PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet vs Otenet



nanas
05-09-06, 11:49
Νομίζω ότι η ΟτεΝετ είναι γρηγορότερη σε σχέση με τη Forthnet σε ταχύτητες εξωτερικού. Ενδεχομένως αυτό να οφείλεται στο ότι η μία έχει 4 και η άλλη 3 Gbps.

Ήμουν αρκετό καιρό με Φορθνετ και τα πήγαινε αρκετά καλά σε 1024/256. Τώρα είμαι με ένα μήνα αορίστου Οτενετ και διαπιστώνω ότι στο κατέβασμα από εξωτερικό η Οτενετ είναι 4-5 KB/sec γρηγορότερη.

Μπορεί να το επιβεβαιώσει και άλλος αυτός?

Και από σταθερότητα? Τις κρίνετε το ίδιο? Για μένα ίσως είναι λίιιιγο πιο σταθερή η Φορθνετ.

Με τον τρόπο αυτό θα βοηθηθούν αρκετοί να καταλήξουν σε κάποιον από τους 2 παρόχους που έχουν τις καλύτερες προσφορές αυτή τη στιγμή.

ownagE_
05-09-06, 11:52
Εγω ΠΟΤΕ δεν θα υποστηριξω την ΟΤΕnet (για ευνοητους λογους :whistle:)

Επισης, η OTEnet εχει 3.5gbps με 150.000+ συνδρομητες, ενω η FORTHnet εχει 3.1gbps με 60.000+ συνδρομητες.

Τα pings της ΟΤΕnet ειναι λιγο υψηλοτερα απο τα pings της FORTHnet

+1 λοιπον στην FORTHnet (We want FORTHnet LLU :p)

hemlock
05-09-06, 11:54
Τι εννοεις σταθεροτητα?
Σταθερο downloading ,αλλα αυτο εξαρταται απο το traffic που εχει ο εκαστοτε server.
Αυτοι ειναι και οι μεγαλυτεροι παροχοι στην Ελλαδα,οποτε η τελικη κριση ειναι δικη σου.

BoGe
05-09-06, 11:57
ΕΕπισης, η OTEnet εχει 3.5gbps με 150.000+ συνδρομητες, ενω η FORTHnet εχει 3.1gbps με 60.000+ συνδρομητες.

Και η FORTHnet έχει το FORTHnet Telephony που τρώει πολύ bandwidth, ενώ η OTEnet έχει μια κάρτα, αλλά δεν είναι τόσο διαδεδωμένη όπως η τηλεφωνία της FORTHnet.
Mε OTEnet δεν έχουν αναφεθεί προβλήματα, ενώ με FORTHnet πρόσφατα ακόμα είχε πατώσει.

skyman
05-09-06, 14:01
Και η FORTHnet έχει το FORTHnet Telephony που τρώει πολύ bandwidth, ενώ η OTEnet έχει μια κάρτα, αλλά δεν είναι τόσο διαδεδωμένη όπως η τηλεφωνία της FORTHnet.
Mε OTEnet δεν έχουν αναφεθεί προβλήματα, ενώ με FORTHnet πρόσφατα ακόμα είχε πατώσει.

Και ποιος σου είπε ότι το FORTHnet Telephony παιρνάει από τα κυκλώματα του internet 3.1Gbps;

BoGe
05-09-06, 14:24
Και ποιος σου είπε ότι το FORTHnet Telephony παιρνάει από τα κυκλώματα του internet 3.1Gbps;

Απο που περνάει;

skyman
05-09-06, 14:33
Πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα τους ! Εγώ δεν υποστήριξα κάτι, εσύ υποστήριξες και σε ρώτησα πως ξέρεις ότι ή κινήση τηλεφωνίας παιρνάει από τα ίδια κυκλώματα;

anon
05-09-06, 15:04
Και η FORTHnet έχει το FORTHnet Telephony που τρώει πολύ bandwidth, ενώ η OTEnet έχει μια κάρτα, αλλά δεν είναι τόσο διαδεδωμένη όπως η τηλεφωνία της FORTHnet.
Mε OTEnet δεν έχουν αναφεθεί προβλήματα, ενώ με FORTHnet πρόσφατα ακόμα είχε πατώσει.


