PDA

Επιστροφή στο Forum : Δ.Ε.Θ. Διεθνης Εκθεση Θεσσαλονικης: Τι ειναι ακριβως?



Σελίδες : [1] 2

manoulamou
08-09-06, 10:48
Τι ειναι η πατριδα μας: μην ειναι οι καμποι, η θαλασσα, τα ψηλα βουνα?
ΛΟΙΠΟΝ θα ηθελα να μαθω τι ειναι ακριβως η πασιγνωστη και επικαιρη σημερα
λογω των εγκαινειων και των διαφορων δεκαρικων, που θα εκφωνηθουν, και των συγκεντρωσεων
και εκδηλωσεων, που θα γινουν στο περιθωριο της και ευκαιριας δοθεισης,
η Διεθνης Εκθεση της Θεσσαλονικης:
Τι αντιπροσωπευει για τους κατοικους της Νυμφης του Θερμαϊκου?
Τι προσφερει στην συμ-πρωτευουσα (ποτε δεν μ αρεσε ο ορος)?
Ειναι πραγματικα τοσο σημαντικη και για ποιον περισσοτερο: την Μακεδονια,
ολη την Ελλαδα, τους πολιτικους, τους εργαζομενους, την οικονομια?
Πρεπει να αναπτυχθει, να αποκτησει αλλη διασταση ή ειναι ενα πανακριβο πανηγυρακι?



Αν υπαρχει παρομοιο θεμα ή πρεπει να μπει σε αλλη ενοτητα, ας ενεργησουν οι "αρμοδιοι"

vasper
08-09-06, 10:52
Αυτή η σελίδα απαντάει στα βασικά ερωτήματα (http://www.helexpo.gr/portal/default.aspx?lang=el-GR&loc=gr&page=388)... εκτός βέβαια από την πολιτική διάσταση... που είναι αυτή που προβάλεται από τα ΜΜΕ και γνωρίζουν οι περισσότεροι. Η ΔΕΘ βέβαια δεν είναι μόνο αυτό.

apok
08-09-06, 10:58
Βασικά μιας και την έζησα εκ των έσω για 10 ολάκερες μέρες θα σου πω οτι ειναι μια μεγάλη εμποροπανήγυρις..

Αυτό κατάλαβα εγώ

AddictedToChaos
08-09-06, 11:53
Ενα θα πω μονο.

Στην ΔΕΘ καποτε, επινοηθηκε ο φραπες :eguitar

manoulamou
08-09-06, 12:25
Ενδιαφερουσες πληροφοριες δινει και ο Δημος Θεσσαλονικης:
http://www.thessalonikicity.gr/Ypiresies/Grafeio_Dimarxou/apologismos/2002/apolog02_deth.htm
Η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης αποτελεί κορυφαίο αναπτυξιακό πυλώνα της πόλης μας, σύμβολο παραγωγής, πολιτισμού και δυναμισμού. Είναι θεσμός άρρηκτα συνδεδεμένος με την ιστορία αλλά και το μέλλον της Θεσσαλονίκης. Είναι, και πρέπει να παραμείνει, ο εθνικός φορέας εκθεσιακής πολιτικής. Είναι και πρέπει να παραμείνει στη Θεσσαλονίκη και να ξεκινήσει μια καινούρια διεθνή αναπτυξιακή πορεία προβάλλοντας τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της Θεσσαλονίκης και των ανθρώπων της σ' όλο τον κόσμο. ΚΛΠ
Ομως δεν θελουμε τις αποψεις των επισημων φορεων, αλλα των απλων πολιτων
οι οποιοι την ειδαν, την επισκεφθηκαν, την ξερουν, την ζουν!

apok
08-09-06, 12:44
Ρώτα και του Σαλλλλονικιους που 10 μέρες ειναι έτοιμοι, οπλισμένοι για τσαμπουκά..
Ειδικά αυτους που μένουν, κινουνται στο κέντρο;)

thama
08-09-06, 12:58
Αν αφήσουμε την πολιτική στην άκρη,
όπως κάθε εμπορική έκθεση, η ΔΕΘ έχει σκοπό να προωθήσει προϊόντα, τόσο σε χονδρική όσο και σε λιανική.
Εταιρείες λανσάρουν τα νέα τους προϊόντα.
Διάφορα κράτη, προβάλλουν τα προϊόντα τους, τα οποία επιδιώκουν να εξάγουν.
Έτσι, η ΔΕΘ μπορεί να χαρακτηριστεί σαν πεδίο επιχειρηματικών συναντήσεων και συνεργασιών.

