PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυθαίρετη διακοπή σύνδεσης και email



knightrider
15-01-11, 22:39
Καλησπέρα σε όλους,

την Τρίτη 11 Ιανουαρίου η Forthnet προχώρησε σε ξαφνικη και απροειδοποίητη διακοπη της σύνδεσης μου καθώς και του email μου. Η εξήγηση τους είναι ότι έχει δοθεί εντολή από τον ΟΤΕ, υπονοώντας ότι έχω κάνει αίτηση για μεταφορά σε διαφορετικό πάροχο (κάτι το οποίο ο ΟΤΕ δεν επιβεβαιώνει). Δυστυχώς για μένα δεν έχω προβεί σε καμία τέτοια κίνηση καθώς είμαι πελάτης της Forthnet για περίπου 10 χρόνια. Το θέμα όπως με ενημέρωσαν "εξετάζεται" και θα έχω απάντηση τη Δευτέρα για το τί πήγε στραβά. Εν τω μεταξύ έκανα αίτηση για άμεση προώθηση (η οποιά δεν έχει γίνει ακόμα)των email μου σε διαφορετική διεύθυνση καθώς τόσα χρόνια το έχω για επαγγελματική χρήση. Μιλώντας με την "εξυπηρέτηση πελατών" με διαβεβαίωσαν ότι τα email μου αποθηκεύονται στον server και μόλις ενεργοποιηθεί η προώθηση θα τα λάβω. Σήμερα το απόγευμα έστειλα από άλλο email στο email μου της Forthnet λαμβάνωντας άμεση απάντηση ότι το email του παραλήπτη δεν υπάρχει.

1) Ποιό το νόημα της προώθησης από έναν λογαριασμό ο οποιός δεν υπαρχει πια. Με έχουν διαγράψει τελείως.
2) Έχουν το δικαίωμα να διακόπτουν απροειδοποίητα συνδέσεις και λογαριασμούς email χωρίς την υπογραφή του πελάτη?
4) Βρίσκομαι στο Λονδίνο για μεταπτυχιακές σπουδές και έχω επικοινωνία με φορείς, τράπεζες, υποψήφιους εργοδότες από τους οποίους περιμένω απαντήσεις. Θα με αποζημιώσει η Forthnet ή μήπως θα με προσλάβει και δεν πρέπει να ανησυχώ?
5) Θα μπορούσα να κινηθώ νομικά εναντίον της Forthnet?

Ευχαριστώ

giorgos_marko
16-01-11, 00:39
Kαλησπέρα φιλε μου ,
Θα μπορουσες να μας δωσεις καποιες περαιτερω πληροφοριες για να σε βοηθησουμε? Για αρχη εχεις συνδεση 2play η μονο internet? Καταρχήν για να εχει γινει διακοπη υπηρεσιας χρειαζετε ενα χρονικο διαστημα περιπου μιας week με 10 μερες, αρα ας δουμε πρωτα τι μπορει να εχει γινει απο μερια σου αυτην την περιοδο. Αν εχεις 2play οι λογοι διακοπης ειναι ειτε οικονομικοι ( σπανιο αφου ενημερωνεσαι με sms σε κινητο ) ειτε αιτημα σε αλλο παροχο που ΚΑΝΟΝΙΚΑ σημαινει αίτηση με υπογραφη του κατοχου αλλα παλαιοτερα καποιες εταιριες εκαναν και τηλεφωνικά αιτησεις ηχογραφωντας την συνομιλια.
Αν εχεις μονο Internet και τηλεφωνια απο οτε στα παραπανω υπαρχει η περιπτωση να εχει γινει καποια αλλαγη σε λογαριασμο του οτε οπως αλλαγη αφμ κατοχου αλλαγη επωνυμιας κατοχου αλλαγη ΔΑΠ ακομα και ανεξοφλητος λογαριασμος σημαινει διακοπη μιας και το internet ''ψαχνει'' να βρει το τηλ και αυτο δε υπαρχει Προσωπικα νομιζω οτι μιας και εσυ εισαι σε Λονδινο ισως κατι τετοιο εχει γινει ..
Σε καθε περιπτωση το μαιλ μετα απο διακοπη υπηρεσιας διατηρει τα εισερχομενα μαιλ που εχει για ενα μηνα αλλα με ειδιkη αιτηση προωθησης μαιλ με ταυτοτητα κατοχου λογαρισμου forthnet μπορουν να προωθωνται τα μαιλ σε αλλο λογαριασμο σου πχ yahoo.gr