Δεν ξέρω εαν περνά απο κεί την τηλεφωνία της η 4ΝΕΤ (φυσικά το λογικό είναι απο κεί να την περνά, σιγά μην έχει ξεχωριστά κυκλώματα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιαυτό :lol: ), αλλά η 4ΝΕΤ έχει σίγουρα πολυυυυύ περισσότερα μισθωμένα με Ιντερνετ (γιατί η ΟΤΕΝΕΤ δεν δίνει με LMDS, πρέπει να πας με Hellascom, και το κόστος διπλασιάζεται!!!), καθώς επίσης και πάρα πολλά collocated. Ενω στην ΟΤΕΝΕΤ είναι κυρίως ADSL χρήστες.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι όσο μεγαλώνει ο αριθμός των χρηστών, τόσο μεγαλώνει και η πιθανότητα χρήση p2p με κάποιον άλλο σε εθνικό επίπεδο στον ίδιο πάροχο. Αλλο να είναι 60,000 και άλλο 180,000 χρήστες. Αυτό σημαίνει λιγοτερο φόρτο στα διεθνή κυκλώματα.

chatasos
05-09-06, 15:09
Από εδώ το πάτε...από εκεί το πάτε....

Στην forthnet είναι μαζεμένοι όλοι οι πεινασμένοι, ψαγμένοι, αντιφρονούντες, αναρχικοί...του internet.:p
Αυτό είναι το πρόβλημα της εταιρίας....οπότε σαφέστατα και είναι καλύτερα στην otenet.;)

D.K.
05-09-06, 15:19
Από εδώ το πάτε...από εκεί το πάτε....

Στην forthnet είναι μαζεμένοι όλοι οι πεινασμένοι, ψαγμένοι, αντιφρονούντες, αναρχικοί...του internet.:p
Αυτό είναι το πρόβλημα της εταιρίας....οπότε σαφέστατα και είναι καλύτερα στην otenet.;)

Δεν θα συμφνήσω σε αυτό. Στατιστικά κι αναλογίες πελατών και ταχύτητας μιλάνε από μόνα τους. Εξάλλου κι εγώ στους αντιποτετζίδες κατατάσομαι :whistle:

Εκτός βέβαια από αυτα τα πάγια στοιχεία που έχουμε, δεν είναι ώρα ακόμα για σύγκριση. Καλό είναι να περιμένουμε να κατασταλάξουν λίγο τα πράγματα και μετά να παίρνουμε θέσεις. Εδώ που είμαι πχ πετάω 24/7 με forthnet, την έχω και 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ακόμα και μέτα την αναβάθμιση. Αυτό όμως δεν σημάινει πως όταν όλοι αναβαθμιστούν θα είναι το ίδιο ρόδινα τα πράγματα. Αυτό ισχύει και για οτενετ. Για αυτό θα έλεγα να γίνει αυτό το topic τελος του έτους καλύτερα. Θα έχουμε μια πιο ρεαλιστική και πλουρεαλιστική άποψη τότε.

tutuyo
05-09-06, 15:26
Απο οτι εχω δει η ποιοτητα των υπηρεσιων της Forthnet ποικιλλει αναλογα με την περιοχη.
Προσωπικα μιλωντας δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο απο την Forthnet,ωστοσο δεν μπορω να σου δωσω γνωμη για την Otenet.
Η ενεργοποιηση μου εγινε μεσα σε 7 εργασιμες,μου απαντησαν σε 2-3 email κανονικοτατα αι οι ταχυτητες που λαμβανω ειναι αυτες που θα επρεπε,τηρουμενων των αναλογιων.
Η αληθεια ειναι οτι με την επερχομενη αναβαθμιση εχω παρατηρησει αυξομειωσεις,ωστοσο αυτο γινεται μαλλον στα πλαισια καποιου tweaking των γραμμων και ειναι παραδικο!
(τουλαχιστον ετσι ελπιζω!)

