PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεφωνία



broken_dreams83
08-01-11, 16:32
καθώς μιλάω στο τηλέφωνο ακούγετε πολλές φορές ένας ήχος όπως ακούγετε όταν πατάμε κάποιο πλήκτρο μερικές φορές ακούγετε επανηλειμένα τους είχα ενημερώσει άλλα μου είπανε ότι είναι όλα εντάξει τι λέτε να συμβαίνει ?

gravis
08-01-11, 16:45
δοκιμασε με αλλη τηλεφωνικη συσκευη μηπως εχει προβλημα αυτην που εχεις

africa_twin
08-01-11, 19:29
Και μένα το κάνει μερικές φορές όχι όμως με μεγάλη συχνότητα (2-3 μπιπ σε ένα 5λεπτο τηλεφώνημα)
Δεν είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό και δεν έχω ασχοληθεί.

john84
08-01-11, 19:38
Αυτα σε Voip ή Pots?

africa_twin
08-01-11, 20:18
Pots σε μένα.

broken_dreams83
08-01-11, 23:11
δεν ξέρω john84 πώς μπορώ να δώ? africa_twin ακριβώς έτσι είναι ενοχλητικό γιατί το ακούει και ο άλλος

john84
09-01-11, 03:40
Αν το τηλ συδεεται με τον τοιχο ειναι Pots αν συνδεεται με το ρουτερ ειναι Voip.

@ africa_twin Περιεργο να συμβαινει σε Pots παντως. Να ηταν Voip να το καταλαβω

broken_dreams83
09-01-11, 12:38
pots είναι και το δικό μου γιατί συνδέεται στον τοίχο

lehrer
09-01-11, 12:42
Και σε μενα συμβαινει μερικες φορες. Η τηλεφωνια ειναι Pots. Το ιδιο γινοταν και παλια που ημουν στην Forthnet. Τοτε γινοτανε πιο συχνα.

bolos
09-01-11, 19:36
Παιδια εγω εφυγα απο ΟΤΕ ISDN σε HOL DP Lite και με την ιδια συσκευη PAnasonic παρατηρώ πολύ μεγαλο θόρυβο στην γραμμή.Και ιδιαίτερα ακούγεται ένας βόμβος που οταν περιμένεις να το σηκώσει ο αλλος ειναι πολύ εκνευριστικός!τι να κάνω;

broken_dreams83
10-01-11, 16:22
βλεπω γιατι κιαλη εχουμε το ιδιο προβλημα και οποσ φενετε για αλλη μια φωρα πληρονουμε για να μην εχουμε της αναλογες ηπιρεσιες...

Giwrgos19802
11-01-11, 13:31
Σαν πρώτη φάση ρε παίδες σταματήστε αυτή την καραμέλα με το πληρώνουμε και δεν έχουμε υπηρεσίες.
Εμείς σαν καταναλωτές έχουμε κοιτάξει το δικό μας κομμάτι να δούμε μήν φταίει κάτι σε εμάς? παρα μόνο ανοίγουμε την μπούκα και όποιον πάρει ο χάρος επειδή δίνουμε 20-30 ευρώ τον μήνα........
Βγάλτε αυτή την κακομοίρικη νοοτροπία από πάνω σας επιτέλους. Όταν μιλάς με την υποστήριξη κάποιου παρόχου και σου λένε δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα στην γραμμή δεν στο λένε για να σε ξεπετάξουν.
Ας είμαστε καλημένοι ότι δεν φταίει κάτι από εμάς και μετά ας ανοίξουμε τους ασκούς του αιόλου......

