PDA

Επιστροφή στο Forum : Aντικατάσταση Pirelli



Σελίδες : [1] 2

gm45
12-01-11, 14:59
Χθες ειχε καποιο προβλημα η συνδεση στο ιντερνετ και πηγα και το εκλεισα!Μετα πατησα να ανοιξει και δεν ανοιγε!θελω βοηθεια τι κανουμε τωρα?Δικαιουμε απο την οn επιδιωρθοση αφου δεν εχω πανω απο 3 μηνες που μου το εδωσαν?

Seitman
12-01-11, 15:16
Τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη για αίτημα αλλαγής.

Δεν έχει σημασία πόσο καιρό το έχεις. Και 53 χρόνια να το είχες, αφού είναι με χρησιδανεισμό (δηλ σου το δίνουν για όσο καιρό είσαι συνδρομητής τους και το επιστρέφεις όταν φύγεις) είναι υποχρεωμένοι να το αλλάξουν.

gm45
12-01-11, 15:22
ποιο ειναι το τηλεφωνο?
ειχα ακουσει οτι το πληρωνεις γιαυτο και αμα ειναι να βγουν και απο πανω να κανω τη παπια αλλα αφου δικαιουμαι μια χαρα.

Seitman
12-01-11, 15:27
13802 από το σταθερό σου.
Δεν πληρώνεις τίποτα για τον εξοπλισμό.

gm45
12-01-11, 15:54
οκ το κανονισα

yiannis99
12-01-11, 17:59
Ενημερωτικά, στα Pirelli χαλάει πολύ εύκολα το κουμπί On-Off, έχω ήδη αλλάξει 2 ρούτερ και χτές μου χάλασε και το 3ο. Επειδή βαριέμαι την όλη κατάσταση του "κάνε τηλέφωνο, περίμενε να έρθει το κούριερ, ξαναρύθμισέ το" κάθησα και άλλαξα μόνος μου το διακοπτάκι και ησύχασα.

Στον κουμπάρο μου που έγινε πρόσφατα συνδρομητής στην ΟΝ, του έδωσαν ένα ρούτερ που είχε ήδη αλλαγμένο το διακοπτάκι, οπότε μάλλον τα επισκευάζουν οι ίδιοι.

Γ.

fanboysgotohell
12-01-11, 18:53
οκ το κανονισα

Οπότε καλό είναι, για να μην χαλιόμαστε χωρίς λόγο, να μην δίνουμε βάση σε τι γράφουν/λένε διάφοροι αριστερά δεξιά, αλλά να ενημερωνόμαστε υπεύθυνα πρώτα.

gm45
12-01-11, 21:37
Μου ειπαν οτι θα παραδωσω το χαλασμενο.Να το βαλω στο κουτι του μαζι με τα καλωδια κτλ η να δωσω μονο το ρουτερ?

Seitman
12-01-11, 21:39
Στο κουτί του, με όλα τα περελκόμενά του.

gm45
12-01-11, 21:50
και το spliter και ολα?

Seitman
12-01-11, 21:51
Λογικά...

gm45
12-01-11, 21:57
θα παρω αυριο τηλεφωνο να ρωτησω που θα ανοιξει το 13802 για σιγουρια η να μου πει ο yiannis99 που ειχε το ιδιο προβλημα

iakoboss7
12-01-11, 22:06
εγω που το ειχα αλλαξει παντως μονο το μοντεμ εδωσα και τιποτα αλλο (τον ρωτησα κιολας να του δωσω και τα αλλα και μου ειπε οχι μονο το μοντεμ, επισης μου εδωσε μονο μοντεμ, ουτε καλωδιο ρευματως ουτε τιποτα)

antonis556
13-01-11, 00:08
Ακριβως αυτο που λεει ο Ιακωβος . Το μονο που χρειαζεται ειναι απλα να δωσεις το router , τιποτα αλλο :oneup:

gm45
14-01-11, 15:43
Μου το εφεραν ο κωδικος για να συνδεθω στο pirelli απο το πιρελλι ειναι ιδιος?

Seitman
14-01-11, 15:50
Ναι
on & on

vaggelis
21-01-11, 19:16
Πριν από μια εβδομάδα έκανα αίτηση στην ον για πακέτο triple play.
Χτες μου έφεραν τον εξοπλισμό...
Ανοίγω το κουτί, και βλέπω έναν router επισκευασμένο, σκονισμένο με ένα άσχετο διακόπτη On/off του 2007...
Ανοίγω το άλλο κουτί και βλέπω το TV box σε μαύρα χάλια... το τζαμάκι του γρατζουνισμένο, αρκετή λίδγα πάνω του και ένα τηλεκοντρόλ που απλά συχαίνεσαι ακόμα και να το κοιτάξεις όχι να το πιάσεις...

