PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη πλατφόρμας blog



sadako
13-01-11, 04:12
Θέλω να φτιάξω ένα blog.

Μέχρι τώρα ή μόνη μου επαφή με blogs ήταν από την πλευρά του επισκέπτη, αλλά από την στιγμή που βλέπω να σηκώνουν blogs άτομα με πολύ περιορισμένες γνώσεις web design κλπ, υποθέτω πως είναι αρκετά εύκολο..

Πριν όμως μπω στην πρώτη πλατφόρμα που εμφανιστεί στο google, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στοιχειώδεις διαφορές ανάμεσα στις διάφορες πλατφόρμες. Από μια σύντομη έρευνα που έκανα, είδα πως από πλευράς uptime, υπερτερεί το blogger (το πρώην blogspot αν κατάλαβα καλά).

Κατά τα άλλα, υπάρχουν άλλες διαφορές; Εννοώ πχ από θέμα ασφάλειας, από θέμα επιλογών (διάφορα πρόσθετα τύπου widget που μπορείς να βάλεις στο blog) κλπ..

Από ότι έχω καταλάβει, η όλη ευκολία στα blogs είναι ότι βασίζονται στην ύπαρξη κάποιων templates τα οποία ακολουθείς και χρησιμοποιείς κατά βούληση. Το θέμα είναι, μπορείς εσύ να κάνεις άλλου τύπου παρεμβάσεις; Χρειάζονται ή τέλος πάντων μπορούν να βρουν εφαρμογή καθόλου γνώσεις web design; Εγώ προσωπικά έχω κάποιες γνώσεις html, php, javascript, αλλά σε αρκετά θεωρητικό επίπεδο και δεν τις έχω ασκήσει καθόλου στη πράξη

Tsour_ee
13-01-11, 21:00
Μπορείς να κάνεις παρεμβάσεις,εγώ χρησιμοποιώ το wordpress και είναι πολύ καλό.

gcf
13-01-11, 21:24
wordpress και από εμένα...
Θες να το ανεβάσεις σε δικό σου server ή κάπου που φιλοξενουν δωρεαν blogs;

sadako
14-01-11, 00:04
Προτιμώ αυτή την στιγμή δωρεάν. Υπάρχει και ξεχωριστό site..

Απλά αυτό που δεν ξέρω, είναι τι διαφορές υπάρχουν από θέμα δυνατοτήτων ανάμεσα πχ σε blogger και wordpress.. Δηλαδή στα διάφορα καλούδια που μπορώ να προσθέσω στο blog κλπ...

glazarou
14-01-11, 20:35
wordpress και απο μενα......

sv2evs
14-01-11, 21:48
Blogger.com

CyberCr33p
15-01-11, 02:20
Είτε επιλέξεις δωρεάν hosting είτε επί πληρωμής αυτό που θα σου πρότεινα (και κάποια στιγμή θα με θυμηθείς) είναι να πάρεις δικό σου domain. Μπορεί να δουλέψει και κάτω από το blogspot και από το wordpress.com , οπότε εάν κάποια στιγμή θέλεις να έχεις περισσότερες δυνατότητες μπορείς να μεταφέρεις το blog σε επι πληρωμής hosting και να έχεις περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης, χωρίς να χάσεις τους επισκέπτες σου.

acid_18
18-01-11, 15:54
σου προτείνω το wordpress..

-=lefos=-
08-05-11, 13:42
παίδες καλησπέρα,

υπάρχει κάποιο θέμα εδώ, καθαρά για Wordpress? γιατί έχω κάποια προβληματάκια μετά την ενημέρωση της πλατφόρμας και τα ελληνικά και θα ήθελα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει κανείς να βοηθήσει.

ευχαριστώ.

adams
08-05-11, 14:13
παίδες καλησπέρα,

υπάρχει κάποιο θέμα εδώ, καθαρά για Wordpress? γιατί έχω κάποια προβληματάκια μετά την ενημέρωση της πλατφόρμας και τα ελληνικά και θα ήθελα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει κανείς να βοηθήσει.

ευχαριστώ.

Ποιο πρόβλημα σου παρουσιάζει;
Καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε ένα σχετικό forum π.χ το www.wordpress-gr.org (http://www.adslgr.com/forum/www.wordpress-gr.org)

-=lefos=-
08-05-11, 14:44
αφού έκανα την ενημέρωση απο 2.χ σε 3.χ μου βγάζει τα γράμματα φωτογρα. Διάβασα άλλα θέματα σχετικά με τα ελληνικά, έκανα κάποιες αλλαγές για το collation της βάσης αλλά δεν άλλαξε κάτι. Αυτό που πρόσεξα είναι οτι παρόλο που άλλαξα το collation της βάσης σε utf8_general_ci, μερικά απο τα tables που βρίσκονται μέσα ( και το wp_posts ) παραμένουν σε latin1_swedish_ci και μέσα στο wp_posts για παράδειγμα το collation για post_content συνεχίζει κιαυτό και είναι latin1_swedish_ci.

πώς μπορώ να αλλάξω όλη την βάση σε utf8_general_ci? γίνεται ή έχασα μόνιμα ότι είχα γράψει???

ευχαριστώ

akis1009
08-05-11, 17:19
αφού έκανα την ενημέρωση απο 2.χ σε 3.χ μου βγάζει τα γράμματα φωτογρα. Διάβασα άλλα θέματα σχετικά με τα ελληνικά, έκανα κάποιες αλλαγές για το collation της βάσης αλλά δεν άλλαξε κάτι. Αυτό που πρόσεξα είναι οτι παρόλο που άλλαξα το collation της βάσης σε utf8_general_ci, μερικά απο τα tables που βρίσκονται μέσα ( και το wp_posts ) παραμένουν σε latin1_swedish_ci και μέσα στο wp_posts για παράδειγμα το collation για post_content συνεχίζει κιαυτό και είναι latin1_swedish_ci.

πώς μπορώ να αλλάξω όλη την βάση σε utf8_general_ci? γίνεται ή έχασα μόνιμα ότι είχα γράψει???

ευχαριστώ

Πρέπει να το κάνεις σε όλα τα fields :
ALTER TABLE table-name
ALTER COLUMN col1 varchar(10) COLLATE utf8_gerneral_ci
Λογικά θα υπάρχει έτοιμο script.

alexandrozz
09-05-11, 19:38
Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς λίγο, πήγαινε σε wordpress, διαφορετικά στο blogger.

Xthon
14-05-11, 11:53
Από ότι έχω καταλάβει, η όλη ευκολία στα blogs είναι ότι βασίζονται στην ύπαρξη κάποιων templates τα οποία ακολουθείς και χρησιμοποιείς κατά βούληση. Το θέμα είναι, μπορείς εσύ να κάνεις άλλου τύπου παρεμβάσεις; Χρειάζονται ή τέλος πάντων μπορούν να βρουν εφαρμογή καθόλου γνώσεις web design; Εγώ προσωπικά έχω κάποιες γνώσεις html, php, javascript, αλλά σε αρκετά θεωρητικό επίπεδο και δεν τις έχω ασκήσει καθόλου στη πράξη

αν hostάρεις το wordpress σε δικό σου σέρβερ μπορείς να κάνεις οτι παρεμβάσεις θες και να το κάνεις αγνώριστο. αν όμως έχεις το blog σου στο wordpress.com δηλαδή το hostάρουν αυτοί τότε νομίζω δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα παρα μόνο να χρησιμοποιήσεις τα έτοιμα θέματα που σου προσφέρουν. έτσι ξέρω χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το wordpress.com. γιαυτό καλύτερα οχι wordpress.com αλλα wordpress.org και βρές κανένα φθηνό hosting πχ www.nearlyfreespeech.net που χρησιμοποιώ εγώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.