PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδρομητές Β' διαλογής:"Οι άτυχοι με 256 σύνδεση"



oal331
07-09-06, 17:58
Μόλις σήμερα ενημερώθηκα τηλεφωνικά από εκπρόσωπο της HOL ότι όλες οι παλιές συνδέσεις από 384 και πάνω θα αναβαθμιστούν χωρίς χρέωση, αλλά εμείς οι "άτυχοι" πελάτες της εταιρίας που είχαμε επιλέξει κάποτε την 256 σύνδεση, θα παραμείνουμε στα 256 !


Άραγε τι διαφοροποιεί την εμπορική πολιτική το 128, με τα 256, 384, 512, 1024 ?


Θεωρείτε εσείς σωστή αυτή την αντιμετώπιση ? (Κάτι σαν συνδρομητές β' διαλογής μου ακούγεται .........)


Τι προτείνετε να κάνω τέλος Σεπτεμβρίου που λήγει η συνδρομή μου?



OAL331

manoulamou
07-09-06, 18:13
Ισχυει για ολους τους ISP αυτο δυστυχως.
Γιατι λεει δεν ειναι η τυποποιημενη γραμμη 384/128 που δινει ο ΟΤΕ.
Μπορουν να αναβαθμιστουν μονο οι συνδεσεις οι ανω των 384/128.
Το ιδιο προβλημα εχουν και οι συνδρομητες της forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=728279&postcount=74).

chrand
07-09-06, 18:27
Εμένα στην Forthnet την αναβαθμίσανε.

Downstream532.8 Kbps( = 0.5 Mbps )
Upstream160.9 Kbps( = 0.2 Mbps )

manoulamou
07-09-06, 18:37
Για δωσε λεπτομερειες για το πριν και το μετα.
Γιατι πολυ προσφατα ειχε γινει ολοκληρη συζητηση (το ψαχνω το τοπικ)
συγκεκριμενα για τις χαμηλες 256 που δεν θα αναβαθμιζονταν,
και το τι θα επρεπε να κανουν οι συνδρομητες για να διπλασιαστουν δωρεαν...
Ηταν για την HOL:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=740873&highlight=256%2F128#post740873

sdikr
07-09-06, 19:44
Εγώ έχω αγοράσει συνδρόμη anyaccess 100 και περιμένω να μου την κάνουν anyaccess2000 και γρήγορα παρακαλώ!

Τελικά ξέρουμε τι άγοραζουμε; ή οχι;

Ivanthes
07-09-06, 21:38
Ρε παιδια εμενα με πηραν χθες για να μου πουν να παρω την προσφορα 6+6 μηνες οταν λειξει η συνδρομη μου και μου ειπαν οτι οταν διπλασιασει ο ΟΤΕ τις ταχυτητες θα διπλασιασουν και την ταχυτητητα της δικης μου 256αρας. Τι γινεται τελικα?

blend
08-09-06, 03:02
Εγώ έχω αγοράσει συνδρόμη anyaccess 100 και περιμένω να μου την κάνουν anyaccess2000 και γρήγορα παρακαλώ!

Τελικά ξέρουμε τι άγοραζουμε; ή οχι;

Δυό χρόνια τώρα έχω το Office500 στην HoL με καλές ταχύτητες. Πρίν δέκα μέρες με αναβάθμησαν στο 1000 (έχω 2048 απο ΟΤΕ). Απο εκείνη την ημέρα και μέχρι τώρα, κατεβάζω με 18-20 μάξιμουμ, οποιαδήποτε ώρα.

Σε επικοινωνία μου σήμερα με το τεχνικό τμήμα, επέμεναν οτι το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ, μέχρι που τους έστειλα τεστ που έκανα με άλλους ISPs και δεν ήξεραν τι να μου πουν.

Μίλησα με τον πωλητή που με έχει αναλάβει και αφού του έκανα σαφές οτι δεν μασάμε χορταρικά, τον παρακάλεσα να με βγάλει απο την λίστα ανανέωσης της σύμβασης.

Και για να απαντήσω στο ερώτημα σου συνάδελφε, Οχι, δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε.

Απο εδώ και πέρα ο σερβερ μου στην Τανζανία και ISP του μηνός.

Εχουμε καταντήσει οι μετανάστες του ελληνικού ιντερνέτ.

Φτάνει!

:down:

Spanos
08-09-06, 03:19
Μόλις σήμερα ενημερώθηκα τηλεφωνικά από εκπρόσωπο της HOL ότι όλες οι παλιές συνδέσεις από 384 και πάνω θα αναβαθμιστούν χωρίς χρέωση, αλλά εμείς οι "άτυχοι" πελάτες της εταιρίας που είχαμε επιλέξει κάποτε την 256 σύνδεση, θα παραμείνουμε στα 256 !


