PDA

Επιστροφή στο Forum : Δείτε αν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ταχύτητας ADSL πρόσβασης στην περιοχή σας.



Σελίδες : [1] 2 3 4

ermis333
07-09-06, 06:55
Επειδή δε διαθέτουν όλοι Router/modem και για να είναι σίγουροι ότι έχουν αναβαθμιστεί, ο ΟΤΕ έχει βγάλει μια υπηρεσία στην ιστοσελίδα του η οποία ανανεώνεται μια φορά την εβδομάδα και πληροφορεί τους συνδρομητές του - ζητώντας τον αριθμό τηλεφώνου τους- αν έχει αναβαθμιστεί η γραμμή ADSL τους.

Ο απαραίτητος σύνδεσμος (link) : http://www.oteshop.gr/adslupgrade_popup.asp

con
07-09-06, 15:34
Ωραία η υπηρεσία αλλά βγάζει οτι δεν έχω αναβαθμιστεί, ενώ έχω...

sharky
07-09-06, 15:36
πολύ καλό

k_gerax
07-09-06, 15:37
Μια σωστη δουλεια αυτος ο ΟΤΕ δε λεει να κανει! Δοκιμασα τηλεφωνο που εχει αναβαθμιστει εδω και 10 μερες και βγαζει οτι ΔΕΝ εχει αναβαθμιστει!!! :lol:

malloc
07-09-06, 15:39
Σε εμένα που το δοκίμασα λέει ότι στην περιοχή μου δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αναβάθμισης. Δεν λέει όμως αν έχει αρχίσει...

Alex_Under
07-09-06, 15:40
Μια από τα ίδια...

Kiwi
07-09-06, 15:42
Η υπηρεσία του ΟΤΕ μιλάει για ΠΕΡΙΟΧΗ και όχι συγκεκριμένα για το νούμερο. Κι εγώ έχω αναβαθμιστεί αλλα στην περιοχή μου λέει οχι. Πιθανόν να μην έχει ολοκληρωθεί ολόκληρη η περιοχή και ίσως έτσι αιτιολογούνται και διάφορα σκαμπανεβάσματα ταχύτητας.

makdimnik
07-09-06, 15:43
Και εγώ που έχω αναβαθμιστεί (από 386 σε 768), και πράγματι το site του ΟΤΕ το επιβεβαιώνει

τί κατάλαβα; Κατεβάζω με τις ίδιες ταχύτητες και ακόμα πιό αργά τις ώρες αιχμής!!!

Αναβάθμιση και κουραφέξαλα... Για να αυξήσει το πελατολόγιο και να κομπάζουν στο τέλος

του έτους οι διευθύνοντες για το τί κατάφεραν. Την τύφλα τους δηλαδή...:down:

nnn
07-09-06, 15:43
Η ενημέρωση της βάσης γίνεται κάθε εβδομάδα,άρα δικαιολογούνται κάποιες ελλείψεις.

wertyu5555
07-09-06, 15:51
Ηι, έβαλα το τηλέφωνό μου και η υπηρεσία αναφέρει ότι έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση στην περιοχή μου αλλά εγώ έχω ακόμη 512. Συμβαίνει κάτι , έχει κάποιος κάποιο τηλέφωνο να ρωτήσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

al0000
07-09-06, 15:51
Εγώ δεν έχω αναβαθμιστεί, και έτσι λέει και το site

Phaethon
07-09-06, 15:54
Απ' το τιπότα, καλό είναι και αυτό.

amitsos
07-09-06, 16:11
Αριθμός τηλεφώνου: 261022****
Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας.

Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 7/9/2006
Επόμενη ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 14/9/2006

Η γραμμη μου εχει αναβαθμιστει εδω και 7 μερες.Παρ'ολα αυτα ειναι πιθανο να μην εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση στην ευρυτερη περιοχη και απλα να ειμαι απο τους τυχερους , οποτε δεν εχουν αδικο.

con
07-09-06, 16:21
Η ενημέρωση της βάσης γίνεται κάθε εβδομάδα,άρα δικαιολογούνται κάποιες ελλείψεις.Μα αναφέρει την ημερομηνία της ενημέρωσης.

nrg_polini
07-09-06, 16:27
Εχω αναβαθμιστει εδω και 10 μερες αλλα λεει πως δεν εχει αναβαθμιστει η περιοχη μου. Ισως επειδη εχουμε και αλκατελ οποτε δεν εχουν αναβαθμιστει ολοι! Πολυ καλο το εργαλειο :)

YAziDis
07-09-06, 16:51
Η υπηρεσία του ΟΤΕ μιλάει για ΠΕΡΙΟΧΗ και όχι συγκεκριμένα για το νούμερο. Κι εγώ έχω αναβαθμιστεί αλλα στην περιοχή μου λέει οχι. Πιθανόν να μην έχει ολοκληρωθεί ολόκληρη η περιοχή και ίσως έτσι αιτιολογούνται και διάφορα σκαμπανεβάσματα ταχύτητας.

