PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ FORTHNET!!!



thebostonian
22-02-04, 23:53
Είπα λοιπόν και εγώ σαν άνθρωπος να εγκαταστήσω μετά από αρκετή σκέψη και έρευνα ADSL 384/128 με provider τη Forthnet. Έκανα την αιτησή μου στον πΟΤΕ, ενεργοποιείται η γραμμή, παίρνω και μια τρίμηνη της FORTHNET και αγοράζω και ένα modem CopperJet 800 ADSL/PSTN. Βάζω το splitter, συνδέω μέσο USB το modem στο pc, εγκαθιστώ τους drivers, κάνω restart, και βλέπω με μια χαρά :lol: να ανάβουν και τα δυο λαμπάκια του modem και το POWER και το DSL, σημάδι ότι συγρονίστηκε. Προσπαθώ έπειτα να κανω της ρυθμίσης τουCopperJet αλλά επειδή από aDSL δεν κατέχω, πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη :roll: (εδώ γελάμε) όπου μου είπαν ότι δεν το υποστηρίζουν και να κάνω καμια προσευχή στον μεγάλο μανιτού (Ναί αυτόν των ινδιάνων) μπάς και βρέξει, ή/και συγχονιστεί το modem. Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς εγκαταστήσει το modem και πώς έχει γεμίσει/επιλέξει τα παρακάτω values από το configuration wizard.

Ευχαριστώ!! :lol:

Modulation έχει επιλογές : Multimode, G.Dmt, T1.413
Protocol έχει επιλογές : RFC1483 LLC/SNAP (bridged), RFC1483 LLC/SNAP (routed), RFC1577 (CIP over ATM), RFC2364 VC MUX, RFC2364 LLC/SNAP,RFC2516 (PPPoE)
RJ11 setting έχει επιλογές : Auto detect,Inner pair, Outer pair
VPI και VCI

user information έχει θέσεις για
username:
Password:
Domain:
Enter/Update at connect time

Server assigned name servers/ specify name server addresses , Primary DNS, Secondary DNS, Primary WINS, Secondary WINS

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά, δώστε ένα χεράκι!! :wink:

enwsitis21
23-02-04, 00:13
Είπα λοιπόν και εγώ σαν άνθρωπος να εγκαταστήσω μετά από αρκετή σκέψη και έρευνα ADSL 384/128 με provider τη Forthnet. Έκανα την αιτησή μου στον πΟΤΕ, ενεργοποιείται η γραμμή, παίρνω και μια τρίμηνη της FORTHNET και αγοράζω και ένα modem CopperJet 800 ADSL/PSTN. Βάζω το splitter, συνδέω μέσο USB το modem στο pc, εγκαθιστώ τους drivers, κάνω restart, και βλέπω με μια χαρά :lol: να ανάβουν και τα δυο λαμπάκια του modem και το POWER και το DSL, σημάδι ότι συγρονίστηκε. Προσπαθώ έπειτα να κανω της ρυθμίσης τουCopperJet αλλά επειδή από aDSL δεν κατέχω, πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη :roll: (εδώ γελάμε) όπου μου είπαν ότι δεν το υποστηρίζουν και να κάνω καμια προσευχή στον μεγάλο μανιτού (Ναί αυτόν των ινδιάνων) μπάς και βρέξει, ή/και συγχονιστεί το modem. Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς εγκαταστήσει το modem και πώς έχει γεμίσει/επιλέξει τα παρακάτω values από το configuration wizard.

Ευχαριστώ!! :lol:

Modulation έχει επιλογές : Multimode, G.Dmt, T1.413
Protocol έχει επιλογές : RFC1483 LLC/SNAP (bridged), RFC1483 LLC/SNAP (routed), RFC1577 (CIP over ATM), RFC2364 VC MUX, RFC2364 LLC/SNAP,RFC2516 (PPPoE)
RJ11 setting έχει επιλογές : Auto detect,Inner pair, Outer pair
VPI και VCI

user information έχει θέσεις για
username:
Password:
Domain:
Enter/Update at connect time

Server assigned name servers/ specify name server addresses , Primary DNS, Secondary DNS, Primary WINS, Secondary WINS

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά, δώστε ένα χεράκι!! :wink:

VPI=8
VCI=35
Εάν από τον ΟΤΕ έχει ενεργοποιηθεί πρωτόκολλο επικοινωνίας PPPoATM τότε πρέπει να επιλέξεις ως encapsulation type VCMUX.
Εάν είναι PPPoE τότε επιλέγεις LLC/SNAP.
Όσο αναφορά το modulation μάλλον επιλέγεις multimode.
Για την επαλήθευση των στοιχείων πρέπει να μιλήσεις με forthnet, καθώς επίσης και για τα dns.

