PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πρόσβαση ADSL ακριβότερη απο ένα ολοκληρωμένο πακέτο conn-x; Είναι λογικό;



pantel
05-09-06, 03:26
Παιδιά γειά σας.
Μπήκα πριν απο λίγο στο oteshop και έριξα μια ματιά στην προσφορά του conn-x.
Aναλυτικότερα, το conn-x στα 512, κοστίζει € 22,5 όλα πληρωμένα.Εγώ που συνεργάζομαι με άλλο ISP πληρώνω στον οτε ΜΟΝΟ για τη γραμμή ΑDSL 512 € 23,68.Aν προσθέσουμε και αυτά που δίνω στον ISP...υπολογίζω πως ξεπερνάω συνολικά τα € 40 το μήνα.
Τελικά είναι όντως έτσι τα πράγματα;Με 22,5 ευρώ το μήνα καθαρίζεις ή υπάρχει και κάποια άλλη χρέωση η οποία μου διαφεύγει;Όποιος πάρει πακέτο conn-x επιβαρύνεται με κάποιο κόστος αγοράς ή απλά πληρώνει μόνο τα μηνιάτικα.
Άν είναι έτσι τα πράγματα, τότε με συμφέρει να πετάξω στα σκουπίδια την υπάρχουσα σύνδεση με τον ISP μου, που είναι προπληρωμένη και λήγει το Μάρτη και να πάρω ένα conn-x.
Προτιμότερο να δίνω € 22,5/μήνα παρά τα 23,68 που δίνω τώρα.Ας πάνε χαμένα τα λεφτά που έχω προπληρώσει.
Θεωρείτε έξυπνη αυτή την κίνηση ή μήπως πηγαίνοντας για μαλλί βγώ κουρεμένος;

Talos82
05-09-06, 03:42
Δεν υπάρχει περαιτέρω κόστος. To connx ξεκινάει από τα 45€, που καλύπτουν 2 μήνες και μέτα από αυτούς πληρώνεις στο λογαριασμό.
Όλο όσοι έχουμε γραμμή στο όνομά μας αντιμετωπίζουμε το ίδιο δίλλημα. Η κίνηση αυτή πάντως από καθαρά οικονομική άποψη σε συμφέρει, ιδίως δε αν μπορείς να πουλήσεις και την σύνδεση που απομένει.

aguila21
05-09-06, 07:30
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...Πληρώνω συνολικά 41€ για 512/128,και ακούω κάτι τιμές κάτω απο 30€ και τρελένομαι.Αλλά αν διακόψω τώρα την dsl τελείως για να πάρω ένα πακέτο,θα βρω "πόρτες";Ή θα περιμένω κανα τρίμηνο;

papdoux
05-09-06, 08:34
το κοστος του conn-x για 512 ειναι στα 22,5 ευρω (οπου με την αναβαθμιση θα γινει 1024) και δεν υπαρχει καποιο προσθετο κοστος. Ανα διμηνο θα ερχεται ο λογαριασμος του ΟΤΕ που θα περιεχει και τα 22,5 ευρω. Πιστευω οτι συμφερει μια τετοια αλλαγη σε οσους εχουν γραμμη απο ΟΤΕ. Εχει ελαχιστη παραμονη 6 μηνες και μετα εξακολουθει να μενει η γραμμη στο ονομα σας.

aguila21
05-09-06, 08:55
Ανά δίμηνο θα περιέχει 45€ φαντάζομαι.Μετά τους 6 μηνες μπορείς να αλλάξεις αν θέλεις ISP ή θα πρέπει να ξανακάνεις διακοπή;

papdoux
05-09-06, 09:27
ναι, 45 ευρω θα ειχει ο λογαριασμος για adsl. Μετα το εξαμηνο μπορεις να διακοψεις το conn-x και να εχεις μονο τη γραμμη (στον ΟΤΕ φυσικα) οποτε μπορεις να διαλεξεις αλλο ISP.

cshaq
05-09-06, 10:41
ναι, 45 ευρω θα ειχει ο λογαριασμος για adsl. Μετα το εξαμηνο μπορεις να διακοψεις το conn-x και να εχεις μονο τη γραμμη (στον ΟΤΕ φυσικα) οποτε μπορεις να διαλεξεις αλλο ISP.

