PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol, Fritz και traffic shaping...



paralias
10-09-06, 20:29
Τελικά αξίζει το traffic shaping που έχει to fritz που δίνει η HOL? Κάνει αυτό που λέει;

Tem
10-09-06, 20:31
Τελικά αξίζει το traffic shaping που έχει to fritz που δίνει η HOL? Κάνει αυτό που λέει;
μάλλον όχι

MNP-10
11-09-06, 14:54
Ε? 340kbit / 110 καρφωμενο ειναι.

pan.nl
11-09-06, 16:17
Ε? 340kbit / 110 καρφωμενο ειναι.

Αν η σύνδεση τα πάει καλά όσον αφορά στα πακέτα ανά δευτερόλεπτο (τουτέστιν τουλάχιστον 80-90 πακέτα για να λειτουργεί άνετα), τότε το Traffic Shapping κάνει θαύματα, όπως στην παραπάνω περίπτωση.

Προσωπικά μπορεί να μην έχω το Fritz, αλλά το cFosSpeed κάνει καλά τη δουλειά του, φαντάζομαι και με το Fritz θα λειτουργεί θαυμάσια, οι Γερμανοί έχουν και κάποια σχετική τεχνογνωσία.

sivadws2
11-09-06, 16:24
To Traffic Shaping δουλεύει μια χαρά. Κάνει ότι ακριβώς λέει, δηλαδή σου δίνει τη δυνατοτητα να εκμεταλευτείς ταυτόχρονα όλο το download και upload bandwidth που έχεις διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή. Και το κάνει με μεγάλη επιτυχία!!!

MNP-10
11-09-06, 16:36
Αμα κατεβαζεις με web/ftp και ανεβαζεις με απλες μεθοδους (ftp) παλι τερματιζει με ~27 πακετακια (384 συνδεση).. Σε μουλαρι συνηθως εχω 35pps in / 35 pps out (338-342down/110-113up) και με αζούρι λιγα παραπανω (40-45 in / 40-45 pps out) ιδιες ταχυτητες.

Τωρα που ξαναπλακωσαν οι πακετοκοφτες αναγκαστικα βαζω software cut στο upload πριν τα 110+ για να μειωσω τα incoming ack packets.. Παντως ναι το TC του φριτζ ειναι πολυ καλο, κανενα παραπονο.

Tem
11-09-06, 16:36
To Traffic Shaping δουλεύει μια χαρά. Κάνει ότι ακριβώς λέει, δηλαδή σου δίνει τη δυνατοτητα να εκμεταλευτείς ταυτόχρονα όλο το download και upload bandwidth που έχεις διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή. Και το κάνει με μεγάλη επιτυχία!!!
προυπόθεση βέβαια είναι να υπάρχει και μια καλή σύνδεση:cool:

ZORO
12-09-06, 04:34
Για δες στην παραπάνω σελίδα το screenshoot από το du meter και πείτε μου εάν κάνει ή όχι δουλεία. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27834&garpg=4

cosmos
12-09-06, 08:45
Τελικά αξίζει το traffic shaping που έχει to fritz που δίνει η HOL? Κάνει αυτό που λέει;
Είναι απλό QoS: εξασφαλίζει βασικά ότι θα υπάρχει BW για φωνή πάντα (το οποίο όταν δε χρησιμοποιείται, φυσικά πάει στα downloads κτλ). Τίποτα παραπάνω. Κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Αν θες όμως να βάλεις άλλο ATA πάνω ή να έχεις πιο παραμετροποιήσιμο πιο έξυπνο QoS, δε σου κάνει.

