PDA

Επιστροφή στο Forum : DNS (?) Πρόβλημα στο Router



vonglower
08-01-11, 02:41
Παιδιά, τώρα τελευταία έχω το εξής πρόβλημα:
Χωρίς να αποσυνδέομαι-αποσυγχρονίζω, δε μου ανοίγει σελίδες και πρέπει να επανεκκινήσω το ρούτερ...
Όταν κάνω tracert μια διεύθυνση λέει κάτι unable to resolve the address.
Τι φταίει;

Υ.Γ. Ρούτερ το ασύρματο Siemens SL

dfourt
08-01-11, 03:12
Ναι DNS πρόβλημα φαίνεται να είναι δοκίμασε να βάλεις καρφωτούς τους 8.8.8.8 και 8.8.4.4 στα Windows όταν ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα να δεις αν θα φτιάξει χωρίς να κάνεις restart το router.

vonglower
08-01-11, 03:16
Θα το δοκιμάσω αυτό (δεν ξέρω αν θα πρέπει να ευχηθώ σύντομα ή αργά)
Με προβληματίζει ότι τα έχω όλα στο αυτόματο (πάρολο που στο παρελθόν είχα βάλει καρφωτούς τους DNS της Forthnet)
:hmm:

dfourt
08-01-11, 03:21
:hmm:

Μπας και κανένας ιός και σου έχει αλλάξει τις dns settings των Windows?

Μήπως είχες βάλει καρφωτούς τους DNS για τη σύνδεση LAN και τώρα συνδέεσαι ασύρματα?(ίσως για αυτό στο έχει στο αυτόματο τώρα)

vonglower
08-01-11, 03:26
Καταρχάς δεν συνδέομαι ασύρματα. Το έχω απενεργοποιημένο.
Όσον αφορά τις ρυθμίσεις TCP/IP στις συνδέσεις δικτύου, εκεί εννοώ, τα είχα πριν καρφωτά (IP υπολογιστή,Mask, DNS), αλλα μετά τα άλλαξα εγώ σε αυτόματα, μήπως έφταιγε αυτό. Αλλά δεν άλλαξε κάτι.

dfourt
08-01-11, 03:35
Καταρχάς δεν συνδέομαι ασύρματα. Το έχω απενεργοποιημένο.
Όσον αφορά τις ρυθμίσεις TCP/IP στις συνδέσεις δικτύου, εκεί εννοώ, τα είχα πριν καρφωτά (IP υπολογιστή,Mask, DNS), αλλα μετά τα άλλαξα εγώ σε αυτόματα, μήπως έφταιγε αυτό. Αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Δεν φταίει αυτό.Απλά όταν το έχεις στο αυτόματο παίρνει από μόνο του τον DNS της Forthnet.
Βασικά χρησιμοποιεί το router ως dns,το οποίο χρησιμοποιεί τους DNS της Forthnet.

Καμία φορά, σπάνια θα έλεγα, μπορεί να συμβεί αυτοί οι DNS να πέσουν ή να μην ανταποκρίνονται, συνήθως με restart του router αλλάζει ο dns και φτιάχνει.

Αυτό συνέβαινε 1 φορά την εβδομάδα στις φοιτητικές συνδέσεις πριν κάποιους μήνες,τώρα το έχουν φτιάξει.

Οπότε αν το πρόβλημα σου παρουσιάζεται συχνά κάρφωσε απλά 2 dns και ξεμπέρδεψες.
(Αν στο κάνει πολύ συχνά πάντως, ίσως είναι και πρόβλημα του router , δοκίμασε να βάλεις εκεί καρφωτά dns 8.8.8.8 και 8.8.4.4 (αν το υποστηρίζει το router σου) και άσ'το κάποιες μέρες να δεις αν θα ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα.

jdtech
09-01-11, 01:07
Επειδή το 8.8.8.8 και 8.8.4.4 είναι του google δοκίμασε το 194.177.210.210 που είναι του ΕΔΕΤ ώστε να μην έχεις lag κατά το resolve.

deniSun
10-01-11, 18:51
α) Βάλε καρφτές DNS στην κάρτα δικτύου
β) Πέτα την σαβούρα που αποκαλείτε ρούτερ

@ ADSLgr.com All rights reserved.