Πέρα, από αυτό, εξαιτίας της μεγάλης προσέλευσης αρκετού κόσμου (εκθετών και θεατών), εντός και εκτός συνόρων, καταλαβαίνει κανείς τι σημαίνει αυτό για την ζωή στην πόλη την οικονομία της ευρύτερης περιοχής (ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ)

Στα αρνητικά της υπόθεσης είναι η τοποθεσία της Έκθεσης (πλεόν είναι σχεδόν στο κέντρο της πόλης, άσχετα αν την εποχή που δημιουργήθηκε ήταν έξω από αυτήν), με όλα τα συνακόλουθα σε θέματα κίνησης, παρκαρίσματος κλπ στην ευρύτερη περιοχή. Και σε όλα αυτά, προσθέστε και τις guest εμφανίσεις των επισήμων [πρωθυπουργός, όλοι οι πολιτικοί αρχηγοι, οι περισσότεροι πρέσβεις των χωρών που έχουν επίσημη παρουσία κοκ]

gatoulas
08-09-06, 13:10
Ρώτα και του Σαλλλλονικιους που 10 μέρες ειναι έτοιμοι, οπλισμένοι για τσαμπουκά..
Ειδικά αυτους που μένουν, κινουνται στο κέντρο;)

Αυτοί που το διαχίζουν να δείς.
Το ελικόφτερό μου περικαλώ... αλλιώς δε με βλέπω σπίτι σήμερα :twisted:

mgv
08-09-06, 20:18
Είναι η αυγή μιας νέας εποχής της adeha η οποία νοικιάζει εργαζομένους

Patentman
08-09-06, 20:21
Σε μια Δ.Ε.Θ. που ειχα παει πολυ παλια αποκομησα οτι ειναι πιο πολυ για χονδρικη, ασχετα αν ο ιδιωτης κανει ωραια βολτα και χαζευει και ευκαιρια να γινουν νεες συνεργασιες μεταξυ κρατων.

golity
08-09-06, 20:47
Δ.Ε.Θ...

πόσο Διεθνής είναι η έκθεση; :hmm:

sdikr
08-09-06, 20:50
Δ.Ε.Θ...

πόσο Διεθνής είναι η έκθεση; :hmm:

Αρκετά θα έλεγα ;)

katafitos
08-09-06, 20:59
Δ.Ε.Θ...

πόσο Διεθνής είναι η έκθεση; :hmm:

Περσυ ειχα επισκευτει και το περιπτερο της Τουρκιας και μιας και ηταν μεσημερι πηγα να φαω στο catering που ηταν μεσα στο περιπτερο. Ξαφνικα διαπιστωνω οτι το μονο κρεας που ειχε μεινει ηταν το χοιρινο και δεν μπορουσε να φαει κανεις εκθετης του περιπτερου :superman:

golity
08-09-06, 21:03
Αρκετά θα έλεγα ;)
Εχώ μείνει στη Θεσσαλονίκη, άλλα μόνο μια φορά πάτησα πριν πολλλλλυ καιρό! :oops:

Από την άλλη πήγα αρκετές φορές στην Infosystem (λόγω σχολής), άλλα κάθε χρόνο ήταν και χειρότερη!

sdikr
08-09-06, 21:10
Εχώ μείνει στη Θεσσαλονίκη, άλλα μόνο μια φορά πάτησα πριν πολλλλλυ καιρό! :oops:

Από την άλλη πήγα αρκετές φορές στην Infosystem (λόγω σχολής), άλλα κάθε χρόνο ήταν και χειρότερη!

Η τελευταία φορά που μου αρεσε η infosystem ήταν το 92 :(

Gila1899
08-09-06, 21:20
Τι είναι η ΔΕΘ;Η καλύτερη ευκαιρία για τα περιθωριακά στοιχεία να ρημάξουν την πόλη μας.

Ντροπή και αίσχος.Μην ξανακούσω μαλακίες περί αστυνομοκρατίας, γιατί εδώ έχει καταλυθεί το κράτος.Οργη, αγανάκτηση και αηδία για την ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού που φανερώνεται για άλλη μια φορά σε όλο της το μεγαλείο.Διαλύεται το κέντρο της πόλης και κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τον όχλο των βαρβάρων:twisted: :twisted: :twisted:

Να καταργηθεί η ΔΕΘ ΑΜΕΣΑ:evil: :evil: :evil:

sdikr
08-09-06, 21:23
Τι είναι η ΔΕΘ;Η καλύτερη ευκαιρία για τα περιθωριακά στοιχεία να ρημάξουν την πόλη μας.

