PDA

Επιστροφή στο Forum : I.O.G. & Port Forwarding



theodore1
12-01-11, 21:36
Γειά σας,

Έκανα μια αναζήτηση στο forum, αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση στην απορία μου, οπότε αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με βοηθήσει:

Έχω καρτοκινητό Internet on the go.
Έχω ένα router globesurfer III που παίρνει κάρτα sim και δουλεύει όπως ένα κοινό router κατά τα άλλα.

Έριξα πάνω στο ρούτερ ένα καταγραφικό με μια εσωτερική στατική ΙΡ την οποία όρισα ως DMZ.Έκανα και στο ρούτερ μια διεύθηνση απο dyndns, αλλά δεν μπορώ να δώ με τίποτα τις κάμερες του καταγραφικού. Ούτε σε ping απαντάει ενώ σε tracert κόβει δεν ολοκληρώνει....
Με ίδιο ακριβώς configuration, αλλά με WIND έπαιξε κανονικά παλιότερα σε άλλη περίπτωση.
Επίσης φυσικά με σταθερό ιντερνετ δεν τίθεται κανένα θέμα.

Σε επικοινωνία που είχα με cosmote, μια τύπισα εκεί με διαβεβαίωσε ότι ΔΕΝ φράζουν καμμία πόρτα και ότι καλό θα ήταν να μην προσπαθώ μέσω DMZ host αλλά μέσω VPN, πράγμα που μου φαίνεται κουφό...

Έχετε καμμία ιδέα κανείς?

Tony_Ts
14-01-11, 13:41
Πριν από λίγο διάβασα αυτό το θέμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=460991
H απάντηση που θα μας δώσει ο tsatasos ίσως σχετίζεται με αυτό που ψάχνεις.

theodore1
21-01-11, 20:05
Λοιπόν για την ιστορία, και για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν κάτι παραπάνω απο απλά browsing (port forwarding, remote access Κλπ) με το Internet on the go της cosmote έχω να πω τα εξής:

1) Χρειάζεστε συμβόλαιο Internet on the go. Μην μπείτε στον κόπο με καρτοκινητό.

2) Αφού κάνετε το συμβόλαιο, καλείτε την "εξυπηρέτηση" πελατών, και αφού βρείτε κάποιον που :

α) Να σας πιστεύει ότι υπάρχει υπηρεσία VPN..(ναι επέμεναν κάποιες κοπέλες στην "εξυπηρέτηση" ότι δεν υπάρχει τέτοια υπηρεσία και δεν μου είπε κάτι τέτοιο το τεχνικό τμήμα...) :clap:

β) Να καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να λέει μ@@@@ και να εκφέρει άποψη για πράγματα που δεν χρειάζεται ( Ίσως είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων σύμφωνα με την χαριτωμένη που σήκωσε το τηλέφωνο το ότι θέλω να βλέπω τις κάμερες που έχω σε ιδιοκτησία μου και γι αυτό δεν γίνεται ) :rtfm:

γ) Να γνωρίζει :oops:

Ζητάτε ενεργοποίηση της υπηρεσίας VPN.Εντός 24ώρου ενεργοποιείται η υπηρεσία, αλλάζεται το APN στο μηχάνημα που φοράει το I.O.G. απο "internet" σε "vpn-internet" και παίζει!

Καλή σας τύχη! :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.