PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και τεχνική υποστήριξη στο σπίτι.



miledent
18-01-11, 22:28
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στη σύνδεσή μου με πάροχο τη forthnet καθώς και κάποιες απορίες που έχω για την τεχνική υποστήριξη που παρέχει στο σπίτι.
Πως έχει η κατάσταση: Είμαι συνδρομιτής στη forthnet εδώ και ενάμιση χρόνο μετά από διακοπή της σύνδεσης που είχα στην tellas. Πακέτο φοιτητικό double play (ιντερνετ έως 24 και τηλέφωνο απλό). Για ένα χρόνο η σύνδεση ήταν αψεγάδιαστη τουλάχιστον ως προς το internet που με ενδιαφέρει κυρίως.
Ωστόσο το τελευταίο εξάμηνο αντιμετωπίζω πρόβλημα με καθημερινές αποσυνδέσεις και το τηλέφωνο περιστασιακά δεν έχει καν σήμα. Ιδιαίτερα την προηγούμενη εβδομάδα (κυρίως το ΠΣΚ) είχα συνεχείς αποσυνδέσεις σχεδόν κάθε 10 λεπτά ενώ το τηλέφωνο είναι νεκρό εδώ και μια βδομάδα ( δε με πολυενδιαφέρει)!
Επικοινώνησα με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της forthnet και μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα με την καθοδήγηση του τεχνικού (μέσω τηλεφώνου) μου ανέφερε ότι δεν μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα και ότι θα έπρεπε να με παραπέμψει σε ανώτερο τμήμα για να κάνουν αυτοί κάποιες άλλες ενέργειες. Τελικά τη δευτέρα με παίρνουν από τη forthnet και μου λένε ότι θα έρθει τεχνικός στο σπίτι να ψάξει το θέμα. Μου λένε δε, ότι σε περίπτωση που διαπιστώσει ότι για τη βλάβη δεν ευθύνεται η γραμμή μου θα μου χρεώσουν 60€ στο λογαριασμό!!!! Είναι η πολιτική τους λέει και μου έφεραν για παράδειγμα την περίπτωση να είναι χαλασμένη η συσκευή του τηλεφώνου.
Φυσικά αρνήθηκα αφού:
1) Το δίμηνο δίνω για τη σύνδεσή μου 50 € και δεν θα ήθελα να τους δώσω 60€ για το τίποτα
2) Σε περίπου 1,5 μήνα θα μετακομίσω από το σπίτι που μένω
3) Θα ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω κάποιο έλεγχο μόνος μου πριν τους καλέσω ωστε να αποτρέψω την περίπτωση να είναι κάτι χαζό και να χρεωθώ τζάμπα.
4) Απ'ότι είδα στο φόρουμ εκείνες τις μέρες είχαν ανακοινωθεί προγραμματισμένες εργασίες στον κόμβο μου (ωστόσο το πρόβλημα παραμένει ιδιαίτερα στο τηλέφωνο) και απο τη forthnet δε μου το ανέφεραν καν (δεν είναι περίεργο?)!

Σήμερα το πρωί δε, διάβασα το εξής (http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/01/forthnet_18.html).

Ποια είναι η αποψή σας για το όλο θέμα? Έπραξα σωστά ή όχι?
Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή κάποια ιδέα για δοκιμή που θα μπορούσα να κάνω για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι δική μου ευθύνη?

Συγγνώμη για την έκταση του post αλλά προσπάθησα να δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα.

jdtech
19-01-11, 22:12
Αν υπάρχει βλάβη στο σπίτι σου (πχ φθαρμένα καλαωδίωση του σπιτιού) όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λογικό να πληρώσει για την επισκευή ο πάροχος σου. Αυτό που θα κάνει η forthnet με τον τεχνικό έλεγχο είναι να διαπιστώσει αν το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο που είναι δική της ευθύνη ή στο σπίτι σου που είναι δική σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να βρεις κάποιον δικό σου ηλεκτρολόγο να διασφαλίσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι και μετά να καλέσεις την forthnet (τον ηλεκτρολόγο λογικά θα τον πληρώσεις) ή να ελέγξεις κάποια πράγματα μόνος σου. Στο φόρουμ υπάρχουν σχετικές οδηγίες. ;)

miledent
19-01-11, 22:36
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση!