Ντροπή και αίσχος.Μην ξανακούσω μαλακίες περί αστυνομοκρατίας, γιατί εδώ έχει καταλυθεί το κράτος.Οργη, αγανάκτηση και αηδία για την ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού που φανερώνεται για άλλη μια φορά σε όλο της το μεγαλείο.Διαλύεται το κέντρο της πόλης και κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τον όχλο των βαρβάρων:twisted: :twisted: :twisted:

Να καταργηθεί η ΔΕΘ ΑΜΕΣΑ:evil: :evil: :evil:

Δεν φταίει η ΔΕΘ :(

Patentman
08-09-06, 21:24
Να καταργηθεί η ΔΕΘ ΑΜΕΣΑ:evil: :evil: :evil:

Κατι τετοιο ειχα ακουσει οτι ειχε γινει. Ειχε ακυρωθει καποια χρονια η ΔΕΘ;

Παντως δεν ειναι σωστο να την χασετε. Παιζονται καλα bussiness αλλά και προβολη.
Μην στεκεσε στο οτι γεμιζει η πολη. Πηγαινε μεινε σε προαστιο ή χωριο τοτε.

Gila1899
08-09-06, 21:28
Κατι τετοιο ειχα ακουσει οτι ειχε γινει. Ειχε ακυρωθει καποια χρονια η ΔΕΘ;

Παντως δεν ειναι σωστο να την χασετε. Παιζονται καλα bussiness αλλά και προβολη.
Μην στεκεσε στο οτι γεμιζει η πολη. Πηγαινε μεινε σε προαστιο ή χωριο τοτε.
Εγω μένω Καλαμαριά και είμαι μακριά απο το πεδίο της μάχης.Λυπάμαι αυτούς που μένουν κέντρο.Μιλάμε για όχλο απο κτήνη που διαλύουν οτι βρεθεί μπροστά τους.Η ατμόσφαιρα απο τα δακρυγόνα πρέπει να είναι ασφυκτική.

Κάθε χρόνο τα επεισόδια είναι όλο και χειρότερα.Τι να την κάνω την προβολή όταν οι ζημίες στην πόλη θα είναι τεράστιες, και πιθανώς θα ακυρώσουν και τα όποια οφέλη;

Ποιός ξένος επισκέπτης θα έρθει σε αυτή τη ζούγκλα.Μόνο οι περιθωριακοί θα μαζεύονται σε λίγο.Αγανάκτηση για τα κτήνη που ισοπεδώνουν τα πάντα.

Patentman
08-09-06, 21:32
Τα επισοδεια δεν τα δημιουργει η ΔΕΘ νομιζω.
Οπως νομιζω και η ΔΕΘ να φυγει αυτοι θα βρουν μια αλλη ημερομηνια σταθμο ή εκδηλωση.

manoulamou
08-09-06, 21:40
<<Οποιος θελει την απολυτη ταξη, ηρεμια και ησυχια,
υπαρχει σιγουρα ενας τοπος, οπου μπορει να τα βρει: το νεκροταφειο>>
Το τενεκεδένιο ταμπούρλο Συγγραφέας: Γκρας, Γκύντερ (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=132876&mscssid=KU9E6XMPV1WH9MKBDNEXTCNAA69B2EBA)

kadronarxis
08-09-06, 21:43
edit: θα έλεγα για την καλαμαριά τώρα κάτι....αλλά άσε το έσβησα.

golity
08-09-06, 21:44
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπουζουριάζουν μέσα καμιά 100αρια άτομα η και παραπάνω από αυτούς που καταστρέφουν δημόσια και ιδιωτική περιουσία και απλά κάθονται σε απόσταση ασφαλείας...

ξέρω ότι δεν φταίνε αυτοί, γιατί αυτές είναι οι εντολές που έχουν, άλλα την κυβέρνηση δεν την ενδιαφέρει να σταματήσουν αυτά τα αίσχη μερικών ανεγκέφαλων; :hmm:

Gila1899
08-09-06, 21:46
<<Οποιος θελει την απολυτη ταξη, ηρεμια και ησυχια,
υπαρχει σιγουρα ενας τοπος, οπου μπορει να τα βρει: το νεκροταφειο>>
Το τενεκεδένιο ταμπούρλο Συγγραφέας: Γκρας, Γκύντερ (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=132876&mscssid=KU9E6XMPV1WH9MKBDNEXTCNAA69B2EBA)
Δηλαδή θα πρέπει να συγχαρούμε ή να δικαιολογήσουμε τα παιδιά για το θεάρεστο έργο τους;Ας συνεχίσουμε λοιπόν να τα φροντίζουμε με πούδρα και προδέρμ.

