PDA

Επιστροφή στο Forum : eMule και proxy



Lunacy
23-02-04, 20:04
Τι λέτε γι'αυτό; Το δοκιμάζω τώρα και θα ήθελα να ξέρω αν λέει κάτι (με Forthnet) από άποψη ταχύτητας/σταθερότητας κ.λπ.
Με την πρώτη ματιά, θα έλεγα όχι, αλλά κερδίζω/χάνω κάτι;
Ευχαριστώ

turboirc
23-02-04, 20:21
Γιατι εβαλες proxy ? Παντως πρεπει να ειναι SOCKS5 proxy για να υποστιριζει και inbound connections , και αμφιβαλλω αν βρηκες καμια που να ανεχεται σωρεια συνδεσεων απο τους emularades.

Lunacy
23-02-04, 20:39
Τι να σου πω... για δοκιμή :)
Της 4θ, SOCKS5 δεν είναι;
Έτσι τον δήλωσα και φαίνεται να παίζει, αν και μονο οι εξερχόμενες συνδέσεις περνάνε από εκεί. Οι εισερχόμενες (που με καίνε και περισσότερο) έρχονται κατευθείαν.

psyxakias
23-02-04, 20:41
Της 4net δεν είναι στο 8080 port; 8080 συνήθως είναι οι http και 1080 οι socks.

Δεν γνωρίζω αν η FORTHnet έχει socks proxy πάντως, αν και δε νομίζω να κερδίσεις κάτι σε p2p... μάλλον το αντίθετο

boss
23-02-04, 20:42
Με proxy/socks κτλ εξασφαλίζεις σε μεγάλο ποσοστό στην ανωνυμία σου, με λίγα λόγια κρύβεις την ip σου ή κάνεις σε κάποιον την ζωή πιό δύσκολη μέχρι να την ανακαλύψει. ;)
Πρακτικά επιβαρύνεις την σύνδεση σου δλδ εκεί που θα ήθελες 10" για κάτι τώρα μπορεί να θέλεις 20".
Θεωρητικά όμως αν κάποιος είχε τραβήξει με τον ίδιο porxy κάποια δεδωμένα πχ 1 game x1 τότε όταν πάς να τραβήξεις κ εσύ το ίδιο game x1 θα πρέπει να σου έρθει ακόμα πιο γρήγωρα λόγο του οτι τα ίδια δεδομένα θα είναι κασαρισμένα στον porxy οπότε κ μειώνεται ο χρόνος.
Το μόνο σίγουρο από τα παραπάνω είναι οτι εν μέρη εξασφαλίζεις την ανωνυμία σου.
Με αυτά που ακούω διαβάζω εδώ μέσα σχετικά με τους users της tellas θα τους πρότεινα να χρησιμοποιούν κάποιον ανώνυμο proxy.

psyxakias
23-02-04, 20:46
Με αυτά που ακούω διαβάζω εδώ μέσα σχετικά με τους users της tellas θα τους πρότεινα να χρησιμοποιούν κάποιον ανώνυμο proxy.Το σχετικό e-mail λαμβάνουν όλοι οι ISP, απλά η TELLAS έκρινε σκόπιμο να το μεταβιβάσει στον τελικό χρήστη. Μην το πιπιλάμε σαν καραμέλα... Αρκετοί πλέον απο εμάς, γνωρίζουν και τα συμφέροντα 'κάποιων' (δεν λέω για σένα boss, μην παρεξηγούμαστε) που φέρνουν το θέμα αυτό στην επιφάνεια κατά καιρούς για να ρίχνουν στάχτη στα μάτια για άλλους λόγους. (πωπω πολύ υπονοούμενο την είδα ε;)


Με proxy/socks κτλ εξασφαλίζεις σε μεγάλο ποσοστό στην ανωνυμία σου, με λίγα λόγια κρύβεις την ip σου ή κάνεις σε κάποιον την ζωή πιό δύσκολη μέχρι να την ανακαλύψει. ;)Αν ο proxy είναι transparent δεν εξασφαλίζεις ΤΙΠΟΤΑ.. στα headers στέλνει το κανονικό σου IP. Άλλωστε στη συγκεκριμένη περίπτωση... με proxy στον ίδιο τον ISP, δεν αλλάζει κάτι στην ανωνυμία σου.

Γενικά η άποψή μου περί proxies, ΕΙΔΙΚΑ στα p2p... περισσότερο κακό θα σου κάνει παρά καλό.

boss
23-02-04, 20:52
Αν ο proxy είναι transparent δεν εξασφαλίζεις ΤΙΠΟΤΑ.. στα headers στέλνει το κανονικό σου IP.

Συμφωνώ αλλά είπα:


Με αυτά που ακούω διαβάζω εδώ μέσα σχετικά με τους users της tellas θα τους πρότεινα να χρησιμοποιούν κάποιον ανώνυμο proxy.

;)

psyxakias
23-02-04, 20:54
boss,

ναι μωρε ΟΚ.. δεν αντιλέγω σε αυτά που είπες :)

Η καραμέλα με της Tellas το e-mail με στεναχώρησε όμως... :cry:

χεχεχε :lol:


--------
Καλά που τόνισες το ανώνυμο proxy, το είδα και σου απάντησα γιατί τώρα μόλις είδα ότι είχα '666' μηνύματα.. φτου-φτου-φτου εξω απο δω. :twisted:

I dont want pap... ouuuu antichrist.. 666.. the number of the beast (Clopyright 200Χ, All rights reserved by Eleni Louka)

Lunacy
23-02-04, 21:17
Η καραμέλα με της Tellas το e-mail με στεναχώρησε όμως...

Τί; Συμβαίνει ακόμα αυτό;;;

Παιδιά, ίσως είναι η ιδέα μου, αλλά με τον proxy βλέπω μια όμορφη σταθερότητα στα κατεβάσματα και πιάνω ταχύτητες που έχω να δώ καιρό στο μουλάρι (20+), λόγω του φωτιά-να-πέσει-να-τον-κάψει πΟΤΕ. Ίσως είναι και τελειώς τυχαίο, φυσικά.
Τέλοσπάντων, θα το αφήσω για λίγο καιρό μέχρι να δώ οτι δεν άλλαξε τίποτα, ή μέχρι να με πάρουν από τη 4θ να με βρίσουν γιατί μπουκώνω τον proxy τους. :P

turboirc
23-02-04, 22:03
Αφου λυσσατε με τα proxies, να το site που χρησιμοποιω χρονια τωρα
http://tools.rosinstrument.com , το οποιο εχει εκατονταδες proxies.

Αλλα αμφιβαλλω, ακομα και να βρειτε SOCKS5 που να δεχεται inbound connections, αν ανεχεται για εσας περι τις 30 το λεπτο και αν δε σας πεταξει εξω με ban μετα απο 2-3 λεπτα χρησης.

Y.Γ. Εχω φτιαξει και ενα τοολ για να ελεγχει ποιες ΗΤΤP proxieσ απο αυτο το site περνανε σε IRC servers...οποιος το θελει ας μου πει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.