PDA

Επιστροφή στο Forum : OTEnet συχνές αποσυνδέσεις v2.0



zef
09-01-11, 21:59
Δεν ξέρω αν το πρόβλημά μου εντάσσεται στους "χιλιάδες" του άλλου thread, αλλά θα το πω nonetheless.
Λοιπόν, μένω στα Γιάννενα και τον Ιούλιο αναβάθμισα την άψογη 2mb γραμμή μου σε 24άρα. Για 2 εβδομάδες, η ταχύτητα ήταν στα 2.2MB/s και γενικά η γραμμή ήταν άψογη χωρίς ούτε 1 αποσύνδεση. Κάπου μέσα στον Αύγουστο άρχισαν τα προβλήματα και τα στατιστικά της γραμμής έκτοτε είναι τα παρακάτω:
http://img143.imageshack.us/img143/7687/clipboard01kyy.jpg
Τα στατιστικά της γραμμής φαίνονται κομπλέ εκτός από τα HEC errors. Το SNR όπως με διαβεβαίωσαν απ' τον ΟΤΕ είναι νορμάλ.

Δοκίμασα χωρίς το φίλτρο, με άλλο ρούτερ (Linksys WAG120N) αλλά τίποτα.
Από τον Οκτώβριο και κάθε μήνα έκτοτε δήλωνα βλάβη, η οποία κάθε φορά που ξαναέπαιρνα τηλέφωνο "είχε τακτοποιηθεί" αλλά οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν.
Όταν λέω "αποσυνδέσεις", εννοώ ότι πέφτει εντελώς το internet και η DSL (ύστερα από ~10 δευτερόλεπτα lagging), και το μόντεμ κάνει restart (ερώτηση: αυτό είναι αποσυντονισμός?). Αυτό το πράγμα διαρκεί περίπου 3-4 λεπτά στην χειρότερη, και 1 λεπτό στην καλύτερη. Η συχνότητα που συμβαίνει είναι παντελώς τυχαία, σε φάση του ότι μπορεί να μη γίνει καθόλου για 1 ημέρα και την επόμενη να γίνεται κάθε 10 λεπτά. Κατά μέσο όρο πάντως, μπορώ να πω ότι γίνεται τουλάχιστον 1 φορά την ώρα.
Περίπατο το gaming, αλλά ακόμη και το surfing γίνεται εκνευριστικό σε βαθμό αυτοτραυματισμού.
Για 5 χρόνια, παίζει να είχα δει τα λαμπάκια του μοντεμ να σβήνουν και 3 φορές συνολικά. Η σταθερότητα της σύνδεσης απλά δεν υπήρχε. Ύστερα απ' την αναβάθμιση, έχει γίνει ένα χάλι. Είχα μιλήσει με ένα γνωστό μου που μένει κοντά και είχε και αυτός παρόμοια προβλήματα τον Οκτώβριο στην 2άρα του, αλλά έχει μπει φαντάρος και δεν μπορώ να μάθω νέα για τη σύνδεσή του τώρα.
Θα σας παρακαλούσα πάρα ΜΑ ΠΑΡΑ πολύ να μου πείτε τι επιλογές έχω εκτός από τμήματα anger management και διαλογισμού, γιατί είναι προφανές ότι στο 121 ή δεν μπορούν να κάνουν κάτι ή απλά με γράφουν στ' @@ τους.
Να καλέσω τεχνικό? Ή θα μου λέει να κάνω αυτά που έχω ήδη κάνει και θα χάσω τσάμπα 2-3 ώρες απ' τη ζωή μου?
Ένιγουεϊ, ευχαριστώ που το διαβάσατε και ευχαριστώ για το χρόνο σας, πραγματικά έχω απηυδήσει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Georgevtr
09-01-11, 22:12
Τα HEC errors είναι λάθη που διορθώνονται από το μόντεμ.Δέν δίνουμε σημασία λοιπόν.
Τα CRC λάθη θα έπρεπε να σε απασχολούν αλλά και πάλι είναι φυσικολογικά έως ένα σημείο.(1 crc error ανα 2 ώρες λειτουργίας της γραμμής).

Τα στατιστικά σου είναι αξιοζήλευτα.Και ναι το snr σου είναι όχι απλά νορμάλ αλλά ιδανικό.

Τώρα στο 121 φυσικά και δέν μπορούν να σε βοηθήσουν για απλά καταγράφουν το αίτημα σου όπου προωθείται στους τοπικούς τεχνικούς.

Κίνηση ματ,έκανες?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

Ξεκίνα λοιπόν σιγά σιγά και μόλις φτάσεις εντός σπιτιού και τσεκάρεις πρίζες-φίλτρα-splitter Η ότι άλλο χρησιμοποιείς,τα ξηλώνεις ΟΛΑ και αφήνεις μόνο το ρούτερ επάνω στην γραμμή χωρίς συσκευές τηλεφώνου.

Πάρε τις τιμές,ανέβασε screenshoots και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε.

Καλή δύναμη.

emeliss
09-01-11, 22:18
Μπορείς να αφήσεις για μια μέρα τα πάντα εκτός (τηλέφωνα, φίλτρα, συναγερμό αν υπάρχει κλπ) και να αφήσεις μόνο το ρούτερ στην γραμμή;

Τα πολλά λάθη στο upstream (που αργότερα γίνονται unavailable seconds) δείχνουν το πρόβλημα.

Ενημερωτικά
Total ES (Errored Seconds, δευτερόλεπτα που είχαμε CRC λάθη)
Total SES (Severely Errored Seconds, δευτερόλεπτα με λάθη >10-3)
Total UAS (Unavailable Seconds, πρακτικά χωρίς υπηρεσία)

@ ADSLgr.com All rights reserved.