PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε πέρυσι και... καλύτερα



neji
13-01-11, 15:52
Ξεκίνησα στην tellas με μια ταχύτητα συγχρονισμού κοντά στα 12,5 mbbs, δεν κράτησε για πολύ όμως (μερικούς μήνες 2-3) και έτσι σταθεροποιήθηκα στα 9-10mbbs λόγου του default snr 9.Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έμεινα όταν είδα ότι η ταχύτητα βρέθηκε στα 5,5mbbs.Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχουν αλλάξει τα στατιστικά Line Attenuation 19,5 / 35,0 και SN Margin 9,5 / 9,0 αυτά που τσέκαρα είναι:

1)Αν υπάρχει Gap στη γραμμή
2)τα καλώδια τηλεφώνου
3)σύνδεση απευθείας στην κεντρική πρίζα
4)τρία διαφορετικά modem

Ύστερα από επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν ...προς το παρόν τίποτα.Το θέμα είναι πως γίνεται να υπάρχει μια τέτοια μείωση της τάξης 40% χωρίς να έχω κάποια αλλαγή στα στατιστικά;

nyannaco
13-01-11, 17:07
Το θέμα είναι πως γίνεται να υπάρχει μια τέτοια μείωση της τάξης 40% χωρίς να έχω κάποια αλλαγή στα στατιστικά;Είναι πιθανό να αυξήθηκε πολύ ο θόρυβος στη γραμμή σου, π.χ. από ενεργοποίηση και άλλων συνδρομητών στην ίδια πλεξούδα καλωδίων από το ΚΑΦΑΟ προς την πολυκατοικία σου, ή από κάποιο μηχάνημα που κάνει πολλά παράσιτα.

RASTAVIPER
13-01-11, 17:26
Είναι πιθανό να αυξήθηκε πολύ ο θόρυβος στη γραμμή σου, π.χ. από ενεργοποίηση και άλλων συνδρομητών στην ίδια πλεξούδα καλωδίων από το ΚΑΦΑΟ προς την πολυκατοικία σου, ή από κάποιο μηχάνημα που κάνει πολλά παράσιτα.
Δεν γίνεται να πέσεις τόσο κάτω μέσα σε 1 βδομάδα.
Εγώ έχασα 2 mbps σε 3 χρόνια στην forthnet.
Άρα κάτι άλλο παίζει.
neji πρωτού βγάζουμε συμπεράσματα, μίλησες με την εταιρεία?Το δήλωσες ως βλάβη?Γιατί μπορεί απλά να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να το φτιάξουν.

neji
13-01-11, 18:25
Πρέπει να το ελέγξανε ,γιατί μόλις είδα το snr στα 6,5 μετά από 1,5 περίπου χρόνο.
Η πλάκα είναι ότι ανέβηκα μόλις 1mbbs!!!! Όπως θα δείτε στην φωτογραφία πριν 1,5 χρόνο
ακριβώς με τα ίδια στατιστικά είχα 12,6mbbs και τώρα 6,7mbbs :lol: ( που είναι τα 6 οεο; )

nyannaco: α) Μένω σε μονοκατοικία
β) το κοίταξα και αυτό

RASTAVIPER: Το έδωσα για βλάβη και ο άνθρωπος που μίλησα του είπα να επικοινωνήσει μαζί μου το τεχνικό τμήμα για την καλύτερη επίλυση του προβλήματος (μιας και αυτός δεν γνώριζε και πολλά απ ότι κατάλαβα....) και μου είπε δεν χρειάζεται θα το φτιάξουμε :confused:

nyannaco
13-01-11, 20:25
nyannaco: α) Μένω σε μονοκατοικία
Χωρίς να λέω ότι είναι οπωσδήποτε αυτή η περίπτωσή σου, το αναφέρω απλά σαν πιθανότητα: δεν σημαίνει κάτι αυτό, μιά ομάδα καλωδίων φεύγει μαζί από το ΚΑΦΑΟ, από την οποία ένα ζευγάρι καταλήσει στο σπίτι σου και τα υπόλοιπα στα γειτονικά. Η μονοκατοικία δεν αλλάζει κάτι.

neji
14-01-11, 00:56
Χωρίς να λέω ότι είναι οπωσδήποτε αυτή η περίπτωσή σου, το αναφέρω απλά σαν πιθανότητα: δεν σημαίνει κάτι αυτό, μιά ομάδα καλωδίων φεύγει μαζί από το ΚΑΦΑΟ, από την οποία ένα ζευγάρι καταλήσει στο σπίτι σου και τα υπόλοιπα στα γειτονικά. Η μονοκατοικία δεν αλλάζει κάτι.