Ωραία τα τσιτάτα, αλλά οχι όταν το κέντρο μιας πόλης είναι συντρίμμια απο τον όχλο των βαρβάρων.Συνεχίστε παιδιά και μείς μαζί σας λοιπόν.Πάντα άξιοι.

Gila1899
08-09-06, 21:48
edit: θα έλεγα για την καλαμαριά τώρα κάτι....αλλά άσε το έσβησα.
Οπως;;;:hmm:

kadronarxis
08-09-06, 21:49
Όπως ότι μερικοί κάθονται και γλείφουν την πολιτική εξουσία για να πιάσουνε καμιά θέση σε κανένα δήμο ή στη νομαρχία.
αληθεύει?

Gila1899
08-09-06, 21:51
Όπως ότι μερικοί κάθονται και γλείφουν την πολιτική εξουσία για να πιάσουνε καμιά θέση σε κανένα δήμο ή στη νομαρχία.
αληθεύει?
Eίμαι βέβαιος.Ξέρεις έστω και μία περιοχή στην Ελλάδα που να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο;

kadronarxis
08-09-06, 21:53
Η διαδήλωση ήταν πολύ σωστή εκτός από το κομμάτι των επεισοδίων.
Τα επεισόδια πάντα είναι κατακριτέα από τον καθένα.

Από ότι ακούγεται μερικοί αστυνομικοί στην πορεία φώναζαν τα παιδιά "Βούλγαρους".Εσύ τι θα έκανες αν σε φώναζαν έτσι Gila?

Πριν από την πορεία, τα γνωστά τσιράκια, βάλανε τους γλείφτες να διαδώσουν ότι θα έρθει ο αγγελόπουλος να πάρει αύριο τον Πάοκ, για να σταματήσει η διαδήλωση.

Αυτά τα πράγματα, ΤΑ ΓΛΟΙΩΔΗ, είναι που μου τη δίνουν σε αυτόν τον τόπο.

Προσωπικά αν ο αστυνομικός με φώναζε βούλγαρο, θα του έπινα το αίμα.(τη στιγμή βέβαια που δεν είχαν ξεκινήσει ΚΑΝ τα επεισόδια)

manoulamou
08-09-06, 21:58
Δηλαδή θα πρέπει να συγχαρούμε ή να δικαιολογήσουμε τα παιδιά για το θεάρεστο έργο τους;Ας συνεχίσουμε λοιπόν να τα φροντίζουμε με πούδρα και προδέρμ.
Ωραία τα τσιτάτα, αλλά οχι όταν το κέντρο μιας πόλης είναι συντρίμμια απο τον όχλο των βαρβάρων.Συνεχίστε παιδιά και μείς μαζί σας λοιπόν.Πάντα άξιοι.

Δεν ειναι τσιτατο ειναι αποσπασμα απο ενα αμφιλεγομενο βιβλιο.
Και σημαινει οτι δεν μπορεις να τα εχεις ολα δικα σου, και κοινωνικη γαληνη
και διασφαλιση στο δικαιωμα των πολιτων να διαμαρτυρονται
για οσα τους θιγουν ή τους ενοχλουν.
Επειδη μερικοι "ανεγκεφαλοι" ψαχνουν ευκαιριες για να τα σπανε,
δεν θα καταργησουμε τις διεκδικησεις ή τις καθε ειδους ΔΕΘ.

golity
08-09-06, 21:59
Πόσο IQ έχουν αυτά τα παιδιά που κάνουν ότι τους λένε χωρίς καν να το επεξεργαστούν; Δε λέω για τους από πάνω που κινούν τα νήματα (οι οποίοι είναι οι χειρότεροι!), άλλα για τα φανατισμένα τσογλανόπαιδα, με IQ χαμηλότερο αυτό του ραδικιού! :down:

Gila1899
08-09-06, 22:04
Η διαδήλωση ήταν πολύ σωστή εκτός από το κομμάτι των επεισοδίων.
Τα επεισόδια πάντα είναι κατακριτέα από τον καθένα.

