PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα νευρα μου πανε να σπασουνε.



CRAzYMiLK
06-09-06, 00:03
Λοιπον δεν παει αλλο αυτη η κατασταση.:angryr::angryr::angryr::gun:
Παει απο το κακο στο χειροτερο με το που ξεκινησε αυτη η Γ******ΝΗ Κω********θμιση.
Η ιστορια μου στο ADSL στην ελλαδα ξεκιναει απο το 2004.Οταν εβαλα την γραμμη μου 384 και αγορασα και το INTRACOM ρουτερακι μου.
Μεχρι που εφτασε και η μερα της παλιο αναβαθμισης..
Ειχα 512/128 με ΟΤΕΝΕΤ και ολα πηγαιναν μια χαρα.
Πηγα και γω ο ερμος τις διακοπες μου και γυρισα και λεω αντε τωρα θα εω και 1024 και θα πεταω.
Μεχρι να γινει η Αναβαθμιση κατεβαζα με 55 σταθερα εδω και ολα τα χρονια που εχω ADSL.
Μολις ομως εγινε η αναβαθμιση επεσα στα πολυ βαθυα.
Ενω το ρουτερ συγχρονιζει με στα 1024/256 το μαξιμουμ που πιανω απο http,rapidshare,ftp otenet ,ntua,κτλπ ειναι κυμαινεται απο 0kb/sec εως 35kb/sec.
Παιρνω λοιπον την ΟΤΕΝΕΤ τηλ και τους λεω οτι εχω προβλημα και οτι σερνεται το ιντερνετ και μου λενε οτι ολα ειναι οκ απο την πλευρα τους.
Οκ σαν μαμακας και εγω λεω ευχαριστω γεια σας.
Λεω μετα δεν κανω και δοκιμη με καμια συνδεση αλλων φιλων μου που δεν εχουνε ΟΤΕΝΕΤ?
Και βαζω τεσσερις συνδεσεις 1024 Παρακαλω ΟΧΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΕΣ.Ητανε ηδη 1024 και στους φιλους μου παιζουνε μια χαρα με 100 κατεβαζουνε.
Δοκιμαζω απο την γραμμη μου με FORTHNET 35Kb/sec
Δοκιμαζω την γραμμη μου με TELLAS 35Κb/sec
Δοκιμαζω την γραμμη μου ΗΟL 35Kb/sec
Δοκιμαζω την γραμμη μου με VIVODI 35Κb/sec..

Και το συμπερασμα που καταληγω ειναι οτι δεν φταει η ΟΤΕΝΕΤ.Σωστα?
Διορθωστε με αν κανω λαθος.
Ωραια ας παρω τον ΠΟΤΕ τηλεφωνω λεωωωω...
Παιρνω το 121 και μιλαω με μια μαντάμ και μου λεει <ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΥΡΙΕ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ?>
και της λεω <ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΜΑΝΤΑΜΜΜ.Τι μπορουμε να κανουμε γιαυτο?>
Και μου λεει< Να το δωσω βλαβη στους τεχνικους μας και θα επικοινωνησουνε μαζι σας.>
Εεεεε....Οσο πηραν εσας τοσο πηρανε και εμενα και εδωσα και σταθερο με τηλεφωνητη και το κινητο μου...
Περναει μια βδομαδα και ουτε φωνη ουτε ακροαση απο OTE και 121
Λεω
Δεν παιρνω και το 1242 να μιλησω με τις βλαβες ADSL?
Tους παιρνω λοιπον τηλ και τους λεω
ΕΓΩ - Γεια σας εχει προβλημα η γραμμη μου
Το 1242 -Τι προβλημα εχετε κυριε?
ΕΓΩ - ΣΕΡΝΕΤΑΙ Απο την μερα που κανατε την αναβαθμιση.
ΤΟ 1242 - Τι ROUTER εχετε κυριε?
ΕΓΩ - Να μωρε ενα ROBOTICS 9107.
TO 1242 - Λυπουμαστε κυριε δεν το υποστηριζουμε αυτο το router.
EΓΩ - Δεν φταει το ρουτερ κυριε ο ΟΤΕ φταει.Δεν μου αλλαζετε καμια πορτα μπας και εχει φαει κανα κολλημα στο DSLAM μετα την αναβαθμιση και ενω γραφει 1024 εχει κολλησει η πορτα στο 384?
TO 1242 - Λυπουμαστε κυριε θα πρεπει να απευθυνθειτε στον ΟΤΕ της γειτονιας σας δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις γιαυτο.
ΕΓΩ - Οκ Σας ευχαριστω για την βοηθεια..:whistle:

Λοιπον αυριο αν προλαβω παω στον ΟΤΕ της Γειτονιας μου.Λετε να με βοηθησουνε?
Εαν τους απειλησω οτι θελω να κοψω τον ΟΤΕ τελειως λετε να φοβηθουνε και το φτιαξουνε?
Ααααααχχχ Καλα ημουνα με την 512 τι την ηθελαν αυτη την αναβαθμιση αααααααχχχ.. και βαχ.
Ταυτα παιδες.
Θα σας ενημερωσω σχετικα.
Παρεπιπτοντως εαν ειναι και κανας αλλος απο γηροκομειο που εχει προβλημα ας ποσταρει κανα μυνημα ετσι για παρηγορια..
Σας Ευχαριστω που με ακουσατε
Ουφ ξαλαφρωσα..:clap:

odys2008
06-09-06, 00:11
Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι, πάνε στον ΟΤΕ και άμα αρχήσουν τα μα μου άρχισε και εσύ :angryr: :rant: :hammered: :chair: Ίσως κάτι να κάνεις, χλωμό το βλέπω όμως δυστυχώς. Και εμένα τις 3 πρώτες μέρες της αναβάθμησης σε 1024 σέρνονταν. Μετά από μια μέρα που μου έκοψαν το dsl και δεν συγχρόνιζα επανήλθα με πολύ καλύτερες ταχύτητες που μέρα με την μέρα βελτιώνονται. Άρχισα με 35 τώρα μεσημέρι πιάνω 90 βράδυ 110.

ArChEaN
06-09-06, 00:21
Πάρε το 121 και δώσε βλάβη και πες ότι η γραμμή έχει σοβαρό πρόβλημα και ότι θες να επικοινωνίσει τεχνικός μαζί σου.

Το "σέρνεται madam" στο κοριτσάκι που έχουν βάλει τηλεφωνήτρια δεν πρόκειται να καταφέρει και πολλά. Είναι που είναι άσχετοι στα τηλ. κέντρα, μην τους παραζορίζετε με τεχνικές λεπτομέρειες.

Αν μιλήσεις με τεχνικό κάτι θα καταφέρεις. Όλα τα υπόλοιπα ξέχασέ τα.

CRAzYMiLK
06-09-06, 00:27
Λες να παρω παλι το 121?

voyager_sat
06-09-06, 00:55
νομιζω οτι για να σου δωσουν σημασια πες οτι στον router σου εμφανιζεται θορυβος η κατι τετοιο
(πιθανων να ειναι και αυτο) και οτι θα πρεπει να το κοιταξουν αν και νομιζω οτι εχει μπουκωσει το συμπαν και θελει reboot.

CRAzYMiLK
06-09-06, 00:58
ναι αλλα επειδη το ρουτερ ειναι τρομποτικς μηπως μου πουνε οτι δεν το υποστηριζουνε και αντε γεια μετα?

ArChEaN
06-09-06, 01:04
Τι σχέση έχει το Router με τη γραμμή;

Αφού έκανες και test και βλέπεις ότι παντού σέρνεσαι.

Καθαρά θέμα DSLAM είναι.

chatasos
06-09-06, 01:23
Αν έγινε πρόσφατα η αναβάθμιση της γραμμής σου, περίμενε λίγες μέρες μήπως και βελτιωθεί, γιατί ο ΟΤΕ εφαρμόζει "περίεργες" τεχνικές στην διαδικασία της αναβάθμισης.
Διαφορετικά όταν ξαναδηλώσεις βλάβη, ανέφερε ότι αυτή προκλήθηκε μετά την αναβάθμιση, έτσι ώστε για να τους καθοδηγήσεις.

nickpgr
06-09-06, 02:03
Επειδή μάλλον είναι γενικό το πρόβλημα θα έλεγα κάνε λίγη υπομονή μέχρι να τελειώσει το
θέμα περί αναβαθμίσεων. Και πράγματι δεν έχουν να κάνουν οι providers αλλά ο ΟΤΕ.

