PDA

Επιστροφή στο Forum : κολλάει ο PC & δεν βλέπει τους σκληρούς



stavpal1
23-02-04, 22:32
Ρε σείς, έχω ένα πρόβλημα με τους σκληρούς δίσκους... Έχω win2000SP2, μητρική ASUS P4TE, 3 σκληρούς & DVD & CDRW. Μερικές φορές (ανά κάτι εβδομάδες ή και μήνες) συμβαίνει το εξής: ενώ έχω κανονικά ανοικτό το PC (ασχέτως αν είναι στο Internet ή όχι), μπορεί να κολλήσει τελείως. Άμα κάνω reboot, επανηλημένως, δεν βλέπει κανένα σκληρό ούτε CD ή παραμένει στο "Press F4 το SKIP". Άμα σβήσω το PC και το ξανανάψω, δουλεύει κανονικά. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Greg
23-02-04, 22:43
Λοιπόν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ...
win2000sp6 , ASUS A7M266, IBM DeskStar 40GB, κλπ

τώρα... που μπορεί να είναι το πρόβλημα:
1. Ρώτησα και μου είπαν ότι μπορεί να είναι πρόβλημα μνήμης... αυτό δεν αποκλείεται για τα κολλήματα, αλλά γιατί να μην βλέπει τον HD όταν επανεκκινεί?
2. Υπέθεσα ότι κάτι δεν πάει καλα με το καλώδιο... δεν το άλλαξα (πήρα για να το αλλάξω), αλλά το ψέκασα (τις επαφές) με αντιδιαβρωτικό spray... αυτό μου έλυσε το πρόβλημα ... είχα 1-2 κολλήματα τη μέρα!!! και κάπου κάπου δεν γινοταν εκκίνηση του ΗΥ. Αν ξαναπαρουσιάσει προβλήματα μάλλον θα αλλάξω το καλώδιο.
3. Πριν από το 2, άλλαξα τροφοδοτικο, το οποίο δεν έδειξε να λύνει το πρόβλημα (έβαλα 400W).

Παντως οι συνθέσεις μας ψιλομοιάζουν, δεν ξέρω τι δίσκο έχεις.

Αυτά... αν χρειαστείς κάτι στην διάθεσή σου.

kadronarxis
23-02-04, 22:49
Αναβάθμιση BIOS κάνατε;
Μήπως φταίει το τσιπάκι που είναι υπεύθυνο για τη νότια γέφυρα της μητρικής.
Άντε γερά!

stavpal1
23-02-04, 23:45
Αναβάθμιση BIOS έχω κάνει. Έχω Pri Master WD400BB, Pri Slave WD2000JB (τον τρίτο σκληρό τον έχω σε κάρτα-κοντρόλερ Promise). Μνήμες έχω 4*128 RDRAM (512 σύνολο), και καινούριο τροφοδοτικό (420W). CPU P4 1.9GHz. Ά, έχω και dualboot Win2000 (o 200άρης - ΝΤFS) & WinME (ο 40αρης - FAT32). Το πρόβλημα το παρουσιάζει σπάνια - είχε 3-5 μήνες από το τελευταίο "κόλλημα". Reboot είτε με Ctrl + Alt +Del ή με το Reset ή με τον διακόπτη - πάντα το ίδιο συμβαίνει. Όταν "χάνονται" χάνονται τα πάντα (σκληροί & Cd) ή μπορεί να περιμένει στο "Press F4 το SKIP" (όταν βλέπει τους σκληρούς).

kadronarxis
23-02-04, 23:51
Το έχω πάθει και εγώ μωρέ αυτό, στον server στη δουλειά. Με το bios σταμάτησε να το κάνει, έβαλα το τελευταίο service pack, κάτι έφταιγε από ότι θυμάμαι με τον controller που βλέπει του δίσκους. Το ξέρω ότι από το bios δεν φαίνονται οι δίσκοι, αλλά πίστεψέ με, μετά το τελευταίο service pack, δεν είχα πρόβλημα.

Μυστήρια πράγματα...

stavpal1
24-02-04, 08:47
Να δοκιμάσω δηλαδή να βάλω Win2kSP6, έτσι? Αν είναι να το κάνει έτσι μια στις τόσο δεν με πειράζει, αρκεί να μην είναι κανά πρόβλημα στο hardware και να μην αρχίσει να το κάνει πιο συχνά.

The_StarGazer
24-02-04, 09:40
Ενας ακομα λογος που μπορει να παριουσιαζονται τετοια κουφα ειναι να ακουμπαει η M/Β στο case και να κανει καποιο βραχυκυκλωμα. Συμβαινει αρκετα συχνα. Στο προηγουμενο PCακι ειχα βαλει μονωτικη ταινια απο πισω (στην Μ/Β) σε αρκετα σημεια εκτος εννοειται κατω απο την CPU.

@ ADSLgr.com All rights reserved.