PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγράμματα ΟΤΕ



a.libe
06-01-11, 18:17
Αν δεν κανω λαθος το μοναδικο μειονεκτημα του ΟΤΕ σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι η ποικιλια προγραμματων.Τωρα εχω απεριοριστα+60 κινητα+connx24 me 45.5.Tα αλλα δυο οικονομικα πακετα τα προσφερει με connx2.
Επρεπε να υπαρχουν προγραμματα connx24 με απεριοριστα αστικα μονο ή με κάποιον ορισμενο χρονο ομιλιας που δυστυχως αυτα δινονται μονο με connx2.
Ακομη θα επιθυμουσα να εχω μονο συνδεση ιντερνετ χωρις παγιο οτε και να πληρωνω μονο αν κανω κλησεις η εστω να εχω adsl με 120η 240 λεπτα ομιλιας μα μην με χρεωνει με παγιο 30 το διμηνο.
Πρεπει ο ΟΤΕ να φροντισει να αφαιρεσει το παγιο γραμμης στο connx και να γεμισει τα προγραμματα του

karetsos
06-01-11, 19:14
γιατί δεν στέλνεις ένα γράμμα στον ΟΤΕ με τις ιδέες σου;

(επίσης μην ξεχάσεις να το στείλεις και στην Ε.Ε.Τ.Τ.) ;)

sdikr
06-01-11, 20:01
το πάγιο το πληρώνεις σε όλους, απλά στον ΟΤΕ το ξεχωρίζει σαν υπηρεσία ενώ οι άλλοι το βάζουν σε εναν κωδικό.

πχ πάγιο γραμμής 15,
πάγιο adsl γραμμής 5
πάγιο υπηρεσίας ιντερνετ 5
πάγιο για τις κλήσεις 5

αν βγεί δηλαδή και το κάνει
πάγιο οτεDP 30 τι θα αλλάξει;

(οι τιμές δεν έχουν σχέση με το πόσο χρεώνει απλά μπήκαν για να γίνει το παράδειγμα)

a.libe
07-01-11, 01:08
το πάγιο το πληρώνεις σε όλους, απλά στον ΟΤΕ το ξεχωρίζει σαν υπηρεσία ενώ οι άλλοι το βάζουν σε εναν κωδικό.

πχ πάγιο γραμμής 15,
πάγιο adsl γραμμής 5
πάγιο υπηρεσίας ιντερνετ 5
πάγιο για τις κλήσεις 5

αν βγεί δηλαδή και το κάνει
πάγιο οτεDP 30 τι θα αλλάξει;

(οι τιμές δεν έχουν σχέση με το πόσο χρεώνει απλά μπήκαν για να γίνει το παράδειγμα)
οκ αυτο ειναι πασιφανες μα η ενσταση μου ειναι στο connx24 πως το δινει μονο με απεριοριστα +60κινητα,εμενα π.χ δεν με ενδιαφερουν τα κινητα η τα απεριοριστα..θα μπορουσε να εχει μια τιμη στα 35ευρο με 500λεπτα και connx24...
αυτο εννοω...πρεπει να ειναι πιο ευελικτα

Georgevtr
07-01-11, 01:21
Την ΕΕΤΤ την ρώτησες?

Αν κάνει τέτοια κίνηση,έκλεισαν τα υπόλοιπα μαγαζάκια και μετά θα μιλάμε πάλι για μονο(πολη)πώλιο..:p

karetsos
07-01-11, 01:26
ήδη η ΕΕΤΤ "έκοψε" ένα αντίστοιχο πρόγραμμα το καλοκαίρι, νομίζω πολύ κοντά σε αυτό που περιγράφεις...

a.libe
07-01-11, 01:46
Την ΕΕΤΤ την ρώτησες?

Αν κάνει τέτοια κίνηση,έκλεισαν τα υπόλοιπα μαγαζάκια και μετά θα μιλάμε πάλι για μονο(πολη)πώλιο..:p
η hol εχει το dpGR στα 34 με απεριοριστα και ως 24..κατι τετοιο εννοω...η κατι αναλογο η forthnet...ο οτε εχει υποχρεωτικα τα 60 κινητα με 24mbs αλλιως εχει 2mbs με πακετο χρονου ομιλιας...αν δεν κανω λαθος

Georgevtr
07-01-11, 02:12
η hol εχει το dpGR στα 34 με απεριοριστα και ως 24..κατι τετοιο εννοω...η κατι αναλογο η forthnet...ο οτε εχει υποχρεωτικα τα 60 κινητα με 24mbs αλλιως εχει 2mbs με πακετο χρονου ομιλιας...αν δεν κανω λαθος

Σωστά μιλάς αλλά άλλο forthniet-hol (κατα ΕΕΤΤ μεριά) και άλλο ΟΤΕ;)

silegav
10-01-11, 23:35
Και κατά κόστος μεριά για τους εναλλακτικούς είναι δαιφορετικά τα πράγματα από ότι είναι στον ΟΤΕ. Συγκρίνετε πεπόνια με κεράσια και σας φταίνε τα κουκούτσια. Όσο ο ΟΤΕ έχει το last mile και το κάνει ότι γουστάρει, είναι λογικό να αντιμετωπίζεται ως καθολικός πάροχος (αν θυμάμαι καλά αυτός είναι ο όρος) από την ΕΕΤΤ. Ας το αφήσει/διαχωρίσει το δίκτυο και τότε θα φανούν πολλά για την ποιότητα και τις πρακτικές του.

