PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορμάρισμα σκληρού σε turboX μηχάνιμα



giorgiosb
22-01-11, 00:37
Καλημέρα,

έχουμε ένα turboX μηχάνημα από το plaisio, παλιό duaL core 2.5G με sata disc και vista

στην προσπάθεια μου να σβήσω τα vista και να βάλω τα win 7 έχω το εξής:

βάζω το cd win7 κάνω εκκίνηση (έχω ορίσει από το Bios να μπουτάρει από το cd το οποίο

ονομάζει ATA cd και όταν ξεκινώ δεν μου τρέχει το cd με αποτέλεσμα να μπαίνει στα

vista, βγάζω και το HD απο το boot και να μπεί μόνο από το cd και μου βγάζει error no

data or disc. μάλλον δεν βλεπει το cd κατά το boot? έχουν κάνει κάτι ώστε να μην τρέχει

το cd?

τι μπορώ να κάνω? τουλάχιστων να μπορέσω να κάνω format στο σκληρό και ας το

φτιάξει αλλός

(ο υπολογιστής είναι από την κλινική μας και πρέπει τουλάχιστον να φορμαριστεί πριν τον δώσουμε για συντήρηση)

ευχσαριστώ πολύ!

stefan_city
22-01-11, 00:52
τα windows ειναι γνησια? μηπως δεν ειναι bootable το cd που χρησιμοποιεις?

επισης, το μηνυμα που σου βγαζει κατα τη διαρκεια της εκκινησης οταν εχεις επιλεξει boot απ το cd ειναι το εξης, press any key to boot from cd, οπου και πατας καποιο πληκτρο.

giorgiosb
22-01-11, 00:58
τo cd μου δώσανε είναι bootable , τώρα θα δοκιμάσω και με το δικό μου cd που αγόρασα προχτες τα win7, πάντως το press key for boot δεν το βγάζει (ξέρω ποιο λες ) μου βγάζει το μήνυμα όταν ο υπολογιστής δεν βρίσκει λειτουργικό μέσα και δεν μπορεί να μπουταρει.!

stefan_city
22-01-11, 01:05
εαν εχεις απενεργοποιησει και το σκληρο δισκο που λες στο πρωτο σου μηνυμα, λογικο ειναι να μη βρισκει λειτουργικο. βαλε πρωτο boot το cd, δευτερο το σκληρο δισκο, και δοκιμασε με το δικο σου cd, αν τσουλισει το θεμα αλλα δεν προχωραει με το cd που σου εδωσαν, τοτε εκει ειναι το θεμα. επισης, μπορεις να χρησιμοποιησεις το cd που σου εδωσαν σε καποιο αλλο pc, αλλα χωρις να προχωρησεις μεχρι το φορματ εννοειται, απλα να δεις αν μπουταρει.

giorgiosb
22-01-11, 01:14
θα δοκιμάσω με το δικό μου, αυτόπου βασικά με ενδιαφέρει είναι το forma, μπορώ να το κάνω με κάποιο άλλο τρόπο εκτώς απο τα cd των win? (να φτίαξω κάποιο δικό μου cd ή και δισέτα ακόμα -έχει και τέτοια- και να τρέξω το φορμαρισμα του σκληρού?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!!

cranky
22-01-11, 05:11
...μπορώ να το κάνω με κάποιο άλλο τρόπο εκτώς απο τα cd των win?
Ναί, πολύ εύκολα, με ένα Linux live cd.

vasileios13
22-01-11, 12:36
Ναί, πολύ εύκολα, με ένα Linux live cd.

Πόσες φορές με έχει σώσει ένα DVD με Ubuntu,που έχω..........

giorgiosb
22-01-11, 13:37
Ναι Ναι Ναι το είχα ξεχάσει θα χρησημοποιήσω το live cd του ubuntu ή του Arch linux που έχω και θα το φορμαρω απο το live περιβάλλον του.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

(αν δεν τρέξει και αυτό τοτε μάλλον δεν θα αναγνωρίζει το cd κατα το boot !!)

dasboot
06-09-12, 20:59
Καλησπέρα έχω και εγώ έναν turboX μηχάνημα έμενα μου μπουτάρει κανονικά αλλά όταν μπαίνω στον δίσκο δεν τον βλέπει καν τον άλλαξα με άλλον δίσκο αλά τίποτα δεν βλέπει δίσκο σαν να μην υπάρχει καν τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ πολύ

biggeo65
06-09-12, 21:59
Καλησπέρα έχω και εγώ έναν turboX μηχάνημα έμενα μου μπουτάρει κανονικά αλλά όταν μπαίνω στον δίσκο δεν τον βλέπει καν τον άλλαξα με άλλον δίσκο αλά τίποτα δεν βλέπει δίσκο σαν να μην υπάρχει καν τι μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ πολύ

Εννοείς δεν τον βλέπει στην εκκίνηση; Σου βγάζει κάποιο μήνυμα;
Δοκίμασε και άλλο καλώδιο δεδομένων, καθ΄΄ως και άλλη υποδοχή ρεύματος.

NoMoreDos
06-09-12, 22:11
Αν το Bios είναι ρυθμισμένο για κάποιον συγκεκριμένο δίσκο και όχι να κάνει auto scan τότε δεν μπορεί αν δει κανέναν άλλον δίσκο,πρέπει να μπεις στο bios και να ρυθμίσεις να φανεί ο νέος δίσκος ή να βάλεις το auto να τον ψάχνει κάθε φορά που κάνει εκκίνηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.