Από ότι ακούγεται μερικοί αστυνομικοί στην πορεία φώναζαν τα παιδιά "Βούλγαρους".Εσύ τι θα έκανες αν σε φώναζαν έτσι Gila?

Πριν από την πορεία, τα γνωστά τσιράκια, βάλανε τους γλείφτες να διαδώσουν ότι θα έρθει ο αγγελόπουλος να πάρει αύριο τον Πάοκ, για να σταματήσει η διαδήλωση.

Αυτά τα πράγματα, ΤΑ ΓΛΟΙΩΔΗ, είναι που μου τη δίνει σε αυτόν τον τόπο.
To περίμενα kadronarxi καθώς ακούω ραδιόφωνο και η δικαιολογία είναι ήδη έτοιμη.

Θα σου πω τι ΔΕΝ θα έκανα.Δεν θα κατέστρεφα την πόλη μου επειδή ο βλάχος με αποκάλεσε βούλγαρο.Οι καταστροφές των καταστημάτων με ποιόν τρόπο αποτελούν διαμαρτυρία για την ενδεχόμενη, εάν οι "καταγγελίες" ευσταθούν προκλητικότητα των μπάτσων.

Σοβαρά θεωρείς επαρκή δικαιολογία για την καταστροφή του κέντρου της πόλης το γεγονός οτι ενδεχομένως κάποιος ματατζής τους αποκάλεσε βούλγαρους;Το πλιάτσικο στα καταστήματα, το κάψιμο αυτοκινήτων και η καταστροφή των περιουσιών θεσσαλονικέων και της πόλης μας σε ένδειξη διαμαρτυρίας έγιναν;Eλεος!!!Εγω τη θεωρώ γελοιά ως δικαιολογία.


Υ.Γ Αν τα περί γλειψίματος της πολιτικής εξουσίας αφορούσαν εμένα μάλλον θα ήταν γελοίο να πιστεύεις οτι προσπαθώ μέσω του adslgr, επειδή εκφράζω την αγανακτηση μου για την αθλιότητα που συμβαίνει, να εξασφαλίσω μια θεσούλα στο δήμο ή τη νομαρχία, ή οπουδήποτε αλλού.Αλλωστε οχι μόνο δεν έγλειψα την πολιτική εξουσία, αλλά θεωρώ πως για άλλη μια φορά αποδείχθηκε η ανικανότητα τους.Τώρα εσύ αν θέλεις να δικαιολογήσεις ή να προσφέρεις άλλοθι στους βάρβαρους, γιατί κάποιος που διαλύει τα πάντα στο πέρασμα του τέτοιος είναι, κάντο.

sdikr
08-09-06, 22:04
Η διαδήλωση ήταν πολύ σωστή εκτός από το κομμάτι των επεισοδίων.
Τα επεισόδια πάντα είναι κατακριτέα από τον καθένα.

Από ότι ακούγεται μερικοί αστυνομικοί στην πορεία φώναζαν τα παιδιά "Βούλγαρους".Εσύ τι θα έκανες αν σε φώναζαν έτσι Gila?

Πριν από την πορεία, τα γνωστά τσιράκια, βάλανε τους γλείφτες να διαδώσουν ότι θα έρθει ο αγγελόπουλος να πάρει αύριο τον Πάοκ, για να σταματήσει η διαδήλωση.

Αυτά τα πράγματα, ΤΑ ΓΛΟΙΩΔΗ, είναι που μου τη δίνουν σε αυτόν τον τόπο.

Προσωπικά αν ο αστυνομικός με φώναζε βούλγαρο, θα του έπινα το αίμα.(τη στιγμή βέβαια που δεν είχαν ξεκινήσει ΚΑΝ τα επεισόδια)

Αλλό το "τι ακουγεται," και άλλο το τι έγινε ;)

golity
08-09-06, 22:08
Και το χειρότερο είναι τα ΜΜΕ...

Κρατική τηλεόραση: από τα τελευταία θέματα τα επεισόδια και πρώτο θέμα η ομιλία Καραμανλή

Ιδιωτική τηλεόραση: πρώτο θέμα τα επεισόδια και η ομιλία Καραμανλή στα "ψιλά"

και ρωτάω...