Παντως τους μηνες πριν τον διπλασιασμο ηταν απολυτα σταθερη και αξιοπιστη

Το μονο ισως παραπονο ειναι η μακρα αναμονη στο support τηλεφωνο.

Αυτα λοιπον,τουλαχιστον μεχρι να αρχισουν να εμφανιζονται προβληματα (χτυπα ξυλο!) θα ξαναματαεπελεγα Forthnet εαν ηταν να βαλω ADSL τωρα.

jess455929
05-09-06, 15:55
Η 4νετ ειναι πολλη ανωτερη απο τους ληστες (οσοι δεν καταλαβανε για πιους ομιλω καντε αναζητηση στο γουγλι με το ονομα ληστες και κοιταξτε το 2ο αποτελεσμα...) Αλλα οι ληστες εχουν το πανω χερι.

BoGe
05-09-06, 17:44
Η 4νετ ειναι πολλη ανωτερη απο τους ληστες (οσοι δεν καταλαβανε για πιους ομιλω καντε αναζητηση στο γουγλι με το ονομα ληστες και κοιταξτε το 2ο αποτελεσμα...) Αλλα οι ληστες εχουν το πανω χερι.

Ληστές ή όχι, ΟΤΕnet δεν έχω, αλλά βλέπω τα λιγότερα παράπονα, ειδικά φέτος, σχεδόν κανένα παράπονο δεν βλέπω για ΟΤΕnet, εν αντιθέσει με FORTHnet όπου φέτος έχει τις μαύρες της σε πολλούς τομείς.

nanas
05-09-06, 17:54
Πληροφορίες Υπηρεσιών Εύρoς Ζώνης Δικτύου με το Εξωτερικό:
4 GbpsΧρόνος Εγκατάστασης: 3-30 ημέρεςΤελευταία Ενημέρωση Πληροφοριών:2006-08-18


τα ανωτέρω στοιχεία του adslgr.com αναφέρουν όπως βλέπετε για 4 Gbps ότι έχει η ΟΤΕΝΕΤ.
Αυτό σε συναρτηση με το ότι η ΦΟΡΘΝΕΤ χρησιμοποιεί το δίκτυό της και για τηλεφωνία και οι 60.000 συνδρομητές της ως πιο "χωμένοι" είναι στην πλειοψηφία τους ευρυζωνικοί, ενώ της ΟΤΕΝΤ τους κόβω για "άσχετους" με dial up που τους έχει ξεμείνει από το 1999, μου εξηγούν γιατί βλέπω 4-5 KB/sec περισσότερα με ΟΤΕΝΕΤ όταν κατεβάζω πχ από microsoft.

Σε κάθε περίπτωση δεκτές όλες οι αντίθετες γνώμες.:oneup:

BoGe
05-09-06, 17:56
Και ποιος σου είπε ότι το FORTHnet Telephony παιρνάει από τα κυκλώματα του internet 3.1Gbps;

Αυτό εδώ το λέει
http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10006341
Έχει μα γραμμή αυτή των 3GB, επομένως όλα περνάνε απο εκεί, ακόμα και η τηλεφωνία της που τρώει πολυυυυύ bandwidth.

anon
05-09-06, 23:16
Eχω στατικές και ΟΤΕΝΕΤ & με 4ΝΕΤ ταυτόχρονα. Η Οτενετ παει πολύ καλύτερα σχεδόν πάντα. Μπορεί όμως να παίζει ρόλο και το DSLAM (είναι σε διαφορετικά :lol: )

wintech2003
05-09-06, 23:19
Αυτό εδώ το λέει
http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10006341
Έχει μια γραμμή αυτή των 3GB, επομένως όλα περνάνε απο εκεί, ακόμα και η τηλεφωνία της που τρώει πολυυυυύ bandwidth.

Βασικά έχει 16 γραμμές :p

Οσο αφορα την τηλεφωνία πόσοι πιστευεις καλουν στο εξωτερικό συγκριτικά με αυτους που καλουν εντός Ελλάδος?

ArChEaN
05-09-06, 23:42
Από εδώ το πάτε...από εκεί το πάτε....

