PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα / Conn-x TV



metanastis
12-01-11, 17:03
Καλή Χρονιά, φίλοι.

Εδώ και περίπου 15 μέρες έχω μεγάλο πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή (Tilgin) του Conn-x TV.

Συγκεκριμένα, όλες οι εγγραφές που είχα κρατήσει στο σκληρό από τα τέλη '09 μέχρι τις αρχές του '10, δεν παίζουν, αλλά αντίθετα εμφανίζονται στην οθόνη 'κύματα' από διάφορα χρώματα, σαν να έχει, ας πούμε, κάποιος΄'λιώσει' την εικόνα...Ο μετρητής, δε, προχωράει σαν να τρέχει σε fast forward, αν και εγώ πατάω φυσικά μόνο το play.

Έχω δηλώσει βλάβη από 01/01, αλλά δε βρίσκω άκρη...Συνέχεια το 'κοιτάζουν και θα με καλέσουν'...Έχει κάποιος από εσάς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Εννοείται ότι έχω κάνει reboot και έχω βγάλει και τα powerplugs από την πρίζα πολλές φορές...

Ευχαριστώ.

jpan
12-01-11, 22:55
metanasti μάλλον τα αρχεία στο δίσκο είναι corrupted και γι' αυτό βλέπεις την εικόνα σαν να είναι λιωμένη.

metanastis
13-01-11, 12:47
Αυτό φοβάμαι κι εγώ jpan. Σ’ευχαριστώ.

Υπάρχει σωτηρία, αν έχει συμβεί όντως αυτό;

atrias
13-01-11, 15:19
αν φταίνε τα αρχεία γιατί τρέχει ο μετρητής σαν σε fast fwd ?

metanastis
13-01-11, 15:55
Σκέφτεσαι κάτι άλλο, atrias;

...Επίσης, χθες το βράδυ διαπίστωσα ότι ακόμα ένα αρχείο παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα, ενώ όταν ανέφερα τη βλάβη (την Πρωτοχρονιά) έπαιζε κανονικότατα...

Στο μεταξύ, σιγή ιχθύος ακόμα από τον ΟΤΕ.

metanastis
10-02-11, 20:16
Θα ήθελα να σας ενημερώσω για τις τελευταίες εξελίξεις.

Μετά από 40 ημέρες δηλωμένης βλάβης και 6-7 δικά μου τηλεφωνήματά, όπου η μόνιμη απάντηση ήταν "το κοιτάζουν οι τεχνικοί μας", ξαναπήρα σήμερα έχοντας φτάσει στο αμήν, γιατί συν τοις άλλοις, πριν από μια εβδομάδα, μου ζήτησαν από τον ΟΤΕ ν'αφήνω τον αποκωδικοποιητή όλη μέρα ανοιχτό, γιατί μια μέρα προσπάθησαν να κοιτάξουν το πρόβλημα και τον βρήκαν κλειστό...

Και εκεί που ήμουν έτοιμος να εκραγώ, η ευγενική υπάλληλος του ΟΤΕ με ενημέρωσε ότι, "όπως βλέπει στην οθόνη, η βλάβη έχει αποκατασταθεί, και έχει κλείσει το θέμα"(!!!)

Για να μην τα πολυλογώ, μόλις γύρισα σπίτι και η βλάβη όχι δεν έχει αποκατασταθεί αλλά...ζει και βασιλεύει!...

Τα συμπεράσματα δικά σας, γιατι αν παραθέσω τα δικά μου, φοβάμαι ότι θα χρειαστεί η επέμβαση του admin.

jdtech
11-02-11, 21:23
Δεν νομίζω ότι μπορείς να ανακτήσεις τα χαμένα αρχεία σου πλέον και ίσως η επισκευή να αφορά την από εδώ και πέρα εγγραφή εκπομπών. Όταν αυτοί σου είπαν ότι λύθηκε το πρόβλημα σου διευκρίνησαν αν θα μπορείς να δεις τις παλαιότερες εγγραφές σου. Στην τελική μην νομίζεις ότι ξέρουν κι αυτοί τι λύθηκε και τι όχι. Δεν ξέρω επίσης κατά πόσο θα είχε νόημα να ζήτήσεις κάποια επιστροφή ή έκπτωση σε μελλοντικούς λογαριασμούς σου εξαιτίας τους προβλήματος.

metanastis
18-02-11, 13:22
Jdtech, ευχαριστώ.