είναι φυσιολογικός τρόπος παρουσίασης και των δύο παραπάνω, που ο ένας το τραβάει όσο δεν πάει από την μια μεριά και ο άλλος από την άλλη;

Υ.Γ. μήπως θα πρέπει να δημιουργηθεί κάποιο νέο θέμα; :hmm:

kadronarxis
08-09-06, 22:09
Σπύρο, έτσι έγινε.Είχαν φίλους στην πορεία και μου το είπανε.
Gila, όχι εννοείται δεν αφορούσε εσένα.Αλλά δεν ανοίγω τέτοιο θέμα,θα το συζητήσουμε άλλη φορά, δεν είναι του παρόντος.

Νομίζω δεν με κατάλαβες.Όπως έγραψα και πιο πριν, όλα τα επεισόδια είναι ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ.Δεν βρίσκεις το δίκιο σου έτσι, και αν είχες και λίγο πριν τα επεισόδια, το έχασες και αυτό.

Όχι όμως και σε μια ειρηνική διαδήλωση να μας βρίζουνε βούλγαρους.
ΕΛΕΟΣ ρε σεις.

kadronarxis
08-09-06, 22:14
Όσον αφορά το ρόλο της ΔΕΘ, είναι η μοναδική(έστω από τις λίγες)φορά που ανεβαίνει ο πρωθυπουργός στη συμπρωτεύουσα.
Αυτό που είδα σήμερα στην τηλεόραση είναι τα εγκαίνια ΣΧΕΔΙΩΝ(με σχέδιο φτιάχνω αυτοκινητόδρομο απο δω στο φεγγάρι), και για το μετρό και για την υποθαλάσσια και για το αεροδρόμιο.

Αν αυτό σε τιμά εσένα GILA ως πολίτη αυτής της πόλης, τότε μπράβο σου.
Κρίμα γιατί δεν ήμουν στην πορεία.

Αντί να γράψεις για αυτό, πετάγεσαι στο άκρο αντίθετο και μένεις στα επεισόδια.

Gila1899
08-09-06, 22:24
Όσον αφορά το ρόλο της ΔΕΘ, είναι η μοναδική(έστω από τις λίγες)φορά που ανεβαίνει ο πρωθυπουργός στη συμπρωτεύουσα.
Αυτό που είδα σήμερα στην τηλεόραση είναι τα εγκαίνια ΣΧΕΔΙΩΝ(με σχέδιο φτιάχνω αυτοκινητόδρομο απο δω στο φεγγάρι), και για το μετρό και για την υποθαλάσσια και για το αεροδρόμιο.

Αν αυτό σε τιμά εσένα GILA ως πολίτη αυτής της πόλης, τότε μπράβο σου.
Κρίμα γιατί δεν ήμουν στην πορεία.

Αντί να γράψεις για αυτό, πετάγεσαι στο άκρο αντίθετο και μένεις στα επεισόδια.
Γράφω για αυτό γιατί δεν είναι δυνατόν να βλέπω την πόλη μου να γίνεται πεδίο μάχης, με καμμένα αυτοκίνητα, καταστήματα και πλιάτσικο της περιουσίας ανθρώπων που πιθανώς να περιμένουν την ΔΕΘ να βγάλουν πέντε φράγκα παραπάνω.

Οσον αφορά την κοροιδία που συμβαίνει κάθε χρόνο στη ΔΕΘ, νομίζω πως όλοι οι θεσσαλονικείς τη γνωρίζουμε απο πρώτο χέρι.Εχουμε χορτάσει απο εξαγγελίες απο τον εκάστοτε πρωθυπουργό και δεν ασχολούμαστε σοβαρά πλέον.Αν θες να συζητήσουμε γαι τη στάση των φορέων της πόλης και του δημάρχου Βασίλη "τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση τα βλέπω όλα ρόδινα" Παπαγεωργόπουλου πολύ ευχαρίστως.Δεν μπορώ όμως να μην καταδικάσω την κτηνωδία που συναίβει όποια ομάδα και να αφορά όποια κι αν ήταν η πρόκληση.

Οσον αφορά τη λογική του τρόπου αντίδρασης στις προκλήσεις των ματατζήδων, είναι σαν να κάψει κανείς το σπίτι του επειδή ο γείτονας τον έβρισε.Εντελώς ηλίθιο το βρίσκω, και δεν αποτελεί άλλοθι ή δικαιολογία για τα όσα συνέβησαν.

