PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Plextor PX-755A



voithostyrempora2
07-09-06, 05:09
Είχα το DVD-RW PX-716A , αλλά χάλασε (εντός εγγύησης) και μου το άλλαξε η Plextor me to 755A.To βάζω στο primary (εκεί όπου ήταν και το 716) ,αλλά δεν το αναγνωρίζει το σύστημα.
Any ideas? πρέπει να κάνω κάτι από BIOS :scared: :scared: :scared: ?

Windows XP SP2 , MSI K8T Neo-Fis2r η m/b

wintech2003
07-09-06, 05:18
Το jumper απο πισω το εφτιαξες να ειναι Master?

voithostyrempora2
07-09-06, 05:22
Το jumper απο πισω το εφτιαξες να ειναι Master?


Δλδ?:oops:

wintech2003
07-09-06, 05:25
http://www.xlr8yourmac.com/G3-ZONE/hival52x/jumpersettings.GIF

Δοκίμασε να βάλεις το jumperακι στο Master (ή αν ειναι ηδη, βάλτο στο Slave) βασει του παραπάνω σχεδιαγράμματος.
(Ειναι ίδιο σε όλες τις συσκευες οπότε μην σε παραξενευει το Kenwood, απλά αυτό βρήκα στα γρήγορα)

voithostyrempora2
07-09-06, 05:32
http://www.xlr8yourmac.com/G3-ZONE/hival52x/jumpersettings.GIF

Δοκίμασε να βάλεις το jumperακι στο Master (ή αν ειναι ηδη, βάλτο στο Slave) βασει του παραπάνω σχεδιαγράμματος.
(Ειναι ίδιο σε όλες τις συσκευες οπότε μην σε παραξενευει το Kenwood, απλά αυτό βρήκα στα γρήγορα)


Βασικά , σύνδεσα μόνο την τροφοδοσία και το άλλο καλώδιο με τα πολλά τα πινς.Αυτό που λες τί ακριβώς είναι ? είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχτος σε αυτά τα θέματα :oops:

wintech2003
07-09-06, 05:37
Ειναι απο την πισω πλευρα του DVD-Recorder, διπλα ακριβως στο βυσμα που μπαινει το πλατύ καλώδιο δεδομένων. Η εικόνα που βλέπεις παραπάνω ειναι το πίσω μερος ενός DVD-Recorder.

voithostyrempora2
07-09-06, 05:58
Οκ το'βαλα.Ευχαριστώ πολύ .Τεχνική υποστήριξη στις 5 το πρωί - wow .Λειτουργεί μια χαρά τώρα.να ρωτησω , αυτό το jumperaki βραχυκυκλώνει κάτι ?

wintech2003
07-09-06, 07:19
[houmor mode on]
Ναι, αυτό συνηθίζουν να κάνουν τα jumperακια :p (να βραχυκυκλώνουν κάτι)
[/houmor more off]

Απλά λεει στην συσκευή τί ρόλο θα έχει στο κανάλι που την συνδέεις. Master ή Slave.

Όπως θα βλέπεις και στο καλώδιο σου, υπάρχουν δυο θέσεις για συσκευες IDE. Στην μια εβαλες το DVD-Recorder σου, στην άλλη μπορεις να βάλεις κατι άλλο π.χ. ενα DVD-ROM ή εναν παλιό δίσκο που να ειναι IDE. Στην περίπτωση αυτή λοιπον πρέπει η κάθε συσκευή να έχει μια μοναδική ρύθμιση ωστε το καλώδιο να καταλαβαινει που ειναι τί...

Οπότε βάζεις την μία συσκευη Master και την άλλη Slave και ετσι το συστημα σου βλέπει και τις δυο συσκευες.
Αν κατα λάθος τις βάλεις και τις δυο Master ή και τις δυο Slave, τότε ο H/Υ δεν θα βλέπει καμια απο τις δυο.

Αυτά σε γενικές γραμμές :)

gallahant
07-09-06, 11:46
tyrempora, επειδη εχω το ιδιο recorder με σενα, πως τα παει απο θορυβο? Εμενα μου την σπαει που ακομα και οταν δεν διαβαζει ακουγεται ενα βουητο.

voithostyrempora2
07-09-06, 15:54
tyrempora, επειδη εχω το ιδιο recorder με σενα, πως τα παει απο θορυβο? Εμενα μου την σπαει που ακομα και οταν δεν διαβαζει ακουγεται ενα βουητο.

