PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet...με τις ώρες της!!



Public_union2000
07-09-06, 12:22
Καλημέρα...σχεδόν!
με 1024 σε γραμμή Οτέ.
8:00 - 10:00 περίπου 768/210
10:00 - 14:00 περίπου 148/95
14:00 - 20:00 περίπου 268/120
20:00 - 00:00 περίπου 328/221

Τα παραπάνω τα έστειλα σαν παράπονο στην 4νετ και μου τηλεφώνησαν σήμερα το πρωί στο κινητό μου(2 ραδιόφωνα έχουν την σύνδεση αυτή γι αυτο.. αλλιώς!!!)και μου λένε ότι δεν είναι θέμα 4νετ γιατί καλύπτουνε το Bandwidth άλλα είναι θέμα Οτε γιατί το dslam τους έχει φόρτο εργασίας αυτές τις ώρες....
Μου λέει επίσης οτι και να απευθυνθώ στον Οτε θα μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή και οτι με το 1/3 της ταχύτητας είναι καλυμμένοι.
Απλή ερώτηση εγώ τώρα...Γιατί να βάλω 1024 και να έχω 348 την περισσότερη ημέρα?
Απάντηση(πιθανή)...Γιατί είσαι μ*(%#ας όπως και οι περισσότεροι από εμάς που δεν έχουμε κάνει κάτι δραστικό να τελειώσει επιτέλους αυτό το δούλεμα από όλους αυτούς.
Προσωπικά θα το τραβήξω όσο μπορώ,όσοι δύναμη έχουν 2 σταθμοί θα την νιώσουν...
Ρε φίλε...Αν δεν μπορείς να μου δώσεις βενζίνη...Την μου δίνεις την φεράρι με 1000 ευρω?:hmm:


Αυτά τα λίγα....Α,Λαμία εδώ...Χειρότερα δέν γίνετε.1 dslam στον κέντρο και αυτό μου φαίνεται με αναβάθμιση το κάνανε να κουμπώνει 2048(δεν είμαι σίγουρος άλλα έτσι άκουσα, ράδιο αρβύλα).

Ελπίζω κάποτε να μάθουν να χρησιμόποιουν τα λεφτά που μας δίνουν για να παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες και όχι να τσεπώνουν όσα μπορούν χωρίς μελλοντικές βλέψεις....
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά και Τροχός είναι θα γυρίσει !!!Ο ότε θα γίνει ιδιωτικός τελικά...
Αυτο τώρα για εμάς τους ιντερνετόφιλους θα είναι καλό ή όχι?Ας ρωτήσουμε τον Κυρ Μανώλη τον αρχι-τεχνικό τους πού έχει τελειώσει ΟΑΕΔ ελαιοχρωματιστής...

angelos-gr
07-09-06, 12:27
Public_union2000 δεν βγάζεις άκρη...το dslam σου έχει 482 πόρτες ελεύθερες αλλά απο ότι έχω καταλάβει ο πΟΤΕ δεν έχει ανοιξει ακόμα το bandwith.Όλοι είμαστε σε αναμονή....Μπορουμε να κάνουμε και αλλιώς?

psyxakias
07-09-06, 12:30
Κι όμως σωστά σου τα είπαν.. άλλωστε τι περίμενες και εσύ, να γίνουμε Σουηδία σε ένα βράδυ; :p

1. Τα περισσότερα προβλήματα απόδοσης (ως τώρα) οφείλονται στις γραμμές του ΟΤΕ και όχι στους ISPs
2. Η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη και θεωρείται βλάβη μόνο αν είναι κάτω του 1/3 της ταχύτητας, διότι πληρώνεις ADSL όχι μισθωμένη.
3. Άμα αναβαθμίστηκε το DSLAM σου, έχεις μάλλον περισσότερες πιθανότητες μπουκώματος λόγω φοβερής "οργάνωσης" του ΟΤΕ
4. Εάν ενδιαφέρεσαι για επαγγελματική χρήση και σταθερές ταχύτητες, ρίξε μια ματιά σε μισθωμένες.. έκει μπορείς και να έχεις υψηλές απαιτήσεις στη ταχύτητα.

Το πιθανότερο είναι να βελτιωθεί η κατάσταση αφού τελειώσουν όλες οι αναβαθμίσεις και ξεκινήσουν οι ISPs να προωθούν τις δικές τους γραμμές (γιατί ως τώρα οι περισσότεροι απλώς μεταπωλούν γραμμές του ΟΤΕ).

