PDA

Επιστροφή στο Forum : WAG320N πρόβλημα αποσύνδεσης



argisak
17-01-11, 18:37
Γεια σας παιδιά και τη βοήθειά σας εάν μπορείτε,

πρόσφατα αγόρασα το router LinkSys WAG320N για να αντικαταστήσω το LinkSys WAG160n των πολλών προβλημάτων στο WiFi του. Μόνο που την έπαθα, διότι και το νέο μου router είναι προβληματικό αφού αποσυνδέεται από το διαδίκτυο κάθε 12-15 ώρες χωρίς να επανέρχεται μόνο του ούτε μπορώ να επαναφέρω τη σύνδεση μπαίνοντας στη WEB σελίδα του router μέσω Internet Explorer! Η μόνη περίπτωση επαναφοράς του είναι πατώντας το κουμπί on / off του router. Διάβασα στο forum κάποιες προσπάθειες να λειτουργήσει σωστά - reset, απενεργοποίηση αρχείου καταγραφής αναφορών - αλλά τίποτα. Είναι πρόβλημα του Firmware - φοράει το V1.00.12 - ή κάτι άλλο; Άν είναι να το επιστρέψω πίσω.

billaros_
18-01-11, 03:39
Καλή αγορά έχεις κάνει!
Λοιπόν, δεν ξέρω πως το ρύθμισες, αλλά αν το ρύθμισες από το CD εγκατάστασης τότε θα πρέπει να το επαναφέρεις στις αρχικές ρυθμίσεις (reset) και να ξεκινήσεις πάλι από την αρχή, επιλέγοντας την σελίδα SETUP http://192.168.1.1.
Το συγκεκριμένο ρουτεράκι λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ και 4 μήνες με αποσυνδέσεις στο κύκλωμα ADSL κάθε δεύτερη βδομάδα (με ότι άλλο έχω χρησιμοποιήσει είχα αποσυνδέσεις κάθε 1-2 μέρες)
Γενικά μπορείς να ακολουθήσεις τις επισυναπτόμενες οδηγίες, να αφήσεις τις υπόλοιπες ρυθμίσεις στις προεπιλεγμένες τιμές και να δεις πως θα συμπεριφερθεί.
Επίσης καλό θα ήταν να άλλαζες και κανένα filter γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Επίσης άν θα μπορούσες να μας αναφέρεις σε τι κατάσταση είναι το ρούτερ όταν συμβαίνει το "κόλλημα" (τα LEDs που είναι ανοιχτά, Log files, ADSL Status Page).

argisak
20-01-11, 11:30
Το συγκεκριμένο router το αγόρασα από το Amazon.co.uk. Αμέσως μετά το email που τους έστειλα περιγράφοντάς τους το πρόβλημα, αμέσως μα αμέσως όμως μου έστειλαν νέο router το οποίο και εγκατέστησα. Δυστυχώς παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα αποσύνδεσης μετά από 10-12 ώρες περίπου και πρέπει να πατήσω το on/off κουμπί για την επαναφορά του. Μόνο αυτό το πρόβλημα παρουσιάζει. Το έστησα χωρίς το CD εγκατάστασης και όλες οι ρυθμίσεις που έχω βάλει είναι σαν αυτές των εικόνων που έχεις στείλει. Στέλνω και σε .txt μορφή το Log αρχείο τη στιγμή που το βρήκα κολλημένο.

argisak
20-01-11, 11:36
Πρέπει ν' αλλαχθεί και το Splitter( αυτό πρέπει να έχω γιατί κάνει διαχωρισμό τη γραμμή ADSL με την τηλεφωνική γραμμή και όχι Filter ); Μπορεί να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα; Να είναι χαλασμένο; Χαλάνε αυτά;

billaros_
20-01-11, 14:17
Πρέπει ν' αλλαχθεί και το Splitter( αυτό πρέπει να έχω γιατί κάνει διαχωρισμό τη γραμμή ADSL με την τηλεφωνική γραμμή και όχι Filter ); Μπορεί να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα; Να είναι χαλασμένο; Χαλάνε αυτά;
Τα Splitter συνήθως έχουν τις παρακάτω εξόδους:
1. LINE
2. PHONE
3. MODEM (ADSL)
Αν έχεις και άλλες τηλεφωνικές συσκευές και δεν τις περνάς από την έξοδο Phone του συγκεκριμένου Splitter θα πρέπει να έχουν φίλτρα αλλιώς οι αποσυνδέσεις και η κακή ποιότητα ήχου στις συνομιλίες είναι σύνηθες φαινόμενο.
Από το Log file βλέπω ότι κάποια στιγμή αποσυγχρόνισε το modem (10:56:18) και μετά τζίφος!
Πόσο περιμένεις για να επανασυνδεθεί;
Μπορείς να το αφήσεις παραπάνω από 2 ώρες;
Το DSL led παραμένει ανοιχτό - σβηστό - αναβοσβήνει;
Αν σβηστό = Πρόβλημα γραμμής - κακή ποιότητα, ανήπαρκτο κύκλωμα ADSL
Αν αναβοσβήνει = Προσπάθεια για συγχρονισμό, υπαρκτό κύκλωμα DSL
Επίσης όταν με το καλό συγχρονίσει κάνε κλικ στην παρακάτω διεύθυνση και κάνε Post τα αποτελέσματα:
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm

argisak
20-01-11, 19:54
Άν δε σβήσω εγώ το router αυτό από μόνο του δε συνδέεται. Το DSL led παραμένει μόνιμα ανοιχτό δηλ. αναμμένο. Το μόνο led που είναι σβηστό είναι αυτό του Internet.

billaros_
21-01-11, 11:33
Άν δε σβήσω εγώ το router αυτό από μόνο του δε συνδέεται. Το DSL led παραμένει μόνιμα ανοιχτό δηλ. αναμμένο. Το μόνο led που είναι σβηστό είναι αυτό του Internet.
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm (http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm)
Πριν το κόλλημα και κατά την διάρκεια..
post results

argisak
21-01-11, 22:58
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm (http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm)
Πριν το κόλλημα και κατά την διάρκεια..
post results

Σου στέλνω το αρχείο πριν το κόλλημα...και ελπίζω να μην υπάρξει αρχείο για μετά το κόλλημα!

billaros_
22-01-11, 02:52
Σου στέλνω το αρχείο πριν το κόλλημα...και ελπίζω να μην υπάρξει αρχείο για μετά το κόλλημα!

DSL Upstream Rate: 1020 Kbps
DSL Downstream Rate: 15373 Kbps
Down up
DSL Noise Margin: 4.9 dB 13.7 dB
DSL Attenuation: 23.0 dB 9.2 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.9 dBm

Κάτι δεν πάει καλά, με SNR 4.9 σίγουρα θα έχεις προβλήματα και τζούφιες συνδέσεις.
Κάνε πάλι έναν έλεγχο σε καλώδια, splitter και τέλος επικοινώνησε με τον πάροχο.
Αλήθεια με τι πάροχο συνδέεσαι;
(με Att 23.0db θεωρητικά θα έπρεπε να είσαι στα ~19.17mbit -> http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
και με λογικό SNR 6!)
Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, το τροφοδοτικό του Linksys είναι για Greeτσελαντ ή μήπως παίζει καμία μετατροπή; (είπες πως το πήρες από Amazon)

argisak
22-01-11, 09:56
DSL Upstream Rate: 1020 Kbps
DSL Downstream Rate: 15373 Kbps
Down up
DSL Noise Margin: 4.9 dB 13.7 dB
DSL Attenuation: 23.0 dB 9.2 dB
DSL Transmit Power: 0.0 dBm 12.9 dBm

Κάτι δεν πάει καλά, με SNR 4.9 σίγουρα θα έχεις προβλήματα και τζούφιες συνδέσεις.
Κάνε πάλι έναν έλεγχο σε καλώδια, splitter και τέλος επικοινώνησε με τον πάροχο.
Αλήθεια με τι πάροχο συνδέεσαι;
(με Att 23.0db θεωρητικά θα έπρεπε να είσαι στα ~19.17mbit -> http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
και με λογικό SNR 6!)
Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, το τροφοδοτικό του Linksys είναι για Greeτσελαντ ή μήπως παίζει καμία μετατροπή; (είπες πως το πήρες από Amazon)

Σου στέλνω το αρχείο που δημιούργησα με το παλιό μου router, το WAG160N, που το αγόρασα από Ελλάδα - από το Eshop.gr. Συνδέομαι με Forthnet 3-Play. Το τροφοδοτικό του LinkSys WAG320N είναι για μπρίζα Αγγλίας και αγόρασα από ηλεκτρολογικό κατάστημα adaptor σε σούκο.

argisak
22-01-11, 14:33
Σου στέλνω το αρχείο που δημιούργησα με το παλιό μου router, το WAG160N, που το αγόρασα από Ελλάδα - από το Eshop.gr. Συνδέομαι με Forthnet 3-Play.

