PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με lag, connx 24mbps



mvRc.
20-01-11, 20:25
Καλησπέρα,

Είχα μια σύνδεση OTE Connx 2mbps εδώ και καιρό καί έπαιζα το game Counter-Strike online σε έναν server με 70-75 latency πάντα.

Χτές βλέπω οτι έγινε η ανανέωση που έκανα σε 24mbps(πιάνει 8), μπήκα στο παιχνίδι καί το latency πήγε στο 100-110 χωρίς να κατεβάζω ή να κάνω κάτι στην ταχύτητα.

Μπορείτε μήπως να με βοήθήσετε για το τι να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

iakoboss7
20-01-11, 20:53
μαλλον σε εβαλαν σε interleave, ανοιξε command (cmd) και δωσε tracert www.google.com

και βαλε εδω τα αποτελεσματα να δουμε.

mvRc.
20-01-11, 21:02
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου. Παρακάτω έχω screenshot από τα αποτελέσματα:

http://img202.imageshack.us/img202/3117/helpus.png

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση :/

iakoboss7
20-01-11, 21:14
αν δεις τα αρχικα hop ειναι στο 50 πραγμα που μου φαινεται αφυσικο (θα επρεπε να ειναι max 30), αλλα απο οτι βλεπω δεν χαλαει ολα τα υπολοιπα (παλι καλα).

πρεπει να εισαι σε interleave παντως οποτε και καλο θα ειναι (εχεις ακομα 45 λεπτα) να τους παρεις ενα τηλ να τους ζητησεις αλλαγη απο interleave σε fast path.

ελπιζω να μην εκανες τιποτα με το internet οταν εκανες το tracert.

mvRc.
20-01-11, 21:47
Ωραία πέρνω αμέσως τηλέφωνο!

........Auto merged post: mvRc. πρόσθεσε 20 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μου είπανε οτι όλες οι γραμμές του ote τρέχουν σε interleave καί να δοκιμάσω να βαλω ethernet καλώδιο το οποίο είναι αγκαρία καθώς έχω και isdn και είναι σε μακρινή απόσταση ο υπολογιστής από το modem.

Μου είπε επίσης να πάρω στο 121 αμα γίνεται να μου το αλλάξουν αλλα δεν ξέρω τι να κάνω τελικά..

κάποια άλλη πρόταση;

iakoboss7
20-01-11, 21:59
μα....ιες σου ειπανε φυσικα. μια χαρα τρεχει ο μισος οτε σε fast path (να επιμενεις) και αφου σου ειπαν να παρεις εκει δοκιμασε να παρεις (αν λενε βλακιες να επιμενεις).

αυτο με το ethernet δεν το πολυ καταλαβα... η συνδεση πριζα με modem γινεται αναγκαστικα με τηλ καλωδιο ετσι κι αλλως.
θα εννοεις συνδεση modem με pc, εαν ομως και πριν το προβλημα ησουν παλι με wifi και ηταν μια χαρα τοτε δεν παιζει ρολο και καλο θα ηταν να ξαναπαρεις τηλ (να λες οτι εισαι με ethernet :p)

emeliss
20-01-11, 22:02
Μήπως μαζί με την 24άρα έβαλες και conn-x tv;

mvRc.
20-01-11, 22:05
Ναί έβαλα καί conn-x tv. υπάρχει διαφορά σε αυτό;

iakoboss7
20-01-11, 22:20
α πες το ετσι :p

αν εχεις connex-tv σε πανε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε interleave και απο οσο ξερω δεν γινεται να το αλλαξεις.

mvRc.
20-01-11, 22:22
Καί δηλαδή δεν γίνεται τίποτα; :(

emeliss
20-01-11, 22:24
α πες το ετσι :p
Θέλει και λίγη φαντασία.

iakoboss7
20-01-11, 22:25
οχι απο οσο ξερω, αν θες να περιμενεις να σου πει και καποιος που το εχει ζησει για σιγουρια παντως περιμενε, αλλιως προσπαθησε να τους πεισεις να σε βαλουν σε fast path...

