PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα Connx



a_athanasopoulos
14-01-11, 13:23
Καλημέρα σε όλους!

Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα και δεν ξερω τί να κάνω γι' αυτο παρακαλώ για βοήθεία!

Εχω connx περίπου 1,5 χρόνο τώρα. Προ δύο ημερών, παρουσιαστηκε το εξής πρόβλημα:

ενώ το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικα, δεν είχα internet. Πήρα λοιπον τηλέφωνο στο 1242(connx help desk) να μου πουν τι μπορει να έχει συμβεί. Μου λεει λοιπον ο κύριος, οτι εχω προβλημα ΣΥΧΡΟΝΙΣΜΟΥ θα το δηλώσουν σα βλάβη για να το δούν οι τεχνικοί.

Και έτσι έγινε, την επόμενη μέρα, όντως είχε επανέλθει το internet μέχρι που αρχισα το downloading και παρέα με μια πολύ δυσαρεστη είδηση!!!

1,5 χρόνο τωρα όπως προείπα παρόλη την 24αρα γραμμη μου είχα DATA RATE DOWNSTREAM 6500kbps (τα υπολοιπα στοιχεια δεν τα θυμάμαι)

Μετα την υποτιθέμενη αποκατάσταση του προβλήματος το DOWNLOAD DATA RATE εχει πέσει στα 2765kbps και upstream 671kbps, SNR MARGIN DOWNSTREAM 8.7db & UPSTREAM 10db, LINE ATTENUATION 46db & UPSTREAM 23db

Ξαναπαίρνω λοιπον τηλεφωνο στο 1242 και μου λένε το εξής ''κυριε μου, στην περιοχη σας δεν μπορειτε να πάρετε πάνω απο 3MB''

και του λέω ''μα πριν 2 μέρες και για διάστημα 1.5 χρονου ειχα κλειδωσει στο 6500 το download data rate''

μου απανταει ''να σας το δηλωσω παλι σαν βλαβη να το δουν''

Παιδιά τι πειραξαν στην γραμμή μου και επεσε τοσο πολύ η ταχύτητα????

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!

ευχαριστω εκ των προτερων

Georgevtr
16-01-11, 02:12
Καλείς το 121 απ το τηλέφωνο σου και δηλώνεις βλάβη.Στην συνέχεια οι τεχνικοί κάνουν έλεγχο της γραμμής σου.

Με snr 46 δύσκολα να συγχρονίσεις παραπάνω.

''
και του λέω ''μα πριν 2 μέρες και για διάστημα 1.5 χρονου ειχα κλειδωσει στο 6500 το download data rate''

Όλα αυτά μπορεί και να συνέβηκαν πρίν 1,5 χρόνο όπου οι συνδρομητές adsl ήταν λιγότεροι .

Lapetr
19-01-11, 21:47
Το att είναι 46!!;)
To snr είναι 9-10. Με att στα 46 μπορεί να πιάσει 6-7, και αφού τα έπιανε τότε κάτι του στραβώσανε ξαφνικά. Δήλωσε πάλι βλάβη!

Georgevtr
19-01-11, 22:49
Σε ιδανικές συνθήκες,σε κάποια άλλη χώρα,σε κάποιον άλλο κόσμο.....:p

jdtech
25-01-11, 01:44
Με 46 att δεν μπορείς να ανεβάσεις την ταχύτητά σου σε αξιόλογα επίπεδα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις τον λογαριασμό σου σε καλύτερα επίπεδα είτε πηγαίνοντας σε εναλλακτικό είτε σε χαμηλότερη ταχύτητα γιατί είναι λίγο άδικο να πληρώνεις τον πιο ακριβό πάροχο για να παίρνεις 2~3 ΜΒ

Lapetr
25-01-11, 21:02
Με 46 att δεν μπορείς να ανεβάσεις την ταχύτητά σου σε αξιόλογα επίπεδα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρίξεις τον λογαριασμό σου σε καλύτερα επίπεδα είτε πηγαίνοντας σε εναλλακτικό είτε σε χαμηλότερη ταχύτητα γιατί είναι λίγο άδικο να πληρώνεις τον πιο ακριβό πάροχο για να παίρνεις 2~3 ΜΒ

Είναι κι αυτό μια λύση αλλά δεν ήθελα να τον αποπάρω από την αρχη!;)

a_athanasopoulos
28-01-11, 18:14
Παιδια ηρθε χθες τεχνικος του ΟΤΕ για να μετρησει την γραμμη...δυστηχως εγω ελειπα λογο δουλειας αλλα του ανοιξε ο πατερας μου....μετρησε την κεντρικη γραμμη στο σπιτι του πατερα μου και μου ειπε τηλεφωνικα οτι η ταχυτητα φτανει στα 6600kbps

στον πανω οροφο που βρισκομαι εγω(εχω τραβηξει καλωδιο απο τον κατω οροφο) αφου το ελεγχε ειδε οτι φτανει στα 3300kbps.