Σου στέλνω και το αρχείο με router WAG320N με νέο splitter που αντικατέστησα μόλις πριν από λίγο, είναι μάρκας CRYPTO.

argisak
22-01-11, 15:01
Τα Splitter συνήθως έχουν τις παρακάτω εξόδους:
1. LINE
2. PHONE
3. MODEM (ADSL)
Αν έχεις και άλλες τηλεφωνικές συσκευές και δεν τις περνάς από την έξοδο Phone του συγκεκριμένου Splitter θα πρέπει να έχουν φίλτρα αλλιώς οι αποσυνδέσεις και η κακή ποιότητα ήχου στις συνομιλίες είναι σύνηθες φαινόμενο.
Από το Log file βλέπω ότι κάποια στιγμή αποσυγχρόνισε το modem (10:56:18) και μετά τζίφος!
Πόσο περιμένεις για να επανασυνδεθεί;
Μπορείς να το αφήσεις παραπάνω από 2 ώρες;
Το DSL led παραμένει ανοιχτό - σβηστό - αναβοσβήνει;
Αν σβηστό = Πρόβλημα γραμμής - κακή ποιότητα, ανήπαρκτο κύκλωμα ADSL
Αν αναβοσβήνει = Προσπάθεια για συγχρονισμό, υπαρκτό κύκλωμα DSL
Επίσης όταν με το καλό συγχρονίσει κάνε κλικ στην παρακάτω διεύθυνση και κάνε Post τα αποτελέσματα:
http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=adsl_driver.htm

Στο θέμα της τηλεφωνίας και αφού επικοινώνησα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Forthnet, μου είπανε πως αν δεν κάνω σωστή συνδεσμολογία στα τηλέφωνα του σπιτιού μου θα έχω πρόβλημα. Όμως δεν μου είπανε πως να συνδέσω τις συσκευές μου. Εγώ στο σπίτι μου, για να μπορέσω να δώσω σήμα τηλεφωνίας σε τρεις συσκευές, θα πρέπει από το splitter - που έχει μια έξοδο για τηλέφωνο - να χρησιμοποιήσω ταφ. Θα πρέπει από το ταφ να δώσω μια γραμμή για τη μια συσκευή που την έχω δίπλα στον υπολογιστή μου, μια γραμμή για το ένα παιδικό δωμάτιο και ακόμη μια για το άλλο παιδικό δωμάτιο. Τα φίλτρα που μπαίνουν, αν μπαίνουν, στη συγκεκριμένη συνδεσμολογία, αφού μου λένε πως από το splitter δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω και φίλτρο;

billaros_
22-01-11, 16:04
Στο θέμα της τηλεφωνίας και αφού επικοινώνησα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Forthnet, μου είπανε πως αν δεν κάνω σωστή συνδεσμολογία στα τηλέφωνα του σπιτιού μου θα έχω πρόβλημα. Όμως δεν μου είπανε πως να συνδέσω τις συσκευές μου. Εγώ στο σπίτι μου, για να μπορέσω να δώσω σήμα τηλεφωνίας σε τρεις συσκευές, θα πρέπει από το splitter - που έχει μια έξοδο για τηλέφωνο - να χρησιμοποιήσω ταφ. Θα πρέπει από το ταφ να δώσω μια γραμμή για τη μια συσκευή που την έχω δίπλα στον υπολογιστή μου, μια γραμμή για το ένα παιδικό δωμάτιο και ακόμη μια για το άλλο παιδικό δωμάτιο. Τα φίλτρα που μπαίνουν, αν μπαίνουν, στη συγκεκριμένη συνδεσμολογία, αφού μου λένε πως από το splitter δεν πρέπει να χρησιμοποιήσω και φίλτρο;

Μπορώ να σου κάνω ένα σχέδιο για το τι πρέπει να συνδέσεις και που, αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο. Η εύκολη λύση είναι να βάλεις φίλτρα σε κάθε τηλεφωνική συσκευή πλην αυτής που ειναι διπλα στον υπολογιστη και στο splitter να ενώσεις μόνο το μοντεμ και μια τηλεφωνική συσκευή (αυτή που έχεις δίπλα στον υπολογιστή). Αυτό που λες γίνεται αλλά καλύτερα όχι με "ταφ"

argisak
22-01-11, 17:28
Μπορώ να σου κάνω ένα σχέδιο για το τι πρέπει να συνδέσεις και που, αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο. Η εύκολη λύση είναι να βάλεις φίλτρα σε κάθε τηλεφωνική συσκευή πλην αυτής που ειναι διπλα στον υπολογιστη και στο splitter να ενώσεις μόνο το μοντεμ και μια τηλεφωνική συσκευή (αυτή που έχεις δίπλα στον υπολογιστή). Αυτό που λες γίνεται αλλά καλύτερα όχι με "ταφ"