Δεν έχω κάψει DVD ακόμα , αλλά σε όσα έχει διαβάσει δε μου χει δημιουργήσει πρόβλημα. Αν και κάθε δευτερόλεπτο που περνάω μπροστά από το PC ακούω mp3 ή ραδιοφωνο , οπότε δε με νοιάζει καθόλου ο θόρυβος.Επίσης , κοιμάμαι με αναμμένο το ραδιόφωνο , οπότε πάλι δε με νοιάζει καθόλου ο θόρυβος ( παρά μόνο η αποτελεσματική ψύξη :p , δλδ και σαν κομπρεσερ να κάνει τον καλύπτει το θόρυβο το ραδιόφωνο ;) , οπότε no prob ).

Να πω και κάτι για την Plextor . Είχα πάρει ένα CD Recorder Plextor το 1997 ή το 1998 με τον πρώτο μου υπολογιστή (PIII @ 450 , 64 MB RAM :rofl: ) .Ένα από τα λίγα τότε που έγραφαν CD με ταχύτητα 8χ :lol: .Έκανε 110.000 δρχ τότε , δλδ 330 ευρώ περίπου :scared: :scared: :scared: , 5 φορές όσο ένα σημερινο CD και DVD Recorder .

Και μαντέψτε , ακόμα ζει και ακόμα γράφει κανονικά CD .Πρέπει να έχει κάψει πάνω από 2.000 CD's :oneup: and still going ...Γι'αυτό το λόγο διάλεξα και στο νέο μου σύστημα (πέρσι τον Απρίλη το πήρα) Plextor . Και μάλιστα για να μην το καταπονώ άδικα, πήρα και δεύτερο reader μόνο (είναι το slave στο PC μου) για να διαβάζει. Και μετά από 1,5 χρόνο χρήσης με λιγότερες από 50 εγγραφές , χάλασε (ομολογώ είχα σοκαριστει , το παλιό μου ταπεινό Plextor CD Recorder να αντέχει 8 χρόνια , 2.000 εγγραφές και το διάβασμα αφού δεν έχω δεύτερη οπτική συσκευή και το νέο super-duper Plextor να τα φτύνει στις 50 εγγραφές) .Με 2 e-mails , μου ήρθε στο σπίτι με courier σε 1,5 μέρα μετά τη δήλωση βλάβης από Βέλγιο το νέο αντιγραφικό , αφού το παλιό ήταν εντός εγγύησης και μάλιστα το 755 , ενώ είχα το 716.Απιστευτο after-sales service και πραγματική εγγύηση χωρίς καν να στείλω το παλιό recorder για να το ελέγξουν.Μπράβο Plextor :oneup: .

Oπότε έβγαλα 2 συμπεράσματα :

1)δεν τα φτιάχνουν τα ρημάδια τόσο καλά όσο παλιά (μπορεί να είμαι και η εξαίρεση βέβαια)

2)η εγγύηση της Plextor είναι εγγύηση και όχι δικαιολογία για να προφασιστείς ότι φταίει ο χρήστης ώστε να μην τον αποζημιώσεις .Είμαι πρόθυμος να πληρώνω κάτι παραπάνω , εάν έχω τέτοια εξυπηρέτηση (αρκεί να μην τα φτύνει το Recorder ανά 50 εγγραφές :p )


Αυτά. Μπορεί να κλειδωθεί :lock:

thx wintech2003

:lock:

gallahant
07-09-06, 16:36
Συγκεκριμενα εμενα οταν καιει dvd κανει σαν κομπρεσερ. Ακομα και cd/dvd να του βαλω να διαβασει αρχιζει και απογειωνεται για κανα λεπτο, μετα ησυχαζει. Δεν μου εχει αφησει και τις καλυτερες εντυπωσεις απο πλευρας θορυβου. Στα αλλα ολα ειναι μια χαρα

Patentman
07-09-06, 17:56
Πλεον δεν ειναι οπως παλια. Σημερα οπως ειπες με τα 100 ευρω (τα Plextor, τα αλλα εχουν 45) οι εταιριες δεν δινουν και πολυ σημασια. Ειναι πλεον αναλωσιμα και καλυτερα που ειναι ετσι. ;)
Αντι να δινεις 300 ευρω για ενα DVDRW που σε ενα χρονο θα ειναι παλιο και αργο, δινεις 45 και αν σου χαλασει εκτος εγγυησης το πετας, δεν κλαις τα λεφτα σου και αναβαθμιζεις σε κατι που αλλιως (αν ειχες δωσει 300) δεν θα αναβαθμιζες.

