PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλασιασμoς μόνο του Download;



jorfan
04-09-06, 19:52
Γεία σας παιδιά και απο μένα. Είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτο το φόρουμ. Συγχαρητήρια για το σαιτ σας και την ωραια δουλειά που κάνετε εδώ καθημερινά. Θα αναφερθώ στο δικό μου παράξενο και περιμένω τις απαντήσεις σας γιατί δέν ξέρω που να απευθυνθώ.

Είμαι χρήστης Adsl Απο την vivodi εδω και εναμιση χρονο περιπου με αορίστου χρόνου στα 512/128. Μένω σε ένα χωριό στους πρόποδες της Βέροιας. Κάπου 3 χιχλιόμετρα μακριά απο το κέντρο του ΟΤΕ. Είμαι μεσω Α.Ρ.Υ.Σ οπως θα έχετε καταλάβει.

Πρόσφατα ενημερώθηκα και εγω για τις αναβαθμίσεις που κάνει ο ΟΤΕ στις γραμμές του και επειδή η γραμμή μου είναι απο τον ΟΤΕ λογικά θα αναβαθμιστεί και η δική μου.

Έτσι είπα και εγω να κοιτάξω στο ρουτερ (Zyxel Prestige p660h-63)μου να δώ τί γίνετε με την γραμμή μου άν έχει αλλάξει τίποτα. Όντος απο την επιλογη statistics παρατήρησα το εξης.


System up Time: 4:25:19 CPU Load: 1.34% WAN Port Statistics:Link Status: Up Upstream Speed: 128 kbpsDownstream Speed: 960 kbps

Έκεί που έιχα μία 512/128 τώρα ξαφνικά βλέπω το 960/128.
Λογικα απο 512/128 θα πήγαινε 1024/256. Τί είναι αυτό που βλέπω τότε? έγινε αναβάθμιση στο ήμιση ?

Μετα απο επικοινωνία μου με τεχνικούς τις βιβόντι μου είπαν οτί δέν γνωρίζουν τι συμβαίνει και πως πρέπει να περιμένω λίγο καιρό

Τί έχετε να πείτε εσείς ? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και συγνώμη για το κουραστικό κείμενο μου.

hemlock
04-09-06, 19:53
εχεις δικιο με τον ορο "αναβαθμιση κατα το ημιση"...
Υπομονη...

ZORO
04-09-06, 19:55
Να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ και να το αναφέρεις.

odys2008
04-09-06, 19:57
Ε εντάξει η ταχύτητα θα στρώσει σε κανα 2 μέρες. Υπομονή , από ότι φαίνεται σχόλασαν οι τεχνικοί και την άφησαν στη μέση :rofl:

papdoux
04-09-06, 23:39
Κοιτα, επειδη η αναβαθμιση τελειωνει σε τρεις μηνες περιμου θα σου ελεγα να κανεις υπομονη μεχρι τοτε :respekt: αλλα καλυτερα να περιμενεις μια-δυο μερες και μετα να επικοινωνισεις με τον ΟΤΕ. Παντως δε υα υπαρξει προβλημα, θα φτιαξει

lexios
04-09-06, 23:48
Φίλε μου η σύνδεση σου έγινε 1024 αλλά λόγω συνθηκών γραμμής κάνει fall σε χαμηλότερη ταχύτητα μέχρι να πετύχει μικρό error rate. To 960 είναι το όριο για ελλάτωση σε αποδεκτά όρια, των σφαλμάτων μετάδοσης. Πιθανότατα να δουλεύεις στο λεγόμενο Safe Mode κατα το οποίο εκτός απο την πτώση της ταχύτητας, αλλάζει και το πρότυπο σύνδεσης απο Fast σε Interleaved.

Δοκίμασε να τσεκάρεις τα statistics αμμέσως μόλις συνδεθείς και δες εαν και πάλι αναφέρεται 960 ή 1024...

Πιθανότατα φταίει η απόσταση απο το κέντρο ΟΤΕ. Τα 3χλμ θεωρούνται το επίσημο όριο στα πρότυπα του ADSL 1. Ίσως εαν πάρεις ADSL 2+ και υποστηρίζεται και απο το DSLAM σου, να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα.

papdoux
05-09-06, 00:15
Πιθανότατα φταίει η απόσταση απο το κέντρο ΟΤΕ. Τα 3χλμ θεωρούνται το επίσημο όριο στα πρότυπα του ADSL 1. Ίσως εαν πάρεις ADSL 2+ και υποστηρίζεται και απο το DSLAM σου, να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα.
απο οσο ξερω, το επισημο οριο για ADSL1 ειναι τα 5 χλμ ενω για ADSL2/+ ειναι μικροτερο οποτε αμα εχει προβλημα με την αποσταση τοτε με ADSL2/+ θα ειναι χειροτερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.