PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με...



InCoRrEcT
14-01-11, 21:49
Καλησπερα σε ολους,
Πριν απο καποιες μερες ειχα το εξης προβλημα:
Εχασα επικοινωνια για μερικα δευτερολεπτα με frankurt,με οσες ip και sites ηταν frankfurt.
Οταν πηρα τηλεφωνο τη forthnet και την ρωτησα μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα αλλα μολις σταματησα να ειμαι ευγενικος μου ειπαν οτι υπηρχε ενα προβλημα και οτι θα λυνοταν συντομα.
Αυτο λυθηκε λοιπον μετα απο λιγες ωρες.
Απο χθες εχω θεμα.
Χωρις να αποσυγχρονιζει το router,χανω το εσωτερικο δικτυο.Δεν απανταει το router.
Το θεμα ειναι οτι μαζι με το LAN πεφτει και το ασυρματο.
Δε στρωνει με κανενα τροπο εκτος απο router reboot.
Δοκιμασα να βαλω διαγορετικα DNS καρφωτα κτλ.
Δοκιμασα δευτερο router αλλα το προβλημα παραμενει.
Αρχιζω και εκνευριζομαι πραγματικα...
οποιος μπορει ας βαλει ενα χερακι...η θα αναγκαστω να βαλω εγω στη forthnet...

jdtech
15-01-11, 00:33
Το εσωτερικό δίκτυο δεν μπορεί να έχει σχέση με τον πάροχο. Θα μπορούσε να έφταιγε το ρουτεράκι αλλά αφού δοκίμασες και με δεύτερο τότε ούτε αυτό είναι. Το πρόβλημα λοιπόν είναι στον υπολογιστή σου. Θα σου πρότεινα να βάλεις καρφωτές τις Ip στους υπολογιστες που βρίσκονται στο τοπικό σου δίκτυο για σιγουριά.

InCoRrEcT
15-01-11, 00:39
Το εσωτερικό δίκτυο δεν μπορεί να έχει σχέση με τον πάροχο. Θα μπορούσε να έφταιγε το ρουτεράκι αλλά αφού δοκίμασες και με δεύτερο τότε ούτε αυτό είναι. Το πρόβλημα λοιπόν είναι στον υπολογιστή σου. Θα σου πρότεινα να βάλεις καρφωτές τις Ip στους υπολογιστες που βρίσκονται στο τοπικό σου δίκτυο για σιγουριά.

ολες καρφωτες ειναι.
το προβλημα δεν ειναι στο pc μου γιατι ολα τα pc εχουν το ιδιο θεμα...
Next one

psyxakias
15-01-11, 07:32
@InCoRrEcT: ασχέτως αν η forthnet αντιμετωπίζει προβλήματα δικτύου κατά διαστήματα, είναι απίθανο (αν όχι αδύνατο) να ευθύνεται για πρόβλημα που αφορά το εσωτερικό δίκτυο σου. Στις ασύρματες & ενσύρματες συνδέσεις του LAN σου, χρησιμοποιείς απλά το router ή μεσολαβεί κάποιο επιπλέον switch / access point;

Αν χρησιμοποιείς μόνο τον router τότε το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα και να κολλάει ολόκληρος ο router, αλλά αναφέρεις ότι δοκίμασες ήδη και άλλον. Εναλλακτικά αν έχεις switch ή/και access point, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά σε συνδυασμό με το router. Αν θες πες μας μερικά πράγματα παραπάνω, όπως ποιους routers έχεις δοκιμάσει και την τοπολογία του δικτύου σου (αν δεν είναι απλά router -> Η/Υ).

Μερικές ερωτήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν στο troubleshooting:
όταν συμβαίνει αυτό, μπορείς να κάνεις ping στο router ή σε κάποιον άλλον Η/Υ στο LAN;
έχεις κοιτάξει στα logs του/των Η/Υ σου (Event viewer για windows ή /var/log/messages για unix/linux) αν υπάρχει κάποιο μήνυμα, όπως IP conflict, arp warnings ή κάτι σχετικό;
το πρόβλημα συμβαίνει και με ενσύρματη και με ασύρματη σύνδεση; όταν δηλαδή συμβεί στη μία, συμβαίνει και στις δύο;

ΥΓ. Καλό θα είναι να αποφύγουμε εκνευρισμούς / αντιπαραθέσεις με άλλα μέλη, διότι δε θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος. ;)

cmaniac
15-01-11, 11:56
Με κάποιο τρόπο μπουκωνεις και τα δυο ρουτερακια. Ποια χρησιμοποιείς?

