PDA

Επιστροφή στο Forum : Nova in a box



Lapetr
20-01-11, 20:29
Ρε παιδιά το σκέφτομαι εδώ και καιρό το θέμα της Nova και όλο και λέω θα το κάνω το βήμα αλλά δε το αποφασίζω. Τώρα όμως που βγήκε αυτό το Nova in-a-box μου φαίενται ευκαιρία.
Από αυτό-> http://www.nova.gr/el-gr/nova/1783-.cmt? καταλαβαίνω ότι δεν έχει δέσμευση μετά τους μήνες που θα διαλέξεις. Σωστά?

silegav
20-01-11, 20:47
Αυτό το κομμάτι με τους μήνες μετά δεν έχω ξεκαθαρίσει. Είναι σίγουρο ότι δεν έχει δέσμευση, αλλά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται αν θες να συνεχίσει και με ποιές χρεώσεις. Πάντως φαίνεται να συμφέρει αρκετά το πακέτο αυτό, τουλάχιστον για αρχή.

bilirius
20-01-11, 22:47
Προφανως ξανα ξεκινας απο εκει που εχεις σταματησει και πληρωνεις αναλογα το πακετο που θελεις, απλα εχεις προπληρωσει τον εξοπλισμο και δεν εχεις το αγχος του συμβολαιου.ειναι ενδιααφερον.

Georgevtr
21-01-11, 00:26
Προφανώς και θέλει πελάτες γιατι ο ΟΤΕ ετοιμάζεται να δώσει το SAT πακέτο σε τιμή έκπληξη.....:whistle:

invaider
21-01-11, 18:03
πλεων μπορεις να επιλεξεις κατα την αγορα απο καταστημα forthnet αν θα εχεις δεσμευση ή οχι. 49€ με δεσμευση 12μηνη ή 129€ χωρης δεσμευση. το τελος διακοπης ειναι 80€. αρα οτι και να κανεις ειναι το ιδιο πραγμα. απλα με το βοχ κερδιζεις 20~30€ απο το προγραμα αλλα επισεις δεν λεει αν περνεις και 2μηνες free HD

silegav
21-01-11, 18:14
Αυτό διάβασα και σε άλλα forums, ότι δηλαδή μετά την περίοδο προπληρωμής, συνεχίζεις με ότι συμβόλαιο θες. Πιστεύω πως συμφέρει. Όπως και να έχει, είναι καλό που μπορείς να γλυτώσεις τη δέσμευση και χωρίς να χάσεις τον δωρεάν εξοπλισμό. Καλή κίνηση σε κάθε περίπτωση και μακάρι ο ανταγωνισμός να φέρει κι άλλες τέτοιες κινήσεις.

dfoust
21-01-11, 18:21
απορώ ποιος θα δώσει τόσα λεφτά για να αγοράσει τον άθλιο δέκτη της NOVA. Ας έδινε μόνο την κάρτα να μπορούμε να την βάλουμε σε έναν αξιοπρεπές δέκτη. Για τόσο Ζώα μας περνάνε.

Georgevtr
21-01-11, 20:11
απορώ ποιος θα δώσει τόσα λεφτά για να αγοράσει τον άθλιο δέκτη της NOVA. Ας έδινε μόνο την κάρτα να μπορούμε να την βάλουμε σε έναν αξιοπρεπές δέκτη. Για τόσο Ζώα μας περνάνε.

Και αυτό αλλά είναι μονοπώλιο αυτή την στιγμή που μιλάμε.
Κάποιοι άνθρωποι πραγματικά το χρειάζονται σαν υπηρεσία,ιδίως στην περιφέρεια.

tsavman
21-01-11, 20:39
Προφανώς και θέλει πελάτες γιατι ο ΟΤΕ ετοιμάζεται να δώσει το SAT πακέτο σε τιμή έκπληξη.....:whistle:

Πληροφορίες;

Lapetr
21-01-11, 20:59
Όλο φήμες ακούγονται για το πότε θα βγει το SAT αλλά κάτι συγκεκριμενο δεν υπάρχει. Ούτε για τιμές. Οπότε μέχρι τότε, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Επί του προκειμένου. Τo Νοva in a box υφίσταται τώρα και δεν συζητάμε για ότα θα βγει. Τώρα για τους δέκτες κτλ., φίλοι μου που έχουν δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα. γι' αυτό το σκέφτομαι να το δοκιμάσω κι εγώ!