Αριθμός τηλεφώνου: 231078****
Στην περιοχή σας έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας την 28/8/2006

Σε αυτήν την περιοχή όπως λες (ή τουλάχιστον σε εμένα) υπάρχουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα. Συνέχεια αποσυνδέετε η γραμμή και δεν ξέρω αν φταίω εγώ ή ο ΟΤΕ.

aithiopas
07-09-06, 16:51
Εγω αντίθετα,ενώ μου λέει οτι εχω αναβαθμιστεί(περιοχη αγιας παρασκευης),στην πραγματικοτητα δεν εχει γινει τιποτα.512 είχα 512 έχω(και σερνομαι κιολας:down: :evil: :rtfm: ).Τι γίνεται ρε παιδιά,πάλι θα μας τρελανουν??!!!?!?!?!

nanas
07-09-06, 17:10
Η υπηρεσία του ΟΤΕ μιλάει για ΠΕΡΙΟΧΗ και όχι συγκεκριμένα για το νούμερο. Κι εγώ έχω αναβαθμιστεί αλλα στην περιοχή μου λέει οχι. Πιθανόν να μην έχει ολοκληρωθεί ολόκληρη η περιοχή και ίσως έτσι αιτιολογούνται και διάφορα σκαμπανεβάσματα ταχύτητας.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.:oneup:

dimfarma
07-09-06, 17:18
Αυτό με λέει τώρα θα δούμε τι γίνετε μέχρι να ολοκληρωθούν αυτό καλό είναι αλλά ποιος ξέρει

Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας.

Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 7/9/2006
Επόμενη ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 14/9/2006

dipa57
07-09-06, 17:39
Η υπηρεσία του ΟΤΕ μιλάει για ΠΕΡΙΟΧΗ και όχι συγκεκριμένα για το νούμερο. Κι εγώ έχω αναβαθμιστεί αλλα στην περιοχή μου λέει οχι. Πιθανόν να μην έχει ολοκληρωθεί ολόκληρη η περιοχή και ίσως έτσι αιτιολογούνται και διάφορα σκαμπανεβάσματα ταχύτητας.

Έστι είναι, όπως τα λες.
Στην Νέα Κηφισιά, στην ίδια πολυκατοικία, υπάρχουν αναβαθμισμένες και μη αναβαθμισμένες τηλέφωνικές γραμμές. Το site του oteshop δίνει:
" Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας."

hal9000
07-09-06, 17:52
Η υπηρεσία του ΟΤΕ μιλάει για ΠΕΡΙΟΧΗ και όχι συγκεκριμένα για το νούμερο. Κι εγώ έχω αναβαθμιστεί αλλα στην περιοχή μου λέει οχι. Πιθανόν να μην έχει ολοκληρωθεί ολόκληρη η περιοχή και ίσως έτσι αιτιολογούνται και διάφορα σκαμπανεβάσματα ταχύτητας.

Πάντως αυτό θα έπρεπε να το λέει σε κάποιο πολύ εμφανές σημείο! Τουλάχιστον εγώ το έμαθα από τον kiwi. Στην περιοχή μου, Νέα Πολιτεία, Λάρισα, έχει γίνει η αναβάθμιση, το ίδιο λέει κι η εν λόγω υπηρεσία. Και χαίρομαι πραγματικά που αυτή η αναβάθμιση δεν είναι πλασματική αλλά βλέπω αισθητή διαφορά!

CyberEddie
07-09-06, 18:09
... Corfu-Town will be upgraded in 12 years ...

scharal
07-09-06, 18:21
Και εγώ που έχω αναβαθμιστεί (από 386 σε 768), και πράγματι το site του ΟΤΕ το επιβεβαιώνει

τί κατάλαβα; Κατεβάζω με τις ίδιες ταχύτητες και ακόμα πιό αργά τις ώρες αιχμής!!!

Αναβάθμιση και κουραφέξαλα... Για να αυξήσει το πελατολόγιο και να κομπάζουν στο τέλος

του έτους οι διευθύνοντες για το τί κατάφεραν. Την τύφλα τους δηλαδή...:down:


Πάντως αυτό θα έπρεπε να το λέει σε κάποιο πολύ εμφανές σημείο! Τουλάχιστον εγώ το έμαθα από τον kiwi. Στην περιοχή μου, Νέα Πολιτεία, Λάρισα, έχει γίνει η αναβάθμιση, το ίδιο λέει κι η εν λόγω υπηρεσία. Και χαίρομαι πραγματικά που αυτή η αναβάθμιση δεν είναι πλασματική αλλά βλέπω αισθητή διαφορά!
Τελικά ποιόν απο τους 2 να ακούσω?!!! Έχω μπερδευτεί λίγο!
Υπάρχει ή δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα?