Και αν αλλάξει μετά ISP έχοντας τη γραμμή στον ΟΤΕ, θα πληρώνει πάγιο γραμμής ADSL στον ΟΤΕ και Internet για ADSL στον provider? Δεν έχω καταλάβει πού είναι το κέρδος πέρα από το κόστος ενεργοποίησης! Δεν θα είναι πάλι φθηνότερα αν αγοράσει πακέτο; :hmm:

kirilos2000
05-09-06, 11:15
Η αλήθεια είναι ότι τα πακέτα τις περισσότερες φορές συμφέρουν, αλλά δυστυχώς πρέπει να δεσμεύεσαι με την εκάστοτε εταιρεία για κάποιο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνεις άλλες πιο οικονομικές προσφορές. Ας μην μιλήσουμε που αν αλλάξεις και εταιρεία χάνεις και την πόρτα και μετά άντε πάλι από την αρχή...

miv
05-09-06, 11:16
Οικονομικα, σε συμφερει ασυζητητι. Δεν υπαρχει κανενα επιπλεον κρυφο κοστος. Απλα, ειναι δεσμευση. Αν κατι γινει και δεν το χρειαζεσαι αλλο δε θα μπορεσεις να το κοψεις. Ενω στην Αοριστου κανεις εσυ κουμαντο. Να επαναλαβω ακομη μια φορα, οτι, εστω ανεπισημα και ατυπα, οι συνδρομητες με συμβολαια αντιμετωπιζουν καλυτερη αντιμετωπιση στα help desks απο αυτους που εχουν πακετο. Να μη μιλησω για τυχον προβλημα στη γραμμη, που οταν περναει μεσω πακετου ειναι ολοκληρη ιστορια η αναγγελια βλαβης. Οταν εχεις ενα συμβολαιο, τα προβληματα λυνονται με δυο τηλεφωνηματα γιατι υποτιθεται οτι δεν εισαι καποιος τυχαιος, περιστασιακος πελατης και επειδη και η γραμμη ειναι στ'ονομα σου. Για το λογο αυτο, στο πακετο κοιτα να μη δωσεις τροφη για οποιοδηποτε προβλημα γιατι μετα θα τρεχεις και δε θα φτανεις. ΚΟΙΤΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ!

pantel
05-09-06, 11:42
Και αυτή η προσφορά που γράφει για δίμηνο προπληρωμένο conn-x;Αυτό σε δεσμεύει μόνο για 2 μήνες.Έτσι δεν είναι;

manoulamou
05-09-06, 11:50
Και αυτή η προσφορά που γράφει για δίμηνο προπληρωμένο conn-x;Αυτό σε δεσμεύει μόνο για 2 μήνες.Έτσι δεν είναι;
Τοτε γιατι ακριβως απο κατω λεει με ψιλα γραμματα:
<<Για τους επομενους 10 μηνες....>>;)

Πύρρος
05-09-06, 11:58
Τα connex δεν είναι 6 μήνες αντί 12;

artlovergr
05-09-06, 12:39
Το καλό είναι πως απ την στιγμή που δεν έχεις πακέτο και η γραμμή adsl είναι δικιά σου μπορείς άμεσα να απκτήσεις connex μ ένα τηλέφωνο στο 134 το παραγγέλνεις κ μετά παίρνεις τηλέφωνο σου δίνουν ένα κωδικό πελάτη και μπαίνεις στο site της ΟΤΕΝΕΤ και ενεργοποιείς την συνδρομή

EvilHawk
05-09-06, 13:21
Καταρχήν μπερδεύεται τον κόσμο γιατί ο ΟΤΕ για το conn-x απο ότι είδα στους τιμοκαταλόγους τους έχει τέτοιες τιμές για 12 δέσμευση


Παροχή 6 μηνών δωρεάν χωρίς χρέωση μηνιαίων τελών και διάθεση των WiFi Modem/Router & WiFi USB stick, mp3 player, Secure surf Antivirus + Antidialer ΔΩΡΕΑΝ με την προϋπόθεση η πρόσβαση internet να είναι αορίστου χρόνου με ελάχιστη διάρκεια ένα χρόνο και με χρέωση στο λογαριασμό ΟΤΕ.