Παντα φιλικα καλες σπουδες

knightrider
16-01-11, 01:21
Στη Forthnet έχω μόνο Internet και τηλεφωνία ΟΤΕ. Οι λογαριασμοί έχουν πληρωθεί κανονικά και ΟΤΕ και Forthnet και ο λόγος δεν είναι αυτός. Όλες οι συνδέσεις είναι στο όνομα του πατέρα μου οπότε οποιαδήποτε αλλαγή στοιχείων ΑΦΜ κλπ θα ήταν εν γνώση του, αφού ζει στο σπίτι στο οποίο βρίσκεται η σύνδεση. Εάν είχε πρόβλημα λοιπόν ο ΟΤΕ θα είχε κόψει το τηλέφωνο κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί. Η αίτηση για προώθηση έχει γίνει αλλά το ζήτημα είναι ότι από την Τρίτη μέχρι και σήμερα, όποιος μου έχει στείλει email λαμβάνει απαντητικό μήνυμα ότι δεν υπάρχει αυτό το email. Άρα δεν αποθηκεύονται πουθενά. Έχουν το δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο χωρίς να έχουν ειδοποιήσει κανέναν?

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

sdikr
16-01-11, 02:21
Ακόμα και αίτηση να έχεις κάνει για διακοπή έχουν υποχρέωση να κρατάνε ενεργό το email για 6 μήνες,
οπότε σε αυτό το κομμάτι είναι φαουλ,
Τώρα το τι μπορείς να κάνεις, δυστυχώς όχι πολλά,

psyxakias
16-01-11, 10:18
Ξεκινώντας να διαβάσω το 1ο post σου, η πρώτη μου σκέψη ήταν "να δεις που δε θα είναι στο όνομά του η γραμμή". Ρώτησε τον πατέρα σου εάν θυμάται να είχε λάβει, τους τελευταίους μήνες/εβδομάδες, κάποιο τηλεφώνημα ή επίσκεψη που του πρότειναν να πληρώνει λιγότερα για το τηλέφωνο (επικαλούμενοι ότι είναι ακόμα και από τον ΟΤΕ). Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τον ξεγέλασαν.

Είτε συμβαίνει κάτι τέτοιο είτε όχι, θα πρέπει να σου δώσουν από την Forthnet αντίγραφο της ακύρωσης για να δεις πως συνέβη. Τώρα όσον αφορά το e-mail, είναι καθαρά θέμα της σύμβασης (και της νομοθεσίας, αν καλύπτει κάτι τέτοιο).

jkoukos
16-01-11, 11:19
Μου θυμίζει την περίπτωση με τα πεθερικά μου στο χωριό. Για καλή μας τύχη είχαμε ανέβει κάποιο Σαββατοκύριακο και βρήκαμε υπογεγραμμένη και έτοιμη για αποστολή αίτημα μεταφοράς στη Cosmoline. Ψάχνοντας διαπιστώσαμε ότι σε όλα τα πακέτα δεν παρέχει internet παρά μόνο τηλεφωνία. Μάλιστα στο τηλέφωνο είχαν παρουσιαστεί ως συνεργαζόμενοι με τον ΟΤΕ, προσφέροντας οικονομικά πακέτα "χωρίς πάγιο". Άντε τώρα ηλικιωμένοι άνθρωποι να καταλάβουν τη διαφορά.

Πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση ο λογαριασμός του email παραμένει ενεργός για κάποιο διάστημα.
Για την HOL (http://www.hol.gr/default.asp?pid=299&la=1&ct=23&artid=187) είναι 2 μήνες (με προώθηση σε άλλο λογαριασμό) και συνολικά 6 μήνες αυτόματη απάντηση για τη νέα διεύθυνση στους αποστολείς αλληλογραφίας.

gcf
16-01-11, 11:30
Αυτό για τη διατήρηση και προώθηση μετά τη διακοπή επιβάλλεται από την εεττ σε όλους τους παρόχους και σηκώνει σχετική καταγγελία.
http://goo.gl/fzePt
Εκτός αυτού ένας δικηγόρος ίσως μπορεί να τεκμηριώσει αγωγή για διαφυγόντα κέρδη.