Άραγε τι διαφοροποιεί την εμπορική πολιτική το 128, με τα 256, 384, 512, 1024 ?


Θεωρείτε εσείς σωστή αυτή την αντιμετώπιση ? (Κάτι σαν συνδρομητές β' διαλογής μου ακούγεται .........)


Τι προτείνετε να κάνω τέλος Σεπτεμβρίου που λήγει η συνδρομή μου?



OAL331

H γραμμή σου θα γίνει 768 έτσι και αλλιώς. Άρα μπορείς να πληρώσεις μια μικρή διαφορά και να αναβαθμίσεις και τη σύνδεση του ISP.

zafx
08-09-06, 03:22
Χαζοί είναι να τους διπλασιάσουν τους 128/256άρηδες; (δεν τους επικροτώ, ίσα ίσα το αντίθετο)

Αφού μπορούν να το αποφύγουν και δεν τους υποχρεώνει κανείς, γιατί να μην το κάνουν;

Ο Ο.Τ.Ε θα διπλασίαζε τις γραμμές αν δεν τον υποχρέωνε η ΕΕ; Αμφιβάλλω...

NaGR
08-09-06, 03:30
Σε επικοινωνία μου σήμερα με το τεχνικό τμήμα, επέμεναν οτι το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ, μέχρι που τους έστειλα τεστ που έκανα με άλλους ISPs και δεν ήξεραν τι να μου πουν.


blend απο ποιους ISP έκανες τεστ? άλλαξε τίποτα μετά το τηλ σου? (μια απο τα ίδια ζω και εγώ ως προς τις ταχύτητες)

blend
08-09-06, 03:56
blend απο ποιους ISP έκανες τεστ? άλλαξε τίποτα μετά το τηλ σου? (μια απο τα ίδια ζω και εγώ ως προς τις ταχύτητες)

Με Altec και Forthnet. Κορυφαία η Altec...

Τι να αλλάξει μετά το τηλεφώνημα??? :hmm:

Απλά γέμισε το καλάθι τους των αχρήστων με άλλο ένα παράπονο πελάτη.

Και το δικό μου με την Χολ...

Σιγά μην ασχοληθούν... Τα φράγκα τα πήρανε....

sdikr
08-09-06, 13:33
Χαζοί είναι να τους διπλασιάσουν τους 128/256άρηδες; (δεν τους επικροτώ, ίσα ίσα το αντίθετο)

Αφού μπορούν να το αποφύγουν και δεν τους υποχρεώνει κανείς, γιατί να μην το κάνουν;

Ο Ο.Τ.Ε θα διπλασίαζε τις γραμμές αν δεν τον υποχρέωνε η ΕΕ; Αμφιβάλλω...

Δεν το υποχρεώσε καμια ΕΕ ;)

oal331
08-09-06, 21:33
Όπως έγραψα η γραμμή μου έχει ήδη αναβαθμιστεί σε 768/192 εδώ και καμιά δεκαριά μέρες.

Κανένας ISP δεν θα έκανε αναβάθμιση γιατί δεν το υποχρεώνει κανείς να το κάνει. Επειδή όμως υπάρχει ο ανταγωνισμός για αυτό και αναβαθμίσανε τις 384/512/1024.

Επειδή ο ανταγωνισμό δεν είχε 128 & 256 για αυτό και αυτή την κατηγορία πελατών τους την θεωρούν Β' διαλογής και δεν κάνουν παροχές. Δικαίωμα τους βέβαια

Αυτοί όμως που έχουν 12 ή 256 μόλις λήξει η συνδρομή τους δεν νομίζω πως θα ξανα-προτιμήσουν HOL ούτε για την αντιμετώπιση αυτή αλλά ούτε και για το "καλό Help desk" της :rtfm:

Αν δεν είχει αυτό @ath.forthnet.gr Νομίζω η Forthnet θα ήταν η επόμενη επιλογή μου, αλλά τελικά σκέφτομαι για Otenet ή Tellas χωρίς προαγορά συμβολαίου.

Ivanthes
10-09-06, 02:19
Κανοντας τεστ στο testmy.net 6 φορες μου εβγαλε 446, 283, 433, 302, 418, 439 και 419kbs. Αυτο δε σημαινει οτι αναβαθμιστηκε η συνδεση μου απο 256 σε 512?
Παντως δεν ειδα καμμια διαφορα με πριν στο κατεβασμα αρχειων απο το Ιντερνετ. Στον δε λογαριασμο μου δε λεει πουθενα τι ταχυτητα εχω.Στο router λεει 192 / 768. Αυτο ειναι ομως του ΟΤΕ ή της HOL?

sakis_the_fraud
10-09-06, 05:13
ψαξε λιγο το θεμα!!!

