PDA

Επιστροφή στο Forum : Απανωτά Προβλήματα!



Shirov
06-09-06, 17:56
Παιδιά καλησπέρα, χαιρετίζω το υπέροχο forum σας.

Καινούργιος στο ADSL, αλλα οχι και στο ευρυζωνικο ιντερνετ καθως ζουσα εξωτερικο και ειχα cable internet. Τελη Ιουλιου βαζω OTENET onDSL kit 512. Η σύνδεση ένεργοποιηθηκε σε 10 ημέρες σε PSTN γραμμή με μοντεμ το Sagem fast800, με παιρνει η ΟΤΕΝΕΤ μου δινει κωδικο και συνδεομαι ολα μια χαρα... για μια εβδομαδα.
Ξαφνικα ενα πρωι αρχιζει να μου βγαζει error 721: the remote computer did not respond. Το μοντεμ συγχρονιζει κανονικα. Το ιδιο και την επομενη ημερα, οποτε εφυγα για διακοπες χωρις αποτελεσμα. Επιστρεφω μετα απο 5 ημερες και το error επιμενει. Καλω την οτενετ και μου λενε να δοκιμασω αλλο usb port, να κανω απεγκατασταση επανεγκατασταση του modem, να κανω power cycling, να βγαλω τα τηλεφωνα απο την πριζα, να ελεγξω τα filters τα δοκιμάζω ολα, τιποτα δε λειτουργει. Κατεβαζω καινουργιο driver απο το ιντερνετ τζιφος! Προς τιμη τους με παιρνουν το ιδιο απογευμα για να δουν αν αποκατασταθηκε το προβλημα, τους απανταω αρνητικα και το δηλώνουν σαν βλαβη στον ΟΤΕ. Στο μεταξύ δοκιμαζω το μοντεμ στο παλιο μου pc με Windows Me, εκει error 650, δηλ. το ιδιο σφαλμα. Ενω περιμενω τηλεφωνημα τους, διαπιστωνω οτι η γραμμη μου αναβαθμιστηκε στα 1024, αλλα εγω δε μπορω να συνδεθω, το error ως εχει. Μετα 4ημερου συμβαινει το απιστευτο! Με καλουν στο κινητο, οτι ελεγχθηκε η γραμμη και λειτουργει κανονικα, προσπαθω να συνδεθω αλλα ξανα error 721. Δεν περνανε 10 λεπτα με καλουν απο ΟΤΕΝΕΤ για το προβλημα της συνδεσης μου και μου λενε οτι ακομη περιμενουν απαντηση απο ΟΤΕ για τη γραμμη μου. Τους λεω οτι καποιος με πηρε μολις τωρα και μου ειπε οτι η γραμμη ειναι οκ και μου απαντουν οτι δεν εχουν επισημη ενημερωση απο ΟΤΕ και πρεπει να περιμενουμε. Φευγω για δυο μερες και την Κυριακη 4/9 βλεπω οτι το μοντεμ δε συγχρονιζει πλεον και με Alt+D στο DSLMON βλεπω οτι ΑΤΜ Delineation ειναι τωρα Lost και οχι Good που ηταν πριν.
Τη Δευτερα ξαναπαιρνω τηλεφωνο την ΟΤΕΝΕΤ, τους λεω για το μοντεμ που δε συγχρονιζει, με ρωτουν αν αναβαθμιστηκε η γραμμη και τους λεω προ 10ημερου οποτε το ξαναδηλωνουμε σαν βλαβη και εντος 48ωρου καποιος θα με ενημερωσει. Το 48ωρο παρηλθε
και ουδεν νεωτερο.
Εχει κανεις σας καμια ιδεα για το τι συμβαινει; Οποιαδηποτε ιδεα, σχολιο ειναι ευπροσδεκτα!
Συγνωμη για το μεγαλο μεγεθος, αλλα καπου επρεπε να τα πω κι εγω!

No-Name
06-09-06, 19:54
1ον)Πάρε το 121 και ζήτα έλεγχο γραμμής απευθείας[θα το περάσουν σαν βλάβη και ας έχεις μέσω ΟΤΕΝΕΤ)
2ον)το 721 ή κόλλημα μόντεμ εντελώς είναι ή όντως πρόβλημα με γραμμή σχετικά με vc/vp μέχρι τον bbras
3ον)Υπομονή και καλή δύναμη

@ ADSLgr.com All rights reserved.