Lapetr
16-01-11, 14:18
Άν υπάρχει κάποιος αίτηση διακοπής από τον ΟΤΕ τότε μπορείς να την ζητήσεις και αν όντως ισχύει τότε πρέπει να φάει και λίγο κρα ο ΟΤΕ που σου επιβεβαιώνει κιόλας ότι κάτι τέτοια δεν έχει γίνει. Ζήτα την αίτηση διακοπής.

knightrider
16-01-11, 17:26
Σας ευχαριστό πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πιστεύοντας τα λεγόμενα του πατέρα μου, ότι δηλαδή ουδέποτε απάντησε θετικά στα τηλεφωνήματα από άλλες εταιρίες, σημαίνει ότι έχουν κάνει λάθος ή από τον ΟΤΕ ή από τη Forthnet. Τη Δευτέρα θα μου πει η Forthnet εαν υπάρχει η σχετική αίτηση διακοπής ή εάν και ποιός έχει κάνει λάθος.
¨
sdikr: Εάν υποχρεούνται λοιπόν να κρατούν ενεργό το email για 6 μήνες είναι απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο να το απενεργοποιούν την επόμενη κιόλας μέρα. Έκανα την αίτηση για προώθηση την επόμενη μέρα και ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί.

gcf: Σε ευχαριστώ πολύ για το link. Το κρίσιμο διάστημα είναι μεταξύ της αίτησης μου για προώθηση και την ημέρα που επιτέλους θα ενεργοποιήσουν την προώθηση (ελπίζω Δευτέρα). Ήταν υποχρεωμένοι σε αυτό το μεσοδιάστημα να κρατάνε τα email μου και τον λογαριασμό μου ανοιχτό??

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να φαίνεται σε πολλόυς υπερβολική η αντίδραση μου για χαμένα email 1 εβδομάδας, αλλά μου είναι δύσκολο και πιθανότατα αδιάφορο για εσάς, να σας εξηγήσω ότι είμαι σε διαδικασία εύρεσης εργασίας, με αιτήσεις και επικοινωνία σε εταιρίες και γραφεία εύρεσης εργασίας σχεδόν καθημερινά και πολλές φορές ο μόνος τρόπος επικοινωνίας είναι το email. Χωρίς να ανφέρω τα βιογραφικά που αυτή τη στιγμή αναφέρουν ένα ανενεργό email.

mrsaccess
16-01-11, 17:37
Δυστυχώς η Forthnet έχει τη πλέον αντι-επαγγελματική συμπεριφορά όσο αφορά τους λογαριασμούς email και είναι αδύνατο να βρεις το δίκιο σου στο απαράδεκτο support τους.

Στην ανάγκη αγόρασε μια dial-up από αυτούς ώστε να ενεργοποιηθεί ξανά το email σου και σιγά - σιγά άλλαξε σε κάτι πιο μόνιμο, πχ gmail. Προσωπικά τους ενοχλούσα επί μήνες και ουδέποτε μου το έφτιαξαν. Έκανα το παραπάνω και έφυγα από αυτούς μια και καλή μετά από 10 χρόνια που ήμουν συνδρομητής τους.

sdikr
16-01-11, 17:42
Σας ευχαριστό πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πιστεύοντας τα λεγόμενα του πατέρα μου, ότι δηλαδή ουδέποτε απάντησε θετικά στα τηλεφωνήματα από άλλες εταιρίες, σημαίνει ότι έχουν κάνει λάθος ή από τον ΟΤΕ ή από τη Forthnet. Τη Δευτέρα θα μου πει η Forthnet εαν υπάρχει η σχετική αίτηση διακοπής ή εάν και ποιός έχει κάνει λάθος.
¨
sdikr: Εάν υποχρεούνται λοιπόν να κρατούν ενεργό το email για 6 μήνες είναι απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο να το απενεργοποιούν την επόμενη κιόλας μέρα. Έκανα την αίτηση για προώθηση την επόμενη μέρα και ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί.

gcf: Σε ευχαριστώ πολύ για το link. Το κρίσιμο διάστημα είναι μεταξύ της αίτησης μου για προώθηση και την ημέρα που επιτέλους θα ενεργοποιήσουν την προώθηση (ελπίζω Δευτέρα). Ήταν υποχρεωμένοι σε αυτό το μεσοδιάστημα να κρατάνε τα email μου και τον λογαριασμό μου ανοιχτό??

