PDA

Επιστροφή στο Forum : Telefonet + με διαφορετικό router



Sam_GR
12-01-11, 11:10
Παιδιά ξέρετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω διαφορετικό ρούτερ σε telefonet + ώστε να συνδεθώ στο Internet.Εχω χρησιμοποιήσει ένα Linksys WAG 200 και μου γράφει connected αλλά σελίδες δεν μου ανοίγει με τίποτα.Δεν παίζει θέμα με proxy ούτε με dns τα έχω δοκιμάσει.Σε περίπτωση που παίξει το internet σκέφτομαι να χησιμοποιήσω ενα linksys pap 2 για το τηλέφωνο.

Περιμένω τα σχόλια σας.

Sam_GR
12-01-11, 17:58
Κανείς;

creye
14-01-11, 13:57
δεν παιζει!!! το 780 σε χαλαει όμως μια χαεα ρουτερακι ειναι...εκτος βεβαια και αν εχεις το vood το παλιο που εδιναν οπότε πάσο...:)

johnson
15-01-11, 06:33
Το fritzbox παίζει μια χαρά (internet + τηλεφωνία).
Με το pirelli της On είχα κανονικά internet αλλά όχι τηλέφωνο.
Δεν έχω δοκιμάσει άλλα (εκτός speedtouch και vood).

Amanteous
16-01-11, 04:30
Δοκίμασες με fritzbox kai σου ήταν όλα καλά;;; Τι ρυθμίσεις έκανες;;

johnson
16-01-11, 05:40
Δοκίμασες με fritzbox kai σου ήταν όλα καλά;;; Τι ρυθμίσεις έκανες;;

Είχα ψαρέψει τους κωδικούς τηλεφωνίας/internet από το speedtouch και απλά τους πέρασα στο fritzbox.
Λεπτομέρειες δε θυμάμαι τώρα (δε βρίσκομαι στο σπίτι μου) αλλά δεν ήταν κάτι πολύ τρελό.

Sam_GR
16-01-11, 17:27
Παιδιά τους κωδικούς τους έχω κι εγώ.Συνδέομαι κανονικά αλλά δεν μου ανοίγει καμία σελίδα.

Amanteous
16-01-11, 21:06
Όταν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω...

windybob73
19-01-11, 17:52
Κι εγω μεσα στις επομενες μερες θα δοκιμασω με ενα draytek vigor 2700vg και θα ενημερωσω...Ειμαι αισοδοξος οτι θα δουλεψει παντως :)

kanenas3
20-01-11, 10:47
Παιδιά τους κωδικούς τους έχω κι εγώ.Συνδέομαι κανονικά αλλά δεν μου ανοίγει καμία σελίδα.

Το πιο πιθανό είναι είτε ότι έχεις καρφωτές ΙΡ με αποτέλεσμα να βλέπει άλλο Gateway είτε έχει κολλήσει και θέλει refresh. Σε κάθε περίπτωση γύρισε το να παίρνει αυτόματα IP και θα στρώσει. Δεν υπάρχει θέμα με το ίντερνετ, όλα τα ρούτερ δουλεύουν. Στο τηλέφωνο υπάρχει θέμα.

windybob73
20-01-11, 12:22
Οπως λεει ο kanenas3 ''δεν υπάρχει θέμα με το ίντερνετ, όλα τα ρούτερ δουλεύουν. Στο τηλέφωνο υπάρχει θέμα.''

Παιδευτηκα αρκετες ωρες χθες με το vigor 2700vg μην καταφερνοντας να κανω να δουλεψουν internet και voip μαζι, ενω δουλευει το ενα χωρις το αλλο.

edit: Ανοιξα νεο θεμα εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3926183#post3926183

babylonx
01-02-11, 19:59
Χρειάζεται ένα ρούτερ που να μπορεί να δουλέψει internet και voip το καθένα από διαφορετική σύνδεση ppp με λίγα λόγια διαφορετική ip. Τα μόνα που μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο είναι τα fritz. Τα υπόλοιπα μπορούν να σηκώσουν μόνο μία σύνδεση, αυτή του ίντερνετ, και προσπαθούν να περάσουν και το voip μέσα από εκεί. Αυτό δε γίνεται στη vivodi. Το voip έχει τη δική του ξεχωριστή σύνδεση.

Οδηγό για να κάνετε το fritz να δουλέψει είχα γράψει πριν χρόνια εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2193491&postcount=19

@ ADSLgr.com All rights reserved.