Πάντως δε χάνεις τίποτα να πάρεις στον ΟΤΕ (τηλ. 121) και να διαμαρτυρηθείς πάντως, πέρα από το χρόνο σου και τη ψυχική σου ηρεμία. Αλλά θα έχεις μια ελπίδα.. :rofl:

[Edit] Αυτό περί σταθμών ομολογώ πως δε το κατάλαβα, μάλλον εννοείς ότι φοβηθήκαν και σε κάλεσαν μέχρι και στο κινητό επειδή εκπροσωπείς δύο Ρ/Σ; Σιγά... και τους υπόλοιπους στο κινητό μας καλούν ;)

Public_union2000
07-09-06, 12:33
Public_union2000 δεν βγάζεις άκρη...το dslam σου έχει 482 πόρτες ελεύθερες αλλά απο ότι έχω καταλάβει ο πΟΤΕ δεν έχει ανοιξει ακόμα το bandwith.Όλοι είμαστε σε αναμονή....Μπορουμε να κάνουμε και αλλιώς?

Έχεις τρίκιο...
Ψίτ...Βρε μπάς και να συνεννοούμαστε πότε θα μπαίνει ο καθένας μάς?
Εσένα τι σου είπαν?
Μού φαίνεται παρόλη την χαρά μου για την αναβάθμιση θα βλέπω την 1024 από την
:lock::lol:

Public_union2000
07-09-06, 12:35
Αλλά θα έχεις μια ελπίδα.. :rofl:

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία....αλλα πεθαίνει.:rofl::rofl::rofl::rofl:
Καλά τα έιπες ψυχάκια αλλα όταν θα με πάνε στο δαφνί με τίς βλακέιες που μου λέει ο Κυρ Μανώλης να δούμε τι ταχύτητες θα πιάνω εκεί :rofl::rofl::rofl:!!!

"Αυτό περί σταθμών ομολογώ πως δε το κατάλαβα, μάλλον εννοείς ότι φοβηθήκαν και σε κάλεσαν μέχρι και στο κινητό επειδή εκπροσωπείς δύο Ρ/Σ; Σιγά... και τους υπόλοιπους στο κινητό μας καλούν"

Χμ...μέσα σε 2 ώρες απο την αναφορά???

sdikr
07-09-06, 12:40
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι απλό;
να δοκιμάσεις μιε άλλον πάροχο;

Public_union2000
07-09-06, 12:42
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι απλό;
να δοκιμάσεις μιε άλλον πάροχο;

Άν δέν κάνω λάθος ενοείς Isp?
Αν ναί δέν υπάρχει πρόβλημα με την 4νετ από ότι μου λένε.
Μπορώ να βρώ κανένα demo απο Οτέ?

Πύρρος
07-09-06, 12:44
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την OTEnet να τους δώσεις τα στοιχεία σου και να σε πάρουν τηλέφωνο αργότερα (ίσως ΠΟΛΥ αργότερα) για τους κωδικούς.

Μπορείς να πάρεις για €6 το τελευταίο RAM για να δοκιμάσεις την Altec 2 μήνες.

Public_union2000
07-09-06, 12:49
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την OTEnet να τους δώσεις τα στοιχεία σου και να σε πάρουν τηλέφωνο αργότερα (ίσως ΠΟΛΥ αργότερα) για τους κωδικούς.

Μπορείς να πάρεις για €6 το τελευταίο RAM για να δοκιμάσεις την Altec 2 μήνες.

Χμ...1024???Άν ειναι να το αγοράσω να δούμε...Ευχαριστώ για το tip(την πληροφορία ήθελα να πω) ;)

jess455929
07-09-06, 14:17
Ηθελα να ρωτισω κατι. Τα Demo τα δεινουν εταιριες για να δεις την διαφορα σωστα? Μπωρει καπιως να μου PM κανα Demo για 1-2 ωρες γιατι μεχρι να τηλ και να τους δωσω στοιχεια και να με παρουν πολλλλλλλλλυ αργοτερα χερω πολυ. Αμα ειπαρχει κανενα Demo για 1-2 ωρες απο σας ας με πμ κανεις

iliosr
07-09-06, 15:30
Και εγώ με Otenet έχω μεγάλες διακυμάνσεις στην ταχύτητα.
Πως θα εξακριβώσω ότι φταίει ο ΟΤΕ και όχι η ΟΤΕΝΕΤ.
Μου φαίνεται ποιό φτηνή η αναβάθμιση στον ΟΤΕ - ιδιόκτητο δίκτυο ο ΟΤΕ, παρά
στα διεθνή κυκλώματα της ΟΤΕΝΕΤ.
Μια απλή σκέψη αν ξέραμε
πόσους πελάτες έχει η ΟΤΕΝΕΤ / το Bandwidth με εξωτερικό να βγάλουμε μια άκρη.

willow
07-09-06, 15:49
Λαμια ε??
Καλα ρε παιδια ποσοι φοιτητες στην λαμια εχουν adsl,εγω απο εκει ειμαι και ουτε ενας γνωστος μου δεν εχει σπτι του (και ειμαι και κοινωνικο παιδι!) τι να κανεις!!

makdimnik
07-09-06, 15:56
Αγαπητοί φίλοι και φίλες τί το ψάχνετε;;;

Η μόνη λύση είναι να φτιάξουν οι πάροχοι το δίκτυό τους και σε τελική ανάλυση να παίρνεις

αυτό που πληρώνεις...