nnn
21-01-11, 21:00
με τέλος διακοπής 80 € ???
μακρυά

jdtech
21-01-11, 23:30
Εϊμαι και εγώ στη διαδικασία του ψαξίματος και θέλω να περιμένω να δω τις τιμές του SAT που μακάρι να είναι τιμές "έκπληξη". Από πρόγραμμα όμως δεν βλέπω πως θα γίνει η έκπληξη αφού σε επίπεδο προγράμματος η nova έχει πολύ καλύτερες και περισσότερες συνεργασίες.

billstamaniac
22-01-11, 00:07
παντως δεν ειναι κ ασχημο αφου το τελος διακοπης απο οτι καταλαβα ειναι μονο αμα διαλεξεις την 12 συμβαση αν δεν το διαλεξεις διακκοπτεις οποτε θες χωρις καμια χρεωση

blkik
22-01-11, 22:23
Πληροφορίες;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322260

tsavman
22-01-11, 22:45
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322260

Thanks! Θα παρακολουθήσω τις εξελίξεις σε εκείνο το νήμα :oneup:

Lapetr
23-01-11, 17:49
παντως δεν ειναι κ ασχημο αφου το τελος διακοπης απο οτι καταλαβα ειναι μονο αμα διαλεξεις την 12 συμβαση αν δεν το διαλεξεις διακκοπτεις οποτε θες χωρις καμια χρεωση

επιλέγεις δέσμευση στο nova in a box? αφού είναι για συγκεκριμένους μήνες σε κάθε επιλογή προγράμματος, τι τέλος διακοπής να έχει?

invaider
24-01-11, 18:54
οχι στο box αλλα στο κανονικο

silegav
24-01-11, 22:17
Είπα κι εγώ. Αρχικά μου φάνηκε καλή προσφορά ακριβώς επειδή δεν έχει δεσμεύσεις και παραξενεύτηκα όταν αναφέρθηκε τέλος διακοπής.
Κάτι ακόμα, τα hd κανάλια τα δίνει ή δεν τα υποστηρίζει αυτή η προσφορά;

Lapetr
24-01-11, 22:39
λογικά ανάλογα το πακέτο έχεις και τα αντίστοιχα HD. Ο εξοπλισμός ό ίδιος δεν είναι για HD και μη?

silegav
25-01-11, 21:33
Μπήκα λίγο και είδα. Στο site λέει ότι δίνει τον NovaBox HD 831 , οπότε πιθανολογώ πως από θέμα αποκωδικοποιητή είσαι οκ, αλλά δε λέει κάτι για τη συνδρομή. Αυτό που ξέρω είναι ότι δίνεις κάποια λεφτά παραπάνω για τα HD. Μπορείς να τα δώσεις και στα προπληρωμένα και να έχεις HD και σε αυτή τη περίοδο;

vlad
30-01-11, 13:46
Mια προσφορα για δωρεαν εγκατασταση ξερεται εαν υπαρχει ακομα:hmm:

silegav
30-01-11, 22:45
Κοίταξα λίγο στο site της forthnet, αλλά στη μόνη προσφορά (http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10012980) που βρήκα δεν αναφέρει κάτι για δωρεάν εγκατάσταση. Πάρε καλύτερα κανένα support ή πήγαινε ρώτα σε κανένα κατάστημα

vlad
30-01-11, 22:54
Κοίταξα λίγο στο site της forthnet, αλλά στη μόνη προσφορά (http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10012980) που βρήκα δεν αναφέρει κάτι για δωρεάν εγκατάσταση. Πάρε καλύτερα κανένα support ή πήγαινε ρώτα σε κανένα κατάστημα
Σε ευχαριστω πολυ,αυριο το πρωι θα πεταχτω απο το καταστημα να ρωτησω:oneup:

UNEXPECTEDGR
01-02-11, 23:50
απορώ ποιος θα δώσει τόσα λεφτά για να αγοράσει τον άθλιο δέκτη της NOVA. Ας έδινε μόνο την κάρτα να μπορούμε να την βάλουμε σε έναν αξιοπρεπές δέκτη. Για τόσο Ζώα μας περνάνε.