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και τους το λέω.. η απάντηση?
-ο εξοπλισμός είναι χρησιδάνειο μου λένε.
-Ναι αλλά αυτά είναι βρώμικα, τους λέω, όχι απλά μεταχειρισμένα. και χρησιδάνειο δεν σημαίνει μεταχειρισμένο αλλά ότι δεν μου ανήκει.
- ναι, αλλά για να σας το στείλουμε είναι πλήρως λειτουργικά!!!!

Απλά, απαράδεκτο για έναν πελάτη που μπορεί να μείνει πελάτης τους για πάντα να ξεκινάνε έτσι μια συνεργασία. Αυτό με υποτιμά ως πελάτη και δεν μπορώ να το δεχτώ. Αφού δεν δέχονται να μου αλλάξουν τον εξοπλισμό με καινούριο τους είπα να έρθουν να τον πάρουν και να μην με ξαναενοχλήσουν ποτέ ξανά.

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές

nyannaco
21-01-11, 19:35
Υπαναχώρηση. Υπάρχουν και όρια.

vaggelis
21-01-11, 19:40
Με την μία...
σιγά να μην τους παρακαλάμε

vasileios13
22-01-11, 11:23
Πριν από μια εβδομάδα έκανα αίτηση στην ον για πακέτο triple play.
Χτες μου έφεραν τον εξοπλισμό...
Ανοίγω το κουτί, και βλέπω έναν router επισκευασμένο, σκονισμένο με ένα άσχετο διακόπτη On/off του 2007...
Ανοίγω το άλλο κουτί και βλέπω το TV box σε μαύρα χάλια... το τζαμάκι του γρατζουνισμένο, αρκετή λίδγα πάνω του και ένα τηλεκοντρόλ που απλά συχαίνεσαι ακόμα και να το κοιτάξεις όχι να το πιάσεις...

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο και τους το λέω.. η απάντηση?
-ο εξοπλισμός είναι χρησιδάνειο μου λένε.
-Ναι αλλά αυτά είναι βρώμικα, τους λέω, όχι απλά μεταχειρισμένα. και χρησιδάνειο δεν σημαίνει μεταχειρισμένο αλλά ότι δεν μου ανήκει.
- ναι, αλλά για να σας το στείλουμε είναι πλήρως λειτουργικά!!!!

Απλά, απαράδεκτο για έναν πελάτη που μπορεί να μείνει πελάτης τους για πάντα να ξεκινάνε έτσι μια συνεργασία. Αυτό με υποτιμά ως πελάτη και δεν μπορώ να το δεχτώ. Αφού δεν δέχονται να μου αλλάξουν τον εξοπλισμό με καινούριο τους είπα να έρθουν να τον πάρουν και να μην με ξαναενοχλήσουν ποτέ ξανά.

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές

Κλασική ΟΝ..................:rainy:

karetsos
22-01-11, 11:52
καλά, απ' το ρούτερ κοιτάνε να κάνουνε οικονομία...; απλά έλεος... :down:

ΠΑΝΟΣ69
29-01-11, 13:16
Γεια σας παιδια.Καινουριος στην on.Το pirelli που μου εδωσαν μπουκωνει συνεχεια και θελει συνεχεια επανεκιννηση για να στρωσει.Κανω κατι εγω η απλα τους παιρνω τηλεφωνο?Καλωδια ,φιλτρα ολα καινουρια.Ειναι πολυ εκνευριστικο...

Seitman
29-01-11, 14:10
Θα σου συνιστούσα να το βάλεις στο κουτί του και να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο αν έχεις.

ΠΑΝΟΣ69
29-01-11, 18:08
Λεω να αγορασω κανενα καλυτερο.Εχετε να προτεινετε κατι?Οχι πανακριβο βεβαια αλλα να κανω την δουλεια μου.Εχω δωσει βλαβη και στην on και θα το κοιταξουν λενε.Mε εβαλαν σε adsl2 για δοκιμη μιας και δεν συγχρονιζω ψηλα.Ειμαι και πολυ μακρια απο το κεντρο.Πολλα λαθη στην γραμμη ειπαν.Προς το παρον δεν μπουκωνει.Θα δειξει....Παντως ενα καλο ρουτερακι θα το παρω...