Σε περίπτωση που η σύμβαση λυθεί πριν από την πάροδο του χρονικού διαστήματος εντός του οποίου επέρχεται η πλήρης απόσβεση της επιδότησης (12 μήνες), τότε ο συνδρομητής υποχρεούται να επιστρέψει ποσοστό επί του ποσού της επιδότησης (πλέον ΦΠΑ), ανάλογα με το χρόνο που παρέμεινε εγγεγραμμένος στο πακέτο conn-x με σύνδεση Internet Αορίστου και χρέωση στο λογαριασμό του, με βάση τους

Να διαβάζεται καλά τους όρους στα πακέτα προσφορών, μην κολλάτε μόνο στην "τιμή" ..

Πύρρος
05-09-06, 14:08
Το 6 μήνες δωρεάν είναι 12μηνο. Ουσιαστικά παίρνεις 6 μήνες τσάμπα, 6 μήνες στις διπλές τιμές από ότι θα έπρεπε και ένα δώρο για τον κόπο σου.

Τα πακέτα των 22 για 512(1024) ή 47 1024(2048) έχουν εξάμηνη δέσμευση:

http://www.conn-x.gr/packet.asp?t=1


Conn-x με ταχύτητα 512 Kbps... στην τιμή των 384!
MONO 22,50€/Μήνα!

Περιλαμβάνει:

* ADSL πρόσβαση στα 512/128 Kbps με απεριόριστη παροχή Internet OnDSL Home.
* USB Modem *.
* Το τέλος ενεργοποίησης ADSL γραμμής.
* Παροχή 12μηνης σταθερής τιμής για τα μηνιαία τέλη OnDSL και ADSL


Όροι - Προϋποθέσεις:

* 6μηνη παραμονή στην υπηρεσία.
* Ημερομηνία λήξης προσφοράς: 30/09/06.
* Αν ο πελάτης επιθυμεί μπορεί να αναβαθμίσει μόνο στην ταχύτητα 1024 Kbps (47,5€/μήνα).
* Αφορά νέους πελάτες conn-x και υφιστάμενους πελάτες αορίστου χρόνου.


Επίσης 6μηνη δέσμευση έχουν τα "προπληρωμένα" 2μηνα δίμηνα (έχουν 12μηνη εξασφάλιση τιμής από τον ΟΤΕ, αλλά η δική σου υποχρέωση είναι για 6).

http://www.conn-x.gr/packet_vertical.asp?t=2

Super προσφορά!!!
Conn-x με ταχύτητα 512 Kbps... στην τιμή των 384!

€ 45 για 2 Mήνες.
και MONO € 22,50/ μήνα, για τους επόμενους 10 μήνες.

Περιλαμβάνει:

* 2 μήνες ADSL πρόσβαση στα 512/128 Kbps με απεριόριστη παροχή Internet OnDSL Home
* USB Modem
* To τέλος ενεργοποίησης ADSL γραμμής
* Παροχή 12μηνης σταθερής τιμής για τα μηνιαία τέλη OnDSL και ADSL


Ισχύει έως 30/9/2006


Όροι - Προϋποθέσεις Ενεργοποίησης:

* 6μηνη παραμονή στην υπηρεσία
* Αν ο πελάτης έχει 512 και επιθυμεί να αναβαθμίσει μπορεί να το κάνει αυτό
μόνο στην ταχύτητα 1024 Kbps.
* Αφορά νέους πελάτες conn-x και υφιστάμενους πελάτες αορίστου χρόνου

lamesaint
05-09-06, 14:18
Σωστός ο Πύρρος.

