PDA

Επιστροφή στο Forum : Error 721 The remοτε server didnot answer...



Mirmidon
09-09-06, 12:25
Καλημερα κι απο μενα.Παραθετω το εξης προβλημα που εχω και θα ηθελα τη γνωμη σας και τις αναφορες σας για παρομοιες περιπτωσεις.

Στις 29/8 και αφου ειχα κανει πριν 9 ημερες αιτηση απο ενα ONDSL kit 1024 με πηραν απο ΟΤΕΝΕΤ και μου δινουν user name/pass για να συνδεθω.Συμπληρωνω τα πεδια και δικομιζω να συνδεθω.Συνδεεται για μερικα δευτερολεπτα και μετα πεφτει.Ξαναδοκιμαζω και απο εκεινη την μερα εχω κατα τη συνδεση στο internet Error 721.H γραμμη ADSL χρονιζει στα 2048 (εχει γινει η περιβοητη αναβαθμιση στην Ηλιουπολη, απο την οποια συνδεομαι).Διδεται βλαβη στον ΟΤΕ για ελεγχο της γραμμης απο την ΟΤΕΝΕΤ, περιμενω ενημερωση αλλα τιποτα.Στις 4/9 το απογευμα τηλεφωνω στο 1224 για να μαθω τι γινεται και με ενημερωνουν (ΟΤΕ) οτι η δεν βρηκαν βλαβη στη γραμη και εχουν κλεισει την υποθεση.Το επομενο τηλεφωνημα μου στην ΟΤΕΝΕΤ τους εξηγω τα οσα μου ειπαν απο ΟΤΕ και τους αναφερω οτι το προβλημα συνδεσης παραμανει.Επειδη ηταν απογευμα μου ζητησαν να τηλεφωνησω την επομενη το πρωι και να μιλησω με το 2nd level support της ΟΤΕΝΕΤ για να με βοηθησουν περεταιρω.Στις 8/9 το πρωι επικοινωνω με το 2nd level ο τεχνικος το μονο που εκανε ηταν να μου δωσει ενα αλλο user name kai password που εχουν για τεστ και να ξαναδικιμασω.Στην προσπα8εια και με τα νεα user name/pass εχω παλι to error 721.Oι δοκιμες εγιναν με δυο SAGEM usb modems και με εναν router της NETGEAR σε ενα desktop και ενα laptop. Ο εξοπλισμος αυτoς δουλευε κανονικα με την προηγουμενη 384 ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ συνδεση που ειχα για ενα χρονο πριν και την εληξα τον Ιουνιο.
Για να μην τα πολυλογω ο τεχνικος το μονο που ειπε ειναι οτι θα ξαναδωσει βλαβη στον ΟΤΕ και θα περιμενω τηλεφωνο για νεοτερα.Αλλο κατι δεν εκανε πχ να μου ζητησει να ελεγξουμε ρυθμισεις συνδεσης και SAGEMmodem....
Ειναι ιδεα μου η' δεν ξερουν τι τους γινεται και η περιπτωση μου θα γινει μπαλακι μεταξυ ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ?
Σημ στη γραμμη πανω ειχα μονο το modem καθ ολη τη δειαρκεια των προσπαθειων.

Περιμενω ιδεες και σχολια.

ghostnik
09-09-06, 12:40
Καλωσήρθες συν-τοπίτη και πλέον και συμ-φορουμίτη ;)

Λοιπόν το πιθανότερο είναι βλάβη της γραμμής.
Υπάρχουν πολλά θέματα στο forum γενικά για αυτό το περιβόητο Error 721. Δες τα παρακάτω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46645&highlight=Error+721
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44859&highlight=Error+721
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36793&highlight=Error+721
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35827&highlight=Error+721

Και άν θές να τα ψάξεις και άλλο κάνε ένα search με το Error 721 !!

Mirmidon
09-09-06, 12:49
Να 'σαι καλα. Σπευδω για διαβασμα...