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να φαίνεται σε πολλόυς υπερβολική η αντίδραση μου για χαμένα email 1 εβδομάδας, αλλά μου είναι δύσκολο και πιθανότατα αδιάφορο για εσάς, να σας εξηγήσω ότι είμαι σε διαδικασία εύρεσης εργασίας, με αιτήσεις και επικοινωνία σε εταιρίες και γραφεία εύρεσης εργασίας σχεδόν καθημερινά και πολλές φορές ο μόνος τρόπος επικοινωνίας είναι το email. Χωρίς να ανφέρω τα βιογραφικά που αυτή τη στιγμή αναφέρουν ένα ανενεργό email.

Δεν είναι η πρώτη τους φόρα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3909715

Mikelangelo
16-01-11, 18:48
Μωρέ χίλιες φορές καλύτερα ένα ανεξάρτητο mail π.χ. gmail ακόμα και για επαγγελματικό, παρά αυτά που τραβάς/τραβάμε/τραβάνε τώρα.
Και σιγά το "παραπάνω" που θα μου δώσει ένα web mail (ούτε καν pop access δεν έχει), της μορφής @forthnet.gr, @otenet.gr @hol.gr κλπ κλπ

knightrider
16-01-11, 19:07
Δυστυχώς το κατάλαβα με τον χειρότερο τρόπο. Από εχτές άνοιξα gmail και προσπαθώ να μαζέψω ότι μπορώ. Εκτός του ότι θα χάσουν έναν ακόμη πελάτη 10ετίας δεν θα ήθελα να σταματήσω εκεί γνωρίζοντας ότι ήταν υποχρέωση τους να κρατάνε τα email μου όλη αύτή την εβδομάδα. Εκτός από καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα ήθελα να απευθυνθώ σε δικηγόρο για αγωγή/μήνυση.

billstamaniac
16-01-11, 21:16
ααπο οτι καταλαβα εχεις SLLU μεριζομενο βρογχο αν οντως ισχυει αυτο μπορει να εχει γινει διακοπη κ απο καποια αλλαγη που μπορει να εχεις ζητησει να γινει στον ΟΤΕ πχ . αν ζητησεις αλλαγη ονοματος στον ΟΤΕ για να την κανει σου κοβει την SLLU που εχεις ενεργοποιημενη απο αλλο παροχο

sdikr
16-01-11, 21:25
ααπο οτι καταλαβα εχεις SLLU μεριζομενο βρογχο αν οντως ισχυει αυτο μπορει να εχει γινει διακοπη κ απο καποια αλλαγη που μπορει να εχεις ζητησει να γινει στον ΟΤΕ πχ . αν ζητησεις αλλαγη ονοματος στον ΟΤΕ για να την κανει σου κοβει την SLLU που εχεις ενεργοποιημενη απο αλλο παροχο

Και πάλι έχουν υποχρέωση να κρατήσουν το email για 6 μήνες

jkoukos
16-01-11, 21:40
Και πάλι έχουν υποχρέωση να κρατήσουν το email για 6 μήνες
Χωρίς να επικροτώ την Forthnet (και την κάθε Forthnet) για την πολιτική της, από που πηγάζει υποχρέωση να κρατά για 6 μήνες τα email;

Αν ισχύουν αυτά που γράφει η ΕΕΕΤ, υποχρέωση έχει μόνο για προώθηση και ενημέρωση.

sdikr
16-01-11, 21:46
Χωρίς να επικροτώ την Forthnet (και την κάθε Forthnet) για την πολιτική της, από που πηγάζει υποχρέωση να κρατά για 6 μήνες τα email;

Αν ισχύουν αυτά που γράφει η ΕΕΕΤ, υποχρέωση έχει μόνο για προώθηση και ενημέρωση.


Για αυτό μιλάω, δεν λέει πουθενά οτι για εξι μήνες θα λέει δεν υπάρχει ο λογαριασμός

jkoukos
16-01-11, 21:51
Άλλο το υπάρχει και τα προωθεί, άλλο τα κρατά και άλλο μπαίνεις στον λογαριασμό.

sdikr
16-01-11, 22:00
Άλλο το υπάρχει και τα προωθεί, άλλο τα κρατά και άλλο μπαίνεις στον λογαριασμό.


