PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαγραφή windows xp από dual boot σύστημα



kostis38
23-01-11, 19:10
Καλησπέρα σας και πάλι. Θέλω να διαγράψω την εγκατάσταση των windows xp και να κρατήσω την εγκατάσταση των windows 7 από το σύστημά μου. Απ'ότι ξέρω αν το κάνω θα καταστραφεί ο boot loader. Βέβαια νομίζω ότι υπάρχει λύση. Ποιά όμως? Αν ξέρει κάποιος φίλος και μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει. Ευχαριστώ.

TuRRiCaN
24-01-11, 06:04
Εξαρτάται απ' το πως είναι κατατμημένος ο δίσκος/δίσκοι που έχεις τα δύο λειτουργικά.
Πρέπει να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για να μπορέσουμε να σε κατατοπίσουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια.
Στα Windows 7 πηγαίνεις στον Πίνακα Ελέγχου-> Σύστημα και Ασφάλεια και στα Εργαλεία διαχείρισης κάνε κλικ στο «Δημιουργία και διαμόρφωση διαμερισμάτων σκληρού δίσκου»
Στη συνέχεια ή θα κάνεις μια screenshot και θα την κάνεις upload εδώ ή θα μας γράψεις σε ποιές κατατμήσεις έχεις το κάθε λειτουργικό κι αν βλέπεις κάποια κατάτμηση με όνομα «Δεσμευμένο από το σύστημα» 100 ΜΒ.

Ένα παράδειγμα:
Δίσκος 0
Δεσμευμένο από το σύστημα 100 ΜΒ - NTFS
( C: ) 600 GB - NTFS (Windows XP)
( D: ) 600 GB - NTFS (Windows 7)

Θυμάσαι ποιο λειτουργικό εγκατέστησες πρώτα; Τα XP μήπως;

Alessandra
24-01-11, 08:58
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Έχω ένα desktop, με εσωτερικό σκληρό δίσκο 500 GB, με τρία λειτουργικά = win xp, ubuntu και win 7.
Πρώτα εγκατέστησα τα win xp σε ένα partition 300 GB, έπειτα εγκετέστησα τα ubuntu σε ένα partition 200 GB, το οποίο είχα δημιουργήσει αρχικά, ταυτόχρονα με την εγkατάσταση των win xp. Αργότερα, συρρίκνωσα το χώρο που καταλάμβανε το ubuntu για να περάσω και τα win 7.
Οπότε:
- win xp = 300 GB
- win 7 = 100 GB
- ubuntu = 100 (περίπου) GB.
Θέλω να κρατήσω και τα τρία παραπάνω λειτουργικά, θα ήθελα, όμως, να συρρικνώσω το χώρο των win xp, και να αυξήσω το χώρο των win 7. O λόγος που θέλω να κρατησω τα win xp είναι ότι μόνο με αυτά λειτουργεί ο lexmark εκτυπωτής μου. Υπάρχει τρόπος να κάνω τις παραπάνω τροποποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να κάνω format; (Αν έχετε την καλωσύνη, εξηγήστε λίγο περισσότερο το θέμα του boot loader).
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.;)

........Auto merged post: Alessandra πρόσθεσε 23 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα που το σκέφτομαι, όμως...
Γίνεται να "εγκαταστήσω" τα win xp, σε virtual box, μέσα στα win 7;:p (Για να λειτουργεί ο εκτυπωτής μου...)

mob
24-01-11, 09:07
Τώρα που το σκέφτομαι, όμως...
Γίνεται να "εγκαταστήσω" τα win xp, σε virtual box, μέσα στα win 7;:p (Για να λειτουργεί ο εκτυπωτής μου...)

Καλά το σκέφτεσαι, αν έχεις και Professional ή Ultimate έκδοση η Microsoft σου δίνει δωρεάν το ανάλογο εργαλείο δωρεάν.

Alessandra
24-01-11, 11:21
Ψάχνοντας στο google βρήκα την κάτωθι πληροφορία:

"Μπορείτε να επαναδιαμερίσετε ένα δίσκο χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα δημιουργίας διαμερισμάτων τρίτου κατασκευαστή. Διάφοροι κατασκευαστές διαθέτουν στην αγορά προγράμματα με τα οποία μπορείτε να κάνετε επαναδιαμερισμό του σκληρού δίσκου σας χωρίς διαγραφή των δεδομένων σας".

Μήπως γνωρίζετε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα;

cranky
24-01-11, 11:50
GParted LiveCD (http://download.cnet.com/GParted-LiveCD/3000-2094_4-10698802.html).
Οδηγίες, εδώ (http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/using-gparted-to-resize-your-windows-vista-partition/).
(Είναι για Vista/7άρια, αλλά μιά ιδέα, θα πάρεις)

Alessandra
24-01-11, 11:53
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: στη "διαχείριση υπολογιστή" φαίνονται τα παρακάτω:

C = partition με τα win 7
D = partition με τα win xp
(το partition πάνω-πάνω, χωρίς γράμμα, περιέχει το ubuntu).