panos72
23-02-04, 00:17
σε μενα το multimode παιζει.
username/password : πρεπει να στο δώσαν στο support τους (8962538888)
DNS : 193.92.150.3
WINS : ποιος το χρειάζεται το WINS :?: :?:

maxtak
23-02-04, 00:38
Είπα λοιπόν και εγώ σαν άνθρωπος να εγκαταστήσω μετά από αρκετή σκέψη και έρευνα ADSL 384/128 με provider τη Forthnet. Έκανα την αιτησή μου στον πΟΤΕ, ενεργοποιείται η γραμμή, παίρνω και μια τρίμηνη της FORTHNET και αγοράζω και ένα modem CopperJet 800 ADSL/PSTN. Βάζω το splitter, συνδέω μέσο USB το modem στο pc, εγκαθιστώ τους drivers, κάνω restart, και βλέπω με μια χαρά :lol: να ανάβουν και τα δυο λαμπάκια του modem και το POWER και το DSL, σημάδι ότι συγρονίστηκε. Προσπαθώ έπειτα να κανω της ρυθμίσης τουCopperJet αλλά επειδή από aDSL δεν κατέχω, πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη :roll: (εδώ γελάμε) όπου μου είπαν ότι δεν το υποστηρίζουν και να κάνω καμια προσευχή στον μεγάλο μανιτού (Ναί αυτόν των ινδιάνων) μπάς και βρέξει, ή/και συγχονιστεί το modem. Θα ήθελα να μάθω αν έχει κανείς εγκαταστήσει το modem και πώς έχει γεμίσει/επιλέξει τα παρακάτω values από το configuration wizard.

Ευχαριστώ!! :lol:

Modulation έχει επιλογές : Multimode, G.Dmt, T1.413
Protocol έχει επιλογές : RFC1483 LLC/SNAP (bridged), RFC1483 LLC/SNAP (routed), RFC1577 (CIP over ATM), RFC2364 VC MUX, RFC2364 LLC/SNAP,RFC2516 (PPPoE)
RJ11 setting έχει επιλογές : Auto detect,Inner pair, Outer pair
VPI και VCI

user information έχει θέσεις για
username:
Password:
Domain:
Enter/Update at connect time

Server assigned name servers/ specify name server addresses , Primary DNS, Secondary DNS, Primary WINS, Secondary WINS

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά, δώστε ένα χεράκι!! :wink:

VPI=8
VCI=35
Εάν από τον ΟΤΕ έχει ενεργοποιηθεί πρωτόκολλο επικοινωνίας PPPoATM τότε πρέπει να επιλέξεις ως encapsulation type VCMUX.
Εάν είναι PPPoE τότε επιλέγεις LLC/SNAP.
Όσο αναφορά το modulation μάλλον επιλέγεις multimode.
Για την επαλήθευση των στοιχείων πρέπει να μιλήσεις με forthnet, καθώς επίσης και για τα dns.

Εαν ειναι USB το modem τοτε πρεπει να εισαι overATM
Εαν σου εχει φτιαξει εικονιδιο συνδεσης πρεπει αριθμο τηλ. να εχει "P8,35"αν δεν εχει το βαζεις εσυ.Επισης στις ρυθμισεις PPP πρεπει να εχεις τσεκαρισμενες και τις τρεις επιλογες...
Αν δεν εχει φτιαξει εικονιδιο συνδεσης πρεπει να το φτιαξεις μονος σου.Θα πας στην δημιουργεια νεας συνδεσης και θα το φτιαξεις σαν συνδεση "Dial-up" και θα κανεις τις παραπανω ρυθμησεις...
Αν παρ'ολα αυτα εξακολουθεις να μην συνδεεσαι ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ το 8011167700 και θα τους ζητησεις να τσεκαρουν την συνδεση σου,αν βλεπουν το modem σουκαι να κανουν reset στην γραμμη σου(αν δεν στο πει ο ιδιος ο ΟΤΕτζης!!)..και θα τους ζητησεις να ερθει συνεργειο να σου κανει επιδηξει πως δουλευει η γραμμη...
Αν και 99,99% μετα το reset που θα σου πει πως θα κανει ΘΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ
Καλη επιτυχια..;-)

UGF_GreekMind
23-02-04, 11:35
Γιατί αν είναι USB, θα είναι με ΡΡΡοΑ ;;;

thebostonian,

Modulation: Multimode
Protocol:
- Αν θυμάσαι τι πρωτόκολλο ζήτησες κατά την αίτησή σου :
RFC2364 VC MUX => είναι το ΡΡΡοΑ (με VC mux θα δουλέψει)
RFC2516 => είναι το PPPoE
- Αν ΔΕΝ θυμάσαι τι πρωτόκολλο ζήτησες κατά την αίτησή σου :
Δοκίμασε να συνδεθείς με ένα από τα παραπάνω... με όποιο συνδεθείς, αυτό ζήτησες(σου έβαλαν) κατά την αίτησή σου.