vasileios13
11-01-11, 15:25
Σαν πρώτη φάση ρε παίδες σταματήστε αυτή την καραμέλα με το πληρώνουμε και δεν έχουμε υπηρεσίες.
Εμείς σαν καταναλωτές έχουμε κοιτάξει το δικό μας κομμάτι να δούμε μήν φταίει κάτι σε εμάς? παρα μόνο ανοίγουμε την μπούκα και όποιον πάρει ο χάρος επειδή δίνουμε 20-30 ευρώ τον μήνα........
Βγάλτε αυτή την κακομοίρικη νοοτροπία από πάνω σας επιτέλους. Όταν μιλάς με την υποστήριξη κάποιου παρόχου και σου λένε δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα στην γραμμή δεν στο λένε για να σε ξεπετάξουν.
Ας είμαστε καλημένοι ότι δεν φταίει κάτι από εμάς και μετά ας ανοίξουμε τους ασκούς του αιόλου......

Έχεις άδικο φίλε....αν είχες και εσύ πρόβλημα,θα έλεγες τα ίδια.....?

Giwrgos19802
11-01-11, 17:31
Θεωρείς ότι έχω άδικο? Εγώ προσωπικά λόγω παλαιότητας του οικοδομήματος έφτυσα αίμα για να καταφέρω να μαζέψω την εσωτερική μου που στην τέλική είχε όντως πρόβλημα.......γιατί είστε έτσι απόλυτοι και δεν δέχεστε άλλες απόψεις από παθόντες? Επίμένω σε αυτό που λέω ότι πρίν ανοίξετε τους ασκούς του αιόλου να είστε καλυμένοι από θέμα δικό σας γιατί στο τέλος εσέις θα είστε εκτεθημένοι και όχι ο εκάστοτε πάροχος σας.

vasileios13
11-01-11, 20:48
Θεωρείς ότι έχω άδικο? Εγώ προσωπικά λόγω παλαιότητας του οικοδομήματος έφτυσα αίμα για να καταφέρω να μαζέψω την εσωτερική μου που στην τέλική είχε όντως πρόβλημα.......γιατί είστε έτσι απόλυτοι και δεν δέχεστε άλλες απόψεις από παθόντες? Επίμένω σε αυτό που λέω ότι πρίν ανοίξετε τους ασκούς του αιόλου να είστε καλυμένοι από θέμα δικό σας γιατί στο τέλος εσέις θα είστε εκτεθημένοι και όχι ο εκάστοτε πάροχος σας.

Είμαστε καλυμμένοι φίλε (οι περισσότεροι),αλλιώς δεν θα μιλάγαμε...(έλεγχος από εμένα- έλεγχος από ηλεκτρολόγο-έλεγχος από τεχνικούς HOL-Forthnet).... Εχθές λόγω της επιμονής μου,ο ΟΤΕ(ς) άλλαξε όλα τα καλώδια της γειτονιάς και έβαλε "κουτάκια" σε κάθε σπίτι ξεχωριστά.... Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή(ς)....???? Μας έχει τρελάνει η HOL,πόσο υπομονή πια....??? Όσο για τους "ασκούς του Αιόλου"......πρέπει να ανοίξουν κάποια στιγμή από εμάς-τους πελάτες......:banjo:

broken_dreams83
11-01-11, 20:59
Είμαστε καλυμμένοι φίλε (οι περισσότεροι),αλλιώς δεν θα μιλάγαμε...(έλεγχος από εμένα- έλεγχος από ηλεκτρολόγο-έλεγχος από τεχνικούς HOL-Forthnet).... Εχθές λόγω της επιμονής μου,ο ΟΤΕ(ς) άλλαξε όλα τα καλώδια της γειτονιάς και έβαλε "κουτάκια" σε κάθε σπίτι ξεχωριστά.... Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή(ς)....???? Μας έχει τρελάνει η HOL,πόσο υπομονή πια....??? Όσο για τους "ασκούς του Αιόλου"......πρέπει να ανοίξουν κάποια στιγμή από εμάς-τους πελάτες......:banjo:
ακριβος οπος τα λες πρεπει να βγεις απο τα ρουχα για να λιθει το προβλημα