_DiMoN_
07-09-06, 18:38
Δεν είναι μία η απάντηση, δεν είναι ανάγκη να τα γενικεύουμε όλα...

dipa57
07-09-06, 18:39
Τελικά ποιόν απο τους 2 να ακούσω?!!! Έχω μπερδευτεί λίγο!
Υπάρχει ή δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην ταχύτητα?

Αυτό θα μας το πεις εσύ, για τη δική σου γραμμή. Βλέπεις είναι όλα σχετικά. (περιοχή, DSLAM, ώρα)

chrisyah
07-09-06, 18:41
Μην ξεχνάτε πως για να δείτε ουσιαστική αναβάθμιση πρέπει να σας έχει αναβαθμίσει και ο ISP...

strougga
07-09-06, 18:44
εγω εχω αναβαθμιστει εδω και μερες, το ίδιο λέει και το site αλλα η πράξη άλλα λέει. Κατεβάζω με ιδιες ταχυτητες και λίγο χειροτερες....

Τί να πείς!!!

jivass
07-09-06, 18:50
ωραίο tool !!!!!! μπράβο στον ΟΤΕ, να δούλευε και σωστά καλά θα ήταν

nanas
07-09-06, 19:08
Μην ξεχνάτε πως για να δείτε ουσιαστική αναβάθμιση πρέπει να σας έχει αναβαθμίσει και ο ISP...


otenet, forthnet, tellas έχουν αναβαθμίσει απ' όσο γνωρίζω.
Οι υπόλοιποι δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος (HOL, ALTEC κλπ):closed:

jgio
07-09-06, 19:29
Κλασσικές πίπες του Ο.Τ.Ε.:lol:

Es_PagAn
07-09-06, 19:52
Στην περιοχή σας έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας την 23/8/2006


Αλλά η Forthnet που μου είχε στείλει μάλιστα σχετικό email ΠΡΙΝ από το 15αύγουστο ότι μόλις ο ΟΤΕ αναβαθμίσει θα αναβαθμίσουν αυτόματα κι αυτοί, ΣΙΓΑ μην έχουν αναβαθμίσει ακόμα, μετά από 2 εβδομάδες.

chrisyah
07-09-06, 19:57
otenet, forthnet, tellas έχουν αναβαθμίσει απ' όσο γνωρίζω.
Οι υπόλοιποι δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος (HOL, ALTEC κλπ):closed:

H Forthnet ΔΕΝ με έχει αναβαθμίσει ακόμα...

rebeskes
07-09-06, 20:36
εγώ έχω αναβαθμιστεί εδώ και 1μισι βδομάδα περίπου και λέει ότι δεν έχω!!!! (ρε μπας και έκανε λάθος ο οτετζής και με αναβάθμισε?)

Flareman
07-09-06, 20:38
Ρε σεις, καλά όλα αυτά, αλλά εγώ δεν θέλω να μάθω αν αναβαθμίστηκα, αυτό θα το δω στα properties του μόντεμ - εγώ θέλω να μάθω ΠΟΤΕ θα αναβαθμιστώ:cry::cry::cry:

manoulamou
07-09-06, 20:58
Κλασσικές πίπες του Ο.Τ.Ε.:lol:
Συμφωνω απολυτως!
Λεει οτι <<Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας>>
Ομως εχω αναβαθμιστει και απο ΟΤΕ και απο ΟΤΕνετ...
:hmm: :hmm: :hmm:
ΑΧ ναι μωρε, ξεχασα: την ειχα ζητησει εγω την αναβαθμιση.:rofl:

Λοιπον μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα! Ειναι ενα χρησιμο εργαλειο για οσους
ή δεν εχουν router ή δεν ξερουν πως να το ψαξουν :p για να δουν τον διπλασιασμο.
Οι περιοχες εμφανιζονται συνολικα, οχι τα dslams ή καθε αριθμος (ασχετως αν τον ζητα μεμονωμενα).
Yπαρχουν ακομα δοκιμες, εξ ου και η ασταθεια: δεν ειναι και τοσο ευκολη δουλεια ο μαζικος διπλασιασμος
τοσων γραμμων.
Και τελος πρεπει να γινει και η αντιστοιχη αναβαθμιση των ISPs
και δεν εχουν ανακοινωσει ολοι επισημως αν, τι και πως θα την κανουν!!!

leandros
07-09-06, 21:04
αναβαθμίστηκα στα Χανιά από 22/08

gemballa
08-09-06, 02:48
Δεν μπορω να καταλαβω ποια η χρησιμοτητα ενος "εργαλειου" που σου λεει αυτο που βλεπεις και μονος,συνηθως καποιο εργαλειο σου λεει αυτο που δεν βλεπεις αλλα στη ελλαδα ειμαστε πρωτοποροι βλεπεις.....;) ;)

sharky
08-09-06, 02:51
... Corfu-Town will be upgraded in 12 years ...


eat your tong!