Και εγω εχω ενα Plextor 8432A CDRW 8X και ειναι σκυλι και οχι μονο, κανει τις καλυτερες εγγραφες.

Σημερα αγοραζεις NEC που ειναι κατασκευαστης και εχει καλα τσιπακια και δεν αγοραζεις reader. Τι να το κανεις τον reader, να προστατεψεις κατι που κανει 45 ευρω δινοντας αλλα 25? Ουτε που αξιζει να εχεις δυο. Ακομα και αντιγραφη να κανεις διαβαζει σφαιρα οποτε μονο αν κανεις τρελες αντιγραφες on the fly θελεις reader.

gallahant
07-09-06, 18:00
2 Nec ειχα, ενα dvd-rom και ενα cd-writer, χαλασανε ΚΑΙ τα 2, λιγες μερες μετα που εληξε η εγγυηση που ειχε ο υπολογιστης, με διαφορα μια βδομαδας!!

Με τι καρδια να παω να παρω nec?

mikri_loulou
07-09-06, 18:06
Για πεταμα τα nec και εμενα 2 μου χαλασαν... ας ειναι καλα τα LG.

gallahant
07-09-06, 18:08
Συμφωνω για τα Lg, βγαζει γενικα καλα και φτηνα προιοντα αυτη η εταιρεια.

Patentman
07-09-06, 18:15
Ειναι απλα μαθηματικα (ή αριθμητικη σε οσους μπερδευονται :p ).
Εστω οτι τα NEC εχουν "προγραμματισμενη" ημερομηνια (αυτο)καταστροφης μια βδομαδα περαν της εγγυησης.
Ποσο εχουν; 35-40 ευρω/εγγυηση ενα χρονο.

Μαλιστα. Ας υποθεσουμε οτι χαλαει στους 10 μηνες. Εχεις αλλους 10 μπροστα σου με ενα νεο. Συνολο 20 μηνες με 40 ευρω.
Ας παρουμε ομως οτι χαλαει εκτος εγγυησης, μια μερα μετα. Με 40 ευρω εχεις 12 μηνες.
Του χρονου παιρνεις καλυτερο μοντελο.

Ποσο εχουν τα Plextor? 100 με 130ευρω/εγγυηση δυο χρονια.

Χαλαει στους 20 μηνες. Με την αντικατασταση βγαζεις αλλους 20, εχεις 40 μηνες με 130 ευρω.
Ας παρουμε και οτι χαλαει μετα απο μια μερα απο την ληξη, εχεις 24 μηνες με 130 ευρω.

Και στις δυο περιπτωσεις το Plextor ερχεται ακριβοτερα και οχι μονο αυτο, μενεις και με παλιατζουρα.

Συν οτι εχουν καλη ποιοτητα και συν οτι εχουν ολα τα features ακομα που και η Plextor δεν εχει και συν οτι ολα τα hacks υπαρχουν γι΄αυτα.

gallahant
07-09-06, 18:19
65 εχει το 755α, μην υπερβαλλεις σε παρακαλω. 130 εχει το external

manoulamou
07-09-06, 18:29
Τα hacks συνηθως γινονται στα πιο διαδεδομενα/δημοφιλη προϊοντα.
Φετος που αποφασισα οτι δεν χρειαζομουν τα επιπλεον χαρακτηριστικα ενος plextor
(δεν ειναι ομως τοσο τεραστια η διαφορα στην τιμη, μην υπερβαλλουμε)
και βιαζομουν δεν ηταν αμεσα διαθεσιμα απο το e-shop τα NEC που μ ενδιεφεραν!
Δε βαριεστε θα τη βγαλω -αν χαλασει το Α755 εντος εγγυησης-
με την "παλιατζουρα" του αψογου onsite-RMA:p :rofl:

Patentman
07-09-06, 18:34
Παλιατζουρα θα ειναι σαν μοντελο και οχι απο θεμα εγγυησης.
Αλλωστε η καλυτερη -αμεση- εγγυηση υπαρχει αλλου. ;)

Αμεσως σας θιξανε τα Πλεξτορακια σας. :p

ΥΓ. γιατι αυτα δεν ειχαν βγαλει μοντελο που τα εφτυνε αμεσως;

gallahant
07-09-06, 18:36
Δεν θελουν ολοι να βρισκονται στην αιχμη της τεχνολογιας

Patentman
07-09-06, 18:44
Μα δεν χρειαζεται να επιδιωκεις την αιχμη αλλά χρειαζεται λογικη.
Δεν δινεις τοσα σε ενα αναλωσιμο την στιγμη που υπαρχει (και ειναι καλυτερα) τα NEC σε εγγραφες με τα μισα και λιγοτερα λεφτα.