bolos
12-01-11, 19:31
Θεωρείς ότι έχω άδικο? Εγώ προσωπικά λόγω παλαιότητας του οικοδομήματος έφτυσα αίμα για να καταφέρω να μαζέψω την εσωτερική μου που στην τέλική είχε όντως πρόβλημα.......γιατί είστε έτσι απόλυτοι και δεν δέχεστε άλλες απόψεις από παθόντες? Επίμένω σε αυτό που λέω ότι πρίν ανοίξετε τους ασκούς του αιόλου να είστε καλυμένοι από θέμα δικό σας γιατί στο τέλος εσέις θα είστε εκτεθημένοι και όχι ο εκάστοτε πάροχος σας.

Παντως ρε παιδια ειχα τοσα χρονια ΟΤε κ τωρα που πηγα HOL εβγαλα ολες τις συσκευες απο τις μπριζες κ μου ειπε ο τεχνικος συμφωνα με τις μετρησεις που εκανε οτι η γραμμη μου ειναι σχεδον βραχυκυκλωμενη κ οτι πρπεπει να φερω ηλεκτρολογο να δει εαν φταιω εγω κλπ.Τι πρεπει τωρα να κανω,με ρωτησε αν εχω κουτακι επειδη μενω σε μονοκατοικια κ ειπα τι κουτι;κατευθειαν μπαινει το καλωδιο σπίτι!
Τωρα να ξεβιδωσω ολες τις μπρίζες κ να αρχισω να μετράω;
Ο οτε γιατι δεν το βρηκε τοσα χρονια κ το βρηκαν στην HOL κατευθειαν;;;

Agarwaen777
12-01-11, 21:45
Γενικότερα πλέον έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ κινητό ή σταθερό και χρησιμοποιώ skype. Τις τελευταίες μέρες όμως που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το σταθερό η ποιότητα ήταν χάλια. Τον άκουγα τον άλλο, σαν να μου μίλαγε μέσα από πηγάδι. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το μικρόφωνο της συσκευής του ή το ακουστικό μου. Αλλά άλλες μέρες το έκανε και άλλες μέρες όχι. Και με διαφορετικά άτομα. Άρα οι συσκευές δεν φταίνε. Στην ταχύτητα του Internet πάλι είχα μεγάλες αυξομειώσεις (που δεν είχα παλαιότερα). Είναι η ιδέα μου ή έχουν αρχίσει να τα παίζουν οι γραμμές τις HOL?

broken_dreams83
13-01-11, 21:38
μπα δεν εινε ιδεα σου agarwan777 και ειδικα τα βραδυα η ταχυτητα στο ιντερνετ εινε απιστευτη χαμιλη

k_77
14-01-11, 02:35
Δοκιμάστε με άλλη συσκευή. Κάποια απλή ενσύρματη.
Υπάρχουν τεχνολογίες που δεν είναι απόλυτα συμβατες μεταξύ τους.
Για να μην βάζεις ψάχνεις για άλλα προβλήματα, βάζει ότι πιο απλό πάνω στη γραμμή και βλέπεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται.

Σχετικά με την ταχύτητα το βράδυ, έχει παρατηρηθεί και από εμένα...

Lapetr
17-01-11, 20:16
Παντως ρε παιδια ειχα τοσα χρονια ΟΤε κ τωρα που πηγα HOL εβγαλα ολες τις συσκευες απο τις μπριζες κ μου ειπε ο τεχνικος συμφωνα με τις μετρησεις που εκανε οτι η γραμμη μου ειναι σχεδον βραχυκυκλωμενη κ οτι πρπεπει να φερω ηλεκτρολογο να δει εαν φταιω εγω κλπ.Τι πρεπει τωρα να κανω,με ρωτησε αν εχω κουτακι επειδη μενω σε μονοκατοικια κ ειπα τι κουτι;κατευθειαν μπαινει το καλωδιο σπίτι!
Τωρα να ξεβιδωσω ολες τις μπρίζες κ να αρχισω να μετράω;
Ο οτε γιατι δεν το βρηκε τοσα χρονια κ το βρηκαν στην HOL κατευθειαν;;;

