PDA

Επιστροφή στο Forum : νέο ondsl kit. Και τώρα τι;



ytrewq
04-09-06, 19:20
Αγόρασα το κουτί, έστειλα το φάξ σήμερα το μεσημέρι.
Να κάνω εγκατάσταση το modem κανονικά και να περιμένω το λαμπάκι να ανάψει ή να το αφήσω για οταν με ενημερώσουν.
Όταν ενεργοποιηθεί ποια ειναι τα πρώτα βήματα ελέγχου; Πως μπορώ να μετρήσω την πραγματική του απόδοση; (sagem usb modem, 512 kai 1024 μετά την αναβάθμιση)

hemlock
04-09-06, 19:28
τυπικα θελουν 10 μερες για να σε ενεργοποιησουν...Ενιοτε και περισσοτερο.
Αν εννοεις με την λεξη αποδοση την ταχυτητα κανε τα speedtest (http://www.adslgr.com/forum/local_links.php?catid=6) Που εχει το adslgr και αυτο το αρθρακι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

dimfarma
04-09-06, 19:30
Πότε το αγόρασες το πακετο; Σε δώσανε κωδικούς αν ναι μπορεις αν οχι περιμενε πρώτη φορα βάζεις adsl;

nrg_polini
04-09-06, 19:48
Αν εχει πορτες το κεντρο σου μπορει και σε 3 εργασιμες να εισαι ετοιμος. Περασε τα drivers, συνδεσε το μοντεμ και περιμενε να συνδεθει. Μολις συνδεθει και μεχρι να σε παρουν απο την οτενετ ζητα ενα ντεμο απο τη φορθνετ για να απολαυσεις :D Μετα κατεβασε απο κατι απο το ftp.otenet.gr και απο το nvidia.com για να δεις πως πας απο ταχυτητες.

ababapanos
04-09-06, 23:50
απο πιο τηλεφωνο αν παρω στον οτε μπορω να ρωτησω αν υπαρχουβ διαθεσιμες πορτες στην περιοχη μου? Αιγαλεω τηλ 591ΧΧΧΧ

στο σαιτε του οτε οταν βαζω το τηλεφωνο μου βγαζει διαθεσιμοτητα, αυτο σημαινει οτι υπαρχει και πορτα?

ytrewq
04-09-06, 23:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρώτη φορά με dsl. Περίμενα δυο μήνες γιατί δεν ηταν διαθέσιμο και σημερα το πρωί που το αγόρασα, ο πωλητής του οτεshop μου ειπε οτι έχει 110 ελευθερες πόρτες. Δεν ήξερε να μου πεί αν θα ξεκινήσω στα 512 ή κατευθείαν στα 1024. Υποθέτω οτι μιας και οι πόρτες τοποθετήθηκαν την τελευταία εβδομάδα, λογικά θα έχουν προβλέψει να μην κάνουν διπλή δουλειά και θα ειμαι ήδη αναβαθμισμένος. Απο την άλλη δεν ξέρω τι κάνουν ακριβώς όταν λένε οτι αναβαθμίζουν και δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος.

Όσο για το demo της forthnet, αν πρέπει να πάρω τηλέφωνο, μάλλον πρώτα θα ληξει το 12 μηνο και μετά θα μιλήσω με κάποιον απο την forthnet.

ytrewq
05-09-06, 13:29
Σήμερα συμβαίνει το εξής παράξενο:
Έχω συνδέσει κανονικά το sagem και ειναι αναμένο το κουμπάκι power. Δεξιά στον υπολογιστή μου δίπλα στο ρολόι έχω ενα κόκινο τρίγωνο που λέει DSL Disconnected.
Όλα φυσιολογικά μέχρι εδώ. Όταν όμως μπαίνω με dialup συνδέομαι με 19,2 Kbit/δευτ. Όταν παρεμβάλω το φίλτρο ανάμεσα στο modem και στη πρίζα του ΟΤΕ συνδεομαι με dialup με 50,6 Kbit/δευτ.
Πως εξηγείται αυτό; Το sagem δημιουργεί πρόβλημα στο dialup; Ειναι δυνατόν να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl σε μια ημέρα;:hmm:

skapetis
05-09-06, 14:33
Σήμερα συμβαίνει το εξής παράξενο:
Έχω συνδέσει κανονικά το sagem και ειναι αναμένο το κουμπάκι power. Δεξιά στον υπολογιστή μου δίπλα στο ρολόι έχω ενα κόκινο τρίγωνο που λέει DSL Disconnected.
Όλα φυσιολογικά μέχρι εδώ. Όταν όμως μπαίνω με dialup συνδέομαι με 19,2 Kbit/δευτ. Όταν παρεμβάλω το φίλτρο ανάμεσα στο modem και στη πρίζα του ΟΤΕ συνδεομαι με dialup με 50,6 Kbit/δευτ.
Πως εξηγείται αυτό; Το sagem δημιουργεί πρόβλημα στο dialup; Ειναι δυνατόν να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl σε μια ημέρα;:hmm:

Χωρίς φίλτρο είναι λογικό να έχεις παραμβολές από το DSL σε τηλέφωνα και dialup. Άρα είναι απαραίτητο.

Όσο για το λαμπακι, πρεπει να ανάψει αυτό αριστερά του Power που είναι η ένδειξη dsl. Και για τη σύνδεση θέλεις όνομα χρήστη και κωδικό.

Σε γνωστό μου στην Κατερίνη το ενεργοποίησαν σε 2 μέρες ....

ytrewq
05-09-06, 15:40
Είχα την εντύπωση οτι θα χρειαζόταν το φίλτρο αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή δσλ απο τον οτε.
Πραγματικά όμως δημιουργηθεί 'θόρυβο' και το adsl modem αφου οταν το βγάζω απο την γραμμή όλα ειναι οκ!

teo_L20
05-09-06, 17:15
Αμα είναι αστην ετσι την γραμμή!;)

nrg_polini
05-09-06, 18:39
Σε γνωστό μου στην Κατερίνη το ενεργοποίησαν σε 2 μέρες ....

Οντως στη Κατερινη παρα ειναι σβελτοι, broadband pack το ενεργοποιησαν σε 2-3 εργασιμες.


απο πιο τηλεφωνο αν παρω στον οτε μπορω να ρωτησω αν υπαρχουβ διαθεσιμες πορτες στην περιοχη μου? Αιγαλεω τηλ 591ΧΧΧΧ

στο σαιτε του οτε οταν βαζω το τηλεφωνο μου βγαζει διαθεσιμοτητα, αυτο σημαινει οτι υπαρχει και πορτα?

Παιρνεις στο 134 γιατι καμια φορα το site αργει να ανανεωθει.

ytrewq
14-09-06, 15:52
Χθες το πρωί ανοίγοντας τον υπολογιστή το λαμπάκι του adsl στο sagem άναψε και σε λίγα λεπτά έσβησε ξανά. Μετά απο λίγο το τηλέφωνο δεν δουλευε. Μετά τίποτα. Πήρα τηλ στο 134 και μια ευγενική πλην όμως άσχετη κοπελίτσα μου είπε οτι απλώς έχει δεσμευθεί η πόρτα και ότι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Ξέρει κανείς τι κάνει ο τεχνικός του οτέ για να ενεργοποιήσει γραμμή dsl; Προσαρμόζει την γραμμή σε άλλη υποδοχή;

@ ADSLgr.com All rights reserved.