μπορει να εχεις αναβαθμιστει!!! (κατι ψιλα αλλα κατι ειναι και αυτο!)

oal331
10-09-06, 10:34
Εμένα πάντως όχι

:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 267 Kbps about 0.27 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 33 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 1)
Test Time:: 2006/09/10 - 12:21am
Bottom Line:: 5X faster than 56K 1MB Download in 31.03 sec
Tested from a 2992 kB file and took 91.765 seconds to complete
Download Diagnosis:: May need help : running at only 28.43 % of your hosts average (hol.gr)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-0M3X1OBWK
User Agent:: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322) [!]


***********************************************

Είναι κρίμα πάντως κάποιες εταιρείες να ακολουθούν "ταμειακή πολιτική" προς τους πελάτες τους και όχι έξυπνη εμπορική πολιτική με μέρκετινγκ κινήσεις. Προφανώς δεν θα κόστιζε πολλά στην HOL να αναβαθμίσει τους 128 & 256 σε 512 ή έστω 384.

Και εξηγώ γιατί: συνήθως όσοι έχουν 128 ή 256 δεν κατεβάζουν τεράστιους όγκους data αλλά επέλεξαν asdls για να γλιτώσουν από την χρονοχρέωση της dialup. Άσε που στους περισσότερους πιθανόν να λήγει η συνδρομή σε λίγο καιρό, άρα και πάλι το όποιο κόστος θα ήταν μικρό. Μετά ας διαμόρφωωε έτσι τις συνδρομές της ώστε η νέες ταχύτητες να έχουν και τις αντίστοιχες τιμές.

Με τέτοια πολιτική απρόσωπη, βάζει σε σκέψεις κάποιυς πελάτες της να "μετακομίσουν" σε άλλους ISP.

manoulamou
10-09-06, 11:17
Κανοντας τεστ στο testmy.net 6 φορες μου εβγαλε 446, 283, 433, 302, 418, 439 και 419kbs. Αυτο δε σημαινει οτι αναβαθμιστηκε η συνδεση μου απο 256 σε 512?
Παντως δεν ειδα καμμια διαφορα με πριν στο κατεβασμα αρχειων απο το Ιντερνετ. Στον δε λογαριασμο μου δε λεει πουθενα τι ταχυτητα εχω.Στο router λεει 192 / 768. Αυτο ειναι ομως του ΟΤΕ ή της HOL?
Αφου εχεις router, γιατι δεν μπαινεις στο web interface του, να δεις τι γινεται?
Πρωτα θα αναβαθμισει πληρως την περιοχη σου ο ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46705), και μετα θα σε αναβαθμισει η HOL.
Διαβασε κι αυτο: <<Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL?>> (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

jimarass
13-09-06, 22:41
Αφου εχεις router, γιατι δεν μπαινεις στο web interface του, να δεις τι γινεται?
Πρωτα θα αναβαθμισει πληρως την περιοχη σου ο ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46705), και μετα θα σε αναβαθμισει η HOL.
Διαβασε κι αυτο: <<Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL?>> (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)
Εμένα με αναβάθμισε η ΗΟΛ. Περιμένω τον ΟΤΕ. 356 -768

Elorant
15-09-06, 04:01
Κι εγώ κάτοχος σύνδεσης 256 με HOL είμαι κι αφού διαπίστωσα πως η εταιρία δεν πρόκειται να μου αναβαθμήσει τη σύνδεση στα 512 αποφάσισα όταν λήξει η συνδρομή μου να φύγω. Πρόκειται για ξεκάθαρη κοροϊδία καθώς σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν μέσες άκρες πως τις συνδέσεις κάτω των 384 δεν τις θεωρούν DSL. Οπότε έχει κι αλλού πορτοκαλιές.

manoulamou
15-09-06, 09:28
Δυστυχως κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει τους ISPs
να κανουν (δωρεαν) τις αναβαθμισεις.
Παντως νομιζω οτι η forthnet τις 256 τις αναβαθμισε τελικως.
Βεβαια οι γραμμες ετσι κι αλλιως θα διπλασιαστουν.
ΑΝ πριν ησουν ευχαριστημενος Elorant για τις υπολοιπες υπηρεσιες της HOL
δεν ξερω, ισως θα επρεπε να κανεις εσυ μια αναβαθμισουλα στα 384.
Eγω ΟΤΕνετ εχω, δεν με νοιαζει, και παραπονα ακουγoνται πολλα για την HOL.

dgt
18-09-06, 16:38
γειά χαρά,

και εγω έχω δύο 256άρες συνδρομες και δεν τις αναβαθμισαν.

εκανα και παράπονα αλλα τιποτα.

στην ουσία πρόκειται για ψιλο γυφτιά

Navigator
19-09-06, 15:48
γειά χαρά,

και εγω έχω δύο 256άρες συνδρομες και δεν τις αναβαθμισαν.

εκανα και παράπονα αλλα τιποτα.