και καπου πήρε το μάτι μου ότι πήραν και πιστοποίηση (τρομάρα να τους έρθει) )για την κατάρτιση των τεχνικών τους στον ΟΤΕ. Ότι νάναι.

vasileios13
17-01-11, 21:00
και καπου πήρε το μάτι μου ότι πήραν και πιστοποίηση (τρομάρα να τους έρθει) )για την κατάρτιση των τεχνικών τους στον ΟΤΕ. Ότι νάναι.

Δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς... Συνεργάζονται με άλλη εταιρία...:hippy:

Vitruvian78
17-01-11, 23:19
Είμαστε καλυμμένοι φίλε (οι περισσότεροι),αλλιώς δεν θα μιλάγαμε...(έλεγχος από εμένα- έλεγχος από ηλεκτρολόγο-έλεγχος από τεχνικούς HOL-Forthnet).... Εχθές λόγω της επιμονής μου,ο ΟΤΕ(ς) άλλαξε όλα τα καλώδια της γειτονιάς και έβαλε "κουτάκια" σε κάθε σπίτι ξεχωριστά.... Τι άλλο να κάνουμε δηλαδή(ς)....???? Μας έχει τρελάνει η HOL,πόσο υπομονή πια....??? Όσο για τους "ασκούς του Αιόλου"......πρέπει να ανοίξουν κάποια στιγμή από εμάς-τους πελάτες......:banjo:

Μπορείς να τους στείλεις και στη δική μου γειτονιά να μας φτιάξουν τα καλώδια διότι η ταχύτητες στην περιοχή είναι χάλια, λόγω υπερφόρτωσης.

vasileios13
17-01-11, 23:51
Μπορείς να τους στείλεις και στη δική μου γειτονιά να μας φτιάξουν τα καλώδια διότι η ταχύτητες στην περιοχή είναι χάλια, λόγω υπερφόρτωσης.

Φίλε και να στα αλλάξουν,δεν θα γίνει τίποτα........ Στην δική μου περίπτωση πάντως η κατάσταση είναι χάλια..... Είναι θέμα της HOL 100%.... Πρόπερσι με HOL(voip) πάλι,έπιανα 8-8,5Mbps άνετα.. Πέρσι με Forthnet 7.5-8.5Mbps...και τώρα 4.5-5.5Mbps πλέον....πάλι με HOL(pots).....
http://img705.imageshack.us/img705/1440/capturexw.th.png (http://img705.imageshack.us/i/capturexw.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

bolos
20-01-11, 16:46
Να σας πω κ την δικη μου εμπειρια: θορυβος στην τηλεφωνια αλλα μιλαμε να κοχλαζει το ακουστικο! Ο συνομιλητης δεν ακουει τον παραμικρό θόρυβο(αλήθεια πως εξηγείται;;)
Επαιξε η γνωστη στιχομυθεια φωναξτε ηλεκτρολογο γιατι αμα ειναι υπαιτιοτητά σας θα χρεωθειται 50€!
Δεν φωναξα κανεναν!Ηρθε ο τεχνικος HOL βρηκε πανομοιοτυπες τις μετρησεις απο μπριζα μεχρι εισοδο καλωδιου στο σπιτι!Φοβερο θορυβο στο τηλεφωνο.
Δοθηκε η βλάβη ΟΤΕ φυσικα.Τι λετε να συμβει;;θα δορθωσουν τιποτα και αν ναι θα πάρει πολύ καιρο;;;

broken_dreams83
28-02-11, 00:12
έχω πάνω απο 2 μήνες έχουνε έρθει 3 διαφορετική τεχνική και το πρόβλημα συνεχίζετε να ακουο έναν ήχο όταν τηλεφονό σαν να πατάι κάποιος κάποιο πλήκτρο έχει αντιμετοπίσει ολο αυτό το διάστημα παρόμιο πρόβλημα;

pRieStaKoS
03-03-11, 10:52
και καπου πήρε το μάτι μου ότι πήραν και πιστοποίηση (τρομάρα να τους έρθει) )για την κατάρτιση των τεχνικών τους στον ΟΤΕ. Ότι νάναι.
Τι ?

Δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς... Συνεργάζονται με άλλη εταιρία...:hippy:
Τι ?

έχω πάνω απο 2 μήνες έχουνε έρθει 3 διαφορετική τεχνική και το πρόβλημα συνεχίζετε να ακουο έναν ήχο όταν τηλεφονό σαν να πατάι κάποιος κάποιο πλήκτρο έχει αντιμετοπίσει ολο αυτό το διάστημα παρόμιο πρόβλημα;
Νιαου νιαου ηλεκτρολογο φώναξες?

matelas
03-03-11, 11:38
Δεν έχουν δικούς τους τεχνικούς... Συνεργάζονται με άλλη εταιρία...:hippy:

Η hol το κάνει αυτό; Δεν νομίζω.

pRieStaKoS
03-03-11, 11:44
Η hol το κάνει αυτό; Δεν νομίζω.

Όλοι το κανουν.

matelas
03-03-11, 11:46
Όλοι το κανουν.

Η hol δηλαδή δεν έχει δικούς της τεχνικούς και συνεργάζεται με εξωτερικούς; Ότι συνεργάζεται με εξωτερικούς να το δεχτό αλλά όχι πως δεν έχει δικούς της.

pRieStaKoS
03-03-11, 11:51
Ναι εχει Intracom, iFast και PSP. Δεν νομιζω πως εχει σημασια όμως....

vasileios13
03-03-11, 12:43
Τι ?

Τι ?

Νιαου νιαου ηλεκτρολογο φώναξες?

:rainy::bless::fishsmack:

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η hol το κάνει αυτό; Δεν νομίζω.

Ο τεχνικός που είχε έρθει τις προάλλες,μου είχε πει ότι δουλεύει σε εταιρία που συνεργάζεται με την HOL για παροχή υπηρεσιών.....................

matelas
03-03-11, 14:42
:rainy::bless::fishsmack:

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ο τεχνικός που είχε έρθει τις προάλλες,μου είχε πει ότι δουλεύει σε εταιρία που συνεργάζεται με την HOL για παροχή υπηρεσιών.....................

Τώρα κατάλαβα, ναι αυτοί είναι άλλοι όχι της hol. Κάτω στην hol όμως έχουν δικούς τους. :p

broken_dreams83
03-03-11, 15:47
Τι ?

Τι ?

Νιαου νιαου ηλεκτρολογο φώναξες?

φοναξα και μου ειπε εινε ολα ενταξει τι αλλο να κανω

valen_gr
03-03-11, 16:12
συντηρητικά , το 80% των ηλεκτρολόγων δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα σε οτι αφορά τηλεφωνικές εγκαταστάσεις και σωστό εντοπισμό προβλημάτων. Εχω βαρεθει να ακουω για τεχνικους παροχων που -παρουσια του πελατη - του δειχνουν 100% λειτουργικη γραμμη στην εισαγωγη και ενημερωνουν για ηλεκτρολογο για αποκατάσταση της εσωτερικης , και ο ηλεκτρολογος ομως οταν έρχεται ,δεν βρισκει κατι .
Εκει πραγματικά απορω με τους συνδρομητες που δεχονται να πληρώσουν κιολας τον καραμπουζουκλη ηλεκτρολογο, οταν με τα ματια και τα αυτια τους ΞΕΡΟΥΝ οτι στην εισαγωγη η γραμμη ειναι ΟΚ και ο ηλεκτρολογος επιμενει οτι δεν βρισκει προβλημα. Ελεος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.