Προς ενημέρωση των φίλων συνδρομητών:

Το περασμένο Σάββατο, μου τηλεφώνησαν από τον OTE και μου ανακοίνωσαν ότι δεν θα μπορέσω να ξαναδώ τα προγράμματά μου, γιατί "χάθηκαν τα κλειδιά των εγγραφών".Μετά από προσπάθειες, έπεισα τον υπάλληλο να μου εξηγήσει του αδαή, ότι 'κλειδιά' εννοούμε τα δικαιώματα προβολής, τα οποία έληξαν, εξού και το πρόβλημα!!!

Στην ερώτησή μου γιατί όταν έδωσα τα 100 Ευρώ ν'αγοράσω τον αποκωδικοποιητή με το σκληρό, δεν μου είπε κανείς να προσέξω αυτό το ενδεχόμενο, δεν έλαβα καμία απάντηση...Ο υπάλληλος του ΟΤΕ μου επαναλάμβανε ότι μπορεί μεν να έχασα όλες τις εγγραφές μου μέχρι το τέλος του '09, αλλά μπορώ να βλέπω όλες τις εγγραφές απο τις αρχές του '10 και μετά(!!!)...Προφανώς μέχρι να λήξουν τα δικαιώματα και αυτών...

Το ακόμα πιο κωμικοτραγικό είναι ότι χθές με ξαναπήραν από τον ΟΤΕ και μου ανακοίνωσαν ότι "απότι βλέπουν στην οθόνη, η βλάβη που είχα δηλώσει αποκαταστάθηκε"!!! Να μη σας γράψω τη συνέχεια, είμαι σίγουρος ότι μπορείτε όλοι να τη φανταστείτε!...

Pipis71
18-02-11, 13:43
Conn-x TV (Κονσέρβα TV)

jdtech
19-02-11, 19:13
Επειδή δεν κατέχω το θέμα connx tv . Από τη στιγμή που αγοράζεις τον αποκωδηκοιποιητή με το σκληρό, ο ΟΤΕ έχει δικαίωμα να διαγράφει ή να εμποδίζει την αναπαραγωγή των εγγραφών σου? Σύμφωνα με τα λεγόμενα του metanastis εγώ αυτό καταλαβαίνω. Αν συμβαίνει αυτό η υπηρεσία είναι μισή γιατί συνήθως στο σκληρό γράφεις κάτι για να το κρατήσεις σαν αρχείο.

metanastis
21-02-11, 13:51
Χωρίς να γνωρίζω επακριβώς, γιατί και κανείς από το customer service του ΟΤΕ δεν ξέρει να μου απαντήσει, υποθέτω ότι τα κανάλια με τα οποία συνεργάζεται το Conn-x του παραχωρούν τα δικαιώματα μετάδοσης/αναπαραγωγής προγράμματος για ένα άλφα χρονικό διάστημα (πόσο είναι αυτό, κανείς δε ξέρει)...

Αν κάποιος φίλος γνωρίζει περισσότερα, ας μας διαφωτίσει...για την ώρα συστήνω σε όσους έχουν κρατήσει εγγραφές πριν το 2010 ,να τις αντιγράψουν κάπου αλλού πριν πάθουν ότι κι εγώ, και γενικότερα να μην κρατούν πολύ καιρό εγγραφές στο φανταστικό σκληρό.

johnsruro
22-02-11, 22:50
για να καταλάβω μπορεί να βάλει κάποιος εξωτερικός (ΟΤΕ) χερι στο τι έχεις γραμμένο μέσα στο σκληρό του connx tv?

metanastis
23-02-11, 14:05
για να καταλάβω μπορεί να βάλει κάποιος εξωτερικός (ΟΤΕ) χερι στο τι έχεις γραμμένο μέσα στο σκληρό του connx tv?