Καταρχάς ο δέκτης δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τον PANASAT που έδινε η εταιρεία παλιότερα...Είναι της PACE κ το μοντέλο είναι ο NOVABOX HD 831.Όσον αφορά το πακέτο NOVA IN A BOX:

Περιλαμβάνει

-Αποκωδικοποιητή NovaBox HD 831 με κάρτα πρόσβασης

-Δορυφορικό πιάτο 60 cm

-Καλώδια και βάσεις στήριξης

-Προπληρωμένη υπηρεσία με βάση το πακέτο που θα επιλεγεί:

1 μήνα Nova Full Pack

2 μήνες Nova Sports pack

2 μήνες Nova Cinema pack

4 μήνες Nova Value pack

6 μήνες Nova Start pack

Κόστος 169,00€



ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ!: Με το πέρας του προπληρωμένου χρόνου μπορεί να γίνει διακοπή.

>Μετά την παρέλευση του προπληρωμένου χρόνου ο συνδρομητής χρεώνεται με την μηνιαία χρέωση της υπηρεσίας που έχει επιλέξει και μπαίνει στην τιμολόγηση σαν νέος συνδρομητής.

>Ανά πάσα στιγμή μπορεί να υπογράψει προνόμιο(FORTHNET K NOVA), αλλά η έκπτωση του 20% για τη nova θα εφαρμοστεί μετά την εξάντληση του προπληρωμένου χρόνου.

>Δεν υπάρχει δέσμευση - Δεν υπάρχει penalty. Αν επιθυμεί διακοπή ή downgrade μετά την προπληρωμή , μπορεί να γίνει άμεσα.

jdtech
02-02-11, 21:19
Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ Όσον αφορά το πρόγραμμα εγώ έχω ψηθεί για nova. Απλά θέλω να περιμένω τις τιμές του ΟΤΕ.

silegav
02-02-11, 21:34
Όντως κατατοπιστικότατος και συνοπτικός! :oneup:
Εσένα έπρεπε να σε έχουν να λες τις ειδήσεις σε 60'' που υπήρχαν παλιά!!!

UNEXPECTEDGR
03-02-11, 04:13
Είπα κι εγώ. Αρχικά μου φάνηκε καλή προσφορά ακριβώς επειδή δεν έχει δεσμεύσεις και παραξενεύτηκα όταν αναφέρθηκε τέλος διακοπής.
Κάτι ακόμα, τα hd κανάλια τα δίνει ή δεν τα υποστηρίζει αυτή η προσφορά;

Όπως είπε κ ένας φίλος τα HD κανάλια μπορεί να τα έχει κάποιος ανάλογα με το πακέτο που θα επιλέξει...Ποιο συγκεκριμένα στο CINEMA VALUE θα έχει τα Nova Cinema HD, Eurosport HD κ National Geographic HD στο SPORTS VALUE θα έχει τα Novasports HD,Eurosport HD κ National Geographic HD κ στο FULL PACK θα έχει κ τα 4 HD κανάλια. Όλα αυτά με την προϋπόθεση φυσικά ότι ο δέκτης θα έχει συνδεθεί σε ΤV FULL HD ή HD READY τουλάχιστον κ να υπάρχει κ καλώδιο HDMI το οποίο δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία...Η χρέωση της συγκεκριμένης υπηρεσίας είναι 4,99€ τον μήνα.To START PACK καθώς κ το VALUE PACK δεν έχουνε HD κανάλια προσωρινά.

