PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή του Gennet OxyGEN;



foutrelis
21-01-11, 14:58
Σήμερα που μου έφεραν το συμβόλαιο και τον εξοπλισμό, είδα πως το παρεχόμενο modem/router είναι το Gennet OxyGEN. Εγώ περίμενα να είναι το ZTE ZXV10 H108L το οποίο αναγράφεται στη σελίδα του Double Play της Wind και από ό,τι έχω διαβάσει έχει λιγότερα προβλήματα.

Δεν άνοιξα την συσκευασία του και ζήτησα να μου το αλλάξουν με το ZTE το οποίο υποστηρίζει 802.11n που με ενδιαφέρει. Έπραξα σωστά, ή και το Gennet OxyGEN είναι εντάξει από άποψη ταχύτητας συγχρονισμού και αποσυνδέσεων;

foutrelis
21-01-11, 21:11
Ας ρωτήσω κάτι διαφορετικό, απευθυνόμενος στους κατόχους του Gennet OxyGEN. Αντιμετωπίζετε προβλήματα με σχετικά πρόσφατο firmware, ή είστε γενικά ευχαριστημένοι από το εν λόγω router; Κυρίως με απασχολεί η σταθερότητα της γραμμής και του ασύρματου δικτύου. Δεν με πειράζει δηλαδή αν συνδέεται 1-2 Mbps πιο χαμηλά από κάποιο άλλο router.

Ρωτάω, γιατί μου αρέσει το γεγονός ότι το προϊόν έχει σχεδιαστεί από Έλληνες προγραμματιστές και επιδέχεται (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=375903) πείραγμα μέσω SSH. Σκέφτομαι να το κρατήσω, ώστε να μην ταλαιπωρώ και τη Wind με την αποστολή του ZTE. :)

neon2k8
21-01-11, 21:11
Πολύ καλά έκανες!!! Κι εγώ άλλαξα το Oxygen για το ΖΤΕ και ησύχασα. Και καλύτερος συγχρονισμός, και ποιό ωραίο αισθητικά, σε όλα καλύτερο πάντως!!! Δεν θα το μετανοιώσεις καθόλου. Ά... και ένα μικρό tip: μπορεί να σε παραξενέψει το γεγονός οτι δεν έχει κεραία. Μην τρομάξεις! Εγώ το ρύθμισα το ασύρματο όπως έπρεπε (έβαλα ισχύ μετάδοσης 100% και bandwidth 40%), συνδέθηκε τέλεια με όλα τα κινητά μου (Xpera X10, Iphone 4G) και με τους φορητούς μου (Acer Aspire και Macbook Air).

jdtech
21-01-11, 21:49
Το oxygen είναι ότι χειρότερο υπάρχει από ρούτερ . Καλύτερα να προμηθευτείς το ZTE (αν και ούτε αυτό το έχω στα σοβαρά αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το oxygen)

foutrelis
21-01-11, 22:48
Σας ευχαριστώ και τους δύο για την παράθεση των απόψεων και εμπειριών σας. Θα προχωρήσω με το αίτημα αλλαγής. (Από βδομάδα είπαν πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου για τα περαιτέρω.) :oneup:

RASTAVIPER
22-01-11, 10:25
Κοίτα έχει σημασία και πώς θα το ζητήσεις.
Από πλευράς της εταιρείας όφειλαν να στείλουν ρούτερ και το έκαναν.Δεν έχουν άλλη υποχρέωση.
Αν όμως τους πεις ότι δοκίμασες με άλλο ρούτερ και το gennet έχει πρόβλημα γιατί συγχρονίζει πιο χαμηλά, έχεις κάτι για να πατήσεις και να ζητήσεις αλλαγή με άλλο ρούτερ. ;)

foutrelis
22-01-11, 11:59
Στέκομαι στο ότι στη σελίδα του Double Play S αναφέρει το ZTE ως εξοπλισμό. Και από τη στιγμή που αρκετοί έχουν κακές εντυπώσεις από το OxyGEN, θεώρησα συνετό να ζητήσω την αλλαγή του άμεσα, πριν ακόμη ενεργοποιηθώ. :)

internal
24-01-11, 04:33
Είχα κι εγώ πρόβλημα, αποσυνδέσεις κάθε λίγο. Ξέρω και άλλους βέβαια που δούλεψε καλά. Είναι τι θα σου τύχει τελικά. Εγώ δοκίμασα το sagem που είχα από τον οτέ και δούλεψε μια χαρά.

Τώρα για αντικατάσταση δεν ξέρω, εμένα μου λέγανε ότι πρέπει να επανατοποθετήσω το oxygen για μέρες και να δούνε ότι δεν δουλεύει σωστα για να κινηθεί διαδικασία αντικατάστασης. Όρεξη, υπομονή και κυρίως χρόνο για τέτοιες διαδικασίες δεν είχα, χρειαζόμουν και το internet για διάφορες υποχρεώσεις εκείνη την περίοδο, αφού δούλευε με το sagem αναγκαστικά παράτησα την όλη διαδικασία...