Seitman
30-01-11, 17:43
Αν έχεις κάνα Thomson 585v7 από προηγούμενο πάροχο βάλε αυτό. Αν θέλεις να προβείς σε αγορά εγώ θα συνιστούσα το Netgear DGN2200. Αξίζει τα χρήματά του.

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 17:56
Αν έχεις κάνα Thomson 585v7 από προηγούμενο πάροχο βάλε αυτό. Αν θέλεις να προβείς σε αγορά εγώ θα συνιστούσα το Netgear DGN2200. Αξίζει τα χρήματά του.

οκ.ευχαριστω.εχω και ενα ασπρο baudtec απο τον οτε.το εβαλα και συγχρονιζει καλυτερα απο το pirelli αλλα αν και ειναι ασυρματο,δεν μπορω να συνδεθω απο το laptop.Ενω αναβει το wlan,συνδεομαι με το ρουτερ,αλλα δεν ερχεται ιντερνετ.Πολυ κουφο..Κατι δεν κανω σωστα μαλλον.

Seitman
30-01-11, 17:58
Μάλλον. Προσπάθησες να τρέξεις την "Αντιμετώπιση προβλημάτων" για την ασύρματη σύνδεση?

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 18:15
Ναι το εκανα και αυτο.Μπηκα και στο ρουτερ,ελεγξα και την ασυρματη ρυθμιση,ολα τα εκανα.Τιποτα.Κατι μου διαφευγει

Seitman
30-01-11, 18:18
Έλεγξες την ΙΡ που παίρνει? Τις έχεις "καρφωτές" ή αυτόματες?

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 18:21
Αυτοματες ειναι..Βεβαια στο ρουτερ μεσα εχει την διευθυνση του οτε.Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο.Υποτιθεται πως δεν παιζει.Αλλωστε στον σταθερο υπολογιστη πως δουλευει?

Seitman
30-01-11, 18:25
Κάτι με τις ρυθμίσεις του wifi είναι.

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 18:30
Δεν ξερω ρε φιλε.Δεν το βρισκω.Και φαντασου με το pirelli συγχρονιζω περιπου στα 8 και με το baudtec πηγε αμεσως στα 10.Αλλα δεν με βολευει γιατι χρειαζομαι το laptop και δεν θελω να βαλω καλωδια.

Seitman
30-01-11, 18:42
Δοκίμασες να δώσεις τις εντολές ipconfig /release και ipconfig /renew συνδεμένος ασύρματα?

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 18:46
Δεν ξερω απο αυτα φιλε.Δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που εγραψες.Ξερω μονο τα βασικα....

Seitman
30-01-11, 18:51
Να υποθέσω ότι έχεις 7άρια ε? Λοιπόν...
Έναρξη -> στο πλαίσιο αναζήτησης θα γράψεις cmd και enter.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει:
ipconfig /release και μετά ipconfig /renew

Η διαδικασία αυτή να γίνει όταν συνδεθείς ασύρματα.

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 18:57
Στο pc εχω 7αρι και στο laptop vista.Πριν κανω οτιδηποτε πρεπει να βαλω το baudtec πρωτα?

Seitman
30-01-11, 19:02
Ε φυσικά θα βάλεις το baudtec. Με αυτό δεν είπες ότι έχεις πρόβλημα με την ασύρματη σύνδεση.
Δεν αλλάζει κάτι στα βήματα που σου πρότεινα, αφού έχεις vista.

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 19:19
οκ.παω να το συνδεσω και επιστρεφω

........Auto merged post: ΠΑΝΟΣ69 πρόσθεσε 12 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οκ το συνδεσα και συνδεθηκα απο το laptop.απο το σταθερο θα γραψω αυτα που ειπες?

Seitman
30-01-11, 19:24
Από το laptop

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 19:33
οκ.εγραψε παρουσιαστηκε σφαλμα κατα την ανανεωση της διασυνδεσης συνδεση ασυρματου δικτυου,δεν ειναι δυνατη η επικοινωνια με τον διακομιστη.καμια λειτουργια δεν μπορει να γινει στο τοπικη συνδεση ενω εχει ολα τα μεσα του απενεργοποιημενα......ποια να ειναι απενεργοποιημενα?