ΥΓ:Για την εγκατάσταση που ρώτησε ένας φίλος το κόστος από τεχνικό της NOVA είναι στα 70€. Ωστόσο αυτό δεν είναι δεσμευτικό, μπορεί δηλαδή κάποιος να επιλέξει δικό του τεχνικό ή κ να την κάνει μόνος του αν έχει την απαραίτητη τεχνογνωσία απλά σε αυτή την περίπτωση δεν θα τον καλύπτει η εταιρεία στο θέμα της εγγύησης όσον αφορά στο κομμάτι της εγκατάστασης,θα έχει δηλαδή 2 χρόνια εγγύηση για τον δέκτη μόνο.

silegav
03-02-11, 19:46
Αυτά τα 5 ευρώ τα πληρώνεις παραπάνω τους πρώτους μήνες ή περιλαμβάνονται στο προπληρωμένο πακέτο;

billstamaniac
03-02-11, 22:47
ειναι με επιπλεον χρεωση τα HD το box περιλεμβανει μονο την συνδρομη του βασικου πακετου

silegav
03-02-11, 23:15
Ας μη τα θέλουμε κι όλα δικά μου. Πάντως είναι έξυπνη κίνηση γενικά. Γενικά τελευταία έχω δει κινητικότητα της Forthnet/Nova με νέα πακέτα. Καλό που ακούει την αγορά και αντιδρά.

Gianniskriti
08-03-11, 17:03
Παιδιά ξέρετε αν μπορεί κάποιος να αγοράσει το Nova in a box για να παρακολουθεί Ελληνικά κανάλια στο εξωτερικό (και συγκεκριμένα στην Γερμανία) ? Ποια είναι η σύνηθης πρακτική ? Ευχαριστώ

winzig
08-03-11, 17:49
Παιδιά ξέρετε αν μπορεί κάποιος να αγοράσει το Nova in a box για να παρακολουθεί Ελληνικά κανάλια στο εξωτερικό (και συγκεκριμένα στην Γερμανία) ? Ποια είναι η σύνηθης πρακτική ? Ευχαριστώ

δηλωσε μια ελληνικη δ/νση και λογικα θα εισαι κομπλε...επισης η ενεργοποιηση να γινει εντος ελληνικης επικρατειας (αν δεν κανω λαθος)

Gianniskriti
08-03-11, 18:59
δηλωσε μια ελληνικη δ/νση και λογικα θα εισαι κομπλε...επισης η ενεργοποιηση να γινει εντος ελληνικης επικρατειας (αν δεν κανω λαθος)

Λογικό. Οπότε μετά την ενεργοποίηση παίρνεις δέκτη+κάρτα και βλέπεις νόβα από όποια χώρα υπάρχει σήμα από hotbird. Βάζεις και μια πάγια από την πιστωτική κάρτα για την εξόφληση μελλοντικών λογαριασμών και είσαι άρχοντας. Ευχαριστώ

tsiouficto
08-03-11, 19:29
Μία άλλη κίνηση είναι να πάρεις τηλέφωνο την Νόβα και να ρωτήσεις ευθέως για το θέμα αυτό. Άλλωστε το μεγάλο πρόβλημα αφορά μεταδόσεις με αποκλειστικά δικαιώματα, κάτι το οποίο πέρασε υπέρ της Νόβα ήδη στην Μεγάλη Βρετανία, συνεπώς υπάρχει κάποια περίπτωση να μην έχουν κανένα πρόβλημα να το συζητήσουν. Αλλά και να έχουν, off the record μπορεί να σου πουν, αναλόγως βέβαια και σε ποιον υπάλληλο θα τύχεις. Άλλωστε δεν τους χαλάει να έχουν μία παραπάνω συνδρομή. Δική σου ευθύνη είναι αν βάλεις το πιάτο στην Γερμανία, όχι της Νόβα.

Gianniskriti
08-03-11, 23:17
Μία άλλη κίνηση είναι να πάρεις τηλέφωνο την Νόβα και να ρωτήσεις ευθέως για το θέμα αυτό. Άλλωστε το μεγάλο πρόβλημα αφορά μεταδόσεις με αποκλειστικά δικαιώματα, κάτι το οποίο πέρασε υπέρ της Νόβα ήδη στην Μεγάλη Βρετανία, συνεπώς υπάρχει κάποια περίπτωση να μην έχουν κανένα πρόβλημα να το συζητήσουν. Αλλά και να έχουν, off the record μπορεί να σου πουν, αναλόγως βέβαια και σε ποιον υπάλληλο θα τύχεις. Άλλωστε δεν τους χαλάει να έχουν μία παραπάνω συνδρομή. Δική σου ευθύνη είναι αν βάλεις το πιάτο στην Γερμανία, όχι της Νόβα.

