PDA

Επιστροφή στο Forum : οτενετ συνεχεις αποσυνδεσεις



smalcastle
07-01-11, 15:11
Στην αρχη του μηνα παρελαβα την νεα συνδεση μου στον οτε με το μοντεμ huawei echolife 520c
απο τη στιγμη εκεινη ειχα προβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις διλεπτες σχεδον
εως καθολου συνδεση. Πηρα το 1242 δηλωθηκε βλαβη και σε τρεις περιπου ημερες ηρθε τεχνικος
Το παραξενο στην υποθεση ειναι οτι το βραδυ πριν ερθει ο οτε τα παντα διορθωθηκαν
καμμια αποσυνδεση και το συστημα πεταγε,ετσι την αλλη μερα ο τεχνικος δεν βρηκε τιποτα και ολα καλα ,για δυο τρεις ημερες,ωσπου ξαναρχισαμε τα ιδια τριλεπτες αποσυνδεσεις κλπ εβγαλα ολα τα τηλεφωνα απο την μπριζα,αλλαξα ρουτερ με το
παλιο level one κοιταξα τα καλωδια τιποτα τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου
Ωστοσο παρατηρησα οτι τις βραδυνες ωρες 3-5 τα ξημερωματα η κατασταση ειναι καλυτερη
Πηρα τηλεφωνο 1242 και δεν θα το πιστεψετε θα ...δηλωσουν βλαβη
Η κατασταση ειναι τραγικη χιλιαδες παρομοιες περιπτωσεις στο δικτυο και εμεις
σαν προβατα επι σφαγη αλλαζουμε μοντεμ καλωδιωσεις τηλεφωνα,χανουμε εργατοωρες,
κοσμος παει και ερχεται ,ελεος πια

emeliss
07-01-11, 16:56
Χιλιάδες περιπτώσεις υπήρχαν πριν δυο-τρία χρόνια που ο κόσμος δεν ήξερε τι είναι το φίλτρο.

Μπορείς να παραθέσεις τα στατιστικά της γραμμής σου; Οι αποσυνδέσεις αφορούν το ίντερνετ, την γραμμή adsl, τι ακριβώς σβήνει στο ρούτερ;

Mercedesf1
07-01-11, 18:28
Παιδια και εγω για να μην ανοιγω αλλο θεμα χωρις λογο εχω παρομοιο προβλημα. Καθε μια ωρα περιπου παρατηρω μια μειωση της ταχυτητας σερφαρισματος και τελικα αποσυγχρονισμος. Μιλησα με τον ΟΤΕ πριν λιγο καιρο αφου ειχε μειωθει και η ταχυτητα συγχρονισμου (απο 12 επεσα στα 7). Την επομενη ηρθε ο τεχνικος και αφου πηρε τηλ. σε μια υπηρεσια επεστρεψε στα 12. Δοκιμασε και την γραμμη αλλα δεν είχε προβλημα. Επειδη αυτες οι αποσυνδεσεις καταντουν εκνευριστικες, ξερετε αν υπαρχει καποιος τροπος να δω αν το μοντεμ ειναι προβληματικο;

smalcastle
08-01-11, 03:09
Λοιπον επειδη γνωριζω τι ειναι φιλτρα,αλλα δεν θελω να κανουμε συζητησεις "εξειδικευμενων" καλυτερα να δουμε τη νοοτροπια των υπηρεσιων που χρυσοπληρωνουμε ,την ωρα που αλλοι την χαιρονται δωρεαν θα πω μονο οτι
τα δυο ρουτερ δεν συντονιζουν με τιποτα αρα ουτε το adsl αναβει σταθερα ουτε το internet φυσικα
Τελικα ομως σημερα με πηρε μια κοπελα απο οτε και μου ειπε οτι βλεπει οτι η γραμμη μου ειναι επιβαρυμενη και οτι θα ελθει τεχνικος.Στην ερωτηση μου τι παραπανω μπορει να πει αυτος απο τον αλλο που ειχε ερθει πριν δυο μερες μου απαντησε "αλλος ο ενας αλλος ο αλλος" καλα ε?
Εγω ομως σας εκανα μια αλλαγη στο προφιλ για να μπορεσετε να κανετε τη δουλεια σας
Ααα ενταξει ειπα και ευχαριστω ...Απο τοτε 12 το μεσημερι ...τωρα μολις ,δυο μετα τα μεσανυχτα απεκτησα IP adress για να μπορεσω να γραψω αυτο το σχολιο..... μονο με τριλεπτες αποσυνδεσεις

emeliss
08-01-11, 03:44
Αφού δεν θέλεις να κάνεις "εξειδικευμένη" συζήτηση μπορείς απλά να περιμένεις τον νέο έλεγχο από τον πάροχο σου.

smalcastle
08-01-11, 04:40
Αφού δεν θέλεις να κάνεις "εξειδικευμένη" συζήτηση μπορείς απλά να περιμένεις τον νέο έλεγχο από τον πάροχο σου.