Στην forthnet είναι μαζεμένοι όλοι οι πεινασμένοι, ψαγμένοι, αντιφρονούντες, αναρχικοί...του internet.:p
Αυτό είναι το πρόβλημα της εταιρίας....οπότε σαφέστατα και είναι καλύτερα στην otenet.;)

Κατά πόσο αυτό αποτελεί πρόβλημα, επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον κερδισμένη βγαίνει η FORTHnet από όλη αυτή την "έχθρα" των καταναλωτών προς τον ΟΤΕ και τις θυγατρικές του. Αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα η FORTHnet θα είχε ακόμα τη βάση χρηστών που έχει π.χ. η Tellas και δεν θα είχε γίνει ο κολοσσός που είναι σήμερα. Το ίδιο συμβαίνει επίσης και με τις Vodafone και TIM. Ακριβώς το ίδιο. :)

Θεωρώ ότι οι όροι "αντιφρονούντες" και "αναρχικοί" ταιριάζουν καλύτερα σε αυτούς που δεν πάνε με την μάζα των "αντιφρονούντων και αναρχικών" και κοιτάζουν το συμφέρον της τσέπης τους, αντί αυτό κάθε ιδιωτικής επιχείρησης. :oneup:

Όσο για τους ψαγμένους του Internet, θα διαφωνήσω και πάλι. Whoever has half a brain, knows what's the best for him. ;)

alexandrozz
06-09-06, 00:07
μη ξεχνάμε ότι η Forthnet έχει και μια ιστορία απάνω της...

ArChEaN
06-09-06, 00:14
Δεν ήξερα ότι οι συνδρομές χρεώνονται ανάλογως με την παλαιότητα της εταιρίας. Είναι κάτι σαν το καλό κρασί δηλαδή;

Όσο πιο πολύ παλιώνει, τόσο πιο πολύ πατώνει (και ακριβαίνει επίσης);

Durdyn
06-09-06, 00:29
Από τη στιγμή που υπεισέρχεται ο παράγοντας DSLAM νομίζω ότι είναι δύσκολο να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα, εκτός από τους χρήστες που έχουν περάσει και από τις δύο εταιρίες.
Από πλευράς συμπεριφοράς στον πελάτη πάντως, προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από την 4ΝΕΤ με εξαίρεση τις τεράστιες αναμονές στα τηλέφωνά τους.
Διαπιστωμένα πάντως το πρόβλημα που είχα στη σύνδεσή μου (μαζί με άλλους αρκετούς) πριν κάποιους μήνες λύθηκε με τη δική της αναβάθμιση, νομίζω ήταν τους πρώτους μήνες του έτους, άρα ήταν και δική της ευθύνη.
Δυστυχώς στον ασαφή κόσμο του ελληνικού DSL που σε κάνουν μπαλάκι οι providers και ο ΟΤΕ είναι δύσκολο να ξέρεις πάντα ποιος ευθύνεται για τι.

tsaros
06-09-06, 00:46
KAMIA απο τις δυο ο τυφλος με τον μονοφθαλμο ειναι
μακαρι να ερχοτανε μια ξενη εταιρεια απο γερμανια-σουηδια κλπ και να εφτιαχνε αυτη τα κυκλωματα κλπ isp τα παντα
μετα μονο η κυρα μαρια και η κυρα κατινα θα εμεναν στις "ελληνικες" εταιριες

chatasos
06-09-06, 00:48
Δεν ήξερα ότι οι συνδρομές χρεώνονται ανάλογως με την παλαιότητα της εταιρίας. Είναι κάτι σαν το καλό κρασί δηλαδή;

Όσο πιο πολύ παλιώνει, τόσο πιο πολύ πατώνει (και ακριβαίνει επίσης);
:respekt::respekt::respekt:
:worthy::worthy::worthy:
:rofl::rofl::rofl:

sdikr
06-09-06, 22:22
Βασικά έχει 16 γραμμές :p

Οσο αφορα την τηλεφωνία πόσοι πιστευεις καλουν στο εξωτερικό συγκριτικά με αυτους που καλουν εντός Ελλάδος?