και μου ειπε οτι ειναι θεμα καλωδιου και καποιο προβλημα υπαρχει εκει γιατι μου λεει οτι δεν μπορει να φτανει απο την κεντρικη γραμμη 6500 και στον πανω οροφο να φτανουν μονο 3300.

Μου φανηκε οτι έχει δικιο. Εσεις τι λετε??? υπαρχει προβλημα στην καλοδιωση???? πηγα και αγορασα ενα καινουριο utp καλωδιο και περιμενω τον τεχνικο να τα συνδεσει καθοτι εγω δηλωνω ασχετος!

Εσεις τι λετε βρε παιδια??? Ειναι στην καλοδιωση το προβλημα????

matelas
28-01-11, 18:29
Παιδια ηρθε χθες τεχνικος του ΟΤΕ για να μετρησει την γραμμη...δυστηχως εγω ελειπα λογο δουλειας αλλα του ανοιξε ο πατερας μου....μετρησε την κεντρικη γραμμη στο σπιτι του πατερα μου και μου ειπε τηλεφωνικα οτι η ταχυτητα φτανει στα 6600kbps

στον πανω οροφο που βρισκομαι εγω(εχω τραβηξει καλωδιο απο τον κατω οροφο) αφου το ελεγχε ειδε οτι φτανει στα 3300kbps.

και μου ειπε οτι ειναι θεμα καλωδιου και καποιο προβλημα υπαρχει εκει γιατι μου λεει οτι δεν μπορει να φτανει απο την κεντρικη γραμμη 6500 και στον πανω οροφο να φτανουν μονο 3300.

Μου φανηκε οτι έχει δικιο. Εσεις τι λετε??? υπαρχει προβλημα στην καλοδιωση???? πηγα και αγορασα ενα καινουριο utp καλωδιο και περιμενω τον τεχνικο να τα συνδεσει καθοτι εγω δηλωνω ασχετος!

Εσεις τι λετε βρε παιδια??? Ειναι στην καλοδιωση το προβλημα????

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε πιθανόν υπάρχει πρόβλημα με την καλωδίωση σου. Το καλώδιο στο σπίτι σου δεν έχει καμία δουλειά να στο αλλάξει ο ΟΤΕ. Θα πρέπει να πληρώσεις έναν ηλεκτρολόγο ώστε να στο περάσει, αν το πρόβλημα λυθεί με νέα καλωδίωση είσαι οκ, αν δεν λυθεί τότε καλείς το 121 ξανά.

Georgevtr
29-01-11, 15:28
Με snr 46 δύσκολα να συγχρονίσεις παραπάνω.

.

Attn 46 ήθελα να γράψω αλλά απο κεκτειμένη ταχύτητα:rolleyes:

weather1967
29-01-11, 19:25
Πολυ πιθανον να δεις διαφορες εφοσον κατω εχεις 6.5 mbps και πανω 3.5 mbps,μπορει το καλωδιο να ειναι πολυ παλιο και να εχει φθορες,αλλα μπορει ομως και το καλωδιο να ειναι μια χαρα ,και απλα να εχει οξειδωθει στις ενωσεις (χαλκος) με τις ροζετες του τοιχου με συνεπεια να μην υπαρχει καλη αγωγιμοτητα,και απλα να θελει κανα τριψιμο με ενα ψιλο γυαλοχαρτο.

a_athanasopoulos
31-01-11, 15:59
Παιδιά αλαξαμε όλη την καλωδιωση , μπριζακια ότι παλιό υπήρχε ξηλωθηκε και αντικαταστάθηκε με καινούριο Αλλα το πρόβλημα παραμένει και ο τεχνικός μου είπε ότι τελικά δεν είναι αυτό που φταίει... Ήθελα να ξερά τι κάνουν αυτοί οι τύποι στον ΟΤΕ....

Τι να κάνω βρε Παιδιά ;;;;
Οι ιδέες στερεψαν....

jdran
03-02-11, 18:10
Μπορεί να μη τα διάβασα καλά αλλά δεν δοκιμάζεις ρούτερ ασύρματο στον κάτω όροφο όπου σου είπαν οτι πιάνει 6500mbs; Για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι τα καλώδια το λέω.. μπορεί να λέω και βλακείες..

a_athanasopoulos
03-02-11, 19:06
Το δοκίμασα ήδη αυτό που λες Αλλα τίποτα. Όλο το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που Κανάνε τα έργα κάτω απο το σπιτι

........Auto merged post: a_athanasopoulos πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το δοκίμασα ήδη αυτό που λες Αλλα τίποτα. Όλο το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που Κανάνε τα έργα κάτω απο το σπιτι και μείναμε 10 μέρες χωρίς τηλέφωνο... Το τηλ επανηλθε Αλλα το Internet σέρνεται... Για να ανοίξει το google θέλει 5 λεπτά.

Έχω μπλέξει και δε ξέρω τι να κάνω...

Να ξαναδηλωσω για Τρίτη φορά βλάβη;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.