PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης σταμάτησε να ανταποκρίνεται...



Vermillion
10-01-11, 03:41
Γεια χαρά.. έχω windows 7 home premium edition και κάρτα γραφικών asus 5570. Παίζω ένα ελαφρύ παιχνιδάκι σχετικά και σε τυχαίες φάσεις η οθόνη παγώνει, μαυρίζει και γενικά κάνει νούμερα και δεν επαναφέρεται οπότε αναγκάζομαι να κάνω reset. Άλλες φορές επαναφέρεται μετά από λίγο βγάζοντας κάτω δεξιά το μήνυμα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης AMD σταμάτησε να ανταποκρίνεται και αποκαταστάθηκε με επιτυχία. Άλλες φορές πάλι το pc κάνει restart από μόνο του αφού παγώσει η οθόνη για κάποια δευτερόλεπτα. Το pc το έχω 5 μέρες :P οπότε δεν τίθεται θέμα με φορμάτ. Εγώ δοκίμασα να ξανακάνω εγκατάσταση τους drivers της κάρτας γραφικών αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Έψαξα και σε άλλα φόρουμ και πολλοί αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα αλλά δεν έβγαλαν άκρη. Απλά τπυς προτιναν να κάνουν φορμάτ και πάλι τίποτα όμως. Καμία σοφή λύση; Ευχαριστώ!

wizard32
10-01-11, 04:37
Εγώ παρόμοιο πρόβλημα που είχα στο παρελθόν ήταν πρόβλημα στους drivers, δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους οδηγούς και στην συνέχεια να καταργήσεις την κάρτα από το πίνακα συσκευών και να περάσεις διαφορετικούς οδηγούς. Για καλό και για κακό μετά τρέξε και ένα benchmark για την κάρτα σου.

Vermillion
10-01-11, 13:22
1. Οι drivers που θα βρω στο site της κάρτας γραφικών μου θα είναι διαφορετικοί από αυτούς που έχω στο cd; (Τι εννοείς άλλους drivers; Γράφω πάνω τι κάρτα έχω).
2. Τι είναι το benchmark; Τεστ για να δω αν η κάρτα γραφικών μου δουλεύει σωστά; Που μπορώ να κάνω;
3. Σου λύθηκε το πρόβλημα μετά από αυτό;

Καμία άλλη γνώμη παιδιά;;

dimitrioz
10-01-11, 14:27
Το site πιθανώς να έχει πιο καινούργιους drivers από το cd.

Δοκίμασε εγκαθιστώντας τους drivers από το site ...

Κατόπιν κατέβασε το Furmark (http://www.geeks3d.com/20100419/tool-furmark-1-8-2-available/) ... τρέξτο και δες αν εμφανίζεται το πρόβλημα.

Το πσ σου είναι καινούργιο ... Αν το πρόβλημα επιμένει μην το ψάξεις εξονυχιστικά ... επιστροφή στο κατάστημα για αλλαγή.

wizard32
10-01-11, 16:41
+1 και από μένα σε αυτά που λέει ο dimitrioz

atticus000
22-01-11, 20:43
ειχα το ιδιο προβλημα με μια καρτα nvidia οι drivers ειναι ! ! !

Vermillion
09-02-11, 03:12
Κατέβασα τους νεότερους drivers από την ιστοσελίδα της ATI.. έσβησα τους παλιούς, έκανα εγκατάσταση τους καινούριους αλλά δεν είδα φως!! Γύρισα το pc πίσω, μου άλλαξαν την κάρτα γραφικών (ATI HD5570 1gb της ASUS) με μια ΑΤΙ HD 5670 1gb, διαδικασία που μου πήρε κοντά 10 μέρες, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Τώρα ή αυτοί (e-shop) δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους ή .. Μήπως ρε παιδιά η έκδοση των windows που έχω (windows 7 home premium 64bit) δεν είναι συμβατή με αυτές τις κάρτες; Υπάρχει περίπτωση να φταίει η οθόνη μου σε κάτι (π.χ. ανάλυση αν και χλωμό το κόβω οθόνη L20T-2 LED της fujitsu);

Vermillion
09-02-11, 15:13
Γενικά έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ ότι πολλά άτομα που έχουν κάρτες γραφικών της σειράς ΑΤΙ 5*** αντιμετωπίζουν προβλήματα παρόμοια με το δικό μου. Επίσης θέλω να διευκρινίσω ότι, ό,τι λογισμικό έχω στον υπολογιστή μου είναι αυθεντικό.