Υ.Γ Να συζητήσουμε και την στάση μας ως θεσσαλονικείς που κατεβαίνουμε στους δρόμους μόνο για τις ομαδάρες μας.Ποιός ασχολείται με την ανεργία και την υπανάπτυξη τώρα μωρέ, καλή μπάλλα να βλέπουμε.

mgv
08-09-06, 22:43
Εγώ είδα κάτι ματατζήδες να βαράνε κάτι "οπαδούς" του ΠΑΟΚ
Ε ως γωνστόν τα μΑΤ όχι η αστυνομία προστατεύουν τους μεγάλους και βαράνε Ολυμπιακούς και συνταξιούχους
Αρα στην πορεία δεν ήταν Ποακτζήδες απλά είχαν παρεισφρήσει αντιεξουσιαστές

Gila1899
08-09-06, 22:51
Εγώ είδα κάτι ματατζήδες να βαράνε κάτι "οπαδούς" του ΠΑΟΚ
Ε ως γωνστόν τα μΑΤ όχι η αστυνομία προστατεύουν τους μεγάλους και βαράνε Ολυμπιακούς και συνταξιούχους
Αρα στην πορεία δεν ήταν Ποακτζήδες απλά είχαν παρεισφρήσει αντιεξουσιαστές
Αυτά περί αναρχικών μου θυμίζουν Μίμη Μπούζα και Σπορ του Βορρά δεκαετίας του 80(οι θεσσαλονικείς καταλαβαίνουν).

Πολύ βολικοί τελικά αυτοί οι αναρχικοί.Το τέλειο άλλοθι.Δια πάσαν νόσον και μαλακίαν.

manoulamou
09-09-06, 08:31
Πολύ βολικοί τελικά αυτοί οι αναρχικοί.Το τέλειο άλλοθι.Δια πάσαν νόσον και μαλακίαν.

A γεια σου! Πολυ βολικοι και για πολλους! Η καλυτερη δικαιολογια
για περιορισμους δικαιωματων και ληψη σκληρων μετρων!
Ομως ας μην ασχολουμαστε με τα θλιβερα επεισοδια που ενω αποτελουν υποπροϊον και
παρενεργεια, τα ΜΜΕ προεξαρχοντος του χαζοκουτιου, τα προβαλλουν υπερ το δεον!!!

Το θεμα μας ειναι τι αντιπροσωπευει για την Θεσσαλονικη (και για την Ελλαδα)
η Εκθεση αν πρεπει να υπαρχει, μηπως να επεκταθει ή να αλλαξει στοχους.

Zorz
09-09-06, 13:12
A γεια σου! Πολυ βολικοι και για πολλους! Η καλυτερη δικαιολογια
για περιορισμους δικαιωματων και ληψη σκληρων μετρων!
Ομως ας μην ασχολουμαστε με τα θλιβερα επεισοδια που ενω αποτελουν υποπροϊον και
παρενεργεια, τα ΜΜΕ προεξαρχοντος του χαζοκουτιου, τα προβαλλουν υπερ το δεον!!!

Το θεμα μας ειναι τι αντιπροσωπευει για την Θεσσαλονικη (και για την Ελλαδα)
η Εκθεση αν πρεπει να υπαρχει, μηπως να επεκταθει ή να αλλαξει στοχους.

Μήπως να την φέρουμε στο Μαρούσι δίπλα στο the mall να μας βολεύει κιόλας ?
Να πάρει το έργο ο Λάτσης γιατι έχει πέσει πείνα...




Η διαδήλωση ήταν πολύ σωστή εκτός από το κομμάτι των επεισοδίων.
Τα επεισόδια πάντα είναι κατακριτέα από τον καθένα.
Από ότι ακούγεται μερικοί αστυνομικοί στην πορεία φώναζαν τα παιδιά "Βούλγαρους".Εσύ τι θα έκανες αν σε φώναζαν έτσι Gila?
Πριν από την πορεία, τα γνωστά τσιράκια, βάλανε τους γλείφτες να διαδώσουν ότι θα έρθει ο αγγελόπουλος να πάρει αύριο τον Πάοκ, για να σταματήσει η διαδήλωση.
Αυτά τα πράγματα, ΤΑ ΓΛΟΙΩΔΗ, είναι που μου τη δίνουν σε αυτόν τον τόπο.
Προσωπικά αν ο αστυνομικός με φώναζε βούλγαρο, θα του έπινα το αίμα.(τη στιγμή βέβαια που δεν είχαν ξεκινήσει ΚΑΝ τα επεισόδια)

Σωστός.

manoulamou
09-09-06, 15:17
Εχουμε ηδη στο Μαρουσι ενα μικρο παραρτημα:p οπως λενε ανοιξαμε και σας περιμενουμε?
http://www.atou.gr/images/HELEXPO.jpg
http://www.romvos.gr/Images/HELEXPOMAP.jpg
ΟΧΙ δεν ειναι ουτε του Λατση ουτε του Babis:hmm:

kx5
09-09-06, 15:40
Τελικά αξίζει η ΔΕΘ? Για επίσκεψη?