RJ11 setting : Auto detect

VPI = 8
VCI = 35

username : username@forthnet.gr
Password : *********
(Αυτά τα δύο θα τα έχεις, λογικά, στο mail που σου έστειλε η forthnet. Αν δεν τα έχεις, ή αν δε σου έστειλε mail (!), πάρτους τηλέφωνο να σου τα πουν)
Domain : ΚΕΝΟ
Enter/Update at connect time
Aν καταλαβαίνω καλά, αυτό πρέπει να είναι check box.
Αν ναι... άστο ξε-τσεκαρισμένο.

Server assigned name servers/ specify name server addresses
Primary DNS = 194.219.227.2
Secondary DNS = 193.92.150.3
Primary WINS = KENO
Secondary WINS = KENO

Δοκίμασέ τα και πες μας...

thebostonian
23-02-04, 12:41
Ευχαριστώ παίδες!!! Δουλεύει! :twisted:

UGF_GreekMind
23-02-04, 12:51
Καλά downloadsSsSsSsSsSs.... :D

flex
26-02-04, 04:01
Τελικά με ποιό προτόκολλο σου δούλεψε; Γιατί έχω και εγώ το ίδιο modem και από αύριο ενεργοποιείται και η adsl γραμμή...

thebostonian
26-02-04, 11:21
Τελικά με ποιό προτόκολλο σου δούλεψε; Γιατί έχω και εγώ το ίδιο modem και από αύριο ενεργοποιείται και η adsl γραμμή...Με PPPoA (VC MUX) , θα σου πρότεινα άν έχεις ήδη σύνδεση adsl, να σετάρεις και να δοκιμάσεις το modem γιατί και εμένα από τον πΟΤΕ μου είχαν πεί 7+5 ημερολογιακές για το adsl, αλλά η γραμμή ήταν ενεργοποιημένη στις 6!(είχα σετάρει το copperjet και συγχρονίστηκε αμέσως)

Cheers 8)

flex
27-02-04, 06:13
Επιτέλους dsl!!!
και εμένα τα ίδια μου είπαν στην forthnet αλλά και στην hol οτι δεν το υποστηρίζουν :shock: γιατι έχει περίεργες ρυθμίσεις :o ας είναι καλά τα παιδιά εδώ στο φόρουμ :D

UGF_GreekMind
27-02-04, 10:27
Ας είμαστε λίγο λογικοί...

Δεν είναι δυνατόν οι ISP να έχουν τις ρυθμίσεις για όλα τα modem του κόσμου. Απ' ότι ξέρω, έχουν ρυθμίσεις για τα πιο "εμπορικά".

Ούτε κι εγώ το έχω δει το modem, αλλά ο thebostonian έκανε πολύ αναλυτικό post στην αρχή, οπότε ήταν εύκολο να βρεις τη λύση.

Και ίσως το modem αυτό να είναι λίγο "μπελαλίδικο". :wink:
Αλλά δεν το έχω δει, οπότε... "ξεκοιλιάστε το" στο κατέβασμα κι εδώ είμαστε εμείς.

trelamenos
28-02-04, 08:38
Για το Multimode να κάνω ένα σχόλιο.
Στο multimode ξεκινάει το modem να κάνει detect τόσο το ANSI T1.413 (αμερικάνικο) όσο και το G.dmt (παγκόσμιο) όσον αφορά το Annex A (over POTS). Τελικά θα σηκωθεί στο 1 από τα 2 modes.
Όσον αφορά το Annex B (over ISDN) ελέγχει για G.dmt ή το ETSI standard (to ANSI δεν υποστηρίζει ISDN).
Εξαρτάται λοιπόν και από τις 2 πλευρές (modem, DSLAM) τι θα γίνει. Αν το DSLAM έχει multi αφήνει την επιλογή στο modem, αν το DSLAM έχει G.dmt τότε το modem πρέπει να είναι G.dmt ή multi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.