Stefanos83
24-01-11, 09:38
@internal Στους μόνους ανθρώπους που θα δούλευε καλά το Oxygen είναι σε αυτούς που δεν χρησιμοποιούν την σύνδεση τους . Σε μένα έχει καταφέρει το αρνητικό ρεκορ , του να συνδέεται πάντα σε Adsl1 , δλδ 8mbps . Fail :)

the_winner_gr
25-01-11, 01:38
Εγώ πρόσφατα πέρασα από Speedstream 4200 σε OxyGen στην αρχή είχα κάθε τρεις και λίγο αποσύνδεση του δικτύου(ήταν φίλου το router) έκανα ένα reset και όλα έστρωσαν σταθερό σήμα και καμπάνα ,όλα μια χαρά δεν αποσυχρονίζει αλλά όπως γράφω και στο σχετικό θέμα με τις ταχύτητες Wind με το speedtest.net και το Qspeedtest πιάνω μόλις 5mb ενώ το router δείχνει οτι κλειδώνει στα 9.5... μπορεί να μην φταίει το router αλλά να είναι θέμα γραμμής

RASTAVIPER
25-01-11, 14:56
Εγώ πρόσφατα πέρασα από Speedstream 4200 σε OxyGen στην αρχή είχα κάθε τρεις και λίγο αποσύνδεση του δικτύου(ήταν φίλου το router) έκανα ένα reset και όλα έστρωσαν σταθερό σήμα και καμπάνα ,όλα μια χαρά δεν αποσυχρονίζει αλλά όπως γράφω και στο σχετικό θέμα με τις ταχύτητες Wind με το speedtest.net και το Qspeedtest πιάνω μόλις 5mb ενώ το router δείχνει οτι κλειδώνει στα 9.5... μπορεί να μην φταίει το router αλλά να είναι θέμα γραμμής
Καλά δεν βγάζεις και συ σωστή άποψη στηριζόμενος σε τέτοια site.

Αλλά για να δεις αν υπάρχει διαφορά στον συγχρονισμό, βάζεις πάνω το Gennet και μετά ένα άλλο ρούτερ αν μπορείς.
Εκεί βλέπεις πόσο κοντά συγχρονίζουν και πόσο μάπα είναι το Gennet.

foutrelis
31-01-11, 16:33
Μου έφεραν σήμερα το ZTE, αλλά δεν πήραν πίσω το GENNET. Όταν ρώτησα, η απάντηση ήταν να φυλάξω το προηγούμενο σε περίπτωση που μου ζητηθεί να το επιστρέψω. Από όσο γνωρίζω, και τα δύο είναι με χρησιδάνειο, οπότε αυτό ισχύει και για το ZTE.

Επομένως, θα δοκιμάσω και τα δύο όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή για σύγκριση. :)

RASTAVIPER
31-01-11, 22:09
Μου έφεραν σήμερα το ZTE, αλλά δεν πήραν πίσω το GENNET. Όταν ρώτησα, η απάντηση ήταν να φυλάξω το προηγούμενο σε περίπτωση που μου ζητηθεί να το επιστρέψω. Από όσο γνωρίζω, και τα δύο είναι με χρησιδάνειο, οπότε αυτό ισχύει και για το ZTE.

Επομένως, θα δοκιμάσω και τα δύο όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή για σύγκριση. :)
Έτσι έγινε και σε μένα.Δεν πήραν πίσω το gennet. ;)

nyannaco
01-02-11, 09:27
Έτσι έγινε και σε μένα.Δεν πήραν πίσω το gennet. ;)Τέτοιο που είναι, ούτε αυτοί δεν το θέλουν :twisted:

mangare
01-02-11, 12:29
Είναι χρήσιμο μόνο σε όσους δεν γνωρίζουν ούτε λέξη στα αγγλικά!

Dimitris013
01-02-11, 22:27
Με το ZTE σε πόσο SNR θα κλειδώσεις? Γιατί με hacked Oxygen μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θέλεις και να κερδίσεις μερικά mbps στην γραμμή σου χωρίς πολλά πολλά.

foutrelis
01-02-11, 23:13
Με το ZTE σε πόσο SNR θα κλειδώσεις? Γιατί με hacked Oxygen μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θέλεις και να κερδίσεις μερικά mbps στην γραμμή σου χωρίς πολλά πολλά.

Το default ποιο είναι, 9 dB; Βασικά, η απόστασή μου από το DSLAM είναι περίπου 2,1 km. Δεν περιμένω να έχω τρελές ταχύτητες, αλλά πιστεύω 12-14 Mbps είναι εφικτά (θέλω να ελπίζω :p). Μάλλον θα δοκιμάσω, όπως λες, να παίξω με το target SNR margin μέσω του Oxygen για να δω πως συμπεριφέρεται η γραμμή. Αν δω πως δεν έχω αποσυνδέσεις με, π.χ., SNR margin 6 dB, θα ζητήσω από τη Wind να ορίσει την τιμή αυτή στο DSLAM.

Πάντως, παίζει να ζήτησα άδικα το ZTE :oops:, και τελικά να χρησιμοποιήσω ένα Draytek Vigor 2700VG που αγόρασα από μια πολύ καλή προσφορά ενός καταστήματος λόγω της υποστήριξης VoIP που έχει. Θα δω, ανάλογα πόσο χαμηλότερα θα συγχρονίζει σε σχέση με το ZTE.

RASTAVIPER
02-02-11, 14:08
Με το ZTE σε πόσο SNR θα κλειδώσεις? Γιατί με hacked Oxygen μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θέλεις και να κερδίσεις μερικά mbps στην γραμμή σου χωρίς πολλά πολλά.
Τι να το κάνεις το hackemeno Gennet όταν κλειδώνει αρκετά πιο κάτω από οποιοδήποτε άλλο ρούτερ.. ;)
Πάντως από πλευρά συγχρονισμού, το ZTE κλειδώνει κάτι ψηλά πιο πάνω και από το πολύ καλό Thomson 585 :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.