Χρόνια σκέφτομαι να πάω στην έκθεση. Μου έχουν πει ότι δεν είνια όπως παλιά, ότι δεν αξίζει πλέον.
Αληθεύει?

thestria
09-09-06, 16:04
Πόσο πάει το εισιτήριο; Παιδιά πληρώνουν;
Καμία πρόσκληση από τον yiap δεν παίζει;

maik
09-09-06, 16:14
Η ΔΕΘ ειναι αυτο που λεει το ονομα της . Διεθνης Εκθεση. Καποτε κρατουσε 3 ολοκληρες εβδομαδες,τωρα με τις πολλες κλαδικες συρικνωθηκε στην μια. Οι περισοτεροι Θεσσαλονικεις ειναι περηφανοι για την υπαρξη της. Οσες προσπαθεις υποβαθμισμου και ουσιαστικα μεταφορας της στην Αθηνα εγιναν βρηκαν δυνατη αντιθεση. Ειναι καιριο σημειο ζωης για την πολη. Υπαρχει εμπορικη κινηση, κλεινονται μεγαλες εταιρικες συμφωνιες, βλεπει ο κοσμος νεα προιοντα , καινοτομιες, γενικα ειναι κατι που αξιζει να υπαρχει. Ακριβως για αυτη την μεγαλη οικονομικη σημασια που εχει καθιερωθηκε πριν απο πολλα χρονια να ερχεται ο πρωθυπουργος να την εγκαινιαζει και να κανει και μια ομιλα κυριως οικονομικου περιεχομενου αλλα και πολιτικου.

Απο την αλλη μερια τα τελευταια χρονια ακριβως γιατι τοτε ειναι η μοναδικη φορα που ερχεται η κυβερνηση εδω αρχισαν οι διααδηλωσεις κυριως απο εργατικα σωματεια. Αν τωρα σε αυτες τις διαδηλωσεις μπαινουν και διαφοροι με σκοπο να τα σπασουν ολα ειναι ευθυνη της αστυνομιας να τους πιασει. Αυτο ομως δεν παει να πει οτι θα ακυρωσουμε την ΔΕΘ γιατι μερικοι ανεγκεφαλοι τα σπανε. Στο κατω κατω ας μην ερχεται κανενας να μιλησει σιγα τα ωα. Ετσι και αλλιως παπαριες θα πει.

manoulamou
09-09-06, 16:21
Εαν επεζησε των δακρυ/καπνογονων
και σε ενδιαφερουν τα κινεζικα εργοχειρα..;) (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=749982&postcount=111)....

manoulamou
09-09-06, 16:22
Εαν επεζησε των δακρυ/καπνογονων
και σε ενδιαφερουν τα κινεζικα εργοχειρα..;) (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=749982&postcount=111)....

maik
09-09-06, 16:23
Ταληρακι η εισοδος φετος. Αρκετα ακριβη θα ελεγα.

thestria
09-09-06, 16:29
Πέντε ευρώ το άτομο!
Είκοσι για πάρω γυναίκα και παιδιά για να δω τα κρατικά περίπτερα, τα περίπτερα των τραπεζών, των οργανισμών και φυσικά το περίπτερο της 4νετ.
Μανούλα μου!

maik
09-09-06, 16:36
Πέντε ευρώ το άτομο!
Είκοσι για πάρω γυναίκα και παιδιά για να δω τα κρατικά περίπτερα, τα περίπτερα των τραπεζών, των οργανισμών και φυσικά το περίπτερο της 4νετ.
Μανούλα μου!

Βαλε και τα εξοδα για κανενα σαντουιτς καμια μπυρα κανενα χαζο που θα ζητησουν τα παιδια και ισως η συζυγος περνας τα 50. Νομιζω ομως οτι τα παιδια κατω των 12 μπαινουν δωρεαν.

golity
09-09-06, 17:19
Πέντε ευρώ το άτομο!
Είκοσι για πάρω γυναίκα και παιδιά για να δω τα κρατικά περίπτερα, τα περίπτερα των τραπεζών, των οργανισμών και φυσικά το περίπτερο της 4νετ.
Μανούλα μου!
manoulamou σε φωνάζουν! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.