Aυτο θα κανω δυστυχως διοτι ξερω απο μοντεμ δεν σημαινει οτι καταλαβαινω τα παντα ε?
και ασφαλως το νοημα του ποσταρισματος δεν ειναι αν και πως θα λυσω το προβλημα(αυτο θα το κανω σιγουρα) αλλα καποιες νοοτροπιες τις οποιες βρισκεις δυστυχως παντου
Συγνωμη αν σε μπερδεψα

maik
08-01-11, 12:56
Aυτο θα κανω δυστυχως διοτι ξερω απο μοντεμ δεν σημαινει οτι καταλαβαινω τα παντα ε?
και ασφαλως το νοημα του ποσταρισματος δεν ειναι αν και πως θα λυσω το προβλημα(αυτο θα το κανω σιγουρα) αλλα καποιες νοοτροπιες τις οποιες βρισκεις δυστυχως παντου
Συγνωμη αν σε μπερδεψα

Κατα την αποψη σου σωστη νοοτροπια θα ηταν να υπαρχει ενας υπαλληλος για καθε πελατη να περιμενει ποτα θα δηλωσει βλαβη να τρεξει να το φτιαξει αυθορει και παραχρημα;

smalcastle
08-01-11, 13:31
δεν εννοω αυτο βεβαια αλλα την ασχετοσυνη
Επισης δεν θα ηταν κακο να γινονταν και αυθωρεί (με ω) και παραχρήμα
οσοι ζητουν περισσοτερο σεβασμο και καλυτερες συνθηκες στη χωρα τους
το καταλαβαινουν

maik
08-01-11, 16:37
Αν θεωρεις οτι ξερεις πιο πολλα γιατι ζητας την βοηθεια τους;
Επισης το αυθωρει( με ωμεγα) και παραχρημα υπαρχει . Λεγεται SLA αλλα κοστιζει.

smalcastle
09-01-11, 05:00
A δεν ξερω περισσοτερα απο αυτους κε Μαικ
ειμαι ομως καλος στη δουλεια μου εκεινοι ειναι?δεν νομιζω
Επισης δεν νομιζω οτι χρειαζονται δικηγορο,εκτος αν εισαι οποτε με το δικιο σου
ασχολεισαι με κατι που το γνωριζει και η κουτση μαρια και προκαλειτε εντυπωση για το οτι
κοπτεσθε τοσο πολυ για το δικιο του πανσωστου οτε απεναντι σε ενα αναιδη καταναλωτη
σαν και μενα που εχει την απαιτηση να τον σεβονται
Ακομα βλεποντας τη συντεχνιακη αντιληψη,την ειρωνια περι φιλτρων,απο νεα ατομα,και
και επειδη αντιλαμβανομαι οτι δεν εχετε διαθεση ,να πω ικανοτητα να πω,ευγενεια να πω,αντιληψη να πω ,για να προσφερετε το παραμικρο και ιδιαιτερα σαν αντιπροσωποι του φορουμ σας χαιρετω και σας ευχαριστω διοτι..φροντισατε να μου θυμισετε το ανεκδοτο περι.........οργανωσης

emeliss
09-01-11, 13:38
την ειρωνια περι φιλτρων
Καμία ειρωνεία. Πάρα πολλά προβλήματα οφείλονται στην πλευρά μας ως πελάτες. Αυτά μπορούμε μέσα από το φόρουμ να αλληλοβοηθηθούμε και να τα λύσουμε. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις πραγματικά πολλές εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις.

Στο αρχικό σου ποστ λες για χιλιάδες παρόμοιες περιπτώσεις. Επαναλαμβάνω ότι όχι απλά χιλιάδες αλλά δεκάδες χιλιάδες ήταν τα προβλήματα που οφειλόντουσαν στον εσωτερικό μας χώρο πριν κάποια χρόνια. Κάτι που δυσκόλευε την άρση των αληθινών βλαβών του δικτύου. Με το καιρό εκπαιδευτήκαμε και εμείς ως χρήστες και η κατάσταση βελτιώθηκε.

Δεν ξέρω που βλέπεις την ειρωνεία. Εγώ πάντως βλέπω έλλειψη σεβασμού για τον χρόνο που αφιερώνει ένας συνφορουμίτης σου για σένα και το πρόβλημα σου. Δεν ξέρω που βλέπεις την έλλειψη διάθεσης για βοήθεια. Εσύ αρνήθηκες την όποια βοήθεια και την "εξειδικευμένη" (εξειδικευμένη=παράθεση στατιστικών !!!! ) συζήτηση.

Γραπτά και φανερά είναι τα πάντα και οι υπόλοιποι μπορούν να κρίνουν. Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ να πω είναι καλή τύχη με το πρόβλημα σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.