Αλλοι γραφουν ενα DVD το εξαμηνο και αλλοι κανουν χρηση. Σε ολους συμφερει κατι αλλο εκτος απο Plextor, ειτε NEC ειτε LG ειτε οτι να`ναι.

Παντως σε εναν χρονο που θα ριπαρει αθορυβα και ταχυτερα ενα νεο μοντελο μεινε εσυ με την "επενδυση".
Αναλωσιμα ειναι και πλεον ο reader ειναι περιττος.

Ασε που δεν χαλανε, και εμενα του 2004 ειναι (ασχετα αν κανω πολυ λιγη χρηση). Δεν θα "επενδυα" σε κατι που δεν ειχε νοημα αλλωστε. Εμενα ειναι 16Χ οταν η Plextor ειχε κολησει για πολυ καιρο στο 8Χ και μετα πηγε στο 12Χ.
Αλλά ειπαμε, η NEC φοραει NEC τσιπακια και τα πουλαει και σε αλλους (pionneer, ASUS, κτλ) και μαλιστα φτιαχνει εκεινη και το drive (πλεον συνεργασια με την ΣΩΝΥ στα 4570).

gallahant
07-09-06, 19:23
Δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε. Εγω πχ γουσταρα να παρω πλεξτορ, συν οτι 2 στα 2 νεκ μου χαλασαν.

haHa
07-09-06, 19:41
Ειναι απλα μαθηματικα (ή αριθμητικη σε οσους μπερδευονται :p ).
Εστω οτι τα NEC εχουν "προγραμματισμενη" ημερομηνια (αυτο)καταστροφης μια βδομαδα περαν της εγγυησης.
Ποσο εχουν; 35-40 ευρω/εγγυηση ενα χρονο.

Μαλιστα. Ας υποθεσουμε οτι χαλαει στους 10 μηνες. Εχεις αλλους 10 μπροστα σου με ενα νεο. Συνολο 20 μηνες με 40 ευρω.
Ας παρουμε ομως οτι χαλαει εκτος εγγυησης, μια μερα μετα. Με 40 ευρω εχεις 12 μηνες.
Του χρονου παιρνεις καλυτερο μοντελο.

Ποσο εχουν τα Plextor? 100 με 130ευρω/εγγυηση δυο χρονια.

Χαλαει στους 20 μηνες. Με την αντικατασταση βγαζεις αλλους 20, εχεις 40 μηνες με 130 ευρω.
Ας παρουμε και οτι χαλαει μετα απο μια μερα απο την ληξη, εχεις 24 μηνες με 130 ευρω.

Και στις δυο περιπτωσεις το Plextor ερχεται ακριβοτερα και οχι μονο αυτο, μενεις και με παλιατζουρα.

Παραπληροφορεις τον κοσμο χωρις να γνωριζεις!!

Το plextor 755 κανει 65 ευρω με δωρο 50 DVD-R ( απο diskimpex ) που κανουν γυρω στα 15 ευρω!
Αρα ουσιαστικα ερχεται τελικη 50 ευρω!

Δηλαδη με 50 ευρω εχεις 2 χρονια εγγυηση on-site και ποιοτητα plextor.

Εσυ και παλι τα nec θα προτιμουσες???

Takis_Kal
07-09-06, 19:51
Εχω ενα plextor 708 2 χρονια και εχω γραψει απειρα δισκακια .Κανενα προβλημα πραγματικο αστερι

Patentman
07-09-06, 20:04
Παραπληροφορεις τον κοσμο χωρις να γνωριζεις!!

Που εχει 65 ευρω με δωρο 50 DVD-R?
Δωσε λινκ.

Το 755 ειναι το παλιο μοντελο. Το 760 εχει απο 100 εως 120. :evil:

Αν ειναι ετσι το 3550 που ειναι και γ@μω τις συσκευες κανει 35 ευρω. :evil: :evil: :evil:
Οσο για εγγυηση στο αλλαζουν στο λεπτο. Ασχετα οτι δεν χαλαει. :evil:

Και για το αν τα προτιμω ή οχι, ναι τα προτιμω. Στα DVDRW πατωσε η Plextor, ηταν πισω και κρεμοταν απο @@ αλλων γιατι απλα τα καλυτερα τσιπ τα ειχε η NEC. Θελεις δεν θελεις η NEC ειναι στο DVD σχεδιασμο.
Ασε που μερικα Plextor ειναι Benq. Παρε Benq.