InCoRrEcT
15-01-11, 17:37
@InCoRrEcT: ασχέτως αν η forthnet αντιμετωπίζει προβλήματα δικτύου κατά διαστήματα, είναι απίθανο (αν όχι αδύνατο) να ευθύνεται για πρόβλημα που αφορά το εσωτερικό δίκτυο σου. Στις ασύρματες & ενσύρματες συνδέσεις του LAN σου, χρησιμοποιείς απλά το router ή μεσολαβεί κάποιο επιπλέον switch / access point;

Αν χρησιμοποιείς μόνο τον router τότε το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα και να κολλάει ολόκληρος ο router, αλλά αναφέρεις ότι δοκίμασες ήδη και άλλον. Εναλλακτικά αν έχεις switch ή/και access point, μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά σε συνδυασμό με το router. Αν θες πες μας μερικά πράγματα παραπάνω, όπως ποιους routers έχεις δοκιμάσει και την τοπολογία του δικτύου σου (αν δεν είναι απλά router -> Η/Υ).

Μερικές ερωτήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν στο troubleshooting:
όταν συμβαίνει αυτό, μπορείς να κάνεις ping στο router ή σε κάποιον άλλον Η/Υ στο LAN;
έχεις κοιτάξει στα logs του/των Η/Υ σου (Event viewer για windows ή /var/log/messages για unix/linux) αν υπάρχει κάποιο μήνυμα, όπως IP conflict, arp warnings ή κάτι σχετικό;
το πρόβλημα συμβαίνει και με ενσύρματη και με ασύρματη σύνδεση; όταν δηλαδή συμβεί στη μία, συμβαίνει και στις δύο;

ΥΓ. Καλό θα είναι να αποφύγουμε εκνευρισμούς / αντιπαραθέσεις με άλλα μέλη, διότι δε θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος. ;)

Αρχικα ευχαριστω για την σοβαρη απαντηση,
Ξεκιναω με τις απαντησεις...
1) Δεν απανταει κανενα ping πουθενα.
2) Το μονο Warning που εχω στα Events ειναι το ακολουθω "Name resolution for the name ****** timed out after none of the configured DNS servers responded."
3) Συμβαινει και στα δυο.Πεφτουν και τα δυο ταυτοχρονα.

Το main routerακι μου ειναι το Netgear DGN2000 και το δευτερο ειναι το Linksys WAG200G.Και ειναι router -> Η/Υ

........Auto merged post: InCoRrEcT πρόσθεσε 31 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με κάποιο τρόπο μπουκωνεις και τα δυο ρουτερακια. Ποια χρησιμοποιείς?

Πολυ σωστα,αλλα η ερωτηση μου ειναι...υπαρχει πιθανοτητα αυτο που μπουκωνει τα routers να ειναι ο παροχος και οχι καποιο απο τα PC?
Σιγουρα το προβλημα δεν ειναι στο wireless.Το απενεργοποιησα και παλι τα ιδια.
Το θεμα ειναι οτι τα routers πεθαινουν εντελως,καθως μετα κοβεται εντελως το traffic τους.

P.S.: Παρομοιο προβλημα εχει και ενας φιλος,αλλα αν κανει Disable το δικτυο και Enable σε εκεινον στρωνει.σε εμενα οχι.

cmaniac
15-01-11, 22:08
Αν δεν τρεχεις torrent με απειρες συνδεσεις, τοτε 2 ειναι τα τινά.

α) Καποιος υπολογιστης του δικτυου σου εχει κολλησει καποιο σοβαρο malware
β) Το λογισμικο των router ειναι προβληματικο και θελει αναβαθμιση

Δοκιμασε το

OpenWAG200 (http://openwag200.sourceforge.net/), για το Linksys
DGN2000 DGTeam Firmware (http://dgteam.ilbello.com/index.php?pid=17), για το NetGear

InCoRrEcT
15-01-11, 22:47
Αν δεν τρεχεις torrent με απειρες συνδεσεις, τοτε 2 ειναι τα τινά.

α) Καποιος υπολογιστης του δικτυου σου εχει κολλησει καποιο σοβαρο malware
β) Το λογισμικο των router ειναι προβληματικο και θελει αναβαθμιση

Δοκιμασε το

OpenWAG200 (http://openwag200.sourceforge.net/), για το Linksys
DGN2000 DGTeam Firmware (http://dgteam.ilbello.com/index.php?pid=17), για το NetGear


δοκιμαζω και εχει ο Θεος...
Ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.