Σωστό κι αυτό που αναφέρεις φίλε. Θα το προτείνω στον κολλητό μου που ενδιαφέρεται. Φαντάζομαι θα του πούνε οτι "κύριε είναι παράβαση όρου της σύμβασης...αλλά εμείς σαν Νόβα δεν μπορούμενα σας ελέγξουμε!". Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

winzig
09-03-11, 13:53
Λογικό. Οπότε μετά την ενεργοποίηση παίρνεις δέκτη+κάρτα και βλέπεις νόβα από όποια χώρα υπάρχει σήμα από hotbird. Βάζεις και μια πάγια από την πιστωτική κάρτα για την εξόφληση μελλοντικών λογαριασμών και είσαι άρχοντας. Ευχαριστώ
:oneup:

johnsruro
10-03-11, 16:23
Αφού δεν ενεργοποίται κάποια γραμμή αλλά υποθέτω η κάρτα ή ο δέκτης, υποθέτω ότι μπορείς να τα πάρεις και να πας όπως θες!


Άλλωστε το μεγάλο πρόβλημα αφορά μεταδόσεις με αποκλειστικά δικαιώματα, κάτι το οποίο πέρασε υπέρ της Νόβα ήδη στην Μεγάλη Βρετανία,
Βγήκε δικαστική απόφαση?

tsiouficto
10-03-11, 22:43
Εν συντομία, μία παμπ στην Αγγλία διώχθηκε από το Sky (ή την Premiership, δεν θυμάμαι ακριβώς) γιατί μετέδιδε αγώνες μέσω Nova. Η λογική ήταν ότι οι αγώνες μεταδίδονται καταποκλειστικότητα στην Αγγλία μόνο μέσω Sky. Τελικά όμως το δικαστήριο αποφάσισε ότι η παμπ μπορεί να χρησιμοποιεί όποια πλατφόρμα θέλει.

jdtech
11-03-11, 00:35
Η μετάδοση που ήταν στα ελληνικά δεν του πείραζε. Φαντάζομαι θα είχε σημαντική διαφορά στην τιμή η nova έναντι του Sky γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.

tsiouficto
11-03-11, 01:48
Οι αγώνες στη Nova έχουν και τον πρωτότυπο αγγλικό σχολιασμό. Η διαφορά στην τιμή από την άλλη όντως είναι τεράστια. Διότι αν μια παμπ βάλει Sky θα πρέπει να πληρώσει μερικές εκατοντάδες € τον μήνα, λόγο του ότι είναι μαγαζί και όχι ιδιώτης (όπως γίνεται και με την Νova εδώ), ενώ με την Nova πληρώνει μόνο τα 50€ του sport-pack, διότι δεν μπορεί να τον ελέγξει ότι είναι παμπ.

silegav
11-03-11, 02:32
Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως η απόφαση ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί και ότι αυτό που αναφέρεται παραπάνω ήταν η αρχική εισήγηση. Έχει ακόμα δρόμο και φαντάζομαι πως αν τελεσιδικήσει όπως είναι τώρα, θα δούμε και επαγγελματικά πακέτα για το εξωτερικό από τους παρόχους.
Δε θα τη χαλάσει πάντως τη Nova αφού θα της ανοίξει μια αγορά στην οποία η nova οικονομικά είναι αρκετά ανταγωνιστική.

sdikr
11-03-11, 11:21
Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως η απόφαση ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί και ότι αυτό που αναφέρεται παραπάνω ήταν η αρχική εισήγηση. Έχει ακόμα δρόμο και φαντάζομαι πως αν τελεσιδικήσει όπως είναι τώρα, θα δούμε και επαγγελματικά πακέτα για το εξωτερικό από τους παρόχους.
Δε θα τη χαλάσει πάντως τη Nova αφού θα της ανοίξει μια αγορά στην οποία η nova οικονομικά είναι αρκετά ανταγωνιστική.