Απλα δεν ξερεις και εχεις μεινει 6 χρονια πισω οπου η Plextor ηταν κυριαρχος.

haHa
08-09-06, 14:24
Που εχει 65 ευρω με δωρο 50 DVD-R?
Δωσε λινκ.



http://www.diskimpex.gr/firstlook.htm

Εχει τελικως 75 ευρω με δωρο 50 DVD-R 8x Taiyo Yuden(κορυφαια).
Το καλοκαιρι που ειχα ρωτησει νομιζα οτι μου ειχαν πει για 65.. Μαλλον λαθος θυμαμαι.

Το 760 εχει απο 100 εως 120. :evil:



Παντως εδω (http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55550948) εχει 90 ευρω και οχι 100 εως 120. :evil:

Και εδω (http://www.diskimpex.gr/firstlook.htm) εχει 95 ευρω με δωρο 50 DVD-R 8x Taiyo Yuden.





Ασε που μερικα Plextor ειναι Benq. Παρε Benq.



Γιατι να μην παρω plextor με παρομοια χρηματα και 2 χρονια on-site εγγυηση?




Απλα δεν ξερεις και εχεις μεινει 6 χρονια πισω οπου η Plextor ηταν κυριαρχος.

Πραγματι τοτε ηταν κορυφη.
Α, και δεν εχω plextor, ενα pioneer εχω, γιατι τοτε ηταν ακριβα τα plextor.

Απλα εκανα αυτη τη συζητηση γιατι ειναι λανθασμενη η αποψη οτι τα plextor ειναι τοσο ακριβα οσο λετε (100 εως 120).Παλια ισχυε αυτο, τωρα πια οπως ειδες με 60 ευρω τελικως παιρνεις plextor 755 με 2 χρονια on-site εγγυηση , πολυ καλες εγγραφες και ειναι και απο τα λιγα S-ATA που κυκλοφορουν, κατι που ξερεις βολευει πολυ λογω καλωδιων!


Και τελος συμφωνω με την αποψη να μην παιρνεις reader.
Στο κατω κατω παρε ενα nec 3550 με 35 ευρω για να εχεις 2 DVD-+RW !!

gallahant
08-09-06, 14:38
ειναι sata το 755? Πως που ποτε?

haHa
08-09-06, 15:23
ειναι sata το 755? Πως που ποτε?


Βγαινει σε sata αλλα και σε pata.
Δες εδω :

http://www.diskimpex.gr/firstlook.htm

manoulamou
08-09-06, 15:28
Αυτο για τα reader μην το ξαναπειτε...:oops: γιατι αν ειχα βρει το NEC που ηθελα
θα ειχα τωρα δυο αψογα dvd-rw, και οχι το 130a ετοιμο για RMA (να μην πω οτι ηταν doa).
Nα συμφωνησω με τον haHA σε ολα, εκτος του 755 με 60ε ,
ειναι απο 60,70 χωρις ομως τον ΦΠΑ

gallahant
08-09-06, 15:29
φτου ρε δεν το ξερα, το pata εχω

haHa
08-09-06, 16:07
Nα συμφωνησω με τον haHA σε ολα, εκτος του 755 με 60ε ,
ειναι απο 60,70 χωρις ομως τον ΦΠΑ

Στην www.diskimpex.gr το 755 κανει τελικη 75 ευρω με δωρο 50 DVD-R 8x Taiyo Yuden(κορυφαια, αξιας 15 ευρω περιπου).
Για αυτο λεω ουσιαστικα οτι το 755 ερχεται 60 ευρω τελικη , μιας και τα δισκακια θα τα χρειαστεις και μαλιστα σου δινουν τα καλυτερα!

Patentman
08-09-06, 17:37
Το θεμα ειναι χαλαει (που δεν χαλαει το NEC) το πας και στο αλλαζουν επιτοπου.
Αυτο βεβαια μονο σε ενα μαγαζι γινεται.