Seitman
30-01-11, 19:36
Παράξενο...
Με το μπυρρέλι σου κάνει τα ίδια?

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 19:43
οχι.με το που το βαζω συνδεεται αμεσως και το laptop.το τρελλο ειναι πως ειμαι συνδεδεμενος με το ρουτερ,το wlan αναβει,στο laptop λεει ισχυς σηματος εξαιρετικη,αλλα ιντερνετ τιποτα.τι κανω λαθος ρε γαμωτο?αφου ειμαι συνδεδεμενος..

Seitman
30-01-11, 20:09
Ε τότε σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση στις ιδιότητες wifi του baudtec.

ΠΑΝΟΣ69
30-01-11, 20:27
μαλλον.ευχαριστω παντως φιλε

flasatos
06-02-11, 03:07
Ενημερωτικά, στα Pirelli χαλάει πολύ εύκολα το κουμπί On-Off, έχω ήδη αλλάξει 2 ρούτερ και χτές μου χάλασε και το 3ο. Επειδή βαριέμαι την όλη κατάσταση του "κάνε τηλέφωνο, περίμενε να έρθει το κούριερ, ξαναρύθμισέ το" κάθησα και άλλαξα μόνος μου το διακοπτάκι και ησύχασα.

Στον κουμπάρο μου που έγινε πρόσφατα συνδρομητής στην ΟΝ, του έδωσαν ένα ρούτερ που είχε ήδη αλλαγμένο το διακοπτάκι, οπότε μάλλον τα επισκευάζουν οι ίδιοι.

Γ.

ακριβως το ιδιο και σε εμενα....2 ρουτερ εχω χαλασει ...το κουμπακι τους συγκεκριμενα καθως δεν το αφηνω συνεχεια ανοιχτο.
το τριτο που πηρα ειχε επισκευασμενο διακοπτακι (διαφορετικο απο το αυθεντικο που ειναι πλαστικο αυτο ηταν σιδερενιο με μυτη).
η αντικατασταση ομςω γινεται αμεσως οποτε μια χαρα

deltadeltamike
06-02-11, 16:46
οχι.με το που το βαζω συνδεεται αμεσως και το laptop.το τρελλο ειναι πως ειμαι συνδεδεμενος με το ρουτερ,το wlan αναβει,στο laptop λεει ισχυς σηματος εξαιρετικη,αλλα ιντερνετ τιποτα.τι κανω λαθος ρε γαμωτο?αφου ειμαι συνδεδεμενος..

Πιθανώς έχεις dns από άλλο πάροχο.
Ή δεν γίνονται obtain αυτόματα οι dns.
Πάρε την τεχνική υποστήριξη ή ρώτησε ποίος ή ποιοί είναι οι dns του παρόχου σου

ΠΑΝΟΣ69
06-02-11, 18:00
και της hol που βαζω επανω γιατι δουλευει μια χαρα?περιεργο δεν ειναι?ασχετα αν συγχρονιζει λιγοτερο,παντως δουλευει.pc,laptop,κανονικα

deltadeltamike
07-02-11, 09:53
Όντως περίεργό...
Τσέκαρε τι dns παίρνει το μόντεμ της On και μετά δες αν το άλλο μόντεμ παίρνει τις ίδιες ρυθμίσεις;

Επίσης τσέκαρε ότι το άλλο μόντεμ όντως συνδεεται στο νετ και δεν έχεις μόνο τοπική σύνδεση.
Τι να πω

ΠΑΝΟΣ69
07-02-11, 10:43
Απελπιστηκα.Δεν το βρισκω.Θα παρω ενα καινουριο ασυρματο μοντεμ καπως καλυτερο ομως.Ελπιζω να συνδεθει κανονικα αυτο.Αν οχι θα σαλταρω...

tnt
07-02-11, 16:38
Επειδή λέτε για αντικατάσταση μόντεμ απλά να πω ότι ένα μαύρο pirelli της κοπέλας μου αυτοκτόνησε.. Δεν δουλέυει το wifi.. Η ον για να δεχτεί να το αλλάξει με είχε 10 λεπτά στο τηλέφωνο και με ρώταγε ιστορίες.. Γιατί δεν με βολεύει να βάζω καρφωτή IP και να παίρνει από DHCP? Και τέτοια πράματα.. Ευτυχώς δέχτηκαν να μην μπλεχούμε με courier αλλά να πάω από το μαγαζί τους στην Καλαμαριά και θα μου δώσουν από εκεί άλλο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.