Δεν θα το έλεγες ανταγωνιστική, αν το συγκρίνουμε με την τιμή που έχει για το επαγγελματικό πακέτο, απο την άλλη μετά θα υπάρχει θέμα με το τι θα πληρώνει πλέον για δικαιώματα, βλέπεις τώρα πχ πληρώνει μόνο για Ελλάδα, αν θα πρέπει να πληρώσει για Ευρώπη αουτς

Μετά φαντάσου να σου έρθει πχ νόμιμα το tring στην Ελλάδα τι έχει να γίνει

jdtech
11-03-11, 20:57
Η Nova τώρα δεν διαθέτει δικαιώματα προβολής στην Αγγλία, όμως η εισήγηση δικαιώνει την pub που την επέλεξε. Πρακτικά κάτι τέτοιο θα αλλάξει το τρόπο διαχείρισης δικαιωμάτων. Δε θα υπάρχει η σχέση των δικαιωμάτων με το τόπο προβολής. Οπότε δεν θα πρέπει να αγοράσεις δικαιώματα Ευρώπης. Απλά θα έχεις δικαίωμα προβολής . Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Επίσης σχετικά με την ανταγωνιστικότητα των πακέτων υπάρχει μια διαφορά. Αλλιώς θα πληρώσει ο Αγγλος το Αγγλικό πρωτάθλημα και αλλιώς ο Ελληνας. Και δείτε το και ανάποδα ο άγγλος δεν θα πληρώσει για το ελληνικό που πληρώνει ο Έλληνας. Παρότι είναι το ίδιο προιόν η αξία διαφέρει για τον καθένα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τιμές των μεγάλων πρωταθλημάτων είναι πολύ υψηλότερες στις διοργανώτριες χώρες από ότι σε μας. Άρα πάντα η Nova και κάθε πλατφόρμα τρίτης χώρας θα είναι πιο φτηνή από τις πλατφόρμες της διοργανώτριας.

sdikr
11-03-11, 21:21
Η Nova τώρα δεν διαθέτει δικαιώματα προβολής στην Αγγλία, όμως η εισήγηση δικαιώνει την pub που την επέλεξε. Πρακτικά κάτι τέτοιο θα αλλάξει το τρόπο διαχείρισης δικαιωμάτων. Δε θα υπάρχει η σχέση των δικαιωμάτων με το τόπο προβολής. Οπότε δεν θα πρέπει να αγοράσεις δικαιώματα Ευρώπης. Απλά θα έχεις δικαίωμα προβολής . Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Επίσης σχετικά με την ανταγωνιστικότητα των πακέτων υπάρχει μια διαφορά. Αλλιώς θα πληρώσει ο Αγγλος το Αγγλικό πρωτάθλημα και αλλιώς ο Ελληνας. Και δείτε το και ανάποδα ο άγγλος δεν θα πληρώσει για το ελληνικό που πληρώνει ο Έλληνας. Παρότι είναι το ίδιο προιόν η αξία διαφέρει για τον καθένα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τιμές των μεγάλων πρωταθλημάτων είναι πολύ υψηλότερες στις διοργανώτριες χώρες από ότι σε μας. Άρα πάντα η Nova και κάθε πλατφόρμα τρίτης χώρας θα είναι πιο φτηνή από τις πλατφόρμες της διοργανώτριας.

Εντάξει, ωραία τα λές, αλλά μετά θα δούμε ποιος θα πάρει τα δικαιώματα και καλύτερα πόσο θα πρέπει να πληρώσει.
βλέπεις αλλιώς είναι να λες για 10εκ κόσμο και αλλιώς για 100εκ κόσμο

Αλήθεια πως θα ένιωθε η nova αν ο sky έφερνε το δικό του πακέτο σε άλλους 10εκ πελάτες;

silegav
12-03-11, 02:26
Δε μιλάμε για επαγγελματικά πακέτα. Για το nova in a box ρώτησε ο άνθρωπος και αυτός είναι και ο τίτλος του thread, επομένως το υπόλοιπο ποστ μπαίνει off topic. :)

Σχετικά με την ιστορία με την αγγλική pub, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρετε παραπάνω πιστεύω ότι στο τέλος της μέρας η κατάσταση θα παραμείνει η ίδια. Ακόμα και το δικαστήριο να επιτρέψει την χρήση αποκωδικοποιητών εκτός της χώρας, οι ομάδες (δλδ οι ομοσπονδίες) θα συνεχίσουν να θέλουν να πουλάνε πάνω από μια φορά τα δικαιώματα τους (μια φορά σε κάθε χώρα), οπότε θα υπάρχουν συγεκριμένοι όροι στη σύμβαση οι οποίοι θα αποτρέπουν την προβολή εκτός της χώρας. Προσωπικά εκεί το βλέπω να πηγαίνει.