Απ'ότι αποδεικνύεται, δυστυχώς ναι.

johnsruro
24-02-11, 18:04
αυτό δεν παραβιάζει κάπως την ιδιωτικότητα των δεδομένων που επιλέγεις να αποθηκεύεις?

silegav
25-02-11, 23:21
Δε μπορεί να ισχύει αυτό ρε παιδιά. Πραγματικά δε μπορεί να τους έχουν επιτρέψει να έχουν πρόσβαση σε δίσκο με data συνδρομητή. Εκτός και αν υπογράφει κάτι ο συνδρομητής που να το επιτρέπει, οπότε αλλάζει. Πάντως αν γίνεται ότι αναφέρεται παραπάνω είναι απαράδεκτο.

sdikr
25-02-11, 23:25
Δε μπορεί να ισχύει αυτό ρε παιδιά. Πραγματικά δε μπορεί να τους έχουν επιτρέψει να έχουν πρόσβαση σε δίσκο με data συνδρομητή. Εκτός και αν υπογράφει κάτι ο συνδρομητής που να το επιτρέπει, οπότε αλλάζει. Πάντως αν γίνεται ότι αναφέρεται παραπάνω είναι απαράδεκτο.


ο δισκός δικός του είναι, τα αλλά όχι το ίδιο κάνουν και στο εξωτερικό

silegav
27-02-11, 12:15
όταν λες εξωτερικό που εννοείς; Πραγματικά δε θυμάμαι να το έχω ακούσει. Στην Ελλάδα και την ΕΕ νομίζω πως αυτό είναι παράνομο, στην Αμερική δε ξέρω γιατί είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα όσον αφορά το privacy.

johnsruro
01-03-11, 15:34
Από τη στιγμή που κάνεις κάτι capture πλέον είναι δικό σου και η διακίνηση του είναι παράνομη όχι το να το έχω έγω που το έγραψα νομίμως μέσω του εξοπλισμού που μου παρέχει η πληρωμένη υπηρεσία μου. Αν βάζουν χέρι μετά είναι καθαρή παραβίαση ιδιωτικότητας.

sdikr
01-03-11, 15:51
Όπως σου λέει και ποιο πάνω, δεν ισχύουν πλέον τα κλειδιά, σε τέτοιες συσκευές όταν γράφεις κάτι δεν έχεις πρόσβαση στον δίσκο ούτε με κάποιον τρόπο να γράψεις αυτά που έγραψες πχ σε dvd.
Ένα παράδειγμα, μπορείς να κρατήσεις Backup στο nova pvr;

Διαβάστε λίγο αν θέλετε τους όρους σύμβασης στο 7,1


Δεν σου αρέσει; απλά δεν παίρνεις την υπηρεσία

silegav
06-03-11, 17:42
ναι ρε συ, αλλά το pvr δεν είναι δική σου συσκευή. Αποκωδικοποιητής είναι με κάποιες δυνατότητες παραπάνω, το οποίο στο δίνει η nova με άλλη χρέωση, ακριβώς για να έχεις αυτές τις υπηρεσίες. Στο IPTV είναι το ίδιο; Αν έχεις δικό σου δίσκο για να γράφεις ότι θες τότε δε νομίζω πως έχει δικαίωμα.

Τι λέει το 7,1 στη σύμβαση;

sdikr
06-03-11, 17:52
ναι ρε συ, αλλά το pvr δεν είναι δική σου συσκευή. Αποκωδικοποιητής είναι με κάποιες δυνατότητες παραπάνω, το οποίο στο δίνει η nova με άλλη χρέωση, ακριβώς για να έχεις αυτές τις υπηρεσίες. Στο IPTV είναι το ίδιο; Αν έχεις δικό σου δίσκο για να γράφεις ότι θες τότε δε νομίζω πως έχει δικαίωμα.

Τι λέει το 7,1 στη σύμβαση;

Δεν τον πληρώνεις τον δέκτη; αν ναι τότε τι μας λες τώρα;
Κοίτα είπαμε να κάνεις το παπαγαλάκι, άλλα κάπου υπάρχουν και όρια

Αν πάλι απλά δεν γνωρίζεις τι δίνει ο κάθε ένας και πως το δίνει τότε μην λές πράγματα που δεν μπορείς να υποστηρίξεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.