πρέπει να είναι tellas@tellas.gr ή βάζεις οτι θες (σκέτο tellas πχ) ;

nnn
17-01-11, 13:57
tellas@tellas.gr αν και πλέον παίζει ανεξάρτητα credentials

τους Dns τους έχει περάσει ?

nio25
17-01-11, 14:05
tellas@tellas.gr αν και πλέον παίζει ανεξάρτητα credentials

τους Dns τους έχει περάσει ?

Ναι κι εγώ αυτό ήξερα οτι κάνει authentication ανεξαρτήτως user/pass
Dns δεν έχω πειράξει τίποτα.Tης wind χρησιμοποιεί.Στο zte που μου έδωσαν δεν είδα πουθενά επιλογή για να τους βάλω static
Πάντως αυτούς παίρνει: 62.169.194.48/62.169.194.47

nnn
17-01-11, 14:56
σωστοί είναι οι Dns, υπομονή θα στρώσει

nio25
17-01-11, 19:37
Οκ νομίζω ότι φτιάχτηκε και το ίντερνετ.Εδώ και 2 ώρες περίπου εχω κανονικά ίντερνετ.
Δεν χρειάζεται καν το @tellas.gr με σκέτο wind(ή οτιδήποτε άλλο) δουλεύει κανονικά.


Όλα καλά λοιπόν :oneup:
Σύντομα έρχονται και speed/ping tests :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.