Και για αν το κλείσουμε και να επανέλθουμε on topic, αν η Nova δεν ήταν ανταγωνιστική, ο άλλος στην Αγγλία δεν θα την έβαζε με το ρίσκο να τρέχει στα δικαστήρια :)

@Gianniskriti. τελικά πήρες τηλέφωνο; Ρώτησες;

UNEXPECTEDGR
12-03-11, 04:26
Οποιαδήποτε συνδρομή NOVA εκτός Ελλάδος ακόμα κ στην Κύπρο θεωρείτε παράνομη γιατί μέχρι αυτή την στιγμή που μιλάμε δεν έχει αλλάξει κάτι...Βάση διεθνών συμβάσεων κ τηλεοπτικών δικαιωμάτων σχεδόν όλα τα συνδρομητικά πακέτα επιτρέπεται να εκπέμπουνε την μετάδοση τους ΜΟΝΟ στην χώρα στην οποία εκπέμπουνε...Τώρα εάν κάτι τέτοιο "περίεργο" πέσει στην αντίληψη της εκάστοτε εταιρείας -συγκεκριμένα της NOVA μιας κ μιλάμε για Ελλάδα- αυτό θα έχει κ τις ανάλογες κυρώσεις...

Y.Γ. Υπάρχουνε ξένα πακέτα που κάνουνε διανομή των υπηρεσιών τους μέσο επίσημων dealers σε άλλες χώρες από αυτή που εκπέμπουνε.Ωστόσο η NOVA δεν έχει dealers στο εξωτερικό κ κατά συνέπεια οι υπηρεσίες που παρέχει -τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας- προορίζονται ΜΟΝΟ για την Ελλάδα.

Gianniskriti
12-03-11, 14:43
Δε μιλάμε για επαγγελματικά πακέτα. Για το nova in a box ρώτησε ο άνθρωπος και αυτός είναι και ο τίτλος του thread, επομένως το υπόλοιπο ποστ μπαίνει off topic. :)

Σχετικά με την ιστορία με την αγγλική pub, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρετε παραπάνω πιστεύω ότι στο τέλος της μέρας η κατάσταση θα παραμείνει η ίδια. Ακόμα και το δικαστήριο να επιτρέψει την χρήση αποκωδικοποιητών εκτός της χώρας, οι ομάδες (δλδ οι ομοσπονδίες) θα συνεχίσουν να θέλουν να πουλάνε πάνω από μια φορά τα δικαιώματα τους (μια φορά σε κάθε χώρα), οπότε θα υπάρχουν συγεκριμένοι όροι στη σύμβαση οι οποίοι θα αποτρέπουν την προβολή εκτός της χώρας. Προσωπικά εκεί το βλέπω να πηγαίνει.

Και για αν το κλείσουμε και να επανέλθουμε on topic, αν η Nova δεν ήταν ανταγωνιστική, ο άλλος στην Αγγλία δεν θα την έβαζε με το ρίσκο να τρέχει στα δικαστήρια :)

@Gianniskriti. τελικά πήρες τηλέφωνο; Ρώτησες;

Δεν αφορά εμένα, αφορά τον κολλητό μου. Θα πάρει απο βδομάδα να ρωτήσει.

silegav
15-03-11, 00:33
Βάση διεθνών συμβάσεων κ τηλεοπτικών δικαιωμάτων σχεδόν όλα τα συνδρομητικά πακέτα επιτρέπεται να εκπέμπουνε την μετάδοση τους ΜΟΝΟ στην χώρα στην οποία εκπέμπουνε

Εφόσον υπάρχουν τέτοιες συμβάσεις, φαίνεται πως μάλλον θα είναι παράνομο να πάρεις τον αποκωδικοποιητή και να τον αλλάξεις χώρα. Μήπως γνωρίζεις τι κυρώσεις προβλέπονται;

@ ADSLgr.com All rights reserved.