Δε καταλαβαίνω το νόημα του συγκεκριμένου thread. Κι εγώ θα ήθελα ο πάροχος μου με κάθε ταινία να μου φέρνει και μια δίμετρη να τη βλέπουμε μαζί αλλά δε το κάνω topic...

emeliss
10-01-11, 23:42
Μια χαρά νόημα έχει το συγκεκριμένο νήμα. Ένας χρήστης λέει τις επιθυμίες του. Τι πιο σημαντικό.

Κάποτε ο ΟΤΕ ήταν η μόνη επιλογή σε οικονομικά προγράμματα. Υστερούσε πολύ στα φουλ 2play με 24άρες, απεριόριστες και κινητά.

Αυτό έχει αλλάξει. Σήμερα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα φουλ 2play, είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο 3play, αλλά έχει μείνει πίσω στα οικονομικά 2play. Είναι κάτι που θα πρέπει να το δουν αφού οι καιροί μας σπρώχνουν προς τα οικονομικά, με λιγότερες υπηρεσίες πακέτα.

Georgevtr
11-01-11, 01:23
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=465413 :oneup:

a.libe
11-01-11, 01:43
οπως ειπε και ο φιλος σε προηγουμενο μηνυμα κατι τετοιο πηγε να κανει ο ΟΤΕ τον Αυγουστο σε πιο οικονομικο μα του τα απορριψανε και πληρωσε προστιμο 100000....ελπιζω να επανελθει....αν εχεις κινητα με απεριοριστα σταθερα και δεν εχεις πολυ αναγκη το σταθερο αν δεν κανω λαθος μπορεις να εχεις connx24(23,5) με απεριοριστα σκυριακα και απογευματα με τελος γυρω στα 6,5ευρω...
συνολικα τον μηνα 30 ευρο...νομιζω οτι παιζει αυτος ο συνδυασμος....διορθωστε με αν κανω λαθος...

karetsos
11-01-11, 01:49
υπαρχει... πάγιο+conn-x 24mbps+conn-x talk ΒΡ+ΣΚ

a.libe
11-01-11, 01:55
ολο αυτο που ανεφερες παει με το παγιο γυρω στα 46 ευρο..τοτε ο καθενας καλυτερα να παει στο απεριοριστα+60κινητα+connx24 με 45.5......
εισαι σιγουρος για αυτο?γιιατι στην αιτηση στο oteshop.gr αναφερει μονο για το τελος του σκ-απογευμα....
εκτος αν παγιο θεωρεις το 6,72 που κοστιζει η υπηρεσια.....

karetsos
11-01-11, 01:57
15,25+23,26+6,72=....

a.libe
11-01-11, 02:03
15,25+23,26+6,72=....
αν ειναι ετσι το θεωρω βλακωδες αυτο το προγραμμα απο την στιγμη που υπαρχει το απεριοριστα+60κινητα+connx24 με 45,5....αν εισαι σιγουρος παω πασο...

karetsos
11-01-11, 02:07
μα δεν είπε κανείς ότι συμφέρει... ;)

για παράδειγμα μπορείς να συνδυάσεις το ΟΤΕ 300 (250λ ΣΤ + 50λ Κ) με το Conn-X 24mbps
στην τιμή: 23,90+23,26=47,16 ευρώ
που είναι πάλι ακριβότερη από το DP24.... απλός παραλογισμός.

a.libe
11-01-11, 02:13
σε αυτο με το connx24 και απεριοριστα απογευματα+σκ γραφει στο faq
2. Στην παράγραφο για τα μηνιαία τέλη
- τα τέλη του πακέτου π.χ Τέλη Conn-x Talk που έχετε επιλέξει
- τα τέλη του πακέτου χρόνου Ομιλίας που έχετε επιλέξει
δεν αναγραφει καπου για το τελος 15,25 ενω σε αλλα πακετα το αναφερει.....
βεβαια οσο παραλογο κ αν φαινεται αν το εχεις μελετησει το θεμα σε πιστευω......
εγω εχω το 45.5 και δεν ασχολουμαι με τα αλλα μα μου φαινεται ανοητο

karetsos
11-01-11, 02:51
τα μόνα προγράμματα που περιλαμβάνουν το πάγιο του ΟΤΕ είναι τα:

Mixed 200, DP2, DP24 (με Internet)

ΟΤΕ 165, ΟΤΕ 300 (χωρίς Internet)

για οποιοδήποτε άλλο πρέπει να το προσθέσεις.

