PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ping και αποσυνδέσεις



pappous_soulis
15-01-11, 01:25
Καλησπερίζω τη κοινότητα.

Εδώ και δυο χρόνια έχω μια δυάρα γραμμή Conn-X φοιτητικό.
Πριν δυο μήνες περίπου ξεκίνησαν τα προβλήματα. Αρχικά είχα καθημερινές αποσυνδέσεις, ενώ δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα παλιότερα. Το'κανα γαργάρα και δεν έδωσα σημασία. Όσο πέρναγε ο καιρός όμως γινόντουσαν όλο και πιο συχνές, μέχρι που ήρθαν οι γιορτές. Εκεί λοιπόν λίγες μέρες πριν τα χριστούγεννα αρχίσαν τα προβλήματα με το ping. Κάθε μεσημέρι όποτε έβαζα κάποιο online παιχνίδι έπρεπε να ανεχτώ το ανεβασμένο ping μαζί με τα σπαστικά lagspikes. Αυτό επαναλαμβανόταν και νωρίς τα βράδια. Η κατάσταση χειροτέρεψε σε σημείο που δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με τους servers. Να φανταστείτε πως έκανα ping τον ftp της otenet και έβγαζε μέσο όρο 1500+ms (μαζί με packet loss). Τότε κάλεσα το τεχνικό τμήμα, και δήλωσα βλάβη. Περάσαν μέρες, τα προβλήματα παραμέναν, ο τεχνικός δεν με είχε επικοινωνήσει, οπότε πήρα πάλι και ξανά δήλωσα βλάβη. Μετά από κάνα δυο μέρες με πήρε ο τεχνικός και μου είπε πως ήταν τη προηγούμενη στη περιοχή και έλεγξε τη γραμμή στο πυλώνα έξω απ'το σπίτι και είδε πως ήταν εντάξει.

Οπότε το πρόβλημα πρέπει να εντοπίζεται στο σπίτι.

Έχω δοκιμάσει να συνδέσω το router απευθείας στη γραμμή με το τηλέφωνο βγαλμένο, και δεν είδα διαφορά, άρα δεν παίζει να έχει πρόβλημα το φιλτράκι. Σκεφτόμουν μήπως φταίει το ίδιο το router αλλά δεν έχω κάποιο να μου περισσεύει να δοκιμάσω. Χρησιμοποιώ ένα παρακμιακό Belkin F5D7634, το οποίο συχνά πυκνά μου κάνει προβλήματα. Συγκεκριμένα, εκεί που μπορεί να σερφάρω στο ίντερνετ, κολλάει και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Δεν ανοίγει σελίδες, τα λαμπάκια του μένουν αναμμένα, και δε μπορώ να μπω καν στο interface του. Οπότε αναρωτιόμουν, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό υπεύθυνο για το lag?

Αναφορικά με τη γραμμή μου τώρα, είμαι στα όρια του DSLAM. Τα στατιστικά της γραμμής είναι 19dB noise margin και άγνωστο attenuation (για κάποιο λόγο δεν μου βγάζει τιμή για αυτό) για το downstream, ενώ για upstream 12dB noise και 63dB attenuation. Ξέρω πως τα νούμερα αυτά είναι τραγικά, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οπότε σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να έχει φορτωθεί το δίκτυο του πανεπιστημίου και το πρόβλημα να είναι γενικό για τις φοιτητικές συνδέσεις.

alex24
15-01-11, 03:11
Οσο για τα Pings ειναι αναλογα με την κινηση του ΕΔΕΤ και οχι της ΟΤΕΝΕΤ γιατι εχεις φοιτητικο και παιρνεις ip απο την σχολη σου....Τωρα για τις αποσυνδεσεις μπορει να φταιει το μοντεμ ή κατι στην εσωτερικη καλωδιωση το σπιτιου σου κοιταξε το.....

maik
16-01-11, 17:01
Χρησιμοποιώ ένα παρακμιακό Belkin F5D7634, το οποίο συχνά πυκνά μου κάνει προβλήματα. Συγκεκριμένα, εκεί που μπορεί να σερφάρω στο ίντερνετ, κολλάει και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Δεν ανοίγει σελίδες, τα λαμπάκια του μένουν αναμμένα, και δε μπορώ να μπω καν στο interface του. Οπότε αναρωτιόμουν, υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό υπεύθυνο για το lag?

Αφου το λες και μονος σου. Αλαξτο το ρημαδι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.