Η συνδεσμολογία του σπιτιού μου τώρα σ' ένα αρχείο word!

billaros_
22-01-11, 20:17
Η συνδεσμολογία του σπιτιού μου τώρα σ' ένα αρχείο word!
Θα έπρεπε να παίζει σωστά αν υποθέσουμε ότι διακλαδωτής είναι ok.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να επιβεβαιώσεις ότι όλα είναι ΟΚ από θέμα καλωδίων είναι να αφαιρέσεις όλα τα τηλέφωνα (όπως επίσης να αφαιρέσεις και το διακλαδωτή) πλην αυτό που συνδέεται πάνω στο splitter.

Να κοιτάξεις μετά στα στατιστικά της γραμμής σου αν αλλάζει κάτι (SNR, ATT ...DB Power).

Σου ξαναλέω πως έτσι όπως το έχεις συνδέσει είναι σωστά και δεν χρειάζονται φίλτρα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά.

Το τροφοδοτικό που έχεις χρησιμοποιήσει τι χαρακτηριστικά έχει;
Είναι τα ίδια με αυτά του WAG160N ;

........Auto merged post: billaros_ πρόσθεσε 9 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα έπρεπε να παίζει σωστά αν υποθέσουμε ότι διακλαδωτής είναι ok.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να επιβεβαιώσεις ότι όλα είναι ΟΚ από θέμα καλωδίων είναι να αφαιρέσεις όλα τα τηλέφωνα (όπως επίσης να αφαιρέσεις και το διακλαδωτή) πλην αυτό που συνδέεται πάνω στο splitter.

Να κοιτάξεις μετά στα στατιστικά της γραμμής σου αν αλλάζει κάτι (SNR, ATT ...DB Power).

Σου ξαναλέω πως έτσι όπως το έχεις συνδέσει είναι σωστά και δεν χρειάζονται φίλτρα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά.

Το τροφοδοτικό που έχεις χρησιμοποιήσει τι χαρακτηριστικά έχει;
Είναι τα ίδια με αυτά του WAG160N ;
Δεν είχα δει ότι είχες κάνει ποστ στατιστικά με καινούργιο φίλτρο!
από 4.9 σε 6.0 είναι πολύ καλύτερα, η Forthnet εκεί πρέπει να παίζει.
Με το καινούργιο splitter έχεις αποσυνδέσεις;
Αν όχι τότε κανε το σταυρό σου και καλά downloads!:worthy:

billaros_
24-01-11, 16:07
Θα έπρεπε να παίζει σωστά αν υποθέσουμε ότι διακλαδωτής είναι ok.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να επιβεβαιώσεις ότι όλα είναι ΟΚ από θέμα καλωδίων είναι να αφαιρέσεις όλα τα τηλέφωνα (όπως επίσης να αφαιρέσεις και το διακλαδωτή) πλην αυτό που συνδέεται πάνω στο splitter.

Να κοιτάξεις μετά στα στατιστικά της γραμμής σου αν αλλάζει κάτι (SNR, ATT ...DB Power).

Σου ξαναλέω πως έτσι όπως το έχεις συνδέσει είναι σωστά και δεν χρειάζονται φίλτρα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά.

Το τροφοδοτικό που έχεις χρησιμοποιήσει τι χαρακτηριστικά έχει;
Είναι τα ίδια με αυτά του WAG160N ;

........Auto merged post: billaros_ πρόσθεσε 9 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είχα δει ότι είχες κάνει ποστ στατιστικά με καινούργιο φίλτρο!
από 4.9 σε 6.0 είναι πολύ καλύτερα, η Forthnet εκεί πρέπει να παίζει.
Με το καινούργιο splitter έχεις αποσυνδέσεις;
Αν όχι τότε κανε το σταυρό σου και καλά downloads!:worthy:
Τι έγινε τελικά;
Διορθώθηκε με την αλλαγή του Splitter;

argisak
24-01-11, 20:00
Τι έγινε τελικά;
Διορθώθηκε με την αλλαγή του Splitter;

Δυστυχώς την ξαναέκανε την αποσύνδεση, το πακετάρισα κι είναι έτοιμο για επιστροφή!

stefanidis
10-04-11, 19:45
τελικα αλαξα το SNR του wag 320 n απο 4,9 σε 8,5 και περιμενω να δω αν θα εχω αποσυνδεσεις .

@ ADSLgr.com All rights reserved.