ZORO
13-09-06, 20:43
Είναι απλό QoS: εξασφαλίζει βασικά ότι θα υπάρχει BW για φωνή πάντα (το οποίο όταν δε χρησιμοποιείται, φυσικά πάει στα downloads κτλ). Τίποτα παραπάνω. Κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Αν θες όμως να βάλεις άλλο ATA πάνω ή να έχεις πιο παραμετροποιήσιμο πιο έξυπνο QoS, δε σου κάνει.
Συμπολίτη δεν ξέρω εάν το fritzbox fon ενσωματώνει qos που κάνει αυτό περιγράφεις. Τα παιδιά όμως ρωτάν για traffic shaping που είναι κάτι διαφορετικό. Trafic shaping ενσωματώνει και το απλό fritzbox που έχω εγώ και σου επιτρέπει να κατεβάζεις και να ανεβάζεις ταυτόχρονα με το μέγιστή που σου επιτρέπει η γραμμή και ο ISP σου.

sdikr
13-09-06, 21:23
Συμπολίτη δεν ξέρω εάν το fritzbox fon ενσωματώνει qos που κάνει αυτό περιγράφεις. Τα παιδιά όμως ρωτάν για traffic shaping που είναι κάτι διαφορετικό. Trafic shaping ενσωματώνει και το απλό fritzbox που έχω εγώ και σου επιτρέπει να κατεβάζεις και να ανεβάζεις ταυτόχρονα με το μέγιστή που σου επιτρέπει η γραμμή και ο ISP σου.

το qos, και το trafic shapping είναι στην τελική το ίδιο πράγμα ;)

Απλά όπως λέει ο cosmos, δεν σου δίνει δυνατότητα ρυθμίσης, αλλά εφοσον κάνεις χρήση του fritz σαν ΑΤΑ είσαι άρχοντας

Τα κάνει όλα αυτόματα

ZORO
13-09-06, 23:43
το qos, και το trafic shapping είναι στην τελική το ίδιο πράγμα ;)

Απλά όπως λέει ο cosmos, δεν σου δίνει δυνατότητα ρυθμίσης, αλλά εφοσον κάνεις χρήση του fritz σαν ΑΤΑ είσαι άρχοντας

Τα κάνει όλα αυτόματα
:hmm:
Είχα την εντύπωση ότι το qos σου επιτρέπει να ορίζεις προτεραιότητα στο bandwith για τις διάφορες εφαρμογές, ενώ το trafic shapping απλά σου επιτρέπει να κατεβάζεις και να ανεβάζεις ταυτόχρονα με το μέγιστο που υποστηρίζει η γραμμή σου.

cosmos
13-09-06, 23:50
QoS είναι το ζητούμενο, traffic shaping είναι το μέσο (μέσες άκρες)...

paralias
14-09-06, 13:08
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εμένα με ενδιαφέρει το εξής απλό: όταν στέλνω email με μεγάλο attachment π.χ., να μπορώ να κατεβάζω ένα αρχείο με αξιοπρεπή ταχύτητα. Με ένα bakatel που έχω, όταν γίνονται και τα δυο συγχρόνως, το outlook μου βγάζει server is taking too long to respond. Και έχω ρυθμίσει τα 5 λεπτά στο outlook. Σαν να μπλοκάρει ένα πράγμα. Και συνήθως κλατάρει η σύνδεση με τον mail server, ενώ με http,ftp download μόνο αν το site είναι αργό.Γενικότερα με ενδιαφέρει να ρυθμίζει τα πακέτα στο upload/download. To bakatel είναι το τρισχειρότερο που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής σε αυτόν τον τομέα. Δεν αναφέρομαι σε QoS ζητήματα για το VoIP (έτσι κι αλλιώς όλα όσα έχουν ata επάνω, έχουν πάντα ρουτίνα QoS για το VoIP).

sivadws2
14-09-06, 13:15
Όπως ειπώθηκε από πολλούς άλλους (και εμένα) αυτο που ζητάς κάνει ακριβώς το traffic shaping του Fritz, και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία!
Τέλος!!!

cosmos
14-09-06, 14:01
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εμένα με ενδιαφέρει το εξής απλό: όταν στέλνω email με μεγάλο attachment π.χ., να μπορώ να κατεβάζω ένα αρχείο με αξιοπρεπή ταχύτητα.
Από όσο ξέρω, το fritz δε διαφοροποιεί αυτά τα 2. Θες κατσαβίδωμα μέσω telnet, κατσαβίδωμα όμως με λίγο έως πολύ undocumented settings. Καλό κουράγιο σα να λέμε...


