PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος αποσύνδεσης



tsioy
20-01-11, 13:38
Σκέφτομαι να μεταβώ από ΟΤΕ σε άλλο πάροχο (on).
Αυτή τη στιγμή έχω το dp24. Ξέρω ότι έχει 12μηνη δέσμευση και αν φύγω θα πρέπει να δώσω €50 λόγω της δέσμευσης.
Υπάρχει και κάποιο επιπλέον τέλος αποσύνδεσης για μετάβαση σε άλλο πάροχο; Στο 13888, η υπάλληλος μου είπε πως δεν υπάρχει αλλά στους όρους της Οn βρήκα το εξής:


Σε κάθε περίπτωση λήξης της παρούσας μετά την πάροδο της αρχικής συμβατικής διάρκειας των δώδεκα (12) μηνών, για οιαδήποτε αιτία, πλην της περιπτώσεως που αποδεδειγμένα, κατόπιν σχετικού ενδελεχούς ελέγχου, οφείλεται σε υπαιτιότητα της Εταιρείας, ο Πελάτης οφείλει να καταβάλει επίσης στην Εταιρεία το εκάστοτε ισχύον τέλος αποσύνδεσης, ως αναφέρεται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο της Εταιρείας, το οποίο περιλαμβάνει το ισχύον τέλος αποσύνδεσης που χρεώνει ο ΟΤΕ καθώς και λειτουργικές δαπάνες και διοικητικά έξοδα της Εταιρείας.Ποιο από τα 2 ισχύει;

psyxakias
20-01-11, 13:47
Πρώτα απ'όλα, αυτό που παραθέτεις δεν ισχύει στην περίπτωσή σου διότι είναι της ON και θα σε ενδιέφερε εάν ακύρωνεις από την ON και όχι τον ΟΤΕ. Επιπλέον ακόμα και αν ακύρωνεις από την ON, δεν σημαίνει ότι θα χρεωθείς κάτι επιπλέον. Απλώς δικαιολογεί ότι η "ποινή" ακύρωσης της ON, περιλαμβάνει και κάποιο τέλος του ΟΤΕ ("φταίει ο ΟΤΕ"). ;)

Πέρα από το κόστος ακύρωσης από τον ΟΤΕ (δε θυμάμαι απ'έξω πόσο είναι), το μόνο άλλο κόστος που μπορεί να συναντήσεις κατά τη μετάβαση (ΟΤΕ->ΟΝ) είναι κόστος ενεργοποίησης, αν το χρεώνει η ON.

giraios
20-01-11, 13:52
Έχω διακόψει πρόσφατα γραμμή στο ΟΤΕ που δεν είχε λήξει το 12μηνο, και το μόνο που πλήρωσα ήταν 50 ευρό πρόστιμο (+το λογαριασμό μέχρι εκείνη την μέρα).
Απλά μου είχαν πει ότι σε άλλα πακέτα μπορεί να χρειαστεί να πληρωθεί το κόστος όλους του χρόνου κανονικά (κάτι που ευτυχώς δεν ίσχυε στην δική μου περίπτωση).

psyxakias
20-01-11, 13:54
Απλά μου είχαν πει ότι σε άλλα πακέτα μπορεί να χρειαστεί να πληρωθεί το κόστος όλους του χρόνου κανονικά (κάτι που ευτυχώς δεν ίσχυε στην δική μου περίπτωση).Παλιότερα όντως ίσχυε αυτό, απ'ότι γνωρίζω όχι πλέον.

tsioy
20-01-11, 13:59
@psyxakias
Απλώς μου φάνηκε αντιφατικό να χρεώνει ο ΟΤΕ την Ον τέλος απενεργοποίησης αν μεταβώ από Ον-->ΟΤΕ και να μη χρεώνει εμένα αν μεταβώ από ΟΤΕ-->Ον..
Το κόστος ακύρωσης του dp24 (αν αυτό εννοείς) είναι €50.

@giraios
Κι εμένα το ίδιο ποσό μου είπαν. Μάλλον κάποιο πρόγραμμα dp θα είχες..

psyxakias
20-01-11, 14:00
@psyxakias
Απλώς μου φάνηκε αντιφατικό να χρεώνει ο ΟΤΕ την Ον τέλος απενεργοποίησης αν μεταβώ από Ον-->ΟΤΕ και να μη χρεώνει εμένα αν μεταβώ από ΟΤΕ-->Ον..
Το κόστος ακύρωσης του dp24 (αν αυτό εννοείς) είναι €50.Ο ΟΤΕ χρεώνει τους άλλους παρόχους ως διαχειριστής δικτύου λόγω του LLU, που δε μας αφορά ιδιαίτερα ως καταναλωτές. Η ON απλά το αναφέρει για να δικαιολογήσει το κόστος της ακύρωσης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.