PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα fax πολυμηχανήματος και dsl



hippy
09-09-06, 20:23
Αγαπητοί συν-φορουμίτες, παρακαλώ πολύ τα φώτα σας στο εξής τρελό (για μένα) πρόβλημα και συγγνώμη προκαταβολικά για το μακροσκελές κείμενο. Επίσης αν το post αυτό "ανήκει" σε άλλο subforum, παρακαλώ τους moderators να το μεταφέρουν όπου ανήκει.

Στη δουλειά χρησιμοποιούμε ένα πολυμηχάνημα της HP (το 7140 xi) για τις δυνατότητές του τόσο ως εκτυπωτή και όσο και ως fax. Εδώ λοιπόν και μία εβδομάδα που η τηλεφωνική γραμμή στην οποία είναι συνδεδεμένο "γύρισε" σε dsl (εννοείται πως έχω παρεμβάλει στην καλωδίωσή του φίλτρο) το ρημάδι αρνείται συστηματικά και να στείλει και να λάβει fax.

Στο γραφείο έχουμε fax και σε άλλη γραμμή, μη dsl. Μπόρεσα λοιπόν να "παρατηρήσω" αρκετά καλά την συμπεριφορά του πολυμηχανήματος. Ενώ "ακούγεται" να καλεί, 1 στις 2 φορές καλεί μάλλον στο πουθενά, αφού το δεύτερο μας fax δεν ακούγεται να δέχεται κλήση. Αλλά και όταν το δεύτερο fax δέχεται τη κλήση και απαντάει, η όλη διαδικασία "κολλάει" πριν αρχίσει η αποστολή των σελίδων και η γραμμή πέφτει.

Ίσως πρέπει να πω στο σημείο αυτό πως απλές τηλεφωνικές κλήσεις από συσκευή συνδεδεμένη πάνω στο πολυμηχάνημα πραγματοποιούνται κανονικότατα.

Επειδή το συγκεκριμένο μηχάνημα είχε το τελευταίο διάστημα παρουσιάσει άλλη βλάβη (στο σκάνερ του) και το είχα δώσει στην HP για επισκευή από όπου επέστρεψε με επισκευασμένο σκάνερ, αλλά με βλάβη στο σύστημα εκτύπωσης (με αποτέλεσμα να ξαναταξιδέψει για επισκευή), η πρώτη μου σκέψη ήταν πως η HP απλά μου το γύρισε με άλλη βλάβη, αυτή τη φορά στο fax.

Για να μην τους αδικήσω όμως τους καημένους, είπα να κάνω μερικές δοκιμές. Έτσι λοιπόν, άλλαξα φίλτρο, άλλαξα καλώδιο από το μηχάνημα στον τοίχο και πάλι τίποτε, fax γιοκ !. Τελευταία στιγμή πριν φουντωμένος πάρω να βρίσω τους HPίτες μου σκάει η αναλαμπή να το δοκιμάσω σε μη-dsl γραμμή. Και ω του θαύματος, το ρημάδι δούλεψε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!. Και στέλνει και λαμβάνει. Σαν να μην τρέχει τίποτε!!

Καμμιά ιδέα κανείς ? Μήπως για τα fax χρειάζεται φίλτρο ειδικών προδιαγραφών ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

odys2008
09-09-06, 20:37
Περίεργο με το panasonic fax (βέβαια είναι απλό) στέλνω και λαμβάνω κανονικότατα fax από το σπίτι μου, που έχω dsl. Φίλτρο του έχω βάλει αυτό που είναι στην συσκευασία adsl in a box plus. Πολύ περίεργο το πρόβλημά σου, γιατί το φίλτρο ουσιαστικά "κόβει" κάποιες (υψηλές) συχνότητες που λειτουργεί το dsl ώστε να μην υπάρχουν παρεμβολές. Όμως το fax από όσο γνωρίζω (εφόσον είναι αναλογικό και όχι ψηφιακό) λειτουργεί στις ίδιες συχνότητες με ένα απλό τηλέφωνο:hmm: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.