1) To γεγονός ότι το "σύστημα" περιέχεται στο partition με τα win xp και όχι σε εκείνο με τα win 7, σημαίνει ότι, αν διαγράψω το partition με τα win xp, ο υπολογιστης δε θα λειτουργεί;
2) Αν μειώσω το partition με τα win xp, ο χώρος που θα ελευθερωθεί θα μπορέσει να προσαρτηθεί σε εκείνον που περιέχει τα win 7;
Σας βάζω δύσκολα.:p Μάλλον δε γίνεται, όμως.

TuRRiCaN
24-01-11, 17:04
1) To γεγονός ότι το "σύστημα" περιέχεται στο partition με τα win xp και όχι σε εκείνο με τα win 7, σημαίνει ότι, αν διαγράψω το partition με τα win xp, ο υπολογιστης δε θα λειτουργεί;

Αν σβηστούν τα αρχεία στο D: δεν θα μπορεί να κάνει εκκίνηση σε κανένα λειτουργικό.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση εκεί βρίσκονται τα αρχεία εκκίνησης (boot.ini, NTDETECT.COM, ntldr κτλ).
Εκτός αν διαλέγεις λειτουργικό με τον Grub οπότε αλλάζει το πράγμα. (Μόνο με τα 7αρια θα έχεις πρόβλημα).
Στη περίπτωση που έχουν σβηστεί τα αρχεία εκκίνησης ή όλη η κατάτμηση που τα περιείχε, υπάρχει τρόπος να επαναφέρεις τον boot manager των Windows 7 βάζοντας το δισκάκι εγκατάστασης και κάνοντας εκκίνηση του PC από αυτό.
Αφού διαλέξεις τις απαραίτητες γλωσσικές επιλογές, στη συνέχεια κάνεις κλικ στην «Επιδιόρθωση του υπολογιστή σας». Μετά αφού ψάξει στους δίσκους για κάποια εγκατάσταση Win 7 θα εμφανιστεί ένα παράθυρο με τίτλο «System Recovery Options».
Αφήνεις τις επιλογές ως έχουν (στην περίπτωση που υπάρχει κι άλλη εγκατάσταση Win 7 διαλέγεις εκείνη που έχεις ως κύρια) και πατάς Next.
Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί επιλέγεις το «Startup Repair» κι αν όλα πήγαν καλά
όταν πατήσεις Finish και Restart θα εμφανιστεί στην επόμενη εκκίνηση ο boot manager.



2) Αν μειώσω το partition με τα win xp, ο χώρος που θα ελευθερωθεί θα μπορέσει να προσαρτηθεί σε εκείνον που περιέχει τα win 7;
Σας βάζω δύσκολα.:p Μάλλον δε γίνεται, όμως.

Με το GParted Live CD γίνεται!
Θα κάνεις resize στην πρώτη κατάτμηση για να ελευθερωθεί ο άδειος χώρος από δεξιά.
Στη συνέχεια, μετακίνηση του Ubuntu αριστερά ώστε ο χώρος που περίσσεψε να πάει στ' αριστερά των Win 7 και τέλος resize στα Win 7.

Εναλλακτικά, μπορείς με το GParted Live CD να ξεφορτωθείς τελείως τα XP, να μετακινήσεις την κατάτμηση με το Ubuntu στην αρχή του δίσκου, να προσθέσεις τον ελεύθερο χώρο του δίσκου στα 7αρια και να κάνεις recovery στα 7αρια με το δισκάκι τους. Όμως δεν ξέρω ποιον boot manager έχεις εγκατεστημένο για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες.

Ουφ ζαλίστηκα :lol:

Για να μη δημιουργηθούν λάθος εντυπώσεις:
Είναι προτιμότερο να ΜΗ ρισκάρετε κάνοντας μόνοι σας τέτοιες αλλαγές στις κατατμήσεις γιατί η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά είναι πολύ μεγάλη. (Ειδικά όταν δεν υπάρχει η ανάλογη εμπειρία)
Αν τώρα σας αρέσουν οι περιπέτειες πρέπει πρώτα απ' όλα να έχετε κάνει backup στα σημαντικά αρχεία που υπάρχουν στο δίσκο!

Alessandra
24-01-11, 22:03
Πω πω, cranky kai Turrican, ευχαριστώ πολύ!!
Θα το δοκιμάσω, δε θα μου γλυτώσει...
Ή θα το φτιάξω το πσ ή θα το κάψω..:lol:
:dance:

Όσο για ποιον boot manager έχω, δεν ξέρω...:lol: Προτιμώ τη λύση με τη συρρίκνωση του partition των win xp και όχι την πλήρη διαγραφή τους..

vasim
24-01-11, 22:11
Καλό θα ήταν πάντως να πάρεις και κανένα backup των αρχείων σου γιατί δε σε βλέπω καλά με τα πειράμτα που πας να κάνεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.