PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκεψεις για 4Mbit γραμμη..



willow
07-09-06, 15:39
καλησπερα!

θα μαθατε πιστευω την ανακοινωνη της forthnet οτι μεσα στο πρωτο διμηνο του 2007 θα εχει δικα της dslam και θα διπλασιασει τις γραμμες εως 4mb...Αναρωτιεμαι αν η Οτενετ εχει την δυνατοτητα να κανει κατι παρομοιο..τις σκεψεις σας παρακαλω..!!:hmm:


willow

Gordito
07-09-06, 15:45
εχω αναλογες σκεψεις,ιδιως τωρα που ενω εχει διπλασιαστει η γραμμη μου σερνομαι λες και εχω dial up(με Conn-X)
Αλλα εγω προσωπικα ειμαι της λογικης να μην πηδαμε κατευθειαν σε καινουργια πραγματα,ασε λιγο την Forthnet να ωριμασει Και απο Φλεβαρη-Μαρτη βουρ στον πατσα:p

willow
07-09-06, 19:48
να πηδαμε να πηδαμε :p
αν κανω αιτηση για forthnet αντι για otenet απο 1/3 θα κινουμε θεωρητικα σε 4mb γραμμη!!

No-Name
07-09-06, 19:50
Η ΟΤΕΝΕΤ στο λέω με σιγουριά όσο είναι θυγατρική του ΟΤΕ δεν πάιζει να βάλλει llu μιάς και θα δίνει ταχύτητες ισάξιες και των adsl προσβάσεων του μπαμπά ΟΤΕ
ήδη όταν ξεκίνησε μάχη ΟΤΕ VS OTENET με τα 2mbps έκανε πίσω η 2η ;)

Reef
07-09-06, 20:09
παιδια μηπως βιαζεσται πολυ? ποιες περιοχες ακριβως προτιθεται να καλυψει η forthnet με δικο της δικτυο?

No-Name
07-09-06, 20:11
Μέσα στο site της όταν επιλέξεις τον έλεγχο διαθεσιμότητας σου αναφέρει βάσει του τηλεφωνικου σου αριθμού.
Πίστεψε με η 4νετ βιάζεται πιο πολύ

willow
08-09-06, 17:26
Ναι βιαζεται,αλλα για εμενα που θελω να κανω συνδεση τωρα,με βολευει να πιστευω οτι τον μαρτη θα κινουμε σε διπλασιες ταχυτητες..ολα ειναι θεμα marketing πιστευω...

NoYmErOs
08-09-06, 20:21
Πιστεύω ότι άμα δώσει ο ΟΤΕ 4mbps θα δώσει και η 4νετ με llu... οπώτε έχουμε ακόμα μέλλον.

katafitos
08-09-06, 20:35
Ειναι πολλα τα Mbit και μεχρι να δημιουργησουν την "αναγκη" θα περασει αρκετος καιρος.
Εδω τα 2Mbit δε εκλεισαν ουτε μηνα! Ετσι οπως ειναι τα πραγματα ειναι σαν να εχεις ενα impreza για να οδηγεις μεσα στην Αθηνα.

papdoux
08-09-06, 20:55
πηγαινε πρωτα και δαιβασε τα προβληματα που εχουν στην HOL που δινει ηδη 4mbit απο δικο της dslam (οχι ενοικιαση του ΟΤΕ). Επειδη νομιζω οτι τα ιδια θεματα θα υπαρχουν και με τn 4net οταν ξεκινησει να δινει τις δικες της adsl ισως σε βοηθησει να αποφασισεις καλυτερα

GoG
08-09-06, 21:34
να πηδαμε να πηδαμε :p
αν κανω αιτηση για forthnet αντι για otenet απο 1/3 θα κινουμε θεωρητικα σε 4mb γραμμη!!

Θα μεινω στο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ φιλε μου...!

anon
08-09-06, 21:46
Το πρόβλημα με τις μεγάλες ταχύτητες στον ΟΤΕ (που δεν δίνει ενω τεχνικά μπορεί), είναι ότι δημιουργούν "αθέμιτο" ανταγωνισμό στα μισθωμένα HellasCOM που είναι ακριβά και φυσικά πολύ προσοδοφόρα. Πχ μια γραμμή 512 Αθήνα - Θεσσαλονίκη κοστιζει περίπου 1000 / μήνα (ίσως λιγότερο με τις τελευταίες μειώσεις). Εαν έδινε όμως ADSL 2048/512 τότε με δύο τέτοιες γραμμές είχες το ίδιο κύκλωμα (σχεδόν... μιλάμε για ADSL). Μπορεί να μην ήταν ίδιο με την HellasCOM (ειδικά για φωνή), αλλά το κόστος θα ήταν εξωπραγματικά χαμηλότερο (σκεφτειτε, 2 Χ 2Mbps ADSL, μιλάμε για περίπου 50 - 100 ευρώ το μήνα). Αρα μιλάμε για το 1/10 έως 1/20 του κόστους. Θα μπορούσαμε δηλαδή να βάλουμε πχ 4 ADSL στο κάθε σημείο και να έχουμε 2Mbps σύνδεση με κόστος 200-300 ευρώ... Που τα χίλια.... Γιαυτό και δεν ανεβάζουν το upload (ο σημαντικότερος λόγος).

Οι λοιποί πάροχοι δεν έχουν τόση ευρεία πελατεία σε μισθωμένα, και όπου έχουν, είναι με τιμές χαμηλότερες απο τον ΟΤΕ, άρα έχουν μικρότερο έρεισμα για την προσφορά μεγάλων ταχυτήτων. Δυστυχώς ο ΟΤΕ είναι εγκλωβισμένος σε μια νοοτροπία πολύ παλαιά (σύνδρομο ΑΤΜ) και σιγά - σιγά, εαν συνεχίσει έτσι, θα χάνει πελατεία σε όλο και περισσότερους τομείς.... Και ειδικά στους εξαιρετικά προσοδοφόρους.......

iliask
09-09-06, 21:36
E γιαυτό θα τον πουλήσουν τώρα που προλαβαίνουν και μέτα έχει ο θεός !!!!!!

nanas
13-09-06, 17:17
μέχρι το 2008 ο ΟΤΕ θα το παει 8 ΜΒps

διαβάστε λίγο την εξέλιξη της ΒΤ (την οποία μιμείται) και θα καταλάβετε.

καλά παμε αλλά για ADSL2+ μας βλέπω να αργούμαι πολύ να φτάσουμε Γαλλία και Γερμανία.

nanas
13-09-06, 17:18
μέχρι το 2008 ο ΟΤΕ θα το παει 8 ΜΒps

διαβάστε λίγο την εξέλιξη της ΒΤ (την οποία μιμείται) και θα καταλάβετε.

καλά παμε αλλά για ADSL2+ μας βλέπω να αργούμαι πολύ να φτάσουμε Γαλλία και Γερμανία.
λίγη υπομονή παιδιά και θα φτάξει το πράγμα. πολιτική βούληση υπάρχει πάντως

Tem
13-09-06, 18:36
ADSL2+ δίνει και η ΗΟΛ :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.