Αν υπάρχει βλάβη στο σπίτι σου (πχ φθαρμένα καλωδίωση του σπιτιού) όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λογικό να πληρώσει για την επισκευή ο πάροχος σου. Αυτό που θα κάνει η forthnet με τον τεχνικό έλεγχο είναι να διαπιστώσει αν το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο που είναι δική της ευθύνη ή στο σπίτι σου που είναι δική σου.

Ναι φίλε μου, αλλά η χρέωση δε θα γίνει για την επισκευή της βλάβης (αν είναι δική μου ευθύνη) αλλά για την επίσκεψη του τεχνικού. Στο παράδειγμα της εκπροσώπου της forthnet, όπου για το πρόβλημα του τηλεφώνου ευθύνεται η χαλασμένη τηλεφωνική συσκευή μου, θα πρέπει να πληρώσω εγώ τη νέα συσκευή (λογικότατο) αλλά και τα 60€ στη forthnet για την επίσκεψη του τεχνικού. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο και δεν βλέπω πως αποτρέπονται φαινόμενα εξαπάτησης...


Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να βρεις κάποιον δικό σου ηλεκτρολόγο να διασφαλίσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο σπίτι και μετά να καλέσεις την forthnet (τον ηλεκτρολόγο λογικά θα τον πληρώσεις) ή να ελέγξεις κάποια πράγματα μόνος σου. Στο φόρουμ υπάρχουν σχετικές οδηγίες. ;)

Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το λάβω υπόψη μου.:oneup:

Georgevtr
19-01-11, 22:57
Εύλογα ώς ένα σημείο τα ερωτήματα σου αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι έστω και 1 καλώδιο στον χώρο σου φθαρμένο σημαίνει επιβάρυνση του πελάτη διότι ΔΕΝ ευθύνεται η εταιρία.
Άσκοπη μετακίνηση συνεργείου ονομάζεται και εάν θεωρείς ότι είναι απαράδεκτο πολύ απλά ΔΕΝ καλέις την 4νετ και βρίσκεις δικό σου ηλεκτρολόγο-τεχνίτη για την αποκατάσταση της βλάβης.


Ένας πολύ καλός οδηγός περιγράφεται εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819 ,ο οποίος θα σε βοηθήσει.
Καλή δύναμη και προσοχή.

miledent
19-01-11, 23:17
Εύλογα ώς ένα σημείο τα ερωτήματα σου αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι έστω και 1 καλώδιο στον χώρο σου φθαρμένο σημαίνει επιβάρυνση του πελάτη διότι ΔΕΝ ευθύνεται η εταιρία.
Άσκοπη μετακίνηση συνεργείου ονομάζεται και εάν θεωρείς ότι είναι απαράδεκτο πολύ απλά ΔΕΝ καλέις την 4νετ και βρίσκεις δικό σου ηλεκτρολόγο-τεχνίτη για την αποκατάσταση της βλάβης.


Ένας πολύ καλός οδηγός περιγράφεται εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819 ,ο οποίος θα σε βοηθήσει.
Καλή δύναμη και προσοχή.

Thanks για το link! Πάντως τείνω να πιστέψω ότι όλη η ταλαιπωρία εκείνων των ημερών οφειλόταν στις προγραμματισμένες εργασίες στον κόμβο μου καθώς η κατάσταση τουλάχιστον στο internet έχει βελτιωθεί αρκετά (το τηλέφωνο παραμένει νεκρό αλλά δεν το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς). Εξακολουθώ όμως να αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δε μου ανέφεραν καν ότι γίνονταν εργασίες. Η tellas πχ όλο αυτό έλεγε:lol::hammered:

@ ADSLgr.com All rights reserved.