PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφήνετε δίπλωμα-άδεια-ασφάλεια στο αμάξι;



8009
12-01-11, 22:22
Εγώ ναι, στο ντουλαπάκι. Βέβαια ασφάλεια έχει το αμάξι (άσχετα που τη ρίχνουν 1000 ευρώ κάθε χρόνο σε αξία για ολική κλοπή) αλλά είμαι περίεργος αν κάποιοι κρατάνε τα έγγραφα αλλού, πχ στο πορτοφόλι τους. Αν χαθεί ας πούμε ένα δίπλωμα οδήγησης, ή η άδεια αυτοκινήτου, πόσο εύκολα ξαναβγαίνουν;

Seitman
12-01-11, 22:26
Μόνο την ασφάλεια...
Τα άλλα θέλουν χαρτομάνι για να ξαναβγούν.

achatzak
12-01-11, 23:27
Η αδεια βγαινει σχεδον αμεσως (2-3 μερες) και χωρις κοστος..... (τουλαχιστον το 2007) που χρειαστηκε.
Διπλωμα θελει παραβολα από εφορια και δεν βγαινει και αμεσως (κυκλοφορεις με το χαρτι της αστυνομιας αν εχεις δηλωσει κλοπη).

tsavman
12-01-11, 23:38
Στο πορτοφόλι έχω ταυτότητα-δίπλωμα οδήγησης. Βολεύει γιατί οδηγάω διαφορετικά αυτοκίνητα ώστε να μην την ξεχνάω. Άδεια, χαρτιά ΚΤΕΟ, κάρτα καυσαερίων στο ντουλαπάκι. Ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας (του τρέχοντος έτους μόνο) στο παρμπριζ

ubuntubu
12-01-11, 23:40
Άδεια ,ασφάλεια ,κάρτα καυσαερίων.
Και βέβαια το ημερολόγιο συντήρησης και ελέγχων.
Για να ξέρει ο νέος τυχερός κάτοχος ότι πήρε προσεγμένο αυτοκίνητο.:(

tolism30
12-01-11, 23:42
Η αδεια βγαινει σχεδον αμεσως (2-3 μερες) και χωρις κοστος..... (τουλαχιστον το 2007) που χρειαστηκε.
Διπλωμα θελει παραβολα από εφορια και δεν βγαινει και αμεσως (κυκλοφορεις με το χαρτι της αστυνομιας αν εχεις δηλωσει κλοπη).

Αν έχεις όλα τα χαρτιά βγαίνει σε 4 ώρες (τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμένα στην διεύθυνση συγκοινωνιών στον Πειραιά πριν από 6 μήνες περίπου).

Στο θέμα μας τώρα. Δίπλωμα στο πορτοφόλι (επειδή οδηγώ και άλλα αυτοκίνητα στην δουλειά) και άδεια στο αυτοκίνητο.

leros2004
13-01-11, 00:33
Εκτός από το δίπλωμα, όλα τα υπόλοιπα στο αυτοκίνητο, αλλά όχι στο ντουλαπάκι ....
Εχτές το βράδυ έγινε απόπειρα κλοπής του αυτοκινήτου μου αλλά ευτυχώς τη γλίτωσα με λίγη ζημιά μόνο... στη περιοχή του Άλιμου , προσοχή...

and64
13-01-11, 12:08
Δίπλωμα μαζί γιατί δεν οδηγώ μονο ενα αυτοκίνητο, τα υπόλοιπα μέσα στο καθενα.


Εκτός από το δίπλωμα, όλα τα υπόλοιπα στο αυτοκίνητο, αλλά όχι στο ντουλαπάκι ....


:oneup: συνήθως υπάρχουν αρκετές θήκες να τα βάλεις ειδικά αν το αυτοκίνητο μένει έξω και οχι σε γκαράζ!

papdoux
13-01-11, 12:12
Το δίπλωμα πάνω μου, τα υπόλοιπα στο αυτοκίνητο.

manicx
13-01-11, 13:06
Όλα στο αυτοκίνητο καθώς το βράδυ το έχω σε κλειστό γκαράζ και το πρωί στη δουλειά σε κεντρικό δρόμο.

Arkady
13-01-11, 13:14
Σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου, αν έχεις αφήσει το ασφαλιστήριο μέσα στο αυτοκίνητο, πως μπορείς να αποζημιωθείς απο την ασφαλιστική αν καταλάβει ότι δεν έχεις το ασφαλιστήριο στα χέρια σου?

tsavman
13-01-11, 18:57
Λογικά, κάποιο αρχείο θα έχουν και αυτοί..

TheCondor
13-01-11, 19:21
Σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου, αν έχεις αφήσει το ασφαλιστήριο μέσα στο αυτοκίνητο, πως μπορείς να αποζημιωθείς απο την ασφαλιστική αν καταλάβει ότι δεν έχεις το ασφαλιστήριο στα χέρια σου?