Σε περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα επηρέαζε το θόρυβο της γραμμής; π.χ το attunetion δεν θα είχε ανέβει αισθητά; Εγώ από πλευράς μου μπορώ να ζητήσω να με αλλάξουν ζεύγος καλωδίου;Επίσης αυτό που σκέφτηκα είναι αν έχει κάποια βλάβη το port στο dslam.Υπάρχει τρόπος να μιλήσω απευθείας με έναν τεχνικό της εταιρίας;

nyannaco
14-01-11, 09:52
Οχι, το attenuation δεν θα άλλαζε. Το attn έχει να κάνει με τα φυσικά χαρακτηριστικά της γραμμής, όχι με το θόρυβο.
Για το πώς να μιλήσεις απ'ευθείας με τεχνικό δεν μπορώ να σου πω, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πιο γνώστες από εμένα εδώ στα της Wind να στο πουν.

Gavg
14-01-11, 11:10
Δοκίμασε να κάνεις μερικά restart στο router και δες που κλειδώνει.Το δικό μου ιστορικό είναι το εξής: Είμαι 3 χρόνια Tελλάς-Wind, στην αρχή όταν η Τελλάς έδινε μέχρι 12Mbps ήμουν στα 12, μετά την αναβάθμιση έως 24 που κλείδωναν τα προφίλ με είχαν για αρκετούς μήνες στα 11. Ζήτησα αναβάθμιση γραμμής γιατί είμαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ και με πήγαν περίπου στα 13 όπου κλείδωνα για 1,5 χρόνο σταθερά. Πρίν από κανά τρίμηνο βλέπω ότι κλειδώνω πλέον στα 15! Όλες οι παραπάνω ταχύτητες με SNR 9,5 πάντα. Π αρατήρησα ωστόσο επειδή ανοιγώ και κλείνω συχνά το router (το σταθερότατο thomson 585 v6) ότι είτε κλείδωνα στα 15 είτε στα 8,5 περισσότερο δε στα 8,5 το τελευταίο διάστημα. Πέρνω τηλ. στο 1212 και μου λενε να δοκιμάσω χωρίς splitter για κάποιες μέρες αλλά δεν παρατήρησα καμία αλλαγή. Τους πέρνω ξανά το Σάββατο και μου λένε ότι θα το δούν, με παίρνει ο τεχνικός σε μία ώρα και μου λέει όλα OK σε πήγαμε στα 16. Ανοίγω και βλέπω 16 αλλά με SNR 6,5 πλέον όπως έκαναν και σε σένα. Τις 2 πρώτες μέρες κλείδωνα πάλι έιτε 16 είτε 9,5. Έκτοτε είμαι ευτυχώς πάντα στα 16 και περιμένω στη συνέχεια να δω τι θα γίνει...

RASTAVIPER
14-01-11, 11:38
Δυστυχώς να πάρεις και να μιλήσεις με τεχνικό δεν παίζει.
Δοκίμασα πολλές φορές.
Πάντα απαντάνε οι άνθρωποι της εξυπηρέτησης που δεν γνωρίζουν και πολλά, οι οποίο καταγράφουν και στέλνουν το άιτημα στους τεχνικούς.

neji
21-01-11, 13:59
Μετά απο μια εβδομάδα αναμονής πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι έγινε ελενχος στη γραμμη και δεν μπορεί να πάει παραπάνω γιατί ειναι παλια η καλωδίωση......(να σημειώσω οτι στείλαν συνεργείο του οτέ να κάνει ελενχο το καλώδιο στο καφάο γιατί αρχικά μου ειχαν πει οτι εκει ηταν το πρόβλημα)
Του είπα να το ξαναδηλώσω για βλαβη και μου απάντησε δεν γίνεται να γίνει κατι παραπάνω γιαυτο δεν μπορούμε να το δηλώσουμε!
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πάλιωσε η γραμμή σε μια μέρα χάνοντας τη μισή ταχύτητα, η μόνη λύση στο πρόβλημα νομίζω είναι να επιστρέψω στον οτε;)

nyannaco
21-01-11, 15:52
Πες τους ότι αν δεν το φτιάξουν θα φύγεις, μπορεί να το δουν διαφορετικά. Αν όχι, μόλις πάρουν την αίτηση φορητότητας από τον επόμενό σου πάροχο θα σε πάρουν τηλέφωνο. Τους ξαναλές το πρόβλημα κι αν το φτιάξουν άμεσα υπαναχωρείς, αν όχι προχωράς στον επόμενο.

