PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση σε Fujitsu-Siemens



skyliner34
06-09-06, 21:44
Έχοντας πληρώσει 1850 ευρώ γιά έναν Fujitsu-Siemens AMILO με AMD 2200+ / 512 Mb Ram περιμένω λίγη υποστήριξη από την εταιρία. Ανταυτού πέρνω (Δεν το γράφω, είμαι κόσμιος δεν λέει να φάω ban :))

Ο φορητός αυτός έχει μια ATI IGP-320M onboard κάρτα γραφικών. Ελεινή και άθλια στα παιχνίδια και είναι δικό μου φταίξιμο που δεν το χα ψάξει καλύτερα. Οκ μέχρι εδώ.

Όταν το αγόρασα οι 3D εφαρμογές έπαιζαν μιά χαρά. Από ένα σημείο κ μετά στις νεότερες 3D εφαρμογές έπερνα blue screens και κάτι ati3d.dll crashed κ λοιπές ιστορίες. Γενικά σε όλες τις ποιό προσφατες 3D εφαρμογές άπειρα bug! Τι να σας λέω! Για χαμένα vertices? για flickering?

Τί ποιό απλό σκεφτηκα τότε! DRIVERS!

Ξεκινάμε! πάμε στο site τις ATI...
κατεβάζουμε Catalyst! με τι dial-up στο χωριό στα 31.200 τα 24 mb κατέβικαν ΑΣΤΡΑΠΙΑΙΑ :Ρ
Τρέχω το exe από τους drivers και... Δεν υποστηρίζεται το hardware σας.
Πάω μία στην ATI δίνω fujitsu-siemens drivers και μου λέει "επειδή είναι Onboard πήγαινε στη σελίδα της siemens. Σαν καλό παιδί πήγα και βλέπω drives με ημερομηνία 2003! OMFG απλά! παλαιότεροι απότι είχε στο recovery cd (μπορεί κ ίδια version δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά)
"SKATOULES" αναφώνησα (είναι δικαίωμά μου να μιλάω με greeklish θυμίζω όταν βρίζω)
Πάω στην σελίδα της ati ξανά...
βρήσκω drivers για IGP-320M τους κατεβάζω, τρέχω το exe της εγκατάστασης και μου βγάζει το κλασικό μύνημα <<δεν βρέθηκε το αντίστοιχο hardware στον υπολογιστή σου, πάρε τον poulo τώρα>>.
Επειδή όμως όχι μόνο είμαι ninjah αλλά διατηρώ και σχολή ninjah στον ελευθερό μου χρόνο έκανα το θαύμα μου, πάω στο driver update από το system properties και δίνω το inf αρχείο!

Κάνω reboot και ξεκινάει! Χάρηκα! Για 20 λεπτά μόνο... όλο crashes και reboot :down:

Ξανάβαλα τους παλιούς drivers του 2003 (ΗΜΑΡΤΟΝ) και το μόνο που μου μένει...

1) να το πουλήσω και να πάρω άλλο:evil:
2) να το αναβαθμήσω (πως :hmm:)
3) να κράξω την siemens λίγο μπας και... αν και ΠΟΛΥ χλομό

Έχετε να μου προτείνετε κάτι? (εκτός από προσφορές για το laptop)

bonepeeler
06-09-06, 23:25
Βοηθήστε το παιδί για να βοηθηθώ κι εγώ.
Κάρτα γραφικών θέλω.

KLG
07-09-06, 00:32
Δοκίμασε να παίξεις ενα καινούριο παιχνίδι με μια GeForce2. Πολύ απλά δεν μπορείς.

Επίσης ακόμα και αν υπάρχει 2% πιθανότητα να αλλάξεις PCI κάρτα γραφικών σε λαπτοπ, για να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε onboard ξέχασε το (δεν σου δίνω ουτε 0.00001% :p) .

:( Αλήθεια πόση μνήμη έχει η κάρτα σου?

skyliner34
07-09-06, 09:44
Είναι shared με τη ram του συστήματος η video ram

Δεν με καταλάβατε πιστεύω! Δεν διαμαρτύρομαι γιατί είναι αργή! Διαμαρτύρομαι για ΕΛΛΕΙΨΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ! Δεν μπορεί η νεότερη έκδοση driver να είναι του 2003 και ΜΟΝΟ για windows XP!

Καμιά ιδέα περί αναβαθμήσεως?

nnn
07-09-06, 11:07
Η Onboard δεν αλλάζει,πάει πακέτο με τη μητρική.

Πιθανόν το πρόβλημα σου να μην οφείλεται σε drivers μόνο αλλά σε συνδυασμό προβλημάτων,ή απλά η vga παραδίδει το πνεύμα.
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη έλεγξε τις μνήμες σου με το memtest ίσως από αυτές ξεκινάει το πρόβλημα.

tsigarid
07-09-06, 12:30
Έψαξες εδώ;
http://www.omegadrivers.net/ati/

skyliner34
07-09-06, 21:21
Τελικά δεν έγινε τίποτα
Κάποια στιγμή θα σας γράψω με λεπτομέριες τί παιχτηκε
tsigarid ευχαριστώ για το λινκ, δεν δουλεψε όμως
με τις κάρτες αυτές έχει πάρα πολύς κόσμος πρόβλημα τελικά ανακάλυψα κάτι φόρουμ που είχε κόσμος παρόμια προβλήματα

το μόνο που μένει να πώ και το λέω κλίνοντας 12ωρο να ψάχνω:
:rant::rant::rant:ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ATI:rant::rant::rant:
ΟΙ CATALYST ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΕ HARDWARE ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ
κάποια στιγμή θα επέκταθώ στα προβλήματα πουα αντιμετώπισα για να δείτε τι έχω δοκιμάσει, τώρα πάω για μιά κρέπα για να μη σπάσω το laptop!

Xouzouris
07-09-06, 21:37
Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο παιζει... το Σαββατο φορμαραμε το Presario 2500 ενος φιλου που φοραει την ιδια καρτα γραφικων και με τον οδηγο της ΑΤΙ παιζει κανονικοτατα. Επισης οι Omega drivers εχουν σωσει πολυ κοσμο... δεν βρισκω λογικο να μην παιζει σωστα με κανεναν οδηγο και να ειναι προβλημα ολων των οδηγων με τη συγκεκριμενη καρτα... εκτος αν εχει χαλασει η οπως ειπε ενας φιλος παραπανω ειναι θεμα μνημης (αν δεν κανω λαθος εχει shared).

skyliner34
08-09-06, 10:35
Οι Omegadrivers ναι μέν την εντόπισαν, ναι μεν μου έβγαλαν και προειδοποίηση να απενεργοποιήσω τα advanced feautures επειδή είναι σε Laptop, ναι μεν εγκαταστάθηκαν αλλά το σύστημα πέταγε μπλέ οθόνη πάνω που τελείωνε το boot.

Σε ένα site έλεγε για αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει πολύς κόσμος και λέει οτι οι catalyst μέχρι την έκδοση 4.10 (2004 ιανουάριος) ενδέχεται να δουλέψουν και ανέφερε κάποια βήματα για εγκατάσταση του gart driver τα οποία ακολούθησα. Σε μένα πάντος δεν δούλεψαν ούτε οι catalyst...

Έβαλα τους αρχαίους drivers της siemens και κάνω τη δουλειά μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.