Με ένα bakatel που έχω, όταν γίνονται και τα δυο συγχρόνως, το outlook μου βγάζει server is taking too long to respond. Και έχω ρυθμίσει τα 5 λεπτά στο outlook. Σαν να μπλοκάρει ένα πράγμα. Και συνήθως κλατάρει η σύνδεση με τον mail server, ενώ με http,ftp download μόνο αν το site είναι αργό.Αν εννοείς alcatel, τότε έχεις ένα από τα καλύτερα QoS από τη μάνα του. Αν θες να το βελτιώσεις, μπες telnet και πείραξέ τα κατά το δοκούν. Υπάρχει καλό documentation. Ποιό μοντέλο έχεις και με ποιο firmware;


Γενικότερα με ενδιαφέρει να ρυθμίζει τα πακέτα στο upload/download.
Πίστεψέ με αλλά δε σε ενδιαφέρει αυτό στην πραγματικότητα. Περισσότερο να ρυθμίζεις προτεραιότητες θέλεις παρά ακριβώς bw ανά κλάση. Εκτός και αν είσαι εξπέρ στο θέμα...


To bakatel είναι το τρισχειρότερο που έχω δουλέψει μέχρι στιγμής σε αυτόν τον τομέα. Δεν αναφέρομαι σε QoS ζητήματα για το VoIP (έτσι κι αλλιώς όλα όσα έχουν ata επάνω, έχουν πάντα ρουτίνα QoS για το VoIP).Κι όμως, δεν έχουν όλα τα router με ATA QoS για το Voip ρυθμισμένο. Λ.χ. τα Vigor router+ATA έχουν QoS ως δυνατότητα, αλλά αμφιβάλλω αν έρχονται ρυθμισμένα. Το sipura 3102 μάλλον έρχεται έτοιμο. To Fritz το ίδιο, αλλά πρέπει να επιλέξεις εσύ την ενεργοποίηση του QoS. Κάπως παρόμοια και τα Zyxel.

paralias
11-10-06, 18:51
Αυτός είναι router. Υπερ-ευχαριστημένος με την απόδοσή του. Καλά αυτός δείχνει σαν να μην κολλάει με τίποτα ότι και να του ανοίξεις. Και αυτό που ρωτούσα περί traffic shaping, όντως το κάνει τέλεια. Έχουν περάσει αρκετά μηχανήματα από τα χέρια μου (Linksys wag, USR 9105/6, alcatel 585, Dlink dsl-504/604t και κάποια της πλάκας) αλλά τόσο ολοκληρωμένη συσκευή και με τέτοια απόδοση πραγματικά δεν ξαναείχα.:oneup:

Tem
12-10-06, 17:52
Αυτός είναι router. Υπερ-ευχαριστημένος με την απόδοσή του. Καλά αυτός δείχνει σαν να μην κολλάει με τίποτα ότι και να του ανοίξεις. Και αυτό που ρωτούσα περί traffic shaping, όντως το κάνει τέλεια. Έχουν περάσει αρκετά μηχανήματα από τα χέρια μου (Linksys wag, USR 9105/6, alcatel 585, Dlink dsl-504/604t και κάποια της πλάκας) αλλά τόσο ολοκληρωμένη συσκευή και με τέτοια απόδοση πραγματικά δεν ξαναείχα.:oneup:
το μόνο αρνητικό είναι οτι συγχρονίζει σχετικά χαμηλά σε σύγκριση με άλλα. Γενικά πάντως είναι πολύ καλό

ZORO
13-10-06, 17:24
το μόνο αρνητικό είναι οτι συγχρονίζει σχετικά χαμηλά σε σύγκριση με άλλα. Γενικά πάντως είναι πολύ καλό
Δεν συγχρονίζει καθόλου χαμηλότερα από τα άλλα απλά σου δείχνει εκτός από την ταχύτητα που συγχρονίζει με το dslam και την πραγματικά διαθέσιμη ταχύτητα σε εσένα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43923

@ ADSLgr.com All rights reserved.