Vermillion
15-02-11, 18:23
Τελικά ήρθε ένας τεχνικός στο σπίτι μου σήμερα το πρωί.. Έκανε format στον υπολογιστή και μου έκανε εγκατάσταση λογισμικό windows 7 32bit. Προκοπή δεν είδαμε αφού ο υπολογιστής μετά από λίγη ώρα που τον δουλέψαμε, έκανε τα "δικά" του πάλι. Ο τεχνικός παράλληλα μου είχε φέρει μία μητρική κάρτα της gigabyte (H55M S2) με ίδιο chipset όπως αυτή που είχα ήδη που ήταν της ASUS (P7H55-M LX). Ο υπολογιστής εδώ και 6 ώρες δουλεύει άψογα και μου φαίνεται περίεργο διότι αν και είχα κάρτα γραφικών και μητρική κάρτα της ίδια εταιρίας (ASUS), τελικά δεν συνεργάζονταν. Τι να πει κανείς...

biggeo65
16-02-11, 02:24
Τελικά ήρθε ένας τεχνικός στο σπίτι μου σήμερα το πρωί.. Έκανε format στον υπολογιστή και μου έκανε εγκατάσταση λογισμικό windows 7 32bit. Προκοπή δεν είδαμε αφού ο υπολογιστής μετά από λίγη ώρα που τον δουλέψαμε, έκανε τα "δικά" του πάλι. ...
Τι να πει κανείς...

Κατά 90% Δεν φταίει η κάρτα σου, ούτε η προηγούμενη έφταιγε. Τα windows έχουν μια λειτουργία ,που ονομάζεται ΤDR(Timeout Detection and Recovery )ανίχνευση παύσης κι επιδιόρθωση, και την χρησημοποιούν για να επαναφέρουν την κάρτα γραφικών, όταν νομίζουν ότι αυτή έχει σταματήσει να αποκρίνεται.

Για παράδειγμα όταν παίζεις ένα παιχνίδι κι έχεις χαμηλό frame rate, ή ακόμη και σε Video,όταν χρηυσημοποιείς την κίνηση καρέ-καρέ.

Για να απαλλαγείς από αυτό το πρόβλημα πρέπει να κάνεις μια καταχώρηση στην Registry των Windows, ώστε να απενεργοποιήσεις αυτή την λειτουργία.

Αν δεν είσαι εξοικιωμένος με την registry ,μια που αν σβύσεις κάτι΄μπορεί να έχεις πρόβλημα με τα Windows ,τα παρακάτω βήματα τα ακολουθείς αν θες, με δική σου ευθύνη.

Α) Πανε έναρξη και γράψε στην γραμμή regedit. Πάτα στο Regedit για να ανοίξει ο επεξεργαστής μητρώου.

Κάνε κλικ στα βελάκια μπροστά από τα:
Ο υπολογιστής /HK_Local_Machine \ System \ CurrentControlSet \ Control \ και βρές και επέλεξε στο αριστερό μέρος GRAPHIC Drivers.

B)Στο δεξί μέρος κάνε δεξί κλικ με το ποντίκι, επέλεξε δημιουργία / τιμή DWORD 32bit /
και πάτα ENTER.

To κλειδί που δημιούργησες έχει όνομα "νεα τιμή #1" Κάνε δεξι κλικ πάνω σ'αυτό το όνομα, επέλεξε μετονομασία, και γράψε το όνομα "TdrLevel" χωρίς τα "" Κλείσε την registry και κάνε επανεκκίνηση.

Αν θέλεις κατέβασε από εδώ, κι άνοιξε το στον browser, για να δείς τα βήματα με την σειρά.

http://rapidshare.com/files/448154076/Problem_20110216_0112.mht

dimitrioz
18-02-11, 17:03
Ο υπολογιστής εδώ και 6 ώρες δουλεύει άψογα και μου φαίνεται περίεργο διότι αν και είχα κάρτα γραφικών και μητρική κάρτα της ίδια εταιρίας (ASUS), τελικά δεν συνεργάζονταν. Τι να πει κανείς...

Μπα δεν πιστεύω ότι είναι θέμα συνεργασίας ... απλά σου έκατσε ελαττωματική μητρική ...

Vermillion
18-02-11, 20:44
Μπορεί να έφταιγε και αυτό φίλε dimitrioz.. Η ουσία είναι ότι έβγαλα άκρη! Ου μπλέξεις! Φίλε biggeo65 ευχαριστώ για τις οδηγίες σου αλλά ευτυχώς ήταν αχρείαστες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.