........Auto merged post: iakoboss7 πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θέλει και λίγη φαντασία.

οτε ειναι ποτε δεν ξερεις :p

mvRc.
20-01-11, 22:27
Ωραία θα κάνω μια προσπάθεια αύριο στο 121 και απο interleave να πάω σε fast path γιατί το έχει πάθει και άλλος ένας φίλος μου καί εκείνος έχει ethernet άρα δεν νομίζω να φτέει το ασύρματο usb που μου είπαν στον οτέ...

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά!

αν κάποιος άλλος ξέρει να μας βοηθήσει αν υπάρχει κάποια λύση ας το πεί εδώ..

Georgevtr
21-01-11, 03:50
Ωραία θα κάνω μια προσπάθεια αύριο στο 121 και απο interleave να πάω σε fast path γιατί το έχει πάθει και άλλος ένας φίλος μου καί εκείνος έχει ethernet άρα δεν νομίζω να φτέει το ασύρματο usb που μου είπαν στον οτέ...

.
Τί εννοείς?Συνδέεσαι ασύρματα Ή ενσύρματα με usb?


.Mήν κάνεις κάν τον κόπο να τους ενοχλήσεις για να γυρίσεις σε fast path με ενεργοποιημένο το conn-x tv.
Ελπίζω να σε πρόλαβα:p

mvRc.
21-01-11, 16:20
Συνδέομαι ενσύρματο με usb, γιατί το modem είναι μακριά από το pc και δεν φτάνει το ethernet.

Όχι δεν πήρα ακόμη τηλέφωνο, με πρόλαβες όμως :P

AssVas
21-01-11, 17:09
μπορεί να παίξει κ με fastpath το connx TV απλά ίσως να χει σπασίματα στην εικόνα/ pixels κτλ , προφίλ στο κόμβο είναι το Fastpath/Interleave , κάνε την αίτηση στο 8011135555 . Υπάρχει και προφίλ με μικρότερο βάθος Interleave που έχει ελάχιστα αυξημένα pings απτο fastpath. Βάλε κινητό τηλ επικ. στο αίτημά σου.

Georgevtr
21-01-11, 20:28
conn-x tv+fast path+usb σύνδεση= Ολική καταστροφή:p Βλέπω να πετάς τον η/υ μαζί με το μόντεμ+ το tilgin απ το παράθυρο:innocent:

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συνδέομαι ενσύρματο με usb, γιατί το modem είναι μακριά από το pc και δεν φτάνει το ethernet.

Όχι δεν πήρα ακόμη τηλέφωνο, με πρόλαβες όμως :P

Λογικό να έχεις θέμα τότε με ταχύτητα-pings. Πάρε 5-10 μέτρα ένα καλώδιο ethernet βρε χριστιανέ να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Y.γ.Θέλω πολύ να μάθω την απάντηση άν τους πάρεις τηλ για να αλλάξεις προφίλ.

mvRc.
27-01-11, 19:47
Καλησπέρα παιδιά, τελικά τα άφησα όλα όπως είναι δεν πήγα σε fast path, αλλά πήρα νέο router γιατι είχα ένα πολύ παλιό..

Συνεχίζει όμως το net να κολλάει καί στο παιχνίδι που παίζω το latency είναι 100-110 ενώ με 2mbps είχα 70-75.

ξενέρα τελείως μιλάμε.. Καί συνεχώς πέφτει το νέτ, χτές τους ξαναπήρα καί σε 48 ώρες θα το κοιτάξουνε μου είπανε αλλιώς θα έρθουνε από το σπίτι μου..

edit: δεν ξέρω αν πέζουν ρόλο στο αν μπορείτε να με βοηθήσετε αλλά στο status μου βλέπω αυτά:

Downstream/Upstream
SNR Margin: 3.0 13.0 db

Line Attenuation: 48.5 27.0 db

Data Rate: 6016 512 kbps

@ ADSLgr.com All rights reserved.