PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν συγχρονίζει το modem...



pathfinder
05-09-06, 18:32
ρε παιδια SOS. είχα κάνει αίτηση με βιβο για 2048/640 εδω και ενα μηνα και στις 22 αυγουστου λενε οτι ενεργοποιήθηκε! ολος χαρα εγω παω να βαλω ενα μοντεμ του microcom 2636 να δω αν συγχρονισε αλλα τζιφοσ...αναφερω βλαβη το κοιτανε και μου λενε χτες οτι οι μετρήσεις τους ειναι τελειες και οτι κλειδωνει στο DSLAM...αλλα το μοντεμ μου δεν κλειδωνει...ο λογος που μπορει να φταιει αυτο λενε οτι φταιει η καλωδιωση...ποια καλωδιωση ρε παιδια τους λεω της πολυκατοικιας μου? αφου εχω τηλεφωνο....

α δεν εχει σημασια αν εχετε τηλεφωνο λεει και πρεπει να φερω ηλεκτρολογο να το κοιταξει.:S

ΣΟΣ δεν ξερω τι να κανω...

λογικα δεν θα επρεπε αυτος απο την βιβο να με δει απο το DSLAM του τις μετρήσεις στο τηλεφωνο μου και αν εχω εξασθένηση να κανει κατι? τι λέτε να φταιει?

ευχαριστω!!!;)

lamesaint
05-09-06, 18:33
ADSL2 υποστηρίζει το μοντεμ σου?

vassman
05-09-06, 18:41
Τα ίδια έκανε και σε μένα. Βέβαια δεν υπήρχε γραμμή ούτε στα όνειρά τους. Και προσπαθούσαν επι 3 μήνες, να με πείσουν για βλάβη. Μιλάμε για ΤΟΥΣ άχρηστους.

sdikr
05-09-06, 18:41
Πως γινέται αυτοι να βλέπουν οτι κλείδωνει στο dslam; :hmm:

pathfinder
05-09-06, 18:42
ADSL2 υποστηρίζει το μοντεμ σου?


Οχι δεν νομιζω αλλα τι σχέση εχει αυτο?

pathfinder
05-09-06, 18:43
Τα ίδια έκανε και σε μένα. Βέβαια δεν υπήρχε γραμμή ούτε στα όνειρά τους. Και προσπαθούσαν επι 3 μήνες, να με πείσουν για βλάβη. Μιλάμε για ΤΟΥΣ άχρηστους.


Και τι έκανες για να το κάνω και εγω...τους μηνες που εχασες στουσ δώσανε?

pathfinder
05-09-06, 18:44
Πως γινέται αυτοι να βλέπουν οτι κλείδωνει στο dslam; :hmm:

Δεν ξέρω αυτο μου ειπαν και οτι οι μετρήσεις ειναι τελειες...για γέλια ειναι βασικα:p αρε φωτια τους χρείαζεται

pathfinder
05-09-06, 23:03
Καμμια άλλη ιδεα ρε παιδια τι να κανω?

nnn
06-09-06, 00:11
Για να φαίνεται κλειδωμένο το modem σε αυτούς πρέπει να συγχρονίζει.
Εσύ λες ό,τι δεν συγχρονίζει άρα δεν στα λένε καλά.
Είσαι μέσω Οτέ ?

Pan
06-09-06, 01:30
μου το έκανε και μένα αυτό ,μου λέγανε στη vivodi ότι μπορεί να φταίει το καλώδιο(το είχα αλλάξει 3 φορές μπας και..)είχε έρθει και τεχνικός από τη vivodi να δει τι παίζει.Μετά από ταλαιπωρία βρήκα ότι έφταιγε το firmware του router ,έκανα το update και ήταν okay μετά.δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου,μπορεί να έχεις άλλο πρόβλημα εσύ :p

PS: έχω το router ZyXEL 660H-61

wintech2003
06-09-06, 01:40
Πως γινέται αυτοι να βλέπουν οτι κλείδωνει στο dslam; :hmm:

Αν μιλάμε για ADSL2+ DSLAM τότε:

Single-ended loop testing (SELT)

http://focus.ti.com/pdfs/bcg/selt_wp.pdf
http://www.zhone.com/solutions/loop-testing/

pathfinder
06-09-06, 09:17
Για να φαίνεται κλειδωμένο το modem σε αυτούς πρέπει να συγχρονίζει.
Εσύ λες ό,τι δεν συγχρονίζει άρα δεν στα λένε καλά.
Είσαι μέσω Οτέ ?


Οχι ειμαι μέσω βιβο, shared LLU.



μου το έκανε και μένα αυτό ,μου λέγανε στη vivodi ότι μπορεί να φταίει το καλώδιο(το είχα αλλάξει 3 φορές μπας και..)είχε έρθει και τεχνικός από τη vivodi να δει τι παίζει.Μετά από ταλαιπωρία βρήκα ότι έφταιγε το firmware του router ,έκανα το update και ήταν okay μετά.δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου,μπορεί να έχεις άλλο πρόβλημα εσύ

Για αναβάθμιση στο Microcom ad 2536 δεν ξερω δεν κοιταξα αλλα θα το δω με αλλο μοντεμ ισωσ....αν και τους το πηγα στην εταιρια και το δοκιμάσανε και ειπαν οτι ειναι ενταξει!!:S
τεσπα τους πηρα χτες τηλεφωνο και τους τα εχωσα Και ειπαν να κανονισουν με τον οτε και θα με περνανε τηλεφωνο μεχρι στις 4 για να μου πουν τι θα κανουν...αλλιως αν δεν γινει τιποτα τα λεφτα μου πισω!!!!!:evil:

vassman
06-09-06, 11:05
Και τι έκανες για να το κάνω και εγω...τους μηνες που εχασες στουσ δώσανε?

Τίποτα...Απλά περίμενα μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Βέβαια οι χρεώσεις γίνονταν κανονικά...Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.