Trifyllenia
08-09-06, 03:05
otenet, forthnet, tellas έχουν αναβαθμίσει απ' όσο γνωρίζω.
[/B]

Το ότι έχει ανακοινωθεί αναβάθμιση από αυτούς τους ISP δε σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί κιόλας...Δεν έχουν αναβαθμίσει ολοκληρωτικά τίποτα ακόμα!:whistle: :oops:

aiolos.01
08-09-06, 03:05
Και σε εμένα λάθος λέει. Έχω αναβαθμιστεί απο τις 24/8 και ακόμα λέει οτι στην περιοχή μου δεν έχει ολοκληρωθεί... :whistle:

Trifyllenia
08-09-06, 03:09
Είσαι απλά από τους τυχερούς ;) :)


by pOTE
Αριθμός τηλεφώνου: 21097*****
Στην περιοχή σας έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας την 27/8/2006

Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 7/9/2006
Επόμενη ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 14/9/2006

Xαχαχα εκείνη τη μέρα αναβαθμίστηκα εγώ! Τελευταία με αφήσαν:p

corrado
08-09-06, 03:30
Καιρος ηταν..... αν και η αναβαθμιση απο οτι ειδα και απο αλλους ειναι μονο για τα ματια του κοσμου, οποιος πιασει πανω απο 800-900 να μου τρυπησει τη μυτη.
To οτι την πουλανε τους πειραξε, τοσα χρονια που μας επινε το αιμα για να βολευονται αυτοι και οι παρεα τους ηταν καλα... Πουλα τους οσο οσο, μπας και ερθει και κανενας αλλος....
Κλεινοντας, θα αναφερω το γνωστο: OTE? Π O T E !!!

cipher
08-09-06, 03:59
Εγώ είχα κάνει σύνδεση 512 αρχές Αυγούστου. Βάσει της σελίδας του πΟΤΕ:
Στην περιοχή σας έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας την 30/8/2006
Τελευταία ενημέρωση μηχανής Αναβάθμισης : 7/9/2006

Και τώρα ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί το router μου δείχνει 512/128... :mad: :rant:

eon.s60@
08-09-06, 06:43
Ωραία η υπηρεσία αλλά βγάζει οτι δεν έχω αναβαθμιστεί, ενώ έχω...

Τι περίμενες φιλε μου? Είναι ποτε δυνατόν να βγάλει κάτι ο ΟΤΕ και γενικά κάτι που στηρίζεται στο δημόσιο και να είναι αξιόπιστο? ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ!!! Τι ψάχνεις να βρείς τώρα...

enterhere
08-09-06, 07:59
otenet, forthnet, tellas έχουν αναβαθμίσει απ' όσο γνωρίζω.
Οι υπόλοιποι δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος (HOL, ALTEC κλπ)


H HOL από 30/8 έχει αναβαθμίσει υην γραμμή μου από 512 σε 1024.
Τώρα περιμένω τον ΟΤΕ να δω πότε θα με αναβαθμίσει...

Catchphrase
08-09-06, 08:45
Έστι είναι, όπως τα λες.
Στην Νέα Κηφισιά, στην ίδια πολυκατοικία, υπάρχουν αναβαθμισμένες και μη αναβαθμισμένες τηλέφωνικές γραμμές. Το site του oteshop δίνει:
" Στην περιοχή σας δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση ADSL ταχύτητας."

Ακόμα χειρότερα. Στη δουλειά έχουμε 2 γραμμές adsl. Η μία (512) αναβαθμίστηκε η άλλη (1024) όχι

kirilos2000
08-09-06, 09:32
Κι όλο περιμένω...περιμέενωωωω :drunk:

nw_raptor
08-09-06, 09:52
Παιδιά, δε λέει πως δεν έχετε αναβαθμιστεί. Λέει πως δεν έχει *ολοκληρωθεί* η αναβάθμιση στην περιοχή σας. Ηρεμία.

Πάντως εδω Λαμία έχω αναβαθμιστεί. Στην Αθήνα ακόμα...

Chris_Nik
08-09-06, 10:57
Ωραία η υπηρεσία...:oneup:

kyramas
08-09-06, 11:17
Βασικά η χρησιμότητα αυτής της πατάτας είναι αν σου βγάλει ότι, ναι, ολοκληρώθηκε ο διπλασιασμός στην περιοχή σου και εσένα σε ξεχάσανε να τους πάρεις και να τους τα χώσεις.

Το "εργαλείο" αυτό αναφέρει περιοχές και όχι τηλεφωνικές συνδέσεις.

Πάντα πρωτοπόρος ο ΟΤΕ !! :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.