Mirmidon
09-09-06, 13:13
Λοιπον εχουμε και λεμε...Απο οτι καταλαβαινω η modem ειναι η' ΟΤΕ.Κι επειδη οπως ανεφερα παραπανω εχω δοκιμασει 3 modem (2 SAGEM 1 NETGEAR ADSL router/modem) φταιει ο πΟΤΕ και μαλον π@#$%ρια ελεγχο εκαναν.Περιμενω τηλ απο Δευτερα (Σ/Κ βλεπεις τωρα τον εκλαιγανε τον Παναη), αν δεν παρουν θα τους πρηξω εγω.:lol:

ghostnik
09-09-06, 13:22
Καλά θα κάνεις να τους τα πρήξεις γιατι αλλιώς δεν πρόκειται να βρείς χαϊρι απο αυτούς :p
Πάντως μάλλον κάπου κόλλησε η γραμμή σου και τώρα με τις αναβαθμίσεις τους έχουμε βάλει φωτιές οπότε πάρε τα όπλα σου και βάρα ανελέητα :dwarf

Mirmidon
10-09-06, 07:36
Το thred αυτο το ξεκινισα Σαββατο πρωι απο τη δουλεια.Οταν γυρισα το μεσημερι εκανα εναν ελεγχο οπως κανε μια φορα την ημερα να δω μπας και εγινε τιποτα και ανακαλυψα οτι εχω πια προσβαση κανονικα.Βεβαια τηλεφωνο απο δεν πηραν απο ΟΤΕ ουτε απο ΟΤΕΝΕΤ (μην τον ειδατε τον Παναη!!!).Ουτε και περιμενα βεβαια με δαυτους.Φυσικα εχω κι εγω τα ιδια προβληματα με τους περισσοτερους στην περιοχη μου,βλ. χαμηλες ταχυτητες στο κατεβασμα (κατα τους υπολογισμους μου κατεβαζει με μεγιστο μιας 1024 συνδεσης με τη γραμμη και την προσβαση παντα στα 2048 και αυτο αν το πιασει, περιοδικες απο συνδεσεις κλπ).Θα περιμενω 2 με 3 μερες να δω πως θα παει(πρεπει να με παρουν να μου πουν και απο ποια μερα θα αρχιζει η χρεωση μου οπως υποσχεθηκαν, μιας και τους τονισα οτι δε προκειτε απο μενα να δουν φραγκο για το διαστημα απο 29/8 μερα ενεργοποιησης μεχρι και να αποκαταστησουν τη βλαβη) και μετα σκεφτομαι σοβαρα να κανω κανω καταγγελια προς ΕΕΤΤ, Ενωση Καταναλωτων κλπ., αφου τους ειδοποιησω πρωτα.Συμφωνα με τη συμβαση που υπεγραψα αν δεν εχω internet για πανω απο τρεις μερες συνεχομενες (εχουν περασει 10) πρεπει να μου κανουν πιστωση.:rtfm:

ghostnik
10-09-06, 12:07
Δεν σου ενεργοποίησαν την γραμμή και σου έλεγαν π@π@ριες ... συνηθισμένο :whistle:
Αφού βλέπεις το μέγιστο μιάς 1024 το πιθανότερο είναι να μήν σε έχουν αναβαθμίσει απο την ΟΤΕΝΕΤ.
Πάρ'τους κανένα τηλ. μήπως ξυπνήσουν. Επίσης τσέκαρε απο το my.otenet.gr στο Web Self Care εάν στο τέλος του κωδικού προϊοντος υπάρχει η ένδειξη S3 (δείχνει οτι η πρόσβασή σου θεωρείται αναβαθμισμένη και απο πλευράς ταχύτητας ISP ) και τότε κάνε τα τηλ.

Εάν έχεις όρεξη για την καταγγελία κάν'την γιατί οι 10 μέρες είναι πολλές για να πληρώνεις κερατιάτικά !
Give them hell my friend !!! ;)

Mirmidon
12-09-06, 21:18
Παραθετω αποσπασμα απο αλλο νημα (απο τον chatasos) ως εχει....

