PDA

Επιστροφή στο Forum : Files *.iso



Takis_Kal
22-02-04, 23:30
Κατεβασα ενα αρχειο με καταληξη .iso το καιω με nero δεν δουλευει.Συμβουλη ?.Γιατι καποια αρχεια εχουν καταληξη *.iso.exe ??

turboirc
22-02-04, 23:32
Γιατι ειναι ιοι και επειδη τα Windows by default δεν δειχνουν τις επεκτασεις, κοινως το eXE, ο αμοιρος χρηστης νομιζει οτι ειναι ISO και το ανοιγει...

Αυτο που πηρες τι εννοεις δεν δουλευει. Δεν κανει burn , η κανει αλλα το παιχνιδι δεν δουλευει σωστα.
Αν το πηρες απο αμφιβολη πηγή μπορει να ειναι corrupted...

leventopaido
22-02-04, 23:34
Ναι πιθανότατα να επρόκειτο για ιό.

Takis_Kal
22-02-04, 23:41
Οχι ειναι προγραμμα καιγεται κανονικα και μπορω να δω τα αρχεια που περιεχει αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω απο το cd

turboirc
22-02-04, 23:46
Τι λαθος βγαζει?
Ελεγξε αν το volume label ειναι σωστο.
Αν ειναι, μαλλον το ISO εχει προβλημα. Απο που το πηρες?

Takis_Kal
22-02-04, 23:48
Πως ξερεις το σωστο volume lebel.Το πηρα απο kazaa φυσικα 3 φορες μαλιστα

turboirc
22-02-04, 23:56
το CD τι volume εχει ?
Αν και θυμαμαι οτι το νορτον δεν το ελεγχει, οποτε μαλλον το ISO Που πηρες ειναι μουφα.
Γενικα στο Kazaa υπαρχουν πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να ειναι κατι corrupted απο το e-mule που δεν εχει παρουσιασει μεχρι στιγμης το παραμικρο προβλημα.

pipitop@pi
23-02-04, 00:52
δοκιμασε να το κανεις mount και με το daemon tools

Kotsus
23-02-04, 21:48
δοκιμασε να το κανεις mount και με το daemon tools

...η με το Alcohol 120%...πολυ καλο...

Takis_Kal
23-02-04, 22:54
Εχω δοκιμασει με Alcohol βλεπω τα περιεχομενα αλλα δεν μπορω να τρεξψ τιποτα

A Hellene
23-02-04, 23:46
Καλησπέρα Takis_Kal.

Δοκίμασε να το ανοίξεις με το UltraISO, που είναι πανίσχυρο πρόγραμμα και βρίσκεται εύκολα. Πιθανότατα το .iso να ανοίξει -εάν φυσικά δεν είναι κατεστραμμένο.
Κάνε τότε εξαγωγή τα αρχεία του σε ένα νέο φάκελο, και χτίσε ένα νέο .iso με αυτά, συμπεριλαμβάνοντας και τον πιθανό boot-sector (εάν δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο άνοιξε τη βοήθεια του προγράμματος). Για όποια βοήθεια εξάλλου, το google είναι πιστός φίλος σου.

Το νέο σου .iso θα ανοίγει πλέον με οποιαδήποτε εφαρμογή είναι σε θέση να προσπελάζει τέτοια αρχεία. Καλή επιτυχία.


Φιλικά,
Γιώργος.

flex
15-03-04, 05:42
Και εγώ κατέβασα ένα iso 784mb από το emule που υποτίθεται ότι ήταν το nero full suite, το οποίο όμως δεν άνοιγε και δεν καιγόταν με τίποτα... :shock:
Ετσι είπα να το τσεκάρω στο jigle.com, έκανα copy το ED2K Link από το e-mule και paste στο search του jigle και τότε μου έδειξε πως το ίδιο αρχείο κυκλοφορούσε και με άλλα ονόματα όπως dark paradise.mpg blacklatex.mpg bondage.mpg κτλ Μετονομάζοντας το "iso" που είχα κατεβάσει σε mpg απέκτησα μία "αισθησιακή" ταινεία με πολύ μαστίγιο :lol: διαρκειας 1.15' :lol:
Αρα καλό είναι πριν να κατεβάσετε κάποιο αρχείο να τσεκάρετε το hash του (ed2k link) στο jigle και ειδικότερα στο filename history όπου αποθηκεύονται όλα τα ονόματα με τα οποία έχει βρεθεί το συγκεκριμένο αρχείο στο παρελθόν.

odd
15-03-04, 06:11
Τουλάχιστον είναι καλή η ταινεία με το ποοολύ μαστίγιο, ή είναι καμια μούφα;; :D :D

BeholderX
15-03-04, 07:17
Και εγώ κατέβασα ένα iso 784mb από το emule που υποτίθεται ότι ήταν το nero full suite, το οποίο όμως δεν άνοιγε και δεν καιγόταν με τίποτα...


Πριν από ένα μήνα περίπου κατέβασα ένα πρόγραμμα της Adobe (για trial φυσικά μιλάμε :wink: ), περί τα 700 MB, με extension .rar
Το αρχείο είχε αρκετές sources, καμιά 200-300αριά.
Οταν λοιπόν κατέβηκε, πάω να το ανοίξω (πάντα με τον Total Commander) , και μου λέει error in package, can not decompress. Με έπιασε μια μικρή κρίση με κατάρες εκείνη τη στιγμή, αλλά ευτυχώς δεν έσβησα κατευθείαν το αρχείο.

Σε κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω rename το αρχείο σε .bin λόγω κυρίως του μεγέθους του (και φυσικά της απελπισίας μου). Ως εκ θαύματος, το πακέτο άνοιξε κανονικά (mounted with Alcohol) !!! Απίστευτο και όμως αληθινό! Μου φάνηκε περίεργο πάντως πως είχε τόσα resources παρόλο αυτού του προβλήματος, γιατί πόσοι θα φαντάζονταν να το κάνουν rename.

Πάντως μου έγινε μάθημα να μην σβήνω στο πρώτο δευτερόλεπτο ένα αρχείο με 'πρόβλημα'. Το αναφέρω για την ιστορία, έχετέ το υπόψιν σας...

flex
15-03-04, 14:54
Τουλάχιστον είναι καλή η ταινεία με το ποοολύ μαστίγιο, ή είναι καμια μούφα;; :D :D

Μέτριες ερμηνείες, αδύναμο σενάριο, έλλειψη ανδρικού ρόλου. Την βαθμολογώ με τρία... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.