Προφανως εχουν και αυτοι αντιτυπο του ασφαλιστηριου.

leros2004
13-01-11, 19:28
Σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου, αν έχεις αφήσει το ασφαλιστήριο μέσα στο αυτοκίνητο, πως μπορείς να αποζημιωθείς απο την ασφαλιστική αν καταλάβει ότι δεν έχεις το ασφαλιστήριο στα χέρια σου?

Το ασφάλιστρο που έχεις είναι 1 απλό αντίγραφο ....
Με το που θα πεις τον αριθμό της πινακίδας σου, έχει βρεθεί το ασφάλιστρο σου ;)

Νikosanagn
13-01-11, 19:30
Εχτές το βράδυ έγινε απόπειρα κλοπής του αυτοκινήτου μου αλλά ευτυχώς τη γλίτωσα με λίγη ζημιά μόνο... στη περιοχή του Άλιμου , προσοχή... Που ρε συ?

Arkady
13-01-11, 19:45
Λογικά, κάποιο αρχείο θα έχουν και αυτοί..


Προφανως εχουν και αυτοι αντιτυπο του ασφαλιστηριου.


Το ασφάλιστρο που έχεις είναι 1 απλό αντίγραφο ....
Με το που θα πεις τον αριθμό της πινακίδας σου, έχει βρεθεί το ασφάλιστρο σου ;)

Προφανώς έχουν αντίγραφο και τα στοιχεία του αυτοκινήτου, αυτό το ξέρω.

Άλλο εννοούσα εγώ: Αν πας στην ασφαλιστική να δηλώσεις την κλοπή για να αποζημιωθείς την αξία του αυτοκινήτου (δεδομένου ότι έχεις κάλυψη κλοπής), κι εκείνοι αντιληφθούν ότι το ασφαλιστήριο ήταν μέσα στο αυτοκίνητο (άρα δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό), οπότε αρχίσουν τα "Δεν άκουσα, πως είπατε, συγγνώμη κύριε ποιός είστε" για να μην σε πληρώσουν, πώς αποδεικνύεις ότι ήσουν ασφαλισμένος στην συγκεκριμένη εταιρεία και μάλιστα είχες και κάλυψη κλοπής?

NiKapa
13-01-11, 19:52
Προφανώς έχουν αντίγραφο και τα στοιχεία του αυτοκινήτου, αυτό το ξέρω.

Άλλο εννοούσα εγώ: Αν πας στην ασφαλιστική να δηλώσεις την κλοπή για να αποζημιωθείς την αξία του αυτοκινήτου (δεδομένου ότι έχεις κάλυψη κλοπής), κι εκείνοι αντιληφθούν ότι το ασφαλιστήριο ήταν μέσα στο αυτοκίνητο (άρα δεν έχεις κάποιο αποδεικτικό), οπότε αρχίσουν τα "Δεν άκουσα, πως είπατε, συγγνώμη κύριε ποιός είστε" για να μην σε πληρώσουν, πώς αποδεικνύεις ότι ήσουν ασφαλισμένος στην συγκεκριμένη εταιρεία και μάλιστα είχες και κάλυψη κλοπής?
Φιλε με 3 κλικ στα κομπιουτερ τους (ολων των ασφαλιστικων εταιριων) φαινονται ολα ,απλα με τον αρ.κυκλοφοριας σου

Στο τοπικ ολα μεσα στο ντουλαπακι ,εδω επαρχια δεν εχουμε περιστατικα κλοπων κτλ

Arkady
13-01-11, 19:57
Φιλε με 3 κλικ στα κομπιουτερ τους (ολων των ασφαλιστικων εταιριων) φαινονται ολα ,απλα με τον αρ.κυκλοφοριας σου

Στο τοπικ ολα μεσα στο ντουλαπακι ,εδω επαρχια δεν εχουμε περιστατικα κλοπων κτλ

Μάλλον δεν γίνομαι αντιληπτός....
Το ξέρω ότι τα στοιχεία τα έχουν στα computer τους.
Εννοώ ότι αν εσκεμμένα η εταιρεία "κάνει την πάπια" (γνωρίζοντας ότι έχει κλαπεί και το ασφαλιστήριο μαζί) για να μην σε πληρώσει, πως αποδεικνύεις ότι ήσουν ασφαλισμένος και είχες και κάλυψη κλοπής?

mosaic
13-01-11, 21:29
. . .τα κουβαλάω όλα πάνω μου λολ Δεν αφήνω τίποτα στο αμάξι

¨αν είναι να μου κλέψουν το αμάξι ε μην τους έχω και τα χαρτιά στο χέρι

George978
13-01-11, 21:31
ασφαλεια μονο αφηνω και αδεια κυκλοφοριας. Διπλωμα ειναι στο πορτοφολι γιατι εχω και τη μηχανη και μια φορα την εφαγα διοτι το ειχα αφησει στο ντουλαπακι:p

NiKapa
13-01-11, 22:12
Μάλλον δεν γίνομαι αντιληπτός....
Το ξέρω ότι τα στοιχεία τα έχουν στα computer τους.
Εννοώ ότι αν εσκεμμένα η εταιρεία "κάνει την πάπια" (γνωρίζοντας ότι έχει κλαπεί και το ασφαλιστήριο μαζί) για να μην σε πληρώσει, πως αποδεικνύεις ότι ήσουν ασφαλισμένος και είχες και κάλυψη κλοπής?

Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις οπως κι αν το δεις ..,αν ο χ,ψ εχει ενεργο πληρωμενο συμβολαιο φαινονται όλα ;)

psyxakias
13-01-11, 22:16
Ανοίξαν και εδώ προχθές το βράδυ μια σειρά αυτοκινήτων και το μοναδικό που έψαχναν ήταν το ντουλαπάκι (τίποτε άλλο, ούτε πορτμπαγκάζ), κατά πάσα πιθανότητα για χαρτιά (πχ δίπλωμα). Θα έλεγα να μην αφήνει κανείς (τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις με υψηλή εκγληματικότητα), είτε για να δουν σταδιακά ότι είναι άσκοπο να τα ανοίγουν για τα χαρτιά, είτε για να μην τρέχετε να τα ξαναβγάλετε.

TheCondor
14-01-11, 01:19
Γιατι ομως να θελουν τα χαρτια?

harris
14-01-11, 01:22
Δίπλωμα ποτέ ;)

Αφήνω πάντα μέσα τα χαρτιά του αυτοκινήτου... δηλαδή άδεια, ασφάλεια, κτεο κλπ :)

Αλλά το δίπλωμά μου το έχω πάντα στο πορτοφόλι μου που με ακολουθεί πάντα :)

giwrgosath
14-01-11, 02:15
Εγώ όλα στο αμάξι τα έχω. ποιος ο λόγος να τα ανεβοκατεβάζω συνέχεια οταν το παίρνω; και κινούμαι συνέχεια με αμάξι είναι η αλήθεια.

Το τελευταίο που θα με νοιάξει αν το διαρρήξουν (χτύπα ξύλο μακρυά απο μας) θα είναι να βρουν άδεια ασφάλεια, ταυτότητα κτλπ.
Άσε που αυτά συνήθως δεν τα πειράζουνε.

pyautg
14-01-11, 03:28
Τα προσωπικά στοιχεία(δίπλωμα-ταυτότητα) πάντα μαζί μου, τα του αμαξιού πάντα στο αμάξι. Δεν ξέρεις και σε τι έλεγχο θα πέσεις.

leros2004
14-01-11, 21:52
Που ρε συ?
Αγ. Βασιλείου στη Dominos απέξω .... απέναντι είναι το γυμναστήριο μου , για 1 ώρα το άφησα ,ευτυχώς δεν κλέψανε τίποτα μόνο τ κλειδαριά χαλάσαν....

JLEE
18-01-11, 12:56
Εγώ όταν είμαι στο Ηράκλειο αφήνω τα πάντα στο αμάξι... Οταν βγαίνω εκτός παίρνω ταυτότητα μαζί μου... Προσοχή στο πανάνιο στο Ήρακλειο σπάνε αμάξια... Εχτές έσπασαν του φίλου μου και του πήραν το radio... και να πείς οτι ήταν καλο...

Neskio
21-01-11, 19:03
Διπλωμα παντα μαζι μου, επειδη δεν οδηγω μονο ενα αυτοκινητο.
Λοιπη χαρτουρα μεσα στο αμαξι.
Βεβαια αν ειχα δικο μου αυτοκινητο φανταζομαι οτι θα αφηνα και το διπλωμα μεσα.

icsd08063
22-01-11, 03:23
Δίπλωμα οδήγησης πάντα στο πορτοφόλι μου γιατί είναι η καρτούλα (νέο δίπλμωμα - βολεύει) και γιατί τυγχάνει να οδηγώ και μηχανή όταν ανεβαίνω στο πατρικό μου. Σε αντίθεση με γνωστό μου που έχει το παλαιό δίπλωμα ακόμη και το έχει πάντα στο αυτοκίνητο με τα υπόλοιπα έγγραφα.
Για τα υπόλοιπα, ασφάλεια - τέλη κυκλοφορίας στο παρμπριζ, έλεγχος συντήρησης του αυτοκινήτου και άδεια κυκλοφορίας στο ντουλαπάκι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.