"Αν πέσει (critical failure και όχι απλώς κάποια κάρτα) ο bras του ΟΤΕ, λογικά το μοναδικό που θα δεις από PPP είναι οι δικές σου προσπάθειες (CONFREQ προς τον απέναντι). Για να δεις "LCP up" θα πρέπει να έχει απαντήσει (CONFACK) ο απέναντι (bras OTE) στο PPP σου και το αντίστροφο.
Οπότε αν βλέπεις "LCP up" τότε σίγουρα το interface του bras του OTE (και άρα η αντίστοιχη κάρτα του) προς την πλευρά σου είναι ενεργό => ο bras είναι επάνω. Όμως το τι γίνεται με το interface του bras του ΟΤΕ προς στην πλευρά του provider είναι άλλη ιστορία."

Υποθετω λοιπον οτι στην περιπτωση μου και εφοσων ειχα "LCP is up" στον router μου και δεν επαιρνα IP τοτε μεταξυ του router-BBRAS OTE ολα ηταν οκ.Το προβλημα πρεπει να ηταν μεταξυ BBRAS (OTE) - BBRAS ISP(OTENET).Οποτε την πρωτη φορα που κοιταξαν (και τα βρηκα ολα οκ) θα παραλειψαν να ελεγξουν την πλευρα αυτη. Ετσι λοιπον την δευτερη φορα που ελαβαν βλαβη απο ΟΤΕΝΕΤ ελεγξαν και αυτη.

Το νημα που πηρα την πληροφορια ειναι http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14398

Αυτα για οσους εχουν στο μελλον αντιστοιχο προβλημα με εμενα και κατεχουν μερικες γνωσεις τηελποικοινωνιων θα τους βοηθησει να κατανοησουν τι συμβαινει.Αυτο που εχω να παρατηρησω εγω ειναι οτι....

α)Σε μια βλαβη σε ενα τηλεποικοινωνιακο συστημα-δυκτιο που τα εμπλεκομενα υποσηστηματα συνδεονται μεταξυ τους με φυσικο η' και softwarικο τροπο παντα ελεγχουμε τη βλαβη ξεκινοντας απο την ακρη της αλυσιδας.ΟΤΕΝΕΤ προωθησε τη βλαβη στο ΟΤΕ ο οποιος ξεκινησε απο το δικο μου ακρο να ελεγχει και εφοσων βρηκε τη μεταξυ εμου-ΟΤΕ συνδεση σε φυσικο επιπεδο οκ, σταματησε εκει!!!!Παρελειψε την αλλη πλευρα ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ με συνεπεια να εξακολουθω να μην παιρνω IP απο ΟΤΕΝΕΤ.

β)Για την αποκατασταση του προβληματος χρειαστηκαν πολλα τηλεφωνηματα στην ΟΤΕΝΕΤ και στο 1242 του ΟΤΕ για να τους "σπρωξω" να βρουν το προβλημα.:mad: Αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι πως με οσους μιλησα ηταν ευγενικοι και μου παρειχαν τις πληροφοριες που ζητουσα :oneup: .Ωστοσο οι χρονοι αναμονης ηταν, απαντηση απο ΟΤΕΝΕΤ μετα απο το λιγοτερο 5 λεπτα αναμονης και απαντηση απο ΟΤΕ aDSLhelp desk μετα απο το λιγοτερο 20 λεπτα μετρημενα με το ρολο"ι"!!!!!!!!!:down: :evil:

γ)Τωρα ποια εχω IP αλλα εχω τακτικα disconnections και ταχυτητες σαν να ειχα γραμμη και συνδεση 1MB....με τα οσα διαβαζω εδω το μονο που μπορω να κανω ειναι υπομονη μιας και δουλευω κι εγω σε τηλεποικοινονιακο παροχο κινητης τηλεφωνιας και κατανοω οτι ο ογκος και τα προβληματα κατα την υλοποιηση ενος μεγαλου σχεδιου οπως ειναι η αναβαθμιση των γραμμων aDSL ειναι μεγαλα.Ευελπιστω πως τα προβληματα μας θα λυθουν με την παροδο του χρονου και το περας της περιβοητης αναβαθμισης.

Αυτα τα ολιγα και ελπιζω η περιπτωση μου να δωσει μια ιδεα σε μελλοντικους ομοιοπαθεις.Ευχαριστω ολους για της πληροφοριες και τα σχολια σας.;) :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.