Δεν έχει να κάνει με το εξωτερικό, αλλά το πόσοι καλούνε μεσω εξωτερικού γιατί συμφέρει περισότερο ;)

ακόμα ο ΟΤΕ δεν χρεώνει τερματισμό κλήσης (αντιθετα με εναλακτικους)

Ξέρεις πιστέυω οτι στην αγορά του voip αρκετές εταίριες εξωτερικου έχουν 0.00001 ανά λεπτο ;)

Patentman
06-09-06, 22:36
4νετ εχω ασχετα οτι αρχικα πηγαινα για οτενετ και ασχετα οτι στο dial up δεν ημουν ευχαριστημενος ποτε απο την 4νετ. Sparknet rules or rulled.

Παντως το κανετε σαν "φουρτνουνακιδες" vs "βροντακιδες".
Ο ενας φουρτουνα και ο αλλος στον βροντο, σιγα την συγκριση. :p

Αν εξαιρεσουμε τον Ιαν και Φεβ ειμαι ικανοποιημενος και ειδικα απο τον Ιουν και μετα.
Παιζει καλα και μακαρι να συνεχισουν ετσι. :oneup:
Αλλιως θα τους φαει η μαρμαγκα, δευτερη δεν σηκωνω...

pank
09-09-06, 04:45
Παραπονα απο την 4net οτι αναβαθμισε τους παντες εκτος απο αυτους με την 1024.
Πληρωνω παραπανω κι εχω την ιδια γραμμη με αυτον που πληρωνει 512, και λιγο πιο γρηγορη με αυτον που πληρωνει 384.
Ο ΟΤΕΝΕΤ τους αναβαθμισε ολους
Ασε που βγαζει προσφορα την 2048 στα ιδια λεφτα που πληρωνω εγω το 1024 (αλλα συνεχιζει να με εχει εμενα μη αναβαθμισμενο)

Διευκρινιση: το router λεει 2048 αλλα η 4net μου δινει μονο 1024. δηλαδη το κυκλωμα ειναι κανονικα αναβαθμισμενο αλλα η 4net μου το κοβει. (θα την κοψω κι εγω οταν ερθει η ωρα της)

weakwire
09-09-06, 06:41
νομίζω ότι πλέον αναβάθμησε και η forthnet.... ;)

manoulamou
09-09-06, 11:25
Στις ταχυτητες δεν ξεχναμε οτι παιζει μεγαλο ρολο ο ΟΤΕ :evil: με τα πιταρισμενα dslams.
Oσο για την σταθεροτητα εξαρταται περισσοτερο απο τον ISP και υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις.
Παντως, αν εξαιρεσεις μεμονωμενες περιοχες, εχουν μικροδιαφορες συνολικα η Forthnet με την ΟΤΕνετ.
Τα περι παλαιοτητας και μεγεθους, δυστυχως ειδικα για τις νεες τεχνολογιες, ισχυουν αντιστροφα,
οσο μεγαλυτερος και παλιοτερος εισαι, τοσο δυσκολοτερα ανανεωνεσαι και αναβαθμιζεσαι!
Η επιλογη μεταξυ Forthnet και ΟΤΕνετ μπορει να γινει μονο, αν εχεις γραμμη δικη σου με demos
ή ρωτωντας αν εχεις φιλους, που να ειναι στο dslam με σενα, πιασταβγοκαικουρευτο δλδ.
Γιαυτο πολλοι αποφευγουν τις μακροχρονιες δεσμευσεις, ωστε αν κατι δεν δουλευει να το αλλαξουν!



Αν βαλεις στην αναζητηση τη λεξη "αναβαθμιση", θα βγαλεις εκατονταδες τοπικ και χιλιαδες ποστς:whistle:

Chris_Nik
09-09-06, 11:45
Τις έχω δοκιμάσει και τις 2 εταιρίες......

Τουλάχιστον στην δικιά μου περιοχή είναι καλύτερα η Otenet όποτε και αυτήν έχω κρατήσει...
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να δοκιμάζει ο χρήστης της υπηρεσίες προτού τις αγοράσει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.