στην ουσία πρόκειται για ψιλο γυφτιά

Exoυν παράδοση σε αυτό.
Και οτι σου πέρνουν πίσω το μόντεμ στο πακέτο τους ειναι καραγυφτιά.

joseph
19-09-06, 16:08
οταν το πήρα εγώ το modem κόστιζε 250 ευρώ , φίλε είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα να σου το δώσουν τζάμπα ... Αντε σταματήστε και εσείς με την πιπίλα του δωρεάν modem γιατί είδαμε πόσοι άντεξαν με τα δωρεάν σκατοmodemάκια ... Εξάλλου αμα δεν σας αρέσει , μην το πάρετε, εγώ ευχαρίστω να το δώσω πίσω για να πάρω κάτι καλύτερο me χρησιδανεισμό πάλι ( σιγά μην κάθομαι να μαζεύω σκουπίδια )

DJ_TEO
19-09-06, 18:38
Κανοντας τεστ στο testmy.net 6 φορες μου εβγαλε 446, 283, 433, 302, 418, 439 και 419kbs. Αυτο δε σημαινει οτι αναβαθμιστηκε η συνδεση μου απο 256 σε 512?
Παντως δεν ειδα καμμια διαφορα με πριν στο κατεβασμα αρχειων απο το Ιντερνετ. Στον δε λογαριασμο μου δε λεει πουθενα τι ταχυτητα εχω.Στο router λεει 192 / 768. Αυτο ειναι ομως του ΟΤΕ ή της HOL?

Εκει βλεπεις την ταχυτητα κυκλωματος του ΟΤΕ. Αφου βλεπεις αυτην την ενδειξη σου εχει αναβαθμισει ο ΟΤΕ το κυκλωμα και οχι η HOL τη συνδρομη γιατι ταχυτητες κοντα στα 400kbps ειναι χαμηλες για γραμμη 768! Αν σου ζητησουν μια μικρη διαφορα παντως αξιζει τον κοπο να πας στα 768 απο τα 256...

Υπερδιπλασιαζεσαι !!! :)

Navigator
20-09-06, 14:05
οταν το πήρα εγώ το modem κόστιζε 250 ευρώ , φίλε είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα να σου το δώσουν τζάμπα ... Αντε σταματήστε και εσείς με την πιπίλα του δωρεάν modem γιατί είδαμε πόσοι άντεξαν με τα δωρεάν σκατοmodemάκια ... Εξάλλου αμα δεν σας αρέσει , μην το πάρετε, εγώ ευχαρίστω να το δώσω πίσω για να πάρω κάτι καλύτερο me χρησιδανεισμό πάλι ( σιγά μην κάθομαι να μαζεύω σκουπίδια )

Το Fon 250 ευρώ δεν ειχε ποτέ οχι βεβαια οτι ήταν και φτηνό.
Για σκουπίδι μόντεμ σου μοιάζει αυτό (http://jetpack.altectelecoms.gr/equipment.html) ?

joseph
20-09-06, 15:17
Μιλάμε για τα δεδομένα του Δεκέμβριου 2005 ... Και 265 το είχα δει τότε ...

Σήμερα είναι άλλα τα δεδομένα ...

mtv
20-10-06, 09:59
e-mail που τους έστειλα.

Αναβαθμίστηκε το dslam που ανήκω από 384 σε 768.
Έχω AnyAccess 256 εδώ και 2 χρόνια περίπου. Θα μου διπλασιάσετε την
ταχύτητα μου όπως έχουν κάνει όλες οι άλλες εταιρίες στους πελάτες τους?
Συγκεκριμένα η Forthnet αναβάθμισε και τους χρήστες της που είχαν 256 kbps!

Είναι το δεύτερο email που στέλνω! Στο πρώτο δεν απαντήσατε, όπως επίσης
δεν απαντήσατε και σε άλλα email που έχω στείλει κατά καιρούς.

Απάντηση που πήρα

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω προς προκειμένου να έχετε ταχύτητα 768, χρειάζεται να προχωρήσετε σε αναβάθμιση της συνδρομής σας. Η συνδρομή που έχετε τώρα δεν διπλασιάζεται.

Η Home Any Access 700 6μήνες + 6μήνες δώρο ανέρχεται στα 129 ευρω

Η Home Any Access 700 12μήνες + 12μήνες δώρο ανέρχεται στα 249 ευρω.

Δεν φτάνει που δεν μου κάνουν αναβάθμιση, έχουν το θράσος να προσπαθούνε να μου πουλήσουνε και συνδρομή!! τι στιγμή που η γραμμή σέρνετε και τον διπλασιασμό τον θέλω για το γαμώτο και όχι για την ταχύτητα!!

Εγώ παιδιά σχεδόν έχω φύγει από την HOL. Έκανα ανταλλαγή την HOL με την Forthnet της κοπέλας μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.