Υπομονη

STARJOHN
06-09-06, 07:24
Φιλε το ιδιο μετα την αναβαθμιση απο 512 σε 1024 ξεκιναει καλα το πρωι και απο το μεσημερι και μετα σερνρται.Εχω παρει το 121 και περιμενω.
Περιοχη Αρτεμιδα Ατικης.
Παρατηρω οτι υπαρχει σε πολλους αυτο το προβλημα ιδιωσ απο 512 σε 1024.
Κατι πρεπει να γινεται.Θα δειξει.

Anarki
06-09-06, 13:40
Πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσουν στο 141 παρά στο 121 πιστεύω.
Πήγαινε στον ΟΤΕ αυτοπροσώπως και κράξε.

CRAzYMiLK
06-09-06, 14:14
Θα περιμενω λιγο ακομα και θα ορμησω για κραξιματακι

tsaros
06-09-06, 14:19
Mετα το 1242 το 134 και το 121(οπου δουλεια δεν γινεται και μπρουν να συγχωνευτουν ολα σε ενα αριθμο να παιζουνε ταβλακι και χαρτακια ολοι μαζι)
ο οτε πρεπει να κανει την πιο χρησιμη γραμμη
την γραμμη ψυχολογικης στηριξης χρηστων dsl
οπου ο απογοητευμενος-αγανακτισμενος χρηστης που βλεπει την συνδεση του να σερνεται θα λεει το προβλημα του στον ειδικο τεχνολογο-ψυχολογο

CRAzYMiLK
11-09-06, 00:51
Λοιπον επι μια εβδομαδα τους παιρνω καθε μερα τηλ στο 121 και ακομα δεν με εχουν παρει τηλ.
Αντε μια νεα εβδομαδα τηλεφωνηματων στο 121 αρχιζει.Για να δουμε.
ααα.
Ακομε σερνεταιιιιιιιιιιιιιιιιιι........Ελεοοοοοοοοοοοςςς.

voyager_sat
11-09-06, 02:48
δεν εισαι ο μονος φιλε μου και εγω μετα απο 5 ημερες και κατεβαζω με 8!!!!!!! ναι με 8 και μονο μετα τις 1 γινεται γρηγορο δλδ 40 να φανταστεις μιλησα με τεχνικο απο οτενετ σαν και εσενα και μου εκανε ping αποτελεσμ 2700 τρελαθηκε τα ειδε ολα εδωσε βλαβη και ακομα περιμενουμε να δουμε φως αλλα δεν το βλεπω διοτι πιστευω οτι οι αναβαθμισεις μαλλον ονομαστικες ειναι παρα πραγματικες και καλα φταιει η μαζικη αναβαθμιση αλλα παλι σε "αστοχια υλικου" θα το ριξουν αντι να πουν οτι το δικτυο δεν αντεχει οπως και ο εξαπλισμος του ΠΟΤΕ

CRAzYMiLK
11-09-06, 03:43
Τι να σου πω δεν ξερω.Κατι παιζει παντως με τις αναβαθμισεις.
Εμενα κατι μου βρωμαει και δεν μου το βγαζει κανεις απ το μυαλο.
Καποια που..τια εχει παιχτει.Στανταρ.
Αλλα αργα η γρηγορα οσο πληθαινουνε τα παραπονα ισως δωσουνε σημασια.
Εγω παντως εστειλα και μια καταγγελια στο ΕΚΠΟΙΖΩ και μια στον ΟΤΕ επωνυμα και μια στην ΕΕΤΤ
και αναμενω απαντηση μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

chrisfile
11-09-06, 17:22
φιλε εγω τους πηρα σημερα τηλεφωνο για δευτερη φορά και μου λενε οτι το είδαν οι τεχνικοι απο θεσσαλονικη δηθεν (βεβαια χωρις να με παρουν τηλ. ) και οτι ειναι ολα ενταξει δεν παρατηρησαν προβλημα..........................
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ Μ@^@ΚΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ 1024 ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ 480?????????????????????ΕΕΕΕ???? :evil: :evil: :evil: :evil:

vazelo
12-09-06, 18:18
Mετα το 1242 το 134 και το 121(οπου δουλεια δεν γινεται και μπρουν να συγχωνευτουν ολα σε ενα αριθμο να παιζουνε ταβλακι και χαρτακια ολοι μαζι)
ο οτε πρεπει να κανει την πιο χρησιμη γραμμη
την γραμμη ψυχολογικης στηριξης χρηστων dsl
οπου ο απογοητευμενος-αγανακτισμενος χρηστης που βλεπει την συνδεση του να σερνεται θα λεει το προβλημα του στον ειδικο τεχνολογο-ψυχολογο

Exεις δικιο φιλε μου αλλα μην παρεξηγουμε καποια πραγματα...
Το 134 ειναι οι γενικες πληροφοριες ή αλλιως εμπορικο τμημα
Το 1242 ειναι helpdesk για συνδεσμολογια/παραμετροποιηση των ΜΟΝΤΕΜ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΤΕ. Οποτε το usr του φιλου παει απατο.


EΓΩ - Δεν φταει το ρουτερ κυριε ο ΟΤΕ φταει.Δεν μου αλλαζετε καμια πορτα μπας και εχει φαει κανα κολλημα στο DSLAM μετα την αναβαθμιση και ενω γραφει 1024 εχει κολλησει η πορτα στο 384?
TO 1242 - Λυπουμαστε κυριε θα πρεπει να απευθυνθειτε στον ΟΤΕ της γειτονιας σας δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις γιαυτο.

Σαφως και δεν μπρουν να αλλαξουν πορτα στο helpdesk. Μπροστα τους εχουν εναν υπολογιστη με το προγραμμα ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ που εχει ολα τα στοιχεια για μια dsl συνδεση χωρις φυσικα να ειναι δυνατον με 2-3 κλικ να σου αλλαζουν πορτα,dslam ή και ταχυτητα!!

Το 121 ειναι το τμημα ΒΛΑΒΩΝ. Η βλαβη καταγραφεται σε μια φορμα (πχ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και λοιπα στοιχεια συνδεσης) και αποστελεται στο εκαστοτε dslam ουτως ωστε η καθε βλαβη να εξεταστει τοπικα. Και πιστεψτε με δεν εχει μονο "ασχετες τηλεφωνητριες".
Τωρα οσον αφορα τις καθυστερησεις, αυτες εχουν να κανουν κυριως με τον φορτο εργασιας σε καθε dslam.
Στην Ελλαδα ζουμε παιδια!!

ΥΓ. Δεν δικαιολογω ΚΑΝΕΝΑΝ! Απλα ξεκαθαριζω πως εχουν τα πραγματα.

CRAzYMiLK
12-09-06, 20:08
Προς θεου δεν ειπα οτι δικαιολογεις κανενα.
Εγω υπομονη εχω μπολικη πιστεψε με.
Σημερα δηλωσα παλι βλαβη.
Να δω ποτε θα με παρουνε εστω ενα τηλ.Με πεντε φιλους που πηγα και ειδα και ειναι
ολοι στο DSLAM ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ. Ολοι μα ολοι σερνονται ανεξαρτητως provider.
Kαι ολοι περνουνε τηλ στο 121 αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Αυτα.Προς το παρον
Αν με παρουν τηλ θα σας ενημερωσω.:rofl: :rofl:

manoulamou
12-09-06, 20:35
Για να ξεκαθαρισουμε σε τι αντιστοιχει καθε τηλεφωνο και πριν καλεσετε το 11888 ή το 166;)
Διαβαστε τα Χρησιμα Τηλεφωνα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=479993&postcount=1) by zouzouniα.:oneup:
Παρ ολο που οντως υπαρχουν και θα υπαρξουν ακομη πολλα προβληματα
με ολες αυτες τις μαζικες αναβαθμισεις των γραμμων (λογικο το βρισκω)
πριν ορμηξετε, δειτε κι αυτα τα λινκς για αξιοπιστες μετρησεις ταχυτητων (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10).

@ ADSLgr.com All rights reserved.