silegav
12-01-11, 22:07
Ρε παιδιά, γιατι να έχεις περιορισμό στα σταθερά. Προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει να δίνεις 45 ευρώ για να κοιτάς πότε θα κλείσεις το τηλέφωνο. Σε αυτά τα λεφτά (αν έχω καταλάβει και τα πακέτα σωστά κιόλας) θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε τα σταθερά καλυμένα....

a.libe
13-01-11, 17:38
Ρε παιδιά, γιατι να έχεις περιορισμό στα σταθερά. Προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει να δίνεις 45 ευρώ για να κοιτάς πότε θα κλείσεις το τηλέφωνο. Σε αυτά τα λεφτά (αν έχω καταλάβει και τα πακέτα σωστά κιόλας) θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε τα σταθερά καλυμένα....
αν θες απεριοριστα πας στα 45,5 με ιντερνετ η 30,5 χωρις ιντερνετ....εγω λεω αφου το σταθερο δεν το χρειαζομαι αφου εχω απεριοριστες στο κινητο μπας και εβγαζε κανα προγραμμα πιο οικονομικο με 24αρι ιντερνετ...

silegav
15-01-11, 22:12
κάτι σαν τα economy/lite προγράμματα των άλλων λες. Νομίζω πως δεν έχει αλλά ας πει καλύτερα κάποιος που ξέρει καλύτερα. Δε ξέρω μήπως είναι αυτά που του κόψανε το καλοκαίρι στην ΕΕΤΤ. Αν είναι αυτά, τότε μάλλον σε βλέπω να τα δίνεις τα 30 παραπάνω το δίμηνο. :down:

Lapetr
17-01-11, 20:45
lite προγράμματα δεν έχει ο OTE. Στα 24mbps δίνει τα απεριοριστα αστικά υπεραστικά με 45,50 στην Pstn που είναι τα αντίστοιχα economy/lite. Μάλλον θα τα δώσεις τα 30+ παραπάνω το δίμηνο.

emeliss
17-01-11, 22:00
lite προγράμματα δεν έχει ο OTE. Στα 24mbps δίνει τα απεριοριστα αστικά υπεραστικά με 45,50 στην Pstn που είναι τα αντίστοιχα economy/lite. Μάλλον θα τα δώσεις τα 30+ παραπάνω το δίμηνο.
Σωστό το πρώτο σκέλος. Ανταγωνιστικό lite πακέτο ο ΟΤΕ δεν έχει. Λάθος το δεύτερο. Δεν είναι αντίστοιχα τα lite των εναλλακτικών με το 2play του ΟΤΕ. Μία ώρα προς κινητά είναι σημαντική διαφορά.

a.libe
18-01-11, 00:57
Σωστό το πρώτο σκέλος. Ανταγωνιστικό lite πακέτο ο ΟΤΕ δεν έχει. Λάθος το δεύτερο. Δεν είναι αντίστοιχα τα lite των εναλλακτικών με το 2play του ΟΤΕ. Μία ώρα προς κινητά είναι σημαντική διαφορά.
η πραγματικη διαφορα ειναι 5 ευρω μα η διαφορα εγκειται στην ποιοτητα....δεν λεω μια καλη συνδεση μπορει να ειναι θεμα καλωδιων,αποστασης,χαλκου μα στατιστικα ο ΟΤΕ ετη φωτος μπροστα

silegav
19-01-11, 21:17
Αν θυμάμαι καλά, οι χρεώσεις προς κινητά είναι κοντά στα 0,17 euro το λεπτό (έτσι δεν είναι;). Αν είναι τόσο, τότε τα 60 λεπτά βγαίνουν λιγότερα από 10 euro το μήνα, λιγότερα είναι και πάλι από τα 15 το μήνα του ΟΤΕ.


ο ΟΤΕ ετη φωτος μπροστα
Εδώ έχω κάποιες ενστάσεις, αλλά οκ, άποψη σου...εγώ μια χαρά είμαι και με εναλλακτικό που έχω εδώ και κάτι χρόνια.

emeliss
19-01-11, 21:30
Αν θυμάμαι καλά, οι χρεώσεις προς κινητά είναι κοντά στα 0,17 euro το λεπτό (έτσι δεν είναι;). Αν είναι τόσο, τότε τα 60 λεπτά βγαίνουν λιγότερα από 10 euro το μήνα, λιγότερα είναι και πάλι από τα 15 το μήνα του ΟΤΕ.
Αυτό λέει ο a.libe. Ότι σε αυτό το επίπεδο η πρόταση του ΟΤΕ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Αν όμως κάποιος δεν θέλει να κάνει πολλές κλήσεις τότε λείπει από τα προγράμματα του ΟΤΕ μια καλή πρόταση με 24άρα.

silegav
20-01-11, 20:20
Όντως λείπει. Δεν καταλαβαίνω κιόλας γιατί δεν το παρέχει. Πιστεύω ότι θα κέρδιζε πολύ κόσμο που έχει χάσει λόγω κόστους αν έδινε κάτι πιο φτηνό τύπου lite telephony, δεδομένου ότι η διαφορά του τώρα με αυτά τα προγράματα είναι αρκετά μεγάλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.