Από Πάτρα σας τα λέω ο αναβαθμισνένος!!! 384 σε 768 και κατεβάζω και χειρότερα απ' ότι

πρίν (Forthnet Fast Internet). Έκανα και εγώ την σκέψη ότι μπορεί να φταίει η Forthnet και όχι

ο ΟΤΕ (ντοπή μου αλλά την εξομολογούμε την αμαρτία) και αγόρασα χθες το RAM

Σεπτεμβρίου με την 1024 την Altecnet. Τα ίδια φίλοι μου, δυστυχώς. Ο ΟΤΕ τα έχει κάνει

μαντάρα...............

ntamp
07-09-06, 15:59
Λαμια ε??
Καλα ρε παιδια ποσοι φοιτητες στην λαμια εχουν adsl,εγω απο εκει ειμαι και ουτε ενας γνωστος μου δεν εχει σπτι του (και ειμαι και κοινωνικο παιδι!) τι να κανεις!!


Πίστεψέ με πολλοί... (Μα δεν το ξέρεις πως οι internetάκιδες, δεν είναι καθόλου κοινωνικοί? :p)
Και `γω Λαμία (1024 -> 2048) και τις περισσότερες ώρες της μέρας έχω "συμμετρική 256".
Όλα τα άτομα (Λαμία) που ξέρω με 4net αντιμετωπίζουν (άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο) προβλήματα στην ταχύτητα.

viardon
07-09-06, 19:06
Αλλος ενας στην λιστα των παραπονεμενων... λοιπον αγορασα 1024@25€.... στελνω email στην Forthnet μολις πηρα χαμπαρι οτι ο ΟΤΕ μου εκανε 2Mbps την γραμμη ρωτωντας τους ποτε θα μου αναβαθμησουν την συνδεση παραθετοντας παραλληλα και το σχετικο email που μου ειχαν στειλει.... περασαν οι μερες... αναβαθμιστηκα στα 2MBS και ξαφνικα προχθες με παιρνουν τηλ να με ρωτησουν ακουσον ακουσον.....:lol: :lol: ΝΑΙ γεια σας απο Forthnet καλουμε ... λαβαμε το email σας και θελαμε να σας ρωτησουμε αν παρατηρησατε καποια αλλαγη στις ταχυτητες..... !!!!!!!! και εγω τους ειπα ΝΑΙ εκτος βεβαια με συνδεσεις του εξωτερικου.... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ διοτι εχει ποσες μερες που η ταχυτητες ειναι χειροτερες απο 1024.... Ειναι δυνατον αρχειο 100Mb απο το rapidshare να κατεβαινει με μεσο ορο 65kb/s !!!!!!!!! Σιγουρα γινεται ενας χαμος λογο των upgrade και ειναι 12 μερες πισω στην 4νετ :whistle: :whistle: κυριολεκτικα.... αλλα αμα ηταν να καναμε τοσο πανικο για να μας κανουν δωρεαν αναβαθμηση και να εχουμε χαμηλοτερες ταχυτητες ας μας αφηναν στα 1024 με 100αρια σταθερα ....

ntamp
07-09-06, 20:04
Επίσης κάτι άλλο που συμβαίνει (το επιβεβαίωσα και με κάποιους άλλους χρήστες 4net στη Λαμία)
Όταν έχουμε ανοικτά torrents (με μέση ταχύτητα download 6-7KB και upload 3-4KB) και πάμε να ανοίξουμε σελίδα ή να δούμε τα mail μας, αργεί τραγικά!!
Δε μπορώ να καταλάβω εάν φταίει η forthnet ή o OTE, πάντως όταν ο αριθμός connection ανεβαίνει υπάρχει πρόβλημα.

nmavro73
07-09-06, 20:42
Κανε ένα netstat να δείς πόσοι είναι συνδεδεμένοι στον υπολογιστή σου. Εσύ μπορεί να βλέπεις μικρές ταχύτητες αλλα οι ανοικτές συνδέσεις είναι ΠΟΛΛΕΣ. Κατέβασε ένα προγγαμμα currports.exe απο το tucows καλύτερα και θα δείς γιατί νεκρώνουν τα πάντα
Επίσης η ταχύτητα στο p2p εξαρτάται και από το τι δίνει ο άλλος.
Εγώ έβαλα και ένα patch στο tcp/ip για να μην έχω μόνο δέκα συνδέσεις ανοικτές( άλλος λόγος που τα p2p έχουν μικρή ταχύτητα στα xp και νεκρώνουν τα πάντα με p2p

ntamp
08-09-06, 03:40
Διάβασε ξανά τι έγραψα.