Εξαλλου το 3550 ειναι στα 35 ευρω, το 4550 στα 40 και εκτος αυτου ποτε δεν θα επαιρνα SATA οπτικη συσκευη.
Αυτα τα δυο μοντελα εναι κορυφαιες οπτικες συσκευες.

haHa
08-09-06, 18:10
Το θεμα ειναι χαλαει (που δεν χαλαει το NEC) το πας και στο αλλαζουν επιτοπου.
Αυτο βεβαια μονο σε ενα μαγαζι γινεται.

Εξαλλου το 3550 ειναι στα 35 ευρω, το 4550 στα 40 και εκτος αυτου ποτε δεν θα επαιρνα SATA οπτικη συσκευη.
Αυτα τα δυο μοντελα εναι κορυφαιες οπτικες συσκευες.

Η πλακα ειναι οτι ψιλοσυμφωνουμε, απλα εγω εχω ενσταση για τη
γενικοτερη αντιληψη που υπαρχει οτι τα plextor κανουν 100 ευρω και πανω..

Αλλα γιατι δε θα επαιρνες sata οπτικη συσκευη? Λογω τιμης ή υπαρχει καποιος αλλος λογος που αγνοω??

Patentman
08-09-06, 18:15
Πρωτον δεν χαλας SATA καναλια και δευτερον δεν εχεις κανενα προβλημα κατα την φορτωση οποιουδηποτε λειτουργικου ή bootable CD.
Ασε που δεν επωφελουνται ουτε ενα στο τρισεκατομυριο απο το SATA. Και το ΡΑΤΑ (παρα) πολυ τους ειναι.

mikri_loulou
08-09-06, 19:43
Σε μένα έχουν χαλάσει 2 nec και τα έχω γυρίσει από εκεί που ήρθαν αντικαθιστώντας τα με LG. Το ίδιο και σε αρκετούς γνωστούς μου.. Μακριά από nec λοιπόν.

WAntilles
08-09-06, 19:47
Για DVD Writer προτιμούμε Plextor ή NEC.

Και οπωσδήποτε αποφεύγουμε Lite-On, Pioneer, Teac, Sony, Asus που είναι απλά σκουπίδια.

xena
08-09-06, 19:54
LG ή Plextor τα NEC είναι μάπα:)

manoulamou
08-09-06, 21:04
Ολες οι εταιριες βγαζουν τζουφια μοντελα και τζουφιες σειρες. Και πρεπει να ειμαστε open minded.
Αλλα ακομα και τωρα τα plextor ειναι μεταξυ των κορυφαιων και εξ ισου καλα με τα NEC.
Για ολα τα αλλα ειναι θεμα τυχης και παρτιδας...
Μπορει να ειναι DOA ενα NEC ή Plextor και να ζησει χρονια ενα σχεδον noname!
Ειδκα στα plextor τωρα πια την διαφορα την κανει κυριως η εγγυηση των 2 χρονων onsite!
Στις τεχνολογιες ειναι θεμα προτιμησης, χρησης και διαρκους εξελιξης.

mikri_loulou
08-09-06, 22:32
Έχω τις 2 τελευταίες σειρές της και μπορώ να πω ότι πάντα με ενθουσιασμό αγόραζα/πρότεινα nec μέχρι που έπαθα και έμαθα. Με το που κλείνουν ένα-ενάμισι χρόνο αρχίζουν να μη διαβάζουν dvd, μετά να σου κρεμάνε εν ώρα διαβάσματος / γραψίματος και έπειτα να καταναλώνουν απλά χώρο στο pc. Αν κάποιος σέβεται και τα 40 euro (παρόλο που είναι τυπικό ποσο) ας δώσει ακόμα αλλα 30 να επενδύσει σε ένα που θα του μείνει πχ plextor, εναλλακτικά φθηνά αλλα αξιόπιστα είναι τα LG έστω έως τώρα (2 LG που έχω).

gallahant
08-09-06, 22:46
Ακριβως τα συμπτωματα που ειχα και εγω με τα 2 nec. Χαλανε σταδιακα. Συγκεκριμενα το dvd-rom αρχισε να κολλαει στα dvd, μετα δεν τα διαβαζε καθολου, μετα απο λιγο καιρο δεν διαβαζε ουτε cd, μετα κρεμασε εντελως.

voithostyrempora2
10-09-06, 18:06
Εντελώς τυχαία έπεσα σήμερα σε μια παλιά κόντρα για Plextor και είπα να σας τη θυμήσω : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21106&highlight=Taiyo+Yuden

@ ADSLgr.com All rights reserved.