Ζητώ συγνώμη, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι έχει υποχρέωση για την προώθηση για 2 μήνες, μάλλον δεν το έγραψα σωστά στα προηγούμενα μηνύματα

jkoukos
16-01-11, 22:07
Σύμφωνοι.
Πάντως, αν ισχύουν αυτά που λέει ο πατέρας του @knightrider, έχει γίνει μεγάλη "πατάτα" είτε από τον ΟΤΕ είτε από την Forthnet.

sdikr
16-01-11, 22:11
Σύμφωνοι.
Πάντως, αν ισχύουν αυτά που λέει ο πατέρας του @knightrider, έχει γίνει μεγάλη "πατάτα" είτε από τον ΟΤΕ είτε από την Forthnet.

η πατάτα είναι καθαρά της forthnet, θα έπρεπε το email να είναι ενεργό (προώθηση) για 2 μήνες, όχι δεν υπάρχει, αυτό σύμφωνα με το τι λέει η ΕΕΤΤ

jkoukos
16-01-11, 22:23
Προώθηση σε ποιόν λογαριασμό αν δεν το δηλώσει ο ενδιαφερόμενος;

Εγώ παράδειγμα, αν ποτέ φύγω από τη HOL, δεν πρόκειται να κάνω καμία κίνηση καθώς δεν τον χρησιμοποιώ. Που θα μου τα προωθεί τη HOL;

Θα μου πεις βέβαια ότι δείχνει επαγγελματισμό να ενημερώσεις τον πελάτη σου για αυτή την δυνατότητα, έτσι ώστε να αποκλείσεις και περιπτώσεις σαν την παρούσα.

sdikr
16-01-11, 22:27
Προώθηση σε ποιόν λογαριασμό αν δεν το δηλώσει ο ενδιαφερόμενος;

Εγώ παράδειγμα, αν ποτέ φύγω από τη HOL, δεν πρόκειται να κάνω καμία κίνηση καθώς δεν τον χρησιμοποιώ. Που θα μου τα προωθεί τη HOL;

Θα μου πεις βέβαια ότι δείχνει επαγγελματισμό να ενημερώσεις τον πελάτη σου για αυτή την δυνατότητα, έτσι ώστε να αποκλείσεις και περιπτώσεις σαν την παρούσα.


ο κανονισμός δεν λέει τι πρέπει να κάνει ο χρήστης λέει τι πρέπει να κάνει ο πάροχος, νομίζω οτι απο εκεί και πέρα δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να βρούμε το λάθος αλλου

knightrider
16-01-11, 22:29
Άλλο το υπάρχει και τα προωθεί, άλλο τα κρατά και άλλο μπαίνεις στον λογαριασμό.

Συμφωνώ. Για αυτό ακριβώς θα ήθελα να μάθω τί υποχρέωση έχει ο πάροχος. Την προώθηση δεν μου την αρνήθηκε η Forthnet. Αλλά μέχρι να γίνει χάνεις τα email σου? Έχουν την υποχρέωση να τα κρατάνε στον server τους και πριν ενεργοποιηθεί η προώθηση?

jkoukos
16-01-11, 22:39
ο κανονισμός δεν λέει τι πρέπει να κάνει ο χρήστης λέει τι πρέπει να κάνει ο πάροχος, νομίζω οτι απο εκεί και πέρα δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να βρούμε το λάθος αλλου


Συμφωνώ. Για αυτό ακριβώς θα ήθελα να μάθω τί υποχρέωση έχει ο πάροχος. Την προώθηση δεν μου την αρνήθηκε η Forthnet. Αλλά μέχρι να γίνει χάνεις τα email σου? Έχουν την υποχρέωση να τα κρατάνε στον server τους και πριν ενεργοποιηθεί η προώθηση?
Γι' αυτό και στο άλλο θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=465393) έγραψα "Θα ήθελα πολύ να μάθω, αν κάποιος γνωρίζει, τι ακριβώς προβλέπει ο νόμος (και ποιος είναι)".
Γιατί από το απλό κείμενο της ΕΕΕΤ δεν ξεκαθαρίζονται τα ερωτήματα.
Εύχομαι πάντως ειλικρινά να βρεις άκρη.

giorgos_marko
25-01-11, 12:20
Kαλημέρα φίλε μου
Είχες μήπως καποιο νεότερο με την περιπτωση σου? Ενημερώθηκες μήπως τον λόγο διακοπής?

@ ADSLgr.com All rights reserved.