WAntilles
08-09-06, 03:52
Η FORTHnet έχει πρόβλημα από την περασμένη Πέμπτη το πρωί και κάποια στιγμή αργότερα το επιβεβαίωσε.

Ουδέποτε από τότε όμως ανακοίνωσε κάποιος από την εταιρία, ότι λύθηκε το πρόβλημα.

Άρα παραμένει να υφίσταται - φαίνεται και από τη συμπεριφορά της σύνδεσης άλλωστε.

Tem
08-09-06, 07:22
ακόμα μία περίοδος προβλημάτων με Forthnet επομένως

nmavro73
08-09-06, 08:11
Διάβασε ξανά τι έγραψα.

Είδα τι έγραψες. Το περίεργο θα ήταν να μην είχες πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα ουτε forthnet ούτε OTE, μείωσε τον αριθμό αυτών που μπορούν να συνδεθούν στον υπολογιστή σου και δες τι γίνεται

Madness
08-09-06, 14:17
Κλασσικά.............2 το βράφυ και δεν πήγαινε πάνω απο 70κβ σε 2048................και μετά λένε οτι είναι ο ΟΤΕ.....Η κλασσική απάντηση.....

Lord_Rutherford
08-09-06, 14:39
Βασικά κάτι παίζει λίγο.

Χθες κατέβαζα κάτι απο τόρρεντ με 80 και δεν άνοιγε καμιά σελίδα και τώρα πάλι το ίδιο και έχω ping με το google 100! Μακάρι να μείνει έτσι!

andromedanet
08-09-06, 15:03
Και ποιος provider δεν ειναι ετσι..ολοι τα ιδια Φκατα ειναι :P:P

aris21
08-09-06, 15:07
ακόμα μία περίοδος προβλημάτων με Forthnet επομένως

Συμφωνώ απολύτως. Τι να κάνεις. Υπομονή.:oneup:

ntamp
08-09-06, 15:39
Και ποιος provider δεν ειναι ετσι..ολοι τα ιδια Φκατα ειναι :P:P

Τουλάχιστον στη Βέροια που είχα ΟΤΕnet (1024) δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα!!! 100% ικανοποιημένος!

Tasos21
08-09-06, 18:34
Οταν μου παρειχε την ADSL ο OTE ήμουνα σε ολα ΟΚ. (ειχα συνδεση Forthnet)
Από τότε που έβαλα Forthnet ADSL (1 Bill) εχω προβληματα με το ανοιγμα των σελιδων. Κατεβαζει κανονικα

Μηπως φταινε τα spyware και μου τρωνε τα resources? Εχω πολλα ESTABLISHED και SYS_CON οταν γραφω Netstat στο DOS.

jess455929
08-09-06, 18:38
Δοκιμασε τον καλυτερο browser αυτη την στιγμη στον κοσμο τον firefox και πες μου..

nnn
08-09-06, 19:09
Οταν μου παρειχε την ADSL ο OTE ήμουνα σε ολα ΟΚ. (ειχα συνδεση Forthnet)
Από τότε που έβαλα Forthnet ADSL (1 Bill) εχω προβληματα με το ανοιγμα των σελιδων. Κατεβαζει κανονικα

Μηπως φταινε τα spyware και μου τρωνε τα resources? Εχω πολλα ESTABLISHED και SYS_CON οταν γραφω Netstat στο DOS.
Τρέχεις κάποιο πρόγραμμα p2p και τα έχεις αυτά ?
Έχεις ψαχτεί καθόλου ?

Καλώς ήρθες.

dkazaz
08-09-06, 19:54
Μια μικρή παράθεση - προτίνω να μην αφήνετε τη 4νετ να λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ, εκτός αν έχετε ξεχωριστή γραμμή ADSL από ΟΤΕ.

Εάν έχετε συμβόλαιο με τη 4νετ, τα του ΟΤΕ είναι πρόβλημα δικό της. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτό που διαφημίζει, ας μην το προσφέρει. Η ας πει 'Forthnet ADSLμε ταχύτητα περίπου 1024, αλλά παίζει μέχρι και 384... :p )

Εγώ όποτε μου λένε ιστορίες για ΟΤΕ, αυτό τους λέω και συνήθως συμμορφώνονται...

nikosl
09-09-06, 02:01
den exeis forthnet?
den ksereis ti xaneis!!!

(απόσπασμα από τη διαφήμηση της Forthnet):rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Tasos21
09-09-06, 03:11
Χρησιμοποιω firefox κανονικα κι εχω προβλημα.
Ναι, emule χρησιμοποιω. Λετε να φταιει αυτο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.