για όσους έχουν γραμμή στο όνομά τους το conn-X συμφέρει κάργα (αυτό με την 6μηνη βασικά).

Όσο αργούν οι εναλλακτικοί να φτιάξουν δικό τους δίκτυο τόσο μαζεύει κόσμο πίσω ο ΟΤΕ ... πλάκα έχει ε?;)

jimpan
05-09-06, 14:47
Εχω γραμμή 384 στο όνομά μου εδώ κι ένα χρόνο με πάροχο την forthnet.
Επειδή γραμμή + πάροχος μου βγαίνει πιο ακριβά αποφάσισα να το γυρίσω σε conn-X. Συμπτωματικά έληξε η Forthnet την ίδια εποχή με τον διπλασιασμό των γραμμών. Ετσι έχω γραμμή 768 (έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση σε 512 δηλ 1024 που εκκρεμμεί) και πάροχή στα 1024.
Σχετικά με την υποχρέωση παραμονής στο δίκτυο με διαβεβαίωσαν ότι είναι για 6 μήνες και όχι 12 όπως το OnDSLKit που έχει 2 Ευρώ το μήνα λιγότερο (20,5 αντί 22,5). Τέλος πάντων θα το ελέγξω μόλις έρθει ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ.

ΥΓ: Με την λήξη του υποχρεωτικού χρόνου η γραμμή παραμένει στο όνομά μου και επιλέγω παροχέα ή πρέπει να κάνω διακοπή αν θέλω να αλλάξω πάροχο; Ξέρει κανείς;

teo_L20
05-09-06, 16:56
Αν λες για το ONDSL Kit η γραμμή παραμενει στην ΟΤΕΝΕΤ,αλλά μπορεις να αλλαξεις παροχο.;)
Για το Conn-x ειναι στο ονομά σου!

lamesaint
05-09-06, 17:03
Εχω γραμμή 384 στο όνομά μου εδώ κι ένα χρόνο με πάροχο την forthnet.
Επειδή γραμμή + πάροχος μου βγαίνει πιο ακριβά αποφάσισα να το γυρίσω σε conn-X. Συμπτωματικά έληξε η Forthnet την ίδια εποχή με τον διπλασιασμό των γραμμών. Ετσι έχω γραμμή 768 (έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση σε 512 δηλ 1024 που εκκρεμμεί) και πάροχή στα 1024.
Σχετικά με την υποχρέωση παραμονής στο δίκτυο με διαβεβαίωσαν ότι είναι για 6 μήνες και όχι 12 όπως το OnDSLKit που έχει 2 Ευρώ το μήνα λιγότερο (20,5 αντί 22,5). Τέλος πάντων θα το ελέγξω μόλις έρθει ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ.

ΥΓ: Με την λήξη του υποχρεωτικού χρόνου η γραμμή παραμένει στο όνομά μου και επιλέγω παροχέα ή πρέπει να κάνω διακοπή αν θέλω να αλλάξω πάροχο; Ξέρει κανείς;

το conneX το δίνει ο ΟΤΕ οπότε μετά το τέλος της συνδρομής η γραμμή μπορεί να μείνει στο όνομά σου (με αντίστοιχο πάγιο πλέον προς το ΟΤΕ) και να παρεις συνδρομή από άλλον πάροχο (οπότε και επιστρέφεις εις την προτέραν κατάσταση, εκτός και αν δώσει ο Υψιστος και μέχρι τότε οι εναλλακτικοί έχουν στρώσει κανα δίκτυο της προκοπής)

djmanosv
05-09-06, 22:31
Είχα 2 χρόνια περίπου αορίστου χρόνου 384 ondsl με 41,41 το μήνα και αναβαθμισμένη σε 768, εκ των οποίων ενα ποσό πήγαινε στη συνδρομή και το άλλο στο πάγιο της dsl γραμμής)ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ Π1 ).
Σήμερα πήγα και ενεργοποίησα την 6μηνη 512 με 22 το μήνα πράγμα που ουσιαστικά θα μου μειώσει το κόστολόγιο.. τα ερωτήματα μου είναι 2
α)όταν ενεργοποιηθεί αυτή η συνδρομή θα μειωθεί η ταχύτητα σε 512 και θα περιμένω να ξαναμπώ στη 1024? τι ταχύτητες να περιμένω?ήδη είμαι γύρω στα 68-72 kbit (με την παλιά σύνδεση)

β)όταν λήξει η 6μηνη συνδρομή και αποφασίσω να αλλάξω isp (για κάποια προσφορά ενδεχομένως) θα πρέπει να ξεκινήσω να πληρώνω πάλι αυτό το παγιο τελος adsl προσβασης?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

lamesaint
06-09-06, 11:32
Είχα 2 χρόνια περίπου αορίστου χρόνου 384 ondsl με 41,41 το μήνα και αναβαθμισμένη σε 768, εκ των οποίων ενα ποσό πήγαινε στη συνδρομή και το άλλο στο πάγιο της dsl γραμμής)ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ Π1 ).
Σήμερα πήγα και ενεργοποίησα την 6μηνη 512 με 22 το μήνα πράγμα που ουσιαστικά θα μου μειώσει το κόστολόγιο.. τα ερωτήματα μου είναι 2
α)όταν ενεργοποιηθεί αυτή η συνδρομή θα μειωθεί η ταχύτητα σε 512 και θα περιμένω να ξαναμπώ στη 1024? τι ταχύτητες να περιμένω?ήδη είμαι γύρω στα 68-72 kbit (με την παλιά σύνδεση)

β)όταν λήξει η 6μηνη συνδρομή και αποφασίσω να αλλάξω isp (για κάποια προσφορά ενδεχομένως) θα πρέπει να ξεκινήσω να πληρώνω πάλι αυτό το παγιο τελος adsl προσβασης?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

α) πολύ καλή ερώτηση! υποθέτω πως ναι αλλά καλύτερα κάνε ένα τηλέφωνο στο 134.

β) αν πάς σε άλλον πάροχο εκτός του ΟΤΕ , υποθέτω ναι.

pantel
06-09-06, 20:23
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας.Αυτή τη στιγμή φαίνεται έξυπνη κίνηση η αγορά ενός πακέτου conn-x.Αν όμως στο μέλλον υπάρξουν κι άλλες προσφορές ή πέσουν κάπως οι τιμές, εγω θα είμαι δεσμευμένος.Απο τη στιγμή που δεν έχω να κερδίσω και πολλά πράγματα (εκτός απο κάτι λίγα ευρώ) με μια τέτοια κίνηση, σκέφτομαι να κρατήσω στάση αναμονής..Πιστεύω οτι μέχρι το Μάρτη που λήγει η σύνδεσή μου, κάτι καλό θα προκύψει.

firefox
08-09-06, 13:25
παιδιά το connx με τα 22.5€ για 1024 είναι προσφορα με κάποια ημερομηνία λήξης η θα παίζει "συνεχεια"?

manoulamou
08-09-06, 14:19
Υπαρχουν 2 προσφορες conn-x που τρεχουν:
η μια ληγει 30 Σεπτεμβριου με 6 μηνες παραμονης (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h)
στην δευτερη 2+10 δεν αναφερει ληξη (http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=300&hop=h)...
Αυτα βεβαια απο τις σελιδες τους, κι αν δεν εχει αλλαξει κατι;)

teo_L20
08-09-06, 16:44
Τίποτα δεν εχει αλλάξει.Οιπροσφορες ισχυουν ως εχουν. Η 2η πρεπει να ειναι(δεν βαζω το χερι μου στην φωτια) μεχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων!;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.