PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet μόνο για 3 μήνες



GiannisSKG
06-01-11, 04:02
Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για το παρακάτω θεματάκι!

Αν και είμαστε μέσα στο καταχείμωνο, το πρόβλημα είναι καλοκαιρινό:) Κάθε καλοκαίρι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Χρειάζομαι ίντερνετ μόνο για 3 μήνες, όπου αλλάζω κατοικία για "διακοπές". Στο εν λόγω σπίτι έχω την κλασσική σύνδεση του ΟΤΕ για τηλέφωνο. Οι διαθέσιμοι πάροχοι, που έχουν δίκτυα, στον νομό είναι 2 (ΟΤΕ & forthnet - Νομός Χαλκιδικής).

Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι σύνδεση ίντερνετ αλλά δεν μπορώ να πληρώνω για τους μήνες που δεν μένω. Επίσης αν κάνω καινούργια σύνδεση κάθε χρόνο και την διακόπτω θα πρέπει να πληρώνω τα τέλη σύνδεσης και διακοπής.

Τι θα με συμβουλεύατε? Υπάρχει κάποια λύση στο παραπάνω πρόβλημα?

ΥΓ. Δεν έχω πρόβλημα στο θέμα των ταχυτήτων, ακόμα και στα 2 Mbps είμαι ΟΚ. Επίσης δεν έχω πρόβλημα στο θέμα του εξοπλισμού, δηλ router.

lewton
06-01-11, 04:04
Mobile Internet. :)

GiannisSKG
06-01-11, 04:09
Το δοκίμασα φέτος και ήταν ένα μικρό σοκ.

Αφενός οι ταχύτητες είναι απελπιστικές (δηλ πολύ λιγότερο από 1 mbps), δυστυχώς το σήμα δεν είναι καλό σε καμία από τις τρεις εταιρίες λόγω τοποθεσίας και αφετέρου είχα ένα θεματάκι με τον λογαριασμό (Τετραψήφιο ποσό, αφού ο αδαής δεν γνώριζα ότι υπήρχαν σχετικά οικονομικά προγράμματα και δεν είχα ενταχθεί σε κανένα:p)

lewton
06-01-11, 04:13
Το δοκίμασα φέτος και ήταν ένα μικρό σοκ.

Αφενός οι ταχύτητες είναι απελπιστικές (δηλ πολύ λιγότερο από 1 mbps), δυστυχώς το σήμα δεν είναι καλό σε καμία από τις τρεις εταιρίες λόγω τοποθεσίας και αφετέρου είχα ένα θεματάκι με τον λογαριασμό (Τετραψήφιο ποσό, αφού ο αδαής δεν γνώριζα ότι υπήρχαν σχετικά οικονομικά προγράμματα και δεν είχα ενταχθεί σε κανένα:p)
ΟΚ, για το λογαριασμό το νου σου του χρόνου να βρεις πρόγραμμα με ανεκτές χρεώσεις.
Για το σήμα, κάνε ένα τεστ προς Μάιο-Ιούνιο μεριά. Ολο και κάποια μπορεί να έχει φέρει δίκτυο.

zaxosm
06-01-11, 05:19
Η hol στο telephony προγραμμα σου δινει τη δυνατοτητα να εχεις ιντερνετ "με τη μερα". Κοστιζει 1 ευρω τη μερα. Βεβαια δε ξερω κατα ποσο συμφερει...... δες εδω: http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=128&ct=5&prd_st=2

Νομιζω στη χαλκιδικη εχει παει και η Hol εκτος απο τη forthnet.

DSLaManiaC
06-01-11, 05:23
Μία άλλη επιλογή είναι αυτή:

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/conn-x-/prodconnx_kateksoxin.html

plouf
06-01-11, 10:39
παλιά το Conn-x είχε βγάλει ενεργοποιήση με το μήνα
είχε βέβαια κόστος ενεργοποιήσης και δεν εδινε εξοπλισμό

δεν έγινε δημοφιλές και έτσι οι περισσότεροι πωλητες germanos/οτε
ΔΕΝ το ξέρουν, παρόλα αυτά θέλει ψάξιμο..

αν υποστηρίζει η περιοχή του hol-ιντερνετ με τη μερα είναι καλύτερη λύση.

karetsos
06-01-11, 10:52
Το conn-x αορίστου δίνει εξοπλισμό, αλλά χρεώνει περίπου 45 ευρώ ως τέλος ενεργοποίησης. Η απενεργοποίηση είναι δωρεάν, το μηνιαίο κόστος είναι το ίδιο με το conn-x 12μηνης δέσμευσης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.