Stefanos83
21-01-11, 20:20
Κάντε force το modulation σε adsl2+ . Είναι η μόνη λογική εξήγηση γιατι την μια έχεις 8-9mbps και την άλλη 15-16 κτλ . Ζορίζεται φαίνεται λίγο και σε πετάει σε adsl1 . Η εντολή για το thomson είναι κατι σε xdsl debug config modulation=g.992.1_annex_a κατι τέτοιο . Google για ακριβως .

makocer
23-01-11, 23:51
Μετά απο μια εβδομάδα αναμονής πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι έγινε ελενχος στη γραμμη και δεν μπορεί να πάει παραπάνω γιατί ειναι παλια η καλωδίωση......(να σημειώσω οτι στείλαν συνεργείο του οτέ να κάνει ελενχο το καλώδιο στο καφάο γιατί αρχικά μου ειχαν πει οτι εκει ηταν το πρόβλημα)
Του είπα να το ξαναδηλώσω για βλαβη και μου απάντησε δεν γίνεται να γίνει κατι παραπάνω γιαυτο δεν μπορούμε να το δηλώσουμε!
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να πάλιωσε η γραμμή σε μια μέρα χάνοντας τη μισή ταχύτητα, η μόνη λύση στο πρόβλημα νομίζω είναι να επιστρέψω στον οτε;)

''ασθενης'' με τα ιδια συμπτωματα ! !
μενω σε μονοκατοικια , ειμαι δυστυχως μακρυα απο το κεντρο του Οτε ,οποτε δεν εχω απαιτησεις για 'επιδοσεις' απο την γραμη μου....
εδω και ΧΡΟΝΙΑ κλειδωνω στα 6.6 - 8.0 mbs χωρις ν αλλαξει τπτ στην γραμμη μου παρα μονο ο ΠΑΡΟΧΟΣ.......
μετα λοιπον απο HOL > FORTHNET > CONN-X > ειπα να δοκιμασω την τυχη μου και με την tellas/wind !
οχι οτι ηλπιζα σε καλυτερο συγχρονισμο ,αλλα λογω καλυτερης προσφορας (οταν το αποφασισα πριν 4 περ.μηνες)......
αμεσως μετα την αποσυνδεση μου απο το connx ειδα στην τελας εμφανη μειωση της αποδοσης ! το refresh στις σελιδες πηγαινε συννεφο !!
αυτα με το OXYGEN της τελας οποτε δοκιμασα και το bauntek του ΟΤΕ.
Η αποδοση αμεσως βελτιωθηκε (στα παλια επιπεδα εννοω φυσικα) αλλα με διακοπες συγχρονισμου ανα 15-20 λεπτα!!
τελικα μετα απο επικοινωνια με την εξυπηρετηση εγιναν τα εξης >
1)εστειλαν τεχνικο του οτε να ελεγξει την γραμμη μου (απουσιαζα)
2)με κλειδωσαν στα 4 / 512 mbs ! ! !
3) εστειλαν τεχνικο στο σπιτι μου οπου διαπιστωσε προβλημα απο το κουτι στην κολωνα εκτος σπιτιου προς τον ΟΤΕ !! αλλα και προς το σπιτι !.......

την επομενη μερα πηρα utp καλωδιο και το αλλαξα μονος μου ΟΛΟ .
στην 1η συνδεση μετα απ αυτο ειχα μια κρυφη ελπιδα μηπως κατι βελτιωνοταν αλλα ... μια απο τα ιδια !

νεο τηλεφωνο στην τελας και η απαντηση ηταν >> ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΕΟ ΑΙΤΗΜΑ ΒΛΑΒΗΣ !! ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ε Γ Ι Ν Ε ! ! και η τηλεφωνητρια μου προτεινε να κανω γραπτως παραπονο προς την εταιρεια το οποιο να στειλω με ΦΑΞ και email απο καταστημα της wind......

με βαση αυτα αλλα και οτι μπηκα με προσφορα που εδινε 2 μηνες δωρεαν παγια (double -play) μπορω ν απαιτησω την διακοπη ή αλλιως >μπορω να κανω αιτημα φορητοτητας σε αλλο παροχο??

neji
25-01-11, 17:10
''ασθενης'' με τα ιδια συμπτωματα ! !
μενω σε μονοκατοικια , ειμαι δυστυχως μακρυα απο το κεντρο του Οτε ,οποτε δεν εχω απαιτησεις για 'επιδοσεις' απο την γραμη μου....
εδω και ΧΡΟΝΙΑ κλειδωνω στα 6.6 - 8.0 mbs χωρις ν αλλαξει τπτ στην γραμμη μου παρα μονο ο ΠΑΡΟΧΟΣ.......
μετα λοιπον απο HOL > FORTHNET > CONN-X > ειπα να δοκιμασω την τυχη μου και με την tellas/wind !
οχι οτι ηλπιζα σε καλυτερο συγχρονισμο ,αλλα λογω καλυτερης προσφορας (οταν το αποφασισα πριν 4 περ.μηνες)......
αμεσως μετα την αποσυνδεση μου απο το connx ειδα στην τελας εμφανη μειωση της αποδοσης ! το refresh στις σελιδες πηγαινε συννεφο !!
αυτα με το OXYGEN της τελας οποτε δοκιμασα και το bauntek του ΟΤΕ.
Η αποδοση αμεσως βελτιωθηκε (στα παλια επιπεδα εννοω φυσικα) αλλα με διακοπες συγχρονισμου ανα 15-20 λεπτα!!
τελικα μετα απο επικοινωνια με την εξυπηρετηση εγιναν τα εξης >
1)εστειλαν τεχνικο του οτε να ελεγξει την γραμμη μου (απουσιαζα)
2)με κλειδωσαν στα 4 / 512 mbs ! ! !
3) εστειλαν τεχνικο στο σπιτι μου οπου διαπιστωσε προβλημα απο το κουτι στην κολωνα εκτος σπιτιου προς τον ΟΤΕ !! αλλα και προς το σπιτι !.......

την επομενη μερα πηρα utp καλωδιο και το αλλαξα μονος μου ΟΛΟ .
στην 1η συνδεση μετα απ αυτο ειχα μια κρυφη ελπιδα μηπως κατι βελτιωνοταν αλλα ... μια απο τα ιδια !

νεο τηλεφωνο στην τελας και η απαντηση ηταν >> ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΕΟ ΑΙΤΗΜΑ ΒΛΑΒΗΣ !! ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ε Γ Ι Ν Ε ! ! και η τηλεφωνητρια μου προτεινε να κανω γραπτως παραπονο προς την εταιρεια το οποιο να στειλω με ΦΑΞ και email απο καταστημα της wind......

με βαση αυτα αλλα και οτι μπηκα με προσφορα που εδινε 2 μηνες δωρεαν παγια (double -play) μπορω ν απαιτησω την διακοπη ή αλλιως >μπορω να κανω αιτημα φορητοτητας σε αλλο παροχο??

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΕΟ ΑΙΤΗΜΑ ΒΛΑΒΗΣ αυτη την απάντηση πήρα και εγώ σαν να σου λένε κοψε το λαιμο αυτο σου δίνουμε....
Κατι με κάνει να πιστευω οτι δεν ασχοληθηκαν καθολου με το θέμα καλωδίου και οτι το μόνο που καναν ειναι να κατεβάσουν το snr
Ισως μας εχουν βάλει σε καποιο προφιλ, απ οτι βλεπω και εσυ μια απ τα ιδια, να φυγουμε απ την εταιρια γίνεται.
Η κατάσταση παραμένει ιδια........

dimitris_74
25-01-11, 19:47
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΕΟ ΑΙΤΗΜΑ ΒΛΑΒΗΣ

τρια στα τρια

και μενα αυτο μου ειπαν

jdtech
25-01-11, 22:30
Από τη στιγμή που έγινε από τη μια μέρα στην άλλη προφανώς και πρόκετια για βλάβη. Εγώ δεν καταλαβαίνω με ποια λογική δεν δίνει το τηλεφωνικό κέντρο τη βλάβη. Αφού δεν είναι τεχνικοί :down:

makocer
25-01-11, 23:06
υπαρχει ελαχιστη εγγυημενη ταχυτητα?
δλδ το εως 24 το καταλαβαινω - αλλα απο ποσο ?

ειχα ακουσει για 1/6 >δλδ 4μβς , ενω αλλη 'πηγη' μου ανεφερε απο...2μβς !!

τι ισχυει? μπορω να ζητησω διακοπη και να παω σε αλλο παροχο παρα το οτι ειμαι 4+ μηνες στην εταιρεια?

makocer
26-01-11, 20:24
ο επιμενων νικα! (σιγα τ αυγα......θα πει καποιος αλλα ...)

αφου λοιπον ηρθαν , ελεγξαν την γραμμη μου κλπ και αποφανθηκαν οτι 'κυριε ,τετελεστε, θα μενεις στα 4 !' τους αρχισα κι εγω στα τηλέφωνα στην εξυπηρετηση!......(μεσημερι - βραδυ)
καθε φορα κι αλλος υπαλληλος στην γραμμη οποτε εγω το ιδιο βιολι απο την αρχη -ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΟΛΙΣ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΣΤΗΝ WIND ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?-

τελικα σημερα πηραν τηλεφωνο και ζητησαν ν αποσυνδεσουμε ολες τις συσκευες απο τις πριζες για να κανουν ''μετρησεις''......
μετα απο μιση ωρα περιπου συνδεθηκα στα 5900 / 700 με το OXYGEN ενω αργοτερα μ ενα D LINK δανεικο ειδα 8100 / 860................
εκανα κι ενα κατεβασμα απο NVIDIA (driver) με το free download manager οπου μετα απο καιρο ειδα και παλι 850 kb/s !! (μην γελατε !! απο τις καλυτερες επιδοσεις των τελευταιων 2 ετων !!)
σειρα εχει το BAUNTEK και μετα ενα δανεικο NETGEAR για να εχω τουλαχιστον (με screenshot) τα στατιστικα για απευχομενη μελλοντικη χρηση.......

Tigran
27-01-11, 12:03
Παίδες καλημέρα!

Θα ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο τοπικ. Με πήραν από την Wind και μου είπαν ότι δεν έχει δικό της ιδιόκτητο δίκτυο και πατάει πάνω στου ΟΤΕ. Ισχύει αυτό; Κι αν ναι, γενικά είστε ευχαριστημένοι; 10Ε θα κερδίζω το μήνα σε σχέση με αυτά που πληρώνω τώρα στη 4thnet, από την οποία πλέον είμαι πολύ ευχαριστημένος.

foutrelis
27-01-11, 12:56
Παίδες καλημέρα!

Θα ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο τοπικ. Με πήραν από την Wind και μου είπαν ότι δεν έχει δικό της ιδιόκτητο δίκτυο και πατάει πάνω στου ΟΤΕ. Ισχύει αυτό; Κι αν ναι, γενικά είστε ευχαριστημένοι; 10Ε θα κερδίζω το μήνα σε σχέση με αυτά που πληρώνω τώρα στη 4thnet, από την οποία πλέον είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Καλημέρα. :)

Μην ακούς καθόλου τις προσφορές που σου κάνουν μέσω τηλεφώνου. Συνήθως είναι άτομα που εργάζονται σε τρίτη εταιρία η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα της τηλεφωνικής προώθησης προϊόντων και υπηρεσιών. Σε καμιά περίπτωση μην αποδεχθείς τίποτα που σου προσφέρεται με αυτόν τον τρόπο, και πάντα να κάνεις εσύ το πρώτο βήμα (είτε μέσω του ιστότοπου της εταιρίας, είτε πηγαίνοντας σε ένα κατάστημά τους).

Η Wind έχει ιδιόκτητο δίκτυο, και μπορείς να δεις στο site της αν σε καλύπτει (http://www.wind.com.gr/Left-Menu/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Internet/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1/Online-%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85.aspx?tel=). Ο ΟΤΕ, από όσο ξέρω, διαχειρίζεται το τελευταίο τμήμα του καλωδίου που έρχεται στο σπίτι σου (επίσης γνωστό ως last mile (http://en.wikipedia.org/wiki/Last_mile)). Αυτό το παραχωρεί στον πάροχο της επιλογής σου, και μετά λαμβάνεις υπηρεσίες μέσω του δικτύου του παρόχου αυτού.

Εγώ έχω ήδη κάνει αίτηση στη Wind για double play, αλλά η πιθανή ενεργοποίησή μου είναι στις 8 Φεβρουαρίου, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη. Γενικά είμαι αισιόδοξος από αυτά που διαβάζω στο forum. Η αίσθησή που έχω είναι ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά τους τελευταίους μήνες. :)

RASTAVIPER
27-01-11, 13:10
Παίδες καλημέρα!

Θα ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο τοπικ. Με πήραν από την Wind και μου είπαν ότι δεν έχει δικό της ιδιόκτητο δίκτυο και πατάει πάνω στου ΟΤΕ. Ισχύει αυτό; Κι αν ναι, γενικά είστε ευχαριστημένοι; 10Ε θα κερδίζω το μήνα σε σχέση με αυτά που πληρώνω τώρα στη 4thnet, από την οποία πλέον είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αν ψάξεις και στα άλλα topic της Wind θα δεις ότι και εγώ και άλλοι από